Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

Daňová poradňa     Financovanie bývania Právna poradňa     Investičná poradňa
       

Daňová poradňa

Oficiálne poradenské centrum www.finance.sk vám ponúka možnosť komplexne vyriešiť daňové a účtovné problémy.

Ako vložiť otázku?

Ak ste zaregistrovaný na serveri www.finance.sk, potom do registrovaného prístupu nižšie napíšte svoje meno a heslo. Po vyplnení vás systém nasmeruje k formuláru, kde vložíte vašu otázku. V prípade, že registrovaný nie ste, môžete sa jednoducho zaregistrovať tu.

Daňová poradňa - Zadanie otázky

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť:

Daňová poradňa - odpovede

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, som študentka a brigádujem. Za rok 2016 som brigádovala pol roka v jednej firme a potom som prestúpila do druhej firmy. Dokopy som za rok 2016 zarobila viac ako tých 1901,66, tým pádom musím podať daňové priznanie. Potrebujem vyplniť pre obydve práce daňové priznanie zvlášť? Alebo sa dá vyplniť vrámci jedného daňového priznania obydve práce. Ďakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý den, mala som živnosť od jula 2016 do 20.oktobra 2016, pracovala som pre nemecku organizaciu SKY ako telefonický poradca. Od jula 6.septemra som mala školenie, za ktoré som dostala 400 euro, a potom som od septembra do oktobra zarobila 190 euro. Živnosť som ukončila ku koncu oktobra. Musím podavať danové priznanie?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daňový bonus

Ako mám vypísať daňové priznanie z príjmov zo zahraničia. Ak prijmi už boli zdanené v ČR. My žiadame len o bonus na dieťa.

Sekcia: Dane   |   Téma: Nezdaniteľné časti základu dane

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať ohľadom uplatnenia si nezdaniteľnej časti základu dane na manžela/ku. Viem, že podmienkou je, aby manžel/ka nedosiahla sumu vyššiu, ako 3 803,33 €. Ak si daňovník nebude uplatňovať NČZD musí príjem manžela/ky aj tak uvádzať v daňovom priznaní? ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daňový bonus

Dobrý deň, robím daňové priznanie bratovi, ktorý v roku 2016 v mesiacoch január - august bol nezamestnaný, od septembra do konca decembra pracoval, avšak daňový bonus u zamestnávateľa zabudol žiadať. Na celý rok nemá nárok na daňový bonus - nesplnil podmienku polovice minimálnej mzdy, však za posledné 4 mesiace túto podmienku splnil /mal 500 € mesačne/. Keby žiadal bonus u zamestnávateľa nemusel by tútu sumu teraz vrátiť, ale neviem či môžem žiadať daňový bonus dodatočne v daňovom priznaní len na 4 mesiace. Ďakujem pekne.

Sekcia: Dane   |   Téma: Nezdaniteľné časti základu dane

Dobrý deň rada by sa opytala za minuly rok som poberala rodičovsky prispevok za celý rok na konci roka som ukončovala prac.pomer nakolko som prešla na neplatenu dovolenku. Bola mi preplatená zostatkova dovolenka v mesiaci december. )Chcem sa opytať či si musím podavať danové priznanie a či si manžel može uplatniť na mna odpočítateľnu položku na dan... rodičovský bol za rok 2400eur a dovolenka cca 600e. dakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň. Prosím Vás o odpoveď na otázku, aké všetky prílohy je potrebné podať s daňovým priznaním typu B, keď sa v ňom uvádza a zdaňuje okrem príjmu zo závislej činnosti aj príjem z predaja nehnuteľností? Prikladajú sa listy vlastníctva, kúpno-predajné zmluvy, doklady o výdavkoch na prípadnú rekonštrukciu nehnuteľnosti alebo podobné doklady? Alebo sa tieto doklady predkladajú daňovému úradu iba v prípade nejakej kontroly? Ďakujem za informáciu. MD

Sekcia: Dane   |   Téma: Sociálna a zdravotné poistenie

Dobrý deň prajem.

V roku 2016 som v januári bola evidovaná na úrade práce.

Od februára 2016 do 25. decembra 2016 som pracovala na zmluvu.

Zvyšných 6 dní, tj. od 26. do 31. 12. 2016 som bola dobrovoľne nezamestnaná a teda zdravotné poistenie som si platila sama (11,62 €).

Chcela by som sa opýtať, či tých zvyšných 6 dní, resp. tých 11,62 € treba uvádzať niekde na daňovom priznaní typu A alebo stačí len doložiť doklad o zaplatení? Ďakujem vopred veľmi pekne.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, som študentka VŠ denného štúdia a v apríli 2015 som si založila živnosť, v marci 2016 som podala daňové priznanie za rok 2015. Môj príjem bol 1300 eur. V nasledujúcom roku 2016 som živnosť stále mala ale už som z tej mojej činnosti príjem nemala a k 1.5.2017 som živnosť zrušila. Chcem sa preto spýtať, či som povinná podať si daňové priznanie. Zároven som sa v lete 2016 zúčastnila na jednej brigáde - na dohodu kde som jednorázovo zarobila 60 eur, ktoré sa mi zdanili a dnes mi prišiel výpis, že po podaní priznania sa mu vráti cca 10eur. Takéto priznanie som už v minulosti vypĺnala. Za odpoved vopred Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. Som zamestnancom na plný úväzok, úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov za rok je 10403 Eur. Zároveň som mala v roku 2016 podpísanú zmluvu o dielo na sumu 300 Eur s DPH. Moja otázka znie, či je potrebné podať daňové priznanie osobitne, alebo ho môžem nechať podať mojim zamestnávateľom. A pokiaľ DP podávam ja osobne, aký typ formulára by som mala zvoliť a akým spôsobom sa vypĺňa. Ďakujem za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Príjmy zo zahraničia

Dobry den. Zijem a pracujem vo Svajciarku, kde moj plat presahuje hranicu 120 000,- CHF a z toho dovodu musim podat danove priznanie aj ked som len drzitelom povolenia B (cize pracovne povolenie na 5 rokov). Zaroven vsak prenajimam nehnutelnosti na SR z ktorych mam oficialny prijem (zaregistrovany na danovom urade). Otazka O. Kedze SR a CH maju zmluvu o dvojitom zdaneni, dan z prijmu vo Svajciarsku na SR neplatim a v danovom priznani len dokladujem,ze dane z prijmu boli odvedene tu. Ako je to vsak s danami z prenajmu nehnutelnosti? Mam ju zahrnut do danoveho priznania vo Svajciarsku alebo ich zahrniem do danoveho priznanie na SR? Taktiez je este zaujimave, ze Svajciarske danove priznanie chce do priznania zahrnut moje primy celosvetovo. Dalsia otazka je, ze ako jednotlive krajiny vedia, kde dan odvadzam a kde mam aky prijem? Vopred dakujem za odpoved.

Sekcia: Dane   |   Téma: Podnikanie a dane

Dobrý deň prajem, popri zamestnaní (hlavný príjem) súčasne vykonávam živnosť 1. rok - od 28.10.2015 do 21.12.2016, prerušenie resp. pozastavenie živnosti od 21.12.2016-21.12.2017. Súčasne so vykonal ako fyzická osoba (nie na živnosť) dohodu o vykonaní práci §226 ZP s odmenou z ktorej bola obecným úradom stiahnutá daň. 1.otázka Ktoré tlačivo mám použiť k dani s príjmu? 2.otázka Preddavok na daň v roku 2017 mám platiť aj keď je živnosť pozastavená na 1 rok? Ďakujem, pekný deň prajem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak som bola zamestnaná od 1 do 11 mesiaca a v 12 mesiaci som už bola na úrade práce, ako sa vyplňuje danové priznanie, je tam nejaká zmena? A tiež od 1. januara 2017 som živnostník tak na danove priznanie sa už uvádza dič alebo len rodné číslo. Ďakujem za odpoveď

Sekcia: Dane   |   Téma: Príjmy zo zahraničia

Dobry den, zamestnavatel ma vyslal na sluzobnu cestu do zahranicia (Rumunsko), kde skolim lokalnych zamestnancov. Nadalej som zamestnancom firmy sidliacej na Slovensku, ktora mi vyplaca mzdu a cestovne nahrady. Po uplynuti 4 mesiacov mi bolo ponuknute pobyt si predlzit. Pokial viem, existuje obmedzenie ohladne odpracovaneho obdobia (183 dni). Chcem sa opytat, ake povinnosti pre mna vyplyvaju, pokial by som sa rozhodla ostat viac nez pol roka a takisto, ci je to povinnost mna ako sukromnej osoby alebo povinnost zamestnavatela. Vopred dakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Nezdaniteľné časti základu dane

Dobrý deň. Pred časom som sa tu informoval ohľadne daňového vyrovnania, ale nepochopil som celkom odpovedi, tak skúsim viac vysvetliť môj prípad. Za minulé roky som si uplatňoval na manželku odpočítateľnú položku za celý rok, čiže na 12 mesiacov, nakoľko bola na materskej a potom si dlhšie nevedela nájsť prácu. V roku 2016 bola nezamestnaná od januára do konca augusta, čiže 8 mesiacov.Od septembra je zamestnaná. Pri vypisovaní žiadosti o ročné zúčtovanie daní u zamestnávateľa si má manželka uplatniť odpočítateľnú položku len za 4 mesiace, ktoré pracovala? Jej hrubý príjem za 4 mesiace bol 2036 eur. Iný príjem nemala. Ja pracujem celý rok a u zamestnávateľa pri vypisovaní žiadosti o ročné zúčtovanie dane si môžem uplatniť odpočítateľnú položku na manželku za 8 mesiacov, keď nemala príjem? Alebo ako máme postupovať? Musím niečím doložiť manželkin príjem? Ďakujem za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom dane z nehnuteľnosti.Sme 4 súrodenci, ktorí sme zdedili v roku 2015 byt po rodičoch, následne v roku 2016 - presnejšie v septembri sme byt predali. Máme povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Ak áno musíme ho podať všetci 4, ktorí sme boli vlastníci? Termín podania je do 31.3 ako klasické daňové priznanie? Za pomoc vopred Ďakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Rodičia mi vlani darovali pozemok, ktorý je prenajatý na poľnohospodárske účely eseročke, ktorá figuruje aj na LV v katastri. Musím podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, ako SZČO som mal od roku 2005 až do 1.6.2016 stále pozastavenú živnosť. Z dôvodu môjho opomenutia sa mi od 1.6. 2016 živnosť "otvorila" - až do augusta 2016, kedy som ju úplne zrušil. Z uvedenej živnosti som nemal žiadne prijmi! Som zamestnanec v ozbrojených silách, takže mi robí pravidelne daňové priznanie zamestnávateľ. (okrem toho som aj poberateľ výsluhového aj starobného dôchodku, mám dve dcéry, študentky zverené do osobnej starostlivosti na ktoré poberám daňový bonus). Moja otázka je : musím si podať daňové priznanie- typ B sám (lebo zamestnávateľ nie je v tomto prípade povinný ani ochotný) , i keď som nemal ako SZČO žiadny príjem? Alebo si nemusím podávať daňové priznanie a stačí, keď mi ho urobí zamestnávateľ - typ A - zo závislej činnosti? Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, potrebujem Vašu pomoc. Manžel je občan Českej republiky.Od 1.1. 2016 do 31.3. 2016 pracoval v Českej republike ako zamestnanec. Po našom sobáši začal od 1.4. 2016 pracovať na Slovensku ako zamestnanec/ pracuje tu stále/ , kde spolu aj žijeme.V Čechách má byt, ktorý od októbra 2016 dal do prenájmu. Nevieme ako máme postupovať ohľadom daňového priznania, kde si ho má manžel podať, nakoľko má aj príjem z prenajatého bytu, čo všetko potrebuje.... Ďakujeme za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. Potrebujem odpoveď ohľadom daňového priznania za rok 2016. Od januára do konca júla som pracovala na dohodu. Potom som dala výpoveď, nakoľko som odcestovala do Nemecka za manželom. Do konca roka 2016 som si nenašla prácu ani brigádu. Takže žiaden príjem. Moja otázka znie, kde mam podať daňové priznanie? A kto mi s tým môže pomôcť, napr. nejaka fírma? Ďakujem za odpoveď

Sekcia: Dane   |   Téma: Daňový bonus

Dobrý večer ja sa chcem spýtať či si môžem ako Slovák pracujúci V českej republike ale S trvalým pobytom na Slovensku uplatniť daňový bonus na deti V českej republike

Sekcia: Dane   |   Téma: Podnikanie a dane

Dobry den, mam zivnost na Slovensku necely rok s nulovym prijmom. Neskor nato zamestnany v zahranici. Je nutne podavat DP? Druha otazka, po otvoreni zivnosti niekolko mesiacov platene povinne zdravotne poistenie. Ak by som podaval DP v tomto pripade, je to strata? A prip.pausalne vydavky? Pre uplnost, predtym ziadne prijmy na Slovensku, odhlaseny z ZP. Dakujem za odpoved

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, v roku 2016 som poberala príjmy z doplnkovej doch. sporenia Stabilita -3.pilier, ktorý mi bol zdanený a vyplatený kvartálne. Možno si uplatnit vrátenie dane z tohoto príjmu?

Sekcia: Dane   |   Téma: Príjmy zo zahraničia

Dobrý deň, mám dvoch synov, obaja pracuju 5 rokov v zahraničí /Veľká Británia a Nmecko/. Ročne im podávam daňové priznanie FO-A. Trvalý pobyt majú nahlásený u rodičov, ale nezdržiavajú sa na Slovensku,iba pri dovolenkách a krátkodobo. Sú daňoví rezidenti, alebo nerezidenti. V podobných prípadoch som počula od známych, že mám nahlásiť na Dú, že sú nerezidenti. Ak by som to nahlásila, dokedy to treba nahlásiť a v takomto prípade by to platilo už aj na rok 2016? Na Slovensku nemajú žiadne príjmy. Sú rozvedení a vyživujú na Slovensku det.Ďakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, asi ako mnoho ľudí, mám otázku ohľadom vypĺňania daňového priznania. Do marca r. 2016 som bola riadnym zamestnancom firmy na Slovensku. Potom som na 3 mesiace odišla do zahraničia (mimo EÚ), od augusta som pracovníkom na dohodu. Vedeli by ste mi poradiť ktorý formulár vybrať a približne ako ho vyplniť? Vďaka vopred za spätnú väzbu,

Sekcia: Dane   |   Téma: Nezdaniteľné časti základu dane

Zamestanec (poberateľ výsluhového dôchodku) mal v roku 2016 z dohody príjem 960 €, základ dane 921,60 €, daň 175,08 €. Chcel by zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane a uplatniť NČZD na manželku. Myslím si správne, že nemá nárok na NČZD na manželku, nakoľko jeho príjem bol nižší ako 3803,33 €? Mal by si sám podať daňové priznanie na základe, ktorého mu daňový úrad vráti preddavky vo výške 175,08 €? Ďakujem za odpoveď. M.Olosová

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ohľadom dane z príjmu. Som zamestnancom kde mi zamestnávateľ riadne zrážal daň,sociálne aj zdravotné odvody. Od 1.1.2016 som začal pracovať pre nebankovú spoločnosť kde som sa stal SZČO. Zapísali ma do NBS ako viazaný fin.agent pre ich spoločnosť(už predtým som tam bol zapísaný ako fin.poradca resp. podradený fin.agent pod inou spoločnosťou s ktorou som neskor rozviazal pracovny pomer a išiel pracovat pre nebankovku) Podľa zákona som vedený pod slobodným povolaním. Od 1.11.2016 som si však musel založiť živnosť aby som tam mohol nadalej pracovat. Cize momentalne som vedeny na zivnostenkom urade-sprostredkovanie v oblasti sluzieb,predaja a vyroby.Moj zarobok za r.2016 je 2615,53 eur.Budem platit nejaku dan ked nezd.suma je 3803,33 eur? A ako to je s danovym priznanim? V podstate u zamestnavatela budem cisty co sa tyka dane lebo v predchadzajucich rokoch tam boli centove rozdiely co sa tyka rocneho zuctovania dane. Teda chcem sa opytat ,zapocitava sa rocne zuctovanie dane do danoveho priznania? Dakujem vopred za informacie.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den, rada by som Vas poprosila o radu. Na mojom Potvrdeni o zdan. prijmoch mam v casti "Uhrn vypl. zdan. prijmov zo ZC" sumu 8.277,46 Eur. Kontrolovala som si bankovy ucet a celkova suma, ktoru som od byvaleho zam. dostala je 6140,42 Eur, co ani po pridani dane nedosahuje sumu v Potvrdeni o zdan. prijmoch. Som bezny zamestnanec na plny uvazok. Okrem tohto prijmu som uz ziadne ine prijmy, bonusy a pod. od tohto a ani ineho zamestnavatela neobdrzala. Zaujima ma, ci je to chyba na strane zamestnavatela a ak ano, ako postupovat dalej. Dakujem Vam za Vas cas a ochotu

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Chcem sa opýtať minulý rok som ukončila zamestnanie v Auguste, robím inde dokedy my bývalí zamestnávateľ má poslať daňové vyrovnanie. Je to pravda že do 15.2.2017? Ďakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Nezdaniteľné časti základu dane

Dobrý deň. Chcel by som sa informovať. Ako postupovať pri ročnom zúčtovaní dane. Ja som cely rok pracoval u toho istého zamestnávateľa, manželka bola evidovaná ako uchádzač o zamestnanie od januára do konca augusta, nepoberala žiaden príspevok. Od septembra je zamestnaná. Môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku za mesiace keď nemala príjem? ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobry den.minuly rok sme s manzelom kupili rodinny dom.musime podat danove priznanie kazdy zvlast? A podava sa to na danovom urade alebo na mestskom urade?

Sekcia: Dane   |   Téma: Nezdaniteľné časti základu dane

Dobrý deň, chcel by som sa informovať. V práci vypĺňam tlačivo zúčtovania za rok 2016. Manželka celý rok poberala rodičovský príspevok. Mám právo si uplatniť na ňu nezdaniteľnú časť základu dane?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Robím si sám daňové priznanie, pracujem a prenajímam byt. V roku 2016 som bol PN cca 4 mesiace, poberal som nemocenskú, po nástupe do práce som požiadal o invalidný dôchodok. Bol mi Sociálnou poisťovňou priznaný čiastočný invalidný dôchodok. Nemocenské a ciastocny invalidný dôchodok uvádzam ako príjem do daňového priznania? Ďakujem za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň, rada by som sa informovala ohladne dane z predaja nehnutelnosti, dani z prijmov zo závislej činnosti a danoveho bonusu na manzela. 1. Ak som zamestnaná môže zamňa podať zamestnávateľ danové priznanie aj ked som predala byt ktorý som nevlastnila dlhsie ako 5 rokov ale po zrátaní vsetkých nákladov, nebudem musiet platit dan z predaja nehnutelnost kedze nákaldy na byt mi prevyšujú príjem z predaja bytu? 2. Ak si aj napriek tomu budem mustiet podat danove priznanie sama, k vyplateniu danového bonusu na manzela budem potrebovať potvrdenie z úradu práce ale aj zo sociálnej poistovne ,že manzel nepoberal dávky? Ak podám danové priznanie do 14.2.2017 bude mi danový bonus vyplatený uz v marci? 3. nepotrebujem do danového priznania dávať doklady výdavkov spojených s predajom nehnutelnosti? Stačí ak uvediem iba sumu výdavkov? Mozem za výdavky povazovat aj úrok z hypotekárneho úveru aj ked som mala hypotekárny úver v ktorom som mala štátny príspevok pre maldých ? Velmi pekne dakujem za skorú dopoved . S pozdravom

Sekcia: Dane   |   Téma: Príjmy zo zahraničia

Pracovala som minuly rok par mesiacov v Anglicku a 3 mes. v SR. V anglicku mi bola mzda zdanena podla zakonov v UK a kedze som zarobila menej ako je u nich nezdanitelna ciastka, nebola mi zrazena ziadna dan. Budem podavat DP k prijmu FO v SR a prijmy zo zahranicia metodou vynatia prijmov...pri ktorej je napisane ze bol prijem preukazatelne zdaneny. Moja otazka ako je preukazatelne zdaneny, ked dan bola nulova lebo som zarobila malo. Mala by som si ten prijem dodanit podla danovych zakonov v SR, kedze u nas je nezdanitelna ciastka 3 803,33 eura a v UK je to 10600 libier? Dakujem. Katarina

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, prosím Vás ako mám vyplniť daňové priznanie, ak mám čiastočný invalidný dôchodok a 10 mesiacov z roku živnosť. Konkrétne ma zaujíma kam mám uviesť invalidný dôchodok. Do III. oddielu r. 29 a 30? V paragrafe 11 ods. 6 nieje uvedený invalidný dôchodok

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den, mam nasledujucu otazku: od jula 2015 do augusta 2016 som bol zamestnancom firmy v CR v Prahe, zaroven mam podpisanu zmluvu o dielo s dvoma slovenskymi spolocnostami, kde som mal prijem dokopy cca 820 EUR v vyplacany v roznych mesiacoch pocas 01-07 2016 v tom istom case kym som bol zamestnancom v CR. Od polky oktobra do konca roka 2016 som zamestnancom firmy v SR a nemam uz ziadny prijem zo zmluvy o dielo s danymi firmami. S firmami kde som mal podpisanu zmluvu o dielo som podpisal dokument, ze oni nezdanuju prijem, ktory ja dostavam. Moja otazka znie: Musim prijem zo zmluv o dielo zdanit? Docital/dopocul som sa, ze v pripade ze prijem mimo zamestnanecku zmluvu v CR, ktory nie je vyssi ako 10 000 Kc mesacne / 370 EUR, nie je potrebne zdanit. Ked som mal po vacsinu roka prijem v CR a len 2.5 mesiaca prijem ako zamestnanec v SR, musim podat DP osobitne, alebo mozem ho nechat podat mojim aktualnym SR zamestnavatelom? Velmi pekne dakujem za pomoc G.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

ako sa vyrata suma z ktorej vznika povinnost platiti dan v pripde, ze si FO svojpomocne postavila RD v Ba. Nema faktury a znalecky posudok si dali urobit az teraz ked ho predavaju (cca tri roky od kolaudacie) Dakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Príjmy zo zahraničia

Kde zdanit prijmy z OSVC ? OSVC v CR - je to nieco ako SZCO v SR ale ovela lepsie. Dobry den, mam SK obcianstvo ale prestahoval som sa do CR kde: * mam prechodny pobyt(prechodny pobyt u kamarata kde aj byvam * ohlasil som si Zivnost v CR, ktoru vykonavam piamo na mieste prechodneho pobytu v CR * v CR zije aj moj brat a priatelka a vacsinu casu travim tam. Predpokladam, ze som danovy rezident CR. Na moju zivnost v CR fakturujem aj spolocnostiam z uzemia SR, pricom samotna cinnost je vykonana v CR(tvorba metodiky, analyz, programovanie,...) Okrem zivnosti v CR nemam iny prijem. 1) Musim v SR podat danove priznanie a platit nejake dane v SR ?(Zo SR mam spolocne len obcianstvo a trvaly pobyt.) 2) Faktury, ktore som fakturoval z CR zivnosti do roznych SR spolocnosti mozem normalne zdanit v CR ? 3) Predpokladam, ze som danovy rezident CR. Kto urcuje danovu rezidenciu ?(Danovy urad CR? Danovy urad SR ? Ja ?)

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobry den.Mynuli rok v septembri my zomrel brat bol slobodny byval spolu s mamou celi zivot v rodinnom dome.Polku domu vlastnil brat a polku mama.Mama po nom mala dedit polku domu ked zomrel ale ona sa dedicstva vzdala tak prisli na radu dalsi dedici v rade a to som bola ja jeho sestra .Tak som zdedila polku domu.Teraz v juny zomrela aj mama a zdedila som po mame druhu polku domu.Teraz ho idem predat musim platit dan s penazi co dostanem za predaj domu?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň, v roku 2015 mi mama darovala jej byt. Dnes by som ten byt chcel predať za trhovú cenu synovi. Musela by som platiť za tento byt daň, nepodlieha takýto predaj po priamom rade oslobodeniu od platenia dane. Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, som občiankou SR a študujem v ČR na vysokej škole. Pracujem na dohodu o brigádnickej práci na Slovensku i v ČR. Podľa českých zákonov sú študenti považovaní za daňových nerezidentov, celosvetové príjmy som teda zdaňovala na Slovensku. Tento mesiac som získala trvalý pobyt v ČR a zrušila trvalý pobyt na Slovensku, kde sa ani nezdržujem. Mala by som teda byť daňovým nerezidentom aj na Slovensku. V ktorej krajine mám zdanit celosvetové príjmy? Ďakujem za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobrý večer, manželka nadobudla byt vo februári 2016 od svojho teraz už zosnulého otca darovacou zmluvou. Byt sme zrekonštruovali a chystáme sa ho predať. Zaujíma ma, z akej časti musíme odvádzať daň. V čase darovania vlastnil darca (zosnulý otec manželky)nehnuteľnosť viac než 5 rokov. Dá sa v tomto prípade zo zdaňovanej sumy (keď sa byt predá) odrátať cena ktorú mala nehnuteľnosť v čase darovania ak by ju pôvodný majiteľ predával určená znaleckým posudkom spätne? + náklady na rekonštrukciu/náklad na predaj (zisk real. kancelárie)? ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň, v roku 2015 bol skolaudovaný novo postavený rodinný dom kde sme s bývalým priateľom polovičnými vlastníkmi. Na tento dom bola zobraná hypotéka, na ktorej figurujem, iba ja a bývalý partner podpisoval iba záložné zmluvy na dom. V momentálnej situácii sme sa chceli finančne vysporiadať tak, že sa moja hypotéka vyplatí tou jehou avšak banka prostredníctvom, ktorej si berie bývalý partner hypotéku potrebuje aj kúpno predajnú zmluvu na sumu vo výške mojej hypotéky. Moja otázka je budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti, keďže ide o vyplatenie hypotéky a ja sa nijako neobohatím, pretože v podstate peniaze mne na účet ani pripísané nebudú a sumou, ktorou budem dom predávať sa vyplatí moja hypotéka. Vopred ďakujem za odpoveď. AG

Sekcia: Dane   |   Téma: Príjmy zo zahraničia

Zdravim Vas, Od Juna pracujem v Juznej Amerike (Peru) kde je moj prijem zdaneny podla predpisov tejto krajiny. Medzicasom som v krajine ziskal aj trvaly pobyt (t.j. statut rezidenta). Na Slovensku mam taktiez trvaly pobyt avsak vzhladom na moje pracovne povinnosti sa v najblizsich rokoch planujem zdrziavat na Slovensku len par dni (dovolenka a pod.). Moja otazka sa tyka podania danoveho priznania na Slovensku buduci rok. Vzhladom na moje okolnosti popisane vyssie, vznika mi povinnost odovzdat danove priznanie buduci rok a aj v buducnosti? Ak ano, budem tym padom musiet uhradit dan z mojich prijmov nadobudnutych v Peru dvakrat (tj v Peru aj na SR)? Ake su moje moznosti ak sa chcem vyhnut plateniu dvojitej dane z mojich prijmov nadobudnutych v zahranici? (Vzdat sa trvaleho pobytu na SR alebo podobne?) Na Slovensku mam nulovy prijem a som riadne odhlaseny zo zdravotnej poistovne atd. Vopred vdaka

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Mám možnosť začať pracovať na základe "autorskej zmluvy". Zistila som, že mám dve možnosti, čo sa týka zdanenia príjmu: zrážkou alebo v daňovom priznaní. Ktorá možnosť je pre mňa výhodnejšia, ak nie som zamestnaná a nemám žiadny iný príjem? Doteraz som bola nezamestnaná. Ďakujem za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Príjmy zo zahraničia

Zaujímalo by ma nasledovné: Pracujem v UK a z príjmu mi nie je strhávaná daň som zaradený do tax code 1100L, plánujem tu ostať ešte pár mesiacov, ale s istotou viem povedať, že neprekročím nezdaniteľnú časť 10 600 libier. Po návrate na Slovensko mi teda vznikne povinnosť poslania daňového priznania. Moja otázka teda znie: -ak uvediem v daňovom priznaní úhrnný príjem v zahraničí povedzme 5000 libier/ 6000 eur, ale úhrnnú daň vo výške 0, vznikne mi povinnosť zdaniť tieto zahraničné príjmy na Slovensku? Vopred ďakujem, s pozdravom? Peter.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

DObrý deň, chcela by som sa spýtať pracovala som na slovensku prvé tri mesiace za rok 2015, avšak potom som bola odcestovaná v zahraničí až dodnes, ale dane som si nevybavila, chcem sa teda opýtať aká bude pokuta za oneskorenie podania danového priznania Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak na potvrdení o zdaniteľných príjmoch fyz. osoby zo závislej činnosti za rok 2015 od svojho zamestnávateľa mám v riadku 06 úhrn preddavkov na daň sumu 160 €, je možné aby mi v ročnom zúčtovaní vyšlo 0,08 €? Môj zamestnávateľ vraj požiadal o odklad ročného zúčtovania dane s tým, že preplatok nám bude uhradený neskôr a dnes som sa dozvedela, že to už bolo vyplácané vo výplate za mesiac marec 2016. Čakala som inú sumu, so mzdovým účtovníkom máme všetci zamestnanci nejaký problém. Je možné aby som si to dala nejako preveriť? Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den chcel by som sa spytat ci musim podat danove priznanie za r. 2015 ked prijem nepresiahol 1901€ a bol som 2 mesiace zivnostnikom a 4mesiace som pracoval na dohodu ? Kedze niekto tvrdi ze zivnostnik musi podat danove priznanie vzdy a na internete som sa docital ze ak prijem nepresiahne 1901€ tak priznanie podavat nemusim. Vdaka za skoru odpoved

« Předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66
 
Reklama