Pondelok 1. september 2014. | Nastaviť ako domovskú stránku

Dedenie a predaj nehnuteľnosti

Sekcia:Dane  |  Téma:Daň z príjmu FO
20.4.2009 14:39   0.0.
Otázka:

Dobry den, nemam jasno v tejto veci - platenie dane z nehnutelnosti,moji rodicia vlastnili chalupu so zahradou 12 rokov,pred 2 rokmi zomrel otec,pri ded.konani sa mama zriekla svojho podielu a nechala tuto nehnutelnost mne a bratovi.Chcem sa spytat,ci po predaji danej nehnutelnosti treba platit dph.Viem,ze ak clovek vlastni nehnut. viac ako 5 rokov tak netreba a ze sme piamy dedici,tak to je netreba,ale som napochybach ci netreba platit dan z maminej ciastky co nam dala,ako sa to berie ,je to darovanie?plati sa momentalne po predaji nejaka dan z darovania???? Dakujem velmi za cenne rady Luci



Odpoveď:

Dobrý deň. Priznám sa, že z textu Vašej otázky mi nie je celkom jasné o akú daň Vám vlastne ide, pretože ste tu zmiešali : - daň z nehnuteľnosti - to je daň, ktorú je oprávnený uplatňovať miestne príslušný obecný či mestský úrad počas vlastníctva nehnuteľnosti, - dph - tejto dani prevody nehnuteľnosti medzi súkromnými osobami nepodliehajú, - daň z prijmu - príjem z predaja nehnuteľnosti, ak doba medzi nadobudnutím a predajom je viac ako 5 rokov. Do tejto doby sa započítava i doba vlastníctva poručiteľa pri dedení v priamom rade. O čo u Vás išlo pri získaní matkinej čiastky, to by malo byť uvedené v notárskej zápisnici z dedičského konania. Ale som toho názoru, že podľa platneného stavu by bol prípadný príjem z predaja predmetnej chalupy oslobodený od dane. Ak k prípadnému predaju ešte iba dôjde - treba sledovať či nenastane náhodou nejaká zmena. Vaša problematika je riešená v § 9 zákona 595/2003 Z.z. o dani z prijmov.

Odpovedal: Gúčik Dušan, Ing.

 
 
CAD 1,427 -0,34 pokles
CZK 27,738 0,05 růst
GBP 0,790 -0,63 pokles
HRK 7,614 -0,10 pokles
HUF 314,250 -0,24 pokles
CHF 1,207 0,09 růst
JPY 136,970 -0,10 pokles
PLN 4,208 -0,21 pokles
USD 1,313 -0,42 pokles
Sporiaci tarifÚrok zo sporenia
ZFP Kombi0 %
Kredit IX0,1 %
Kredit VIII0,1 %
Kredit XI0,1 % p.a.

Anketa

Domnievate sa, že na Slovensku nastane v budúcnosti rovnaký problém so splácaním hypoték ako v USA?