Utorok 16. september 2014. | Nastaviť ako domovskú stránku

Prenájom nehnuteľnosti

Sekcia:Dane  |  Téma:Daň z príjmu FO
14.11.2013 14:29   21.11.2013 10:36
Otázka:

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom zdanenia príjmu za prenájom nehnuteľností. Nehnuteľnosť patrí mne a manželovi, začali sme ju prenajímať koncom augusta 2013. Manžel nie je rezidentom SR pre daňové účely a svoje daňové povinnosti si plní v svojej domovskej krajine, mimo EU. Ja som bez príjmu a vedená ako dobrovoľne nezamestnaná, momentálne žijúca na SR. 1. Do kedy máme/mám povinnosť zaregistrovať príjem z nehnuteľnosti na Daňovom úrade? 2. Koncom novembra 2013 odchádzam za manželom s tým, že mimo SR budeme žiť dlhodobejšie, viac ako 1 rok. Mám občianstvo aj krajiny, kde plánujem vycestovať a taktiež plánujem nájsť si tam prácu. Som tým považovaná za občana SR s povinnosťou platiť daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti tu na SR alebo v krajine pobytu (tiež tam mám trvalý pobyt)? Aké sú možnosti platenia dane z prenájmu nehnuteľnosti (raz za rok?, paušálne x%?)? Nemám záujem sa tejto povinnosti vyhnúť ale nepoznám pravidlá a daňové zákony. Ďakujem za pomoc



Odpoveď:

Dobrý deň. 1. Zaregistrovať sa na daňovom úrade bolo treba pred začiatkom prenajímania. 2. Ak máte slovenské občianstvo a žijete na Slovensku, ste považovaná za rezidenta na Slovensku s povinnosťou podať daňové priznanie. 3. Pri príjme z prenajmu je oslobodenie do výšky prijmu 500,- € za rok, § 9 zákona o dani z prijmu. 4. Ak Vaše celkové zdaniteľné prijmy za rok 2013 nepresiahnu 1 867,97 €, nemáte povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013, § 32 zákona o dani z prijmu.

Odpovedal: Gúčik Dušan, Ing.

 
 
CAD 1,430 -0,11 pokles
CZK 27,555 -0,09 pokles
GBP 0,799 0,53 růst
HRK 7,620 0,00 stabilní
HUF 314,350 -0,06 pokles
CHF 1,209 -0,12 pokles
JPY 138,670 0,14 růst
PLN 4,196 -0,06 pokles
USD 1,295 0,29 růst
Sporiaci tarifÚrok zo sporenia
ZFP Kombi0 %
Kredit IX0,1 %
Kredit VIII0,1 %
Kredit XI0,1 % p.a.

Anketa

Domnievate sa, že na Slovensku nastane v budúcnosti rovnaký problém so splácaním hypoték ako v USA?