Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

rodinné prídavky

Dobrý deň, dcéra dňa 13.11.2018 dovŕšila vek 25 rokov. V súčasnosti navštevuje posledný ročník vysokej školy, ale rodinné prídavky som už nedostala..... Je to v poriadku? Myslela som že keď ešte študuje mám nárok na rodinné prídavky. Za odpoveď vopred ďakujem a prajem pekný deň


Odpovedal(a): Redakcia

Ročné zúčtovanie a §7a

Dobrý deň, Pracujem na dohodu o brigádnickej činnosti u zamestnávateľa, a poskytujem služby do zahraničia podľa paragrafu §7a (presnejšie - reklama z Google Adsense). Mám u zamestnávateľa možnosť požiadať o ročné zúčtovanie, alebo mám podávať daňové priznanie? V tomto prípade je platcom dane Google a čo som sa dočítal, ak tomu rozumiem správne, tak takáto vec sa v daňovom priznaní neuvádza. "Dodanie služby do iného členského štátu 1. Po pridelení identifikačného čísla bude zdaniteľná osoba dodávať služby pod týmto číslom. 2. Podá súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok v zmysle § 80 zákona o DPH do 25 dní po ukončení kalendárneho štvrťroka, v ktorom dodala služby, pri ktorých je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby (v daňovom priznaní sa tieto služby neuvádzajú)." https://podpora.financnasprava.sk/130910-Povinnosti-zdanite%C4%BEnej-osoby-registrovanej-pod%C4%BEa--7a-z%C3%A1kona-o-DPH Ďakuejm za rady a postrehy.



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

ročné zúčtovanie dane

Dobrý den, chcem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovanie dane, v minulom roku som 2 týždne bola evidovaná na úrade práce, nič som nepoberala. Je potrebný k tomu nejaký konkrétny doklad alebo stačí fotokopia rozhodnutia z úradu? Ďakujem za odpoved


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Příjmy z ČR a následně ze SR

Dobrý den, jsem občan ČR, od 1.1.2018 do 31.5.2018 jsem žil v ČR a byl jsem tam zaměstnaný. Následně jsem se odstěhoval s rodinou na Slovensko. Od 1.6. do 31.12.2018 jsem tedy měl zamestnání na Slovensku. Na Slovensku v současné době žiju s rodinou, mám zaměstnání atd. (v ČR mám ale stále hlášený trvalý pobyt). Jsem v tomto případě za rok 2018 daňovým rezidentem SR, když tu bydlím (= středisko zájmů?) a za rok 2018 jsem tu pobýval více než 183 dní? Pokud ano, podávám v tom případě daňové přiznání na Slovensku jako daňový rezident (uvedu celosvětové příjmy). V ČR bych pak podal DP jako daňový nerezident (= příjmy pouze z ČR). Je moje úvaha správná? Předem děkuji za odpověď!


Odpovedal(a): Redakcia

daň z predaja nehnuteľnosti

Predali sme pozemok , ktorý sme nevlastnili dlhšie ako 5 rokov. Aká je výška dane a môže sa podávať daňové priznanie samostatne, keďže manžel pracuje a daňové priznanie zaňho podáva firma?


Odpovedal(a): Redakcia

ročné zúčtovanie dane

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či mám nárok na vrátku dane. Počas materskej dovolenky, kedy som poberala rodičovský príspevok (1-8/2018) som pracovala na polovičný úvazok (1-6/2018),na plný úvazok od 7-12/2018). Vznikne mi pri ročnom zúčtovaní dane nejaký nárok na preplatok??ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Podávanie daňového priznania v SR

Dobrý deň, mám trvalý pobyt na Slovensku, ale študovala som na vysokej škole v ČR. V r. 2016 som VŠ ukončila a bezprostredne sa v ČR aj zamestnala (v r. 2016 teda 5 mesiacov ako študentka a 7 mesiacov ako zamestnanec). Od roku 2016 v ČR teda pracujem a žijem v nájomnom byte. Ročné zúčtovanie daní za r. 2016, 2017 a 2018 mi urobil zamestnávateľ. Bohužiaľ, nevedela som o povinnosti podávať daňové priznanie aj na Slovensku, preto by som ich chcela podať tento rok spätne, spolu s daňovým priznaním za rok 2018. Ako mám v tomto prípade postupovať? Bude ma čakať nejaká pokuta? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

rodinné prídavky a daňový bonus na syna

Dobrý, môj syn chodí na vysokú školu, denné štúdium, individuálne štúdium. Teraz začal aj pracovať- je zamestnaný v nemocnici, na riadnú pracovnú zmluvu, na smeny. Mám ja ako jeho rodič nárok na rodičovský príspevok a aj daňový bonus? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako žiadať o preplatok dane z príjmu v dvoch štátoch

Syn je študent študujúci v ČR. V roku 2018 2 mesiace poberal príjmy na základe zmluvy o závislej činnosti v SR a niekoľko mesiacov na základe DoPČ v ČR. V oboch štátoch mu vznikol nárok na vrátenie dane z príjmu FO. Ako postupovať, kde podať daňové priznanie, aby využil právo na vrátenie daňového preplatku v ČR aj SR? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja zdaneného bytu

S bratom sme zdedili byt, ktorého cena v rozhodnutí o dedičstve bola 30 000eur. V tom istom roku sme ho predali za 29 000 (týmpádom musíme zaplatiť daň). Realitný agent si zobral a bude daniť za seba 1000eur. Ako postupovať pri výpočte platby dane z negatívneho zistku -2000eur? Po osobe žijúcej v byte zostali nedoplatky a dlhy spojené s bytom ktoré sme samozrejme doplatili ( do cca 1000-2000eur). Ako zohľadniť tieto pri výpočte ? ďakujem



Odpovedal(a): Redakcia

Zdanenie prijimu z "Dohody o provedeni prace" pre cesku firmu

Dobry den, s ceskou firmou som uzavrela dohodu o provedeni prace, kde dohodnuta odmena je 900 eur. Zamestavatel navrhol rozdelit odmenu na tri mesacne splatky, kvoli nasledovnemu: Pokud činí odměna z dohody o provedení práce 10 000 Kč měsíčně včetně a poplatník nepodepsal prohlášení k dani, zdaňuje se taková dohoda 15% daní. Zaměstnavatel rovnou srazí z příjmu daň, a tím je pro poplatníka daňová otázka vyřešena. Příjem se již nemusí uvádět v daňovém přiznání. Poplatník si v tomto případě nemůže uplatnit žádnou slevu na dani, protože nemá u zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani. V případě odměny do 10 000 Kč včetně není nutno řešit ani odvod sociálního a zdravotního pojištění. Hrubá mzda se tak rovná základu daně. Platia tieto pravidla pre mna - hoci som rezident SR? Musim uviest prijem v danovom priznani? Aky je spravny a zaroven vyhodny postup? Dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

daň pri predaji nehnutelnosti na slovensku občanom ČR

Dobrý deň, pokiaľ ako občan ČR (slovenské občianstvo nemám) predám nehnuteľnosť -byt na Slovensku a nevlastním ho dlhšie ako 5 rokov, aké mám daňové povinnosti na Slovensku? Druhá otázka : na ktorý daňový úrad sa bude vyplnený formulár odovzdávať, kedže mám trvalý pobyt v ČR. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Chránená dielňa a odvody na sociálne a zdravotné poistenie

Som invalidný dôchodca, mám zníženú pracovnú schopnosť o 60 %. Mám ponuku pracovať od 1.1.2019 v chránenej dielni za minimálnu mzdu. Všade píšu aké výhody má z toho zamestnávateľ. Ale čo zamestnanec? Platil by som aspoň nižšie odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, prípadne aj daň?


Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka počas PN.

Počas PN zamestnávať so mnou rozviazal pracovný pomer (v októbri). Na Úrade práce ma môžu zaregistrovať až po ukončení PN. Môžem si v daňovom priznaní uplatniť odpočet nezdaniteľnej časti základu dane aj za mesiac november a december, aj keď som neni zaevidovaná na úrade práce a ešte stále som PN?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Povinnosť platiť daň z predaja nehnuteľnosti , ak daňovník dosiahol iba ostatný príjem

Dobrý den, Ak daňovník fyzická osoba dosiahne len príjem z predaja nehnuteľnosti, t. j. ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov, podľa zákona o dani z príjmov mu nevyplýva povinnosť registrácie na daňovom úrade. - znamená to, ak som za posledné zdaňovacie obdobie dosiahla iba príjem z predaja nehnuteľnosti, nemusím podávať daňové priznanie ? Som na materskej dovolenke a okrem rodičovského príspevku zo sociálnej poisťovne, som nemala za rok 2018 iný príjem. Kúpila som však byt (65.000 + 2000 provízia pre realitku), ktorý som hneď predala za 67.000 Treba v tomto prípade podať daňové priznanie za ostatný príjem ? Ako mám správne postupovať. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Finančný dar ako príjem z podnikania

Dobrý deň, chcel by som na svoju stránku pridať možnosť zaslania daru ako určitú kompenzáciu za čas strávený pri jej príprave. Ako je to z hľadiska daní a povinností? Chcem to podobne ako na stránke https://www.petrejem.cz/kava/. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja bytu vo vlastníctve od roku 1997

V roku 1996 moji rodičia na základe ,,Zmluvy o prevode vlastnictva bytu a nebytového priestoru ziskali byt do osobného vlastnictva. Následne v roku 1997 bol prevedený predmetný byt na mňa ako dcéru a môjho manžela formou ,,Darovacej zmluvy" podielom 1/2, 1/2 . V roku 2017 môj manžel previedol na mňa svoj podiel z bytu tiež formou ,,Darovacej zmluvy". Teraz som sa rozhodla byt predat. Byt prešiel rekonštrukciou. Chcela by som sa spýtať, že ako budem platiť daň z predaja bytu a odvody do zdravotnej poisťovne. Ďakujem, Marcela


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

prekročenie nezdaniteľného minima- študent

Dobrý večer, ako študentka som pracovala každý mesiac a vypadá to tak, že prekročím nezdaniteľné minimum 3800eur. U zamestnávateľa som si nárokovala nezdaniteľnú časť základu dane (bezodvodová položka) ,, čo je 200 euro mesačne. Chcela by som sa spýtať. Tým že som veľa mesacov zarobila nad 317 euro, a strhli sa mi odvody, tak budem si ich môcť nárokovať na daňovom priznaní? Do tej sumy nezdaniteľného minima. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať daňové priznanie?

Dobrý deň, ak zarábam cez internet klikaním na reklamy (tzv. "PTC" =pay to click /v slovenčine aj "klikačky" ) na zahraničných stránkách, ako je to s platením daní a daňovým priznaním? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Materská pre pracujúceho otca

Dobrý deň, ako môže postupovať otec, ktorí ako zamestnanec využil v súlade so Zákonníkom práce (par. 166) svoje zákonné právo požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku.

Po dohode s matkou prevzal dieťa do svojej starostlivosti a požiadal v Sociálnej poisťovni o materské ale Sociálna poisťovňa otcovi nepriznala materské pretože má v tom istom čase uzatvorenú inú pracovnú zmluvu na plný rozsah pracovného času (u toho istého zamestnávateľa ako odišiel na rodičovskú dovolenku ale na inej pozícii s inou pracovnou náplňou - dostal ponuku na vedúcu pozíciu)?

Sociálna poisťovňa rozhodnutie zdôvodnila: "Na základe uvedených skutočností nárok na materské pánovi X.Z. nie je priznaný z dôvodu nesplnenia podmienky starostlivosti o dieťa. Menovanému bola na účely prevzatia starostlivosti o dieťa poskytnutá rodičovská dovolenka no napriek tomu menovaný aj naďalej vykonáva pracovnú činnosť, z ktorej dosahuje príjem a to vyšší ako z pracovnej činnosti, zakladajúcej nemocenské poistenie, z ktorého si nárok uplatnil a zároveň nedošlo ani k úprave pracovného času tak aby mohol prevziať starostlivosť o dieťa. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pán X.Z. , ako otec dieťaťa, nie je považovaný za iného poistenca, keďže je preukázané, že napriek uzavretej dohode s matkou dieťaťa neprevzal starostlivosť o dieťa, preto Sociálna poisťovňa, rozhodla ... "

Otec okrem osobne poskytovanej riadnej starostlivosti samozrejme počas svojej neprítomnosti kvôli práci zabezpečil starostlivosť zverením dieťaťa do jasličiek. Preto sa domnievam, že otec má, na rozdiel od rozhodnutia SP, nárok na rodičovský príspevok aj v prípade, že pracuje. Má zmysel sa proti takémuto rozhodnutiu napríklad odvolať?



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.