Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry deň, včera som vám písala otázku ohľadom DP za študenta, kt. pracoval na dohodu 2 mesiace v Česku , mzda 500€-13000 ČK, dane neplatil po doložení damisil 2. otázka: a 2. osoba pracujúca na 50% uväzok na Slovensku a 3 mesiace brigada pre Českú firmu na Slovensku, mzda cca 26000ČK, mám nárok na zamestnanecku prémiu? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň. Do marca minulého roka som mala uzavretú Dohodu o brigádnickej práci študenta. Môj zárobok za toto obdobie nebol, teda 0 EUR. Prišlo mi potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov... za rok 2011. V potvrdení je vyplnená len výška zníženia základu dane podľa § 11 zákona. Musím podať daňové priznanie? Vopred ďakujem.



Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť základu dane

Aká odpočítateľná položka na daňovníka sa môže zamestnancovi uplatniť do ročného zúčtovania ak mal príjem za 2011 len od jedného zamestnávateľa a 2 mesiace z tohto roka bol vedený na ÚP ako uchádzač o zamestnanie. Celoročná ? alebo len za 10 mesiacov? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den. Potrebujem podat DP z prijmov zo zahranicia nakolko pracujem v Taliansku, problem je ale v tom, ze nepridem do marca domov a ani pravdu povediac neviem ako co kde spravit vypisat ktore sumy - hodnoty brat do uvahy....viete mi poradit nejakeho uctovnika resp.spolocnost ktora robi tieto DP cez internet??? Dakujem velmi pekne. A este jedna otazka, ako sa vybavuje vratenie dani zo zahranicia? - na SVK alebo tu v Taliansku?


Odpovedal(a): Redakcia

Podnikanie v realitách (predaj nehnuteľností)

Aké oprávnenie je potrebné na predaj a kúpu nehnuteľností za účelom zisku? Živnosť taká neexistuje a nehnuteľnosť nie je tovar podľa živ.úradu. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den, Som zamestnanec. Spolu s manzelkou sme v roku 2011 prenajimali byt, ktory je v BSM, z ktoreho sme mali celkove prijmy cca 1200Eur. Manzelka mala len prijmy z prace na dohodu cca 1200Eur. Zvazujeme aku formu danoveho priznania podat. Mozem poziadat zamestnavatela o vypocet dane s tym, ze by som na manzelku uplatnil NCZD pricom jej prijem by tvoril sucet prijmov na dohodu a tiez z celeho prenajmu? Alebo je nutne podat danove priznenie typu B, ktorom uvediem moj celkovy prijem, prijem z prenajmu a uplatnim aj NCZD na manzelku? Mozeme si s manzelkou rozdelit prijem z prenajmu na polovicu v pripade, ze podame obaja danove priznanie, tj. uplatnit odpocitatelnu polozku 500Eur na kazdeho? Dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové prijmy

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či ešte musí podať DP študent, kt. pracoval brigádne v Česku 2 mesiace, príjem cca 500€ mu nebol zdanený, lebo dodal doklad o daň. rezidencii zo Slovenska.Iné príjmy nemal. 2. Ak pracujem na 50% úväzok celý rok na Slovensku /cca 250€ mesačne hrubé/a mala som prácu len na dohodu od českej firmy, vykonávanú na Slovensku- 3 mesiace s príjmom 1000€ spolu´- nezdanené, mám nárok na zamestnaneckú prémiu? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj bytu

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri nasledovnom probléme: V roku 2007 sme kupili druzstevny byt prevodom clenskych prav a povinnosti za sumu 47 000 EUR.(k danemu prevodu mame aj kupnu zmluvu preukazujucu zaplatenie danej sumy). V roku 2010 sme dany byt odkupili do osobneho vlastnictva za sumu 1 100 EUR. V danom byte nemame nahlaseny trvaly pobyt. V tomto roku chceme byt predat za sumu 58 000 EUR. Kedze nesplname podmienky oslobodenia od dane budeme povinni platit dan z predaja nehnutelnosti, moja otazka znie v akej vyske (58 000 - 47 000 EUR - 1 100 EUR= 9 900 EUR) alebo (58 000 - 1 100 EUR= 56 900 EUR). Budeme si moct uplatnit sumu 47 000 EUR ako vydavok preukazatelne vynalozeny na obstaranie majetku? Vopred dakujem za Vasu odpoved


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, prosila by som radu-syn bol do konca augusta študent SS,od 1.9.nahlásený na UPSVaR,pracoval na dohodu a tým, že zarobil viac ako je povolené tých 136 Eur bol k 1O.10.vyradený z evidencie do konca novembra si musel platiť ako dobrovolne nezam.a od 1.12. si založil živnosť.Aký typ daňového priznania bude podávať. A má nárok na odpočitateľnú položku keď (áno( v akej výške. vopred ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

SZČO a PN

Som SZČO a v roku 2011 som bola v čase 04.09.-11.09.11 oficiálne PN (ležala som v nemocnici). Riadne som zaplatila odvody do SP a ZP v plnej výške. Na základe žiadosti mi zo SP vrátili alikvótnu čiastku (preplatok) a v ZP by mi to mali zohladniť v RZZP - pošlem im potvrdenie zo SP o poberaní ND (po telefonickej žiadosti mi ho pošlú poštou). Prejaví sa mi to aj na daňovpm priznaní? Vrátený preplatok zo SP si odrátam, ale čo s nemocenskými dávkami, ktoré mi vyplatili?



Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci som povinna podat danove priznanie, ak som pracovala v zahranici. Konkretne som pracovala v Irsku. Do prace som tam nastupila v aprili 2008 a ukoncila som pracovny pomer k 30.6.2011. Na Slovensko som sa vratila 4.augusta 2011. Na Slovensko som si preniesla podporu z Irska, to znamena, ze pocas trinastich tyzdnov mi posielali podporu zo zahranicia. Po skonceni tejto podpory som nemala ziadny prijem, ani socialku ani podporu zo slovenska. Momentalne som nezamestnana. Uz som sa informovala na danovom urade ohladom podania danoveho priznania a povedali mi, ze ak som nebola na slovensku viac ako 270 dni tak nie som povinna podavat danove priznanie. Dakujem pekne za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den, moj prijem za rok 2011 spolu bol 934,48 Eur. Vyhrala som notebook v hodnote 9000 Kč. Mám povinnost podat danove priznanie? Ak ano podla akeho kurzu mam prepocitat ceske koruny na eura? Dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Dobry den. Pracujem a zijem dlhodobo v ČR. Na…

Dobry den. Pracujem a zijem dlhodobo v ČR. Na Slovensko chodim iba na par dni na navstevu, Mam ale na Slovensku trvaly pobyt a som obcanom SR. V Cesku mam dlhodobo prenajaty byt a vacsinu roka travim v CR. V CR podavam aj danove priznanie, platim socialky a poistenie. Ine prijmy nez v CR nemam. Musim na Slovensku podat danove priznanie, alebo dolozim iba nejake potvrdenie o tom, ze som uz bol zdaneny v CR? A co znamená presnejsie slovo danovy rezident a metódu vyňatia prijmov? dakujem za odpoved s pozdravom Erika Nagyová


Odpovedal(a): Redakcia

Organizačná zložka

Dobrý den,naše společnost založila na Slovensku organizační složku a chtěli bychom se zeptat, zda máme povinnost odvodu do sociálního fondu a ve které sekci najdeme jak vypočítat. Jak je to s povinným podílem odvodu za zaměstnance s postižením (máme 5 zaměstnanců).Děkuji Hablová


Odpovedal(a): Redakcia

Požičanie peňazí bez písomnej zmluvy (ústna dohoda

dobry den p. advokat, chcem sa spytat..pozicala som pred rokom byvalemu priatelovi 300 eur.dohodli sme sa ze mi ich vrati do dvoch mesiacov,no nepodpisal mi ziadny papier bolo to len na zaklade ustnej dohody...mam nejaku sancu ich dostat naspat?...ak ano na koho sa mozem obratit.uz som zufala,lebo vzdy ked sa pokusim s nim o nejaky splatkovy kalendar, vzdy ma odbije,lebo vie ze sme to nespisali na ziadny papier...tie peniaze pouzil na kupu auta ktore uz stihol medzi casom predat.dakujem za radu.katrina


Odpovedal(a): Redakcia

Odhlásenie trvalého pobytu bez súhlasu

Dobry den prajem. Nakolko som v zahranici, s mojou vinou som neodhlasila zatial adresu trvaleho pobytu. Medzi tym sa dom predal a novy majitel nas automaticky odhlasil z trvaleho pobytu. Ale ake bolo moje prekvapenie, ked mi sem do zahranicia poslali list z Vseob. zdrav.poistovne, kde uviedli ze ma na obci eviduju ako bezdomovcov. Ja chapem ze to asi v takychto pripadov predpisuje zakon, ale zaujimave je, ze sme "bezdomovci" a nikto zatial nesnazil zistit, co je s nasimi neplnoletymi detmi, ci byvaju niekde pod mostom, ci maju co jest, ze ich nechcu dat do domova. Viete je mi to smiesne, nakolko tu riadne pracujeme, byvame, deti navsetvuju skolu atd. alebo este mam ocakavat niake problemy tu v zahranici ? Viete mi prosim poradit, ako mozem zrusit trvaly pobyt, a ci na odhlasovacom formulari uz mam uviest trvaly pobyt iba obec ? Dakujem velmi pekne za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď dňa 4.1 na mojuotázku zo dňa 2.1 (Odpoveď: Zo všetkých Vašich prijmov máte prijem podliehajúci dani iba z práce na dohodu. Podať daňové priznanie môže byť pre Vás výhodné nakoľko Vám daňový úrad vráti daň, z prijmu na dohodu. Podľa výšky tohoto prijmu ( 163,20 ) predpokladám, že to bolo cca 30 eur. Odpovedal: Gúčik Dušan, Ing.) Kedže doteraz DP riešil môj zamestnávateľ, chcela by som Vás ešte poprosiť o radu, aké tlačivo (A alebo B) a do ktorých riadkov čo vpísať ? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Nájom domu

V roku 20011 som prenajímal dom za ktorý za ktorý som mal 840 Eur nájom,okrem toho mám plný invaid.dôchodok v sume3700Eur.Musím vyplniť a podať daňové priznanie?Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

práca v Holandsku

Prajem pekný deň, chcela by som sa spýtať, manžel je SZČO, má slovenskú živnosť a pracuje v Holandsku. Priznáva si stravné vo výške 45 eur na deň a plus 40percent vreckové, ktoré je vo výške 18 eur, teda denne je to 63 eur. Doteraz sme ich v daňovom priznaní dávali do nákladov a teraz som sa niečo dočítala, že tých 18 eur vreckové, by sa malo podchytiť aj ako príjem a mal by sa zdaniť. Takže ja si nimi zvýšim náklady a zároveň príjmy , ktoré následne zdaním??? Ďakujem Daniela


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj nehnuteľnosti

Dobry den, v decembri minuleho roku (2011) som predala nehnutelnost, zmluva bola uzavreta, ale peniaze obdrzim pravdepodobne az koncom januara tohto roku (2012), zaujimalo by ma,ci treba tento predaj dat do danoveho priznania za rok 2011, a ci vobec je nutne davat tento prijem, kedze sa jedna o nehnuteľnosť dedená v priamom rade ( po otcovi a starom otcovi). Vopred dakujem. S pozdravom Alexandra



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.