Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Výdavky percentom z prijmov

dobry den ...chcela by som sa informovat o pausalnych vydavkoch za rok 2011...manzel zacal podnikat (dokoncovacie stavebne prace) a chcela by som sa informovat, ci je nejaka podmienka na uplatenie pausalnych vydavkov (okrem platcov DPH) a ci mu ich mozem dat do danoveho priznania a ci ostavaju pausalne vydavky vo vyske 40%?


Odpovedal(a): Redakcia

Daňový výdavok

Dobrý deň, Je prosím Vás danový výdavok aj porucha na odpadovom potrubí. Možem tento výdavok si dať do nákladov priprenájme bytu. Byt nie je vedený vo firme ako majetok. Ďakujem za odpoveď.



Odpovedal(a): Redakcia

Prenájom bytu

Dobrý deň, Manželia majú byt v bezpodielovom spoluvlastníctve, ktorý sa rozhodli prenajať. V nájomnej zmluve vystupuje ako prenajímateľ iba manžel, ktorý sa registroval na daňovom úrade. Príjem z prenájmu si z dôvodu uplatnenia oslobodenia chcú deliť napoly. Bude sa musieť registrovať z titulu prenájmu bytu aj manželka? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Daňové priznanie Dobrý deň, môj manžel je poberateľom predčasného starobného dôchodku a v mesiaci január a február pracoval ešte riadne na zmluvu. Potom už poberal predčasný starobný dôchodok a v mesiaci júl a august pracoval na dohodu. Má podať danové priznanie. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den. Chcela by som sa opytat, ktore danove tlacivo mam vyplnit - ako fyzicka osoba, nie som podnikatelka = pracovala som ako zamestnanec v a.s. od 17.1.2011 do 25.11.2011 (potom nastup na matersku) a zaroven som mala prijem z prikaznej zmluvy, ktory podlieha zdaneniu podla § 8 zakona o dani z prijmov. mam vyplnit tlacivo A alebo B? a prijem z materskej za december ja neuvadzam? ten si odpocita manzel ako ulavu na dani? dakujem za odpoved


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, rada by som sa informovala či za minulý rok si podávam danové priznanie sama alebo úrad práce ho podá za mna, kedže som nezamestnaná od januara tohto roka. Ďakujem za odpoved pekný deň


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, rada by som sa informovala či za minulý rok si podávam danové priznanie sama alebo úrad práce ho podá za mna, kedže som nezamestnaná od januara tohto roka. Ďakujem za odpoved pekný deň


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, chcem sa informovať o tom, ako podať daňové priznanie na Slovensku, ak som minulý rok pracovala ako zamestnanec v Českej republike a môj celkový príjem bol 2204 €?? Bol to jediný príjem v roku 2011 po máji 2011 kedy som skoncila vysokú školu, následne práca v Čechách od júl – september. A od októbra som bola evidovaná na úrade práce. Vlastne pocas skoly som pracovala ako brigadnik, takze pravdepodobne aj tieto prijmy sa v tompriznavaju. Poslali mi dnes z bývalého zamestnania: (Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění podle z.č.586/1992 sb.......). Stačí toto potvrdenie, aby mohlo byť podané daňové priznanie na Slovensku?? Prípadne mi poraďte prosím, čo všetko je potrebné , aby som spravila, aby bolo daňové priznanie kompletné, nejaké tlačivá, prípadne metódy a podobne? Pravdupovediac sa tomu vôbec nerozumiem.


Odpovedal(a): Redakcia

Vymáhanie provízie

Dobry den p. advokat, moja otazka znie pred 2 rokmi sompracoval pre sprostredkovatelsku spoločnost. jednalo sa vačšinou o poistne zmluvy , stal som sa obetou podvodnika, ktory mi nosil fiktivne zmluvy na fiktivnych ludi.ktore samozrejme po case sli do storna , na inominantnej zmluve u notara mam od neho podpisane iba 1/5 celkovej sumy asi po 4 mesiacov mi postou doslo od dotyčnej firmy ziadost a vratenie proviziie, nakolko som v danom case mal niečo po 18 nastke nemal som skončenu ani skolu a zistil som, ze nato je potreba maturity, ktoru som v tom čase nemal ako mam postupovat dalej? firma somnou nekomunikuje, ziadne dalšie ziadosti od nej mi neprišli, dakujem .


Odpovedal(a): Redakcia

Vrátenie dane z francúzska

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na vrátenie daní z Francúzska. Pracovný pomer trval od mája 2010 do konca marca 2011. Akým spôsobom mám postupovať, či vybavenie daní zvládnem aj sama alebo je na to potrebná nejaká spoločnosť. Poprípade ak áno, či nejakú dobrú a dôveryhodnú spoločnosť poznáte? A do kedy môžem o vrátenie daní požiadať. Ďakujem Vám za odpoveď.



Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobrý deň chcem sa spýtať v decembri som sa zo svojím mužom rozviedla a od septembra beriem na malú rodinné prídavky ale bohužial som nezamestnaná a nepoberám žiadnu mzdu či mám nárok na daňový bonus


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, prosím vás o radu, čo sa týka daňoveho priznania za rok 2011 kedy som bola do mája poberala matersku a od mája do teraz trvá mi rodičovský. Moja otázka je mám si podávať ja zvlášť priznanie a manžel zamestnaný zvlášť? alebo len manžel a na mna úľavu? čo sa stane ak si podám aj ja aj on? a ešte sa chcem opýtať predala som byt a však je podla zákona oslobodený od dane /kupený v 2007 a trvalý pobyt dva roky/ je mojou povinostou dať to do priznania? alebo je na to tlačivo zvlášť. Prosím vás nemáte vzor ako sa vyplna danove priznanie..ďakujem velmi pekne..želám všetko dobre


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne vrátenia dane za rok 2011, kedy som mala niekoľko dohôd o vykonanej práci od viacerých zamestnávateľov,kde som všade mala zdanený príjem, kde príjem spolu bol či môžem požiadať o vrátenie týchto daní a akým spôsobom?


Odpovedal(a): Redakcia

Poistné do soc. poisťovne

Dobrý deň, Od 1.7.2011 nie je poistenec SZČO povinný odvádzať do sociálnej poistovne odvody. Chcem sa spýtať, či sa dobrovolne poistenie do soc.poistovne od 1.7.2011 môže dať do nákladov v ročnom daňovom priznaní. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň.Prosím o radu.Som vedená na úrade práce,pracujem na dohodu a môj vlaňajší príjem bol 2 116,47 + 1036,50 som dostala ako podporu v nezamestnanosti.Musím podávať daňové priznanie? A mám ešte jednu otázku.Po dańovom priznaní za rok 2010 som mala preplatok dane 76,05.Neuviedla som číslo účtu a do dnešnej doby mi nebola vrátená,teda ak som mala na ňu nárok.Dá sa k nej spätne dostať a ako?


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Danove priznanie Zdravim, chcela by som sa spytat ako je to s podanim DP a zaplatenim dane za prenajom, ak prenajimatelom je neplnolete dieta, ktore nema ziadny iny prijem. Viem, ze u dochodcu, ktory prenajima byt a jeho celkovy prijem za prenajom po odpocitani nezdanitelnej casti, ktora je vo vyske 500 eur nepresiahne polovicu minulorocnej nezdanitelnej casti zakladu dane- t.j. nepresiahne 1 779,65 eura, nemusí podat danove priznanie ani zaplatit dan. Ale ako je to u neplnoleteho dietata netusim??? Ako u dochodcu??, kedze aj neplnelete dieta je vlastne danovnik bez prijmu??? Dakujem za radu Čítajte viac: http://peniaze.pravda.sk/ake-dane-a-odvody-platia-dochodcovia-dbf-/sk-pstat.asp?c=A120119_152923_sk-pstat_p59#ixzz1kH6Azplx


Odpovedal(a): Redakcia

Zdaniteľné prijmy fyzickej osoby zo štátov EU

Dobry den, Živnostník s trvalým pobytom v SR bude poskytovať služby vo Francúzsku cez Írsku spoločnosť. Obchodný vzťah bude medzi Írskou spol. a Francúzskou spoločnosťou a medzi SZČO a Írskou spol. Vo Francúzskej republike nebude mať prenajaté priestory, bude sa tam zdržovať iba za účelom poskytovania služieb francúzskemu odberateľovi. Pri poskytovaní svojich služieb sa bude zdržovať vo FR viac ako 183 dní v kalendárnom roku [dĺžka kontraktu] avšak pravidelne bude cestovať do SR [čiže nebude súvisle na území FR viac ako 183 dní]. Je z tohto dôvodu povinný registrovať sa pre daň z príjmov vo FR a zdaňovať tam príjmy plynúce zo zdrojov vo FR alebo zdaňuje všetky príjmy iba v SR? Ako je to s DPH vykazovaním? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť základu dane

Dobrý den. Jsem nerezident SR, občan ČR, kde mám trvalý pobyt a také zde pracuji (nejsem důchodce). Na Slovenku mám jen příjmy z pronájmu nemovitostí, mohu si také při podání DPFOB uplatnit nezdanitelnou část základu daně ve výši 3559.30 EUR. Děkuji.


Odpovedal(a): Redakcia

Príjem z nájmu

Dobrý deň, Chcel by som sa opýťať, či príjmy z prenájmu sú za zdaňovacie obdobie oslobodené len do výšky 500€. Ďalej stále platí, že keď si odpočítam od príjmov z prenájmu 500€ musím krátiť výdavky? Ak si skratim výdavky v mojom prípade je ten rozdiel 400€, tak dostamem, že výsledné oslobodenie je vlatne 500-400= 100 € Takže z toho mi vyplíva, že príjem z prenájmu mám oslobodený za zdaňovacie obdobie len 100€. Ďalej sa chcem opýtať, (nakoľko som sa už to dozvedel, len to chcel ešte preveriť), že pri príjeme za prenájom nie je možné použiť nedzaniteľnú časť na daňovníka 3559,30€. Z celého mi to výplýva, že za zdaňovacie odbdobie 2011 ši môžem odpočítať od príjmu z prenájmu len 100€. Chcem sa opýťať, či moj výpočet bol správný?


Odpovedal(a): Redakcia

Vlastný príjem manželky

Dobry den,podam danove priznanie ako FO zamestnanec a davam si odpocet dane na manzelku,v roku 2011 bola do novembra na rodicovskej dovolenke a od oktobra bola PN a poberala nemocensku davku od soc.poistovne lebo bola dobrovolne poistena.Pocita sa jej PN co dostavala od soc.poistovne do jej prijmu,musim to uviest ako prijem manzelkyv danovom vyhlaseni,albo sa to nebere ako prijem tak isto ako rodicovsky prispevok...dakujem za odpoved



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.