Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň.Prosím o radu.Som vedená na úrade práce,pracujem na dohodu a môj vlaňajší príjem bol 2 116,47 + 1036,50 som dostala ako podporu v nezamestnanosti.Musím podávať daňové priznanie? A mám ešte jednu otázku.Po dańovom priznaní za rok 2010 som mala preplatok dane 76,05.Neuviedla som číslo účtu a do dnešnej doby mi nebola vrátená,teda ak som mala na ňu nárok.Dá sa k nej spätne dostať a ako?


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Danove priznanie Zdravim, chcela by som sa spytat ako je to s podanim DP a zaplatenim dane za prenajom, ak prenajimatelom je neplnolete dieta, ktore nema ziadny iny prijem. Viem, ze u dochodcu, ktory prenajima byt a jeho celkovy prijem za prenajom po odpocitani nezdanitelnej casti, ktora je vo vyske 500 eur nepresiahne polovicu minulorocnej nezdanitelnej casti zakladu dane- t.j. nepresiahne 1 779,65 eura, nemusí podat danove priznanie ani zaplatit dan. Ale ako je to u neplnoleteho dietata netusim??? Ako u dochodcu??, kedze aj neplnelete dieta je vlastne danovnik bez prijmu??? Dakujem za radu Čítajte viac: http://peniaze.pravda.sk/ake-dane-a-odvody-platia-dochodcovia-dbf-/sk-pstat.asp?c=A120119_152923_sk-pstat_p59#ixzz1kH6AzplxOdpovedal(a): Redakcia

Zdaniteľné prijmy fyzickej osoby zo štátov EU

Dobry den, Živnostník s trvalým pobytom v SR bude poskytovať služby vo Francúzsku cez Írsku spoločnosť. Obchodný vzťah bude medzi Írskou spol. a Francúzskou spoločnosťou a medzi SZČO a Írskou spol. Vo Francúzskej republike nebude mať prenajaté priestory, bude sa tam zdržovať iba za účelom poskytovania služieb francúzskemu odberateľovi. Pri poskytovaní svojich služieb sa bude zdržovať vo FR viac ako 183 dní v kalendárnom roku [dĺžka kontraktu] avšak pravidelne bude cestovať do SR [čiže nebude súvisle na území FR viac ako 183 dní]. Je z tohto dôvodu povinný registrovať sa pre daň z príjmov vo FR a zdaňovať tam príjmy plynúce zo zdrojov vo FR alebo zdaňuje všetky príjmy iba v SR? Ako je to s DPH vykazovaním? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť základu dane

Dobrý den. Jsem nerezident SR, občan ČR, kde mám trvalý pobyt a také zde pracuji (nejsem důchodce). Na Slovenku mám jen příjmy z pronájmu nemovitostí, mohu si také při podání DPFOB uplatnit nezdanitelnou část základu daně ve výši 3559.30 EUR. Děkuji.


Odpovedal(a): Redakcia

Príjem z nájmu

Dobrý deň, Chcel by som sa opýťať, či príjmy z prenájmu sú za zdaňovacie obdobie oslobodené len do výšky 500€. Ďalej stále platí, že keď si odpočítam od príjmov z prenájmu 500€ musím krátiť výdavky? Ak si skratim výdavky v mojom prípade je ten rozdiel 400€, tak dostamem, že výsledné oslobodenie je vlatne 500-400= 100 € Takže z toho mi vyplíva, že príjem z prenájmu mám oslobodený za zdaňovacie obdobie len 100€. Ďalej sa chcem opýtať, (nakoľko som sa už to dozvedel, len to chcel ešte preveriť), že pri príjeme za prenájom nie je možné použiť nedzaniteľnú časť na daňovníka 3559,30€. Z celého mi to výplýva, že za zdaňovacie odbdobie 2011 ši môžem odpočítať od príjmu z prenájmu len 100€. Chcem sa opýťať, či moj výpočet bol správný?


Odpovedal(a): Redakcia

Vlastný príjem manželky

Dobry den,podam danove priznanie ako FO zamestnanec a davam si odpocet dane na manzelku,v roku 2011 bola do novembra na rodicovskej dovolenke a od oktobra bola PN a poberala nemocensku davku od soc.poistovne lebo bola dobrovolne poistena.Pocita sa jej PN co dostavala od soc.poistovne do jej prijmu,musim to uviest ako prijem manzelkyv danovom vyhlaseni,albo sa to nebere ako prijem tak isto ako rodicovsky prispevok...dakujem za odpoved


Odpovedal(a): Redakcia

daňové priznanie

Dobry den. Pracujem v Britanii od septembra 2011. Dan z prijmov tu neodvadzam, myslim, ze prijmy sa tu zdanuju az po prekroceni 7000 libier. Vo februari 2012 sa vraciam na slovensko. Moje otazka je: Musim po navrate domov podavat danove priznanie? budem musiet odviest dan? + ak ano bude zdaneny moj celkovy prijem z anglicka? dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den, chcem sa spytat ci a aku dan musim platit ak som uplynuly rok 2011 bola a este stale som zamestnankinou v Rakusku ( v statnom zariadeni ) ale s trvalym pobytom na Slovensku. V Rakusku si podavam danove priznanie o prijmoch. Dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobrý deň, zamestnancovi bol vyplatený v mesici 07/2011 o 0,98 eur nižší daňový bonus na aký mal nárok. Tento zamestnanec však u nás od 08/2011 už nepracuje a nebudem mu robiť ročné zúčtovanie. Akým spôsobom sa to dá vyrovnať? Ďakujem pekne.


Odpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň, prosím Vás syn má príjmy zo závislej…

Dobrý deň, prosím Vás syn má príjmy zo závislej činnosti v Českej republike, kde si uplatnil na dcéru odpočitateľnú položku. Vzhľadom k tomu, že na Slovensku má byt kde má aj trvalý pobyt má príjmy z prenájmu budeme podávať daňové priznanie v Slovenskej republike. Môže si uplatniť daňový bunus na dcéru ? S rodinou býva v ČR a aj tam pracuje. Ďakujem pekne.Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobrý deň, prosím Vás syn má príjmy zo závislej činnosti v Českej republike, kde si uplatnil na dcéru odpočitateľnú položku. Vzhľadom k tomu, že na Slovensku má byt kde má aj trvalý pobyt má príjmy z prenájmu budeme podávať daňové priznanie v Slovenskej republike. Môže si uplatniť daňový bunus na dcéru ? S rodinou býva v ČR a aj tam pracuje. Ďakujem pekne.


Odpovedal(a): Redakcia

Zdanenie za rok 2012

Dobrý deň, spýtam sa vás jednoducho, som zamestnaný a : 1. v r. 2011 v decembri som nakúpil cenné papiere konkrétne akcie 2. V r.2012 dostanem dividendy 2.1. Oni prídu už zdanené mám ich ešte zdaniť na Slovensku? 2.2. Mám ich uviesť do daňového priznania za r. 2012? 3. keď akcie predám 3.1. Mám ich uviesť do daňového priznania? 4. Ako budú zdanené? Dakujem Masár


Odpovedal(a): Redakcia

Ročné zúčtovanie dane

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ktoré podklady musím poskytnúť svojmu súčasnému zamestnávateľovi, u ktorého som na TPP zamestnaná od 1. 9. 2011, aby mi mohol vykonať ročné zúčtovanie dane, keď 1) som v januári-marci 2011 pracovala na základe dohody o brigádnickej práci študenta, ale z príjmu mi nebola odvádzaná daň, keďže som si podala žiadosť, aby mi ako študentovi do tej určitej výšky daň strhávaná nebola a mzda nikdy nepresiahla túto stanovenú čiastku (potrebujem napriek tomu zúčtovanie daní od tohto zamestnávateľa pre môjho súčasného?), 2)ďalej do štátnic v máji som bola študent, to asi nič potom som bola cca 2 týždne evidovaná na úrade práce, ale potom som sa rozhodla, že si radšej budem platiť zdravotné poistenie sama a budem dobrovoľne nezamestnaná ( je potrebné poskytnúť za toto obdobie nejaké doklady zamestnávateľovi a ak áno, tak aké?) 3)ak som v tom období mala príležitostnú brigádu, v ktorej som si ale tiež podala žiadosť, aby mi nebola strhavana daň z prijmu, pokiaľ výška mzdy nepresiahne tú stanovenú čiastku a nepresiahla (taktiež otázka, či mám dotyčnú firmu požiadať o nejaké zúčtovanie?) 4)od 1. 9. 2011 som zamestnaná na TPP, takže čo sa týka toho obdobia, tak potrebné doklady zamestnávateľ má, otázka je, ktoré doklady ešte musím priniesť, aby som ho mohla požiadať o vykonanie zúčtovania daní za rok 2011? Ďakujem veľmi pekne, tiež už mám z toho hlavu ako melón :)Viem, že by som sa to mohla spýtať aj súčasného zamestnávateľa, ale je taký strašne ochotný, že neviem, či si nakoniec daňové priznanie nebudem musieť podať aj sama, tak aby som vedela, čo všetko tam mám napísať. Ďakujem :)


Odpovedal(a): Redakcia

Opätovná dohoda pracovného pomeru na určitú dobu

Dobrý deň p. JUDr.Ficek, chcela by som poradiť ohľadne pracovnej zmluvy. Som u zamestnávateľa zamestnaná na dobu určitú od 01.11.2010-30.04.2011, od 01.05.2011-31.10.2011 a od 01.11.2011- 31.01.2012.Takto mi boli predlžované zmluvy a chcem sa opýtať či mi zamestnávateľ môže znova dať zmluvu na dobu určitú alebo už nie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Registračná pokladnica.

Potrebuje SZĆO registračnú pokladnicu, ak vykonáva činnosť- technika požiarnej ochrany . Mám príjem aj v hotovosti, dávam faktúry a príj. pokladn. doklad, môžem používať PPD pri týchto príjmoch? Za odpoved dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Dotácia od ÚP

Dobrý deň, chcem sa spýtať. V r.2011 som si založila živnosť a dostala som dotáciu z ÚP na začatie podnikania, z ktorej som nakúpila nejaký majetok-výpoč.techniku a zvyšok som pouzila na platenie odvodov v r. 2011 a v r.2012. Mám zahrnúť túto dotáciu do príjmov? Aj ked som ju ešte celú nepoužila v r.2011? Čo zahrnie v tomto prípade do výdavkov? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň chcel by som sa opýtať minulého roku som bol výsluhový dôchodca, koncom roku som brigádoval na dohodu o vykonanej práci 2 mesiace a 2 mesiace som bol zamestnaný pod agentúrou za čo všetko mam podať daňove priznanie aj z výsluhového dôchodku?? na dohode čo som bol tak mam potvrdenie iba z 1 mesiaca z druhého mesiaca mi nedali a ani nechcú dať stačí ak priznám iba to čo mi poukázali na môj účet? Takže napr: vysluh. dochodok 300€ mesačne dohodu o vykonanej práci 150€ za 2 mesiace agentúra 500€ za 2 mesiace


Odpovedal(a): Redakcia

Daň z motorových vozidiel

Dobrý deň. Moja otázka je nasledovná. V roku 2011 som ukočila živnosť ku dňu 31.01.2011, t.j. už nie som registrovaná na daňovom úrade. Chcem zaplatiť daň z motorových vozidiel za tento jeden mesiac. Na aké číslo účtu mám uhradiť cestnú daň, keď mi daňový úrad už neposlal žiadne oznámenie o čísle účtu. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sme povinní podať danové priznanie a platiť daň z predaja nehnutelnosti, ktorú sme s manželom kúpili v roku 2007 za 5.000 eur a v roku 2011 predali za 1.000 eur? A keď sme povinní podať danové priznanie a platiť daň, tak či možem podať daňové priznanie iba ja za oboch, aj keď sme ju mali v bezpodielovom vlastníctve. Za odpoveď ďakujem a prajem pekný deň. kociskova


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj garáže

Dobrý deň, jednou zmluvou som v roku 2011 predala garaž aj pozemok pod garažou.V zmluve je cena uvedena len celkom, nie je rozdelená za garaž a pozemok.Pozemok som kupila v roku 2003 kupnou zmluvou.Garaž som ziskala darovanim od otca v roku 2010.Garaž postavil otec svojpomocne, neexuistuju fakury, povolenie k uživaniu je z roku 1975, listina o určení súpis. čisla je z roku 2002. Čo treba zdaniť a čo bude výdavok v daňovom priznaní za garáž ? Ďakujem.