Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

prenájom bytu

Dobry den, prenajimam byt a do konca januara sa prihlasim v zdravotnej poistovni. Mozem si urcit nulove preddavky do ZP? Pri prenajme sa nikdy nevie, ako dlho bude prenajom trvat. Druha moja otazka sa tyka manzelov, ktori spolocne byt prenajimaju. Obidvaja su registrovani na DU, teda musia obidvaja aj platit odvody do ZP? Dakujem Jana


Odpovedal(a): Redakcia

živnostník v zahraničí

ak pracujem celorocne v zahranici ako zivnostnik co si vsetko mozem dat do nakladov?Odpovedal(a): Redakcia

Príjem z prenajmu

Dobrý deň! Som novým majiteľom polyfunkčného objektu a prenajímateľ - evidovaný ako daňovník. Chcem sa spýtať , či existuje zoznam výdavkov na objekt , čo všetko môžem uplatniť pri odpise z príjmu a kde ho môžem nájsť , okrem energii . Ďakujem !


Odpovedal(a): Redakcia

Cestovné náhrady

Dobrý deň, prosím o odpoveď, môže si SZČO uplatniť náhrady za používanie vlastného auta na zahraničné cesty, ktoré nemá zahrnuté v majetku, ak zaplatí daň z motorových vozidiel za rok 2010, ale nesplnil oznamovaciu povinnosť na DÚ a auto nenahlásil, že ho používa na podnikanie od augusta 2010. Ďalej prosím o radu, ak v r. 2009 uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v tomto roku chce uplatniť skutočné výdavky, môže tak urobiť? Musí potom prikladať k daňovému priznaniu aj výkazy? Vopred ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, prosím o radu,ako mám podať daňové priznanie. Do konca augusta 2010 som bola zamestnaná, z toho sedem mesiacov som poberala nemocenské dávky a od septembra som vedená na UP ako uchádzač o zamestnanie a poberám podporu. Taktiež ma zaujíma, či si môže manžel uplatniť na mňa odpočítateľnú položku pri ročnom zúčtovaní dane, je zamestnanec. Ďakujem pekne za vašu radu a prajem všetko dobré v novom roku.


Odpovedal(a): Redakcia

Nájom bytu

Dobrý deň, chcela som sa sa spýtať na možnosť rozdeliť príjmy z prenájmu bytu medzi manželov. Manželia majú BSM. Avšak byt bol prenajatý 04/09, teda ešte pred sobášom 08/09 a prenájom trval do 02/10. Ďalšia nájomná zmluva bola 07/10-11/10. Žiaľ, mali sme také šťastie, že nájomníci neplatili dohodnutú výšku prenájmu. Ako vydokladujeme, že peniaze nám doteraz nezaplatili? Ak je výpoveď zmluvy o nájme k 30.11.2010 a čestné prehlásenie o ukončení prenájmov sme odovzdali na DÚ až ku koncu roka 2010, musíme priznať príjem za za 12/2010? Môžeme príjmy z prenájmu rozdeliť medzi manželov? Žena je na materskej, čiže priznali by sme žene maximum, tak, aby po odpočítaní nezdaniteľnej sumy 925,95€ bol príjem nižší ako 2012,85. Z tohto dôvodu nevznikne žene podávať DP a ja by som si priznal zbytok v mojom prípade 925,00€, čo je menej ako odpočítateľná položka, a nemusím príjem uvádzať v DP, čiže mi zamestnávateľ urobí iba ročné zúčtovanie mzdy? Porozumeli sme tomu správne??? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Jediný príjem,ktorý má manželka je príjem z prenájmu.Príjem je vo výške 240x12=2880€.Môže zvoliť postup,že od príjmu 2880€ odpočíta oslobodených 925€,tým sa dostane pod 2012€ a nemusí podať DP? Názory sa rôznia.Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť základu dane

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ako postupovať pri uplatnení nezdaniteľnej časti ZD zamestnanca s dohodou o vykonaní prac. činnosti? Mám možnosť mu ju uplatňovať mesačne alebo až v ročnom zúčtovaní? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj bytu

Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom podania dan.priznania Dane z prijmu. Predala som byt, ktoreho prevod vlastnictva prejde na novu majitelku az niekedy koncom januara, zaciatkom februara. V byte som mala trvaly pobyt necele 3 roky, t.j. som oslobodena od platenia dane z predaja tohto bytu. Musim aj tak v roku 2012 podat danove priznanie za rok 2011 kde uvediem predaj bytu, ale zaroven aj to ze som oslobodena od platenia dane? Dakujem za Vasu odpoved


Odpovedal(a): Redakcia

predaj nehnuteľnosti

V roku 2009 som nadobudla darovacou zmluvou od tety/otcovej sestry/ rodinny dom.Chcem ho predat a chcem vediet ci budem musiet zaplatit dan z predaja ked som tam nebyvala a kolko percent?dakujemOdpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý den. Chcela by som sa poradit, či mám nárok na vrátenie dane, alebo inú možnost ak: - v roku 2010 som bola na Materskej dovolenke do septembra a manžel je na invalidnom důchodku. Od septembra 2010 som sa vrátila do práce, nakolko mi skončila MD. Dá sa uplatnit vrátenie dane? Alebo je nejaká možnost, vrátenia financií? Dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Zdanenie výhier

Sú výhry v lotériach Tiposu oslobodené od daní?


Odpovedal(a): Redakcia

Výdavky za PHM

Dobrý deň. Paušálne výdavky PHM: Dobrý deň,chcem si do výdavkov uplatniť 80% PHM je to možné keď Auto je prenajate riadnou zmluvou do firmy a nie som platca DPH. Zaujíma ma, či si ostatné náklady spojené s autom (cestná daň,poistka,údržba,stk,emisná,nahradné diely, pneumatiky a iné,nakoľko to v zmluve uvedené je že to hradí nájomca)môžem uplatniť v plnej výške,alebo tiež iba 80%-tami tak ako PHM. A aký zákon alebo smernica to upravuje? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

vyporiadanie BSM po rozvode a investície

Dobry den, prosim Vas o radu. Po svadbe mi zomreli rodicia a rodicovsky dom som zdedil najskor s ciastkou po otcovi a neskor aj po mame s tym, ze som musel vyplatit surodencov z ich ciastok. Nakolko som bol vazne chory a zarabal som dost zle a manzelke sa darilo, vyplatene ciastky boli najma z penazi, ktore zarobila manzelka a aj dlhe roky sme rekonstruovali dom po castiach. Jej prijem bol o nieco vyssi, nez moj. Teraz sme pred rozvodom, preto by ma zaujimalo, ako bude posudzovat sud majetok, ci mam manzelke vyplatit polovicu, ked na katastri je dom pisany len na mna? Dakujem za vasu odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Nájom, dane a zdravotné odvody

Dobrý deň, Chcem Vás poprosiť o radu. Manžel dával do prenájmu priestory na podnikanie. V roku 2010 zomrel. Nehnuteľnosti prešli na manželku a deti, ktoré sú už dospelé. Od 01.01. 2011 je potrebné platiť zdravotné poistenie aj z prenájmu. Chcem Vás poprosiť o radu, či mám prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako SZČO aj deti, alebo, čo by bolo najmenej administratívne zaťažujúce aj z hľadiska daní aj vyúčtovania zdravotného poistenia. S prianim príjemného dňa Viera Lukáčová


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den, chcem sa opytat. V aprili 2010 som sa vratil z Anglicka, kde som bol dovtedy nezamestnany. Na Slovensku som od aprila evidovany ako uchadzac o zamestnanie. Nemal som ziadny prijem. Musim podavat DP za rok 2010? V Anglicku som poberal davky, ktore mam tamojsim danovym uradom potvrdene. Dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Zdravotné poistenie

Dobry den, chcem sa opytat ohladom zdravotnych odvodov pri prenajme nehnutelnosti. Som prenajimatelkou 3 nehnutelnosti, podla noveho zakona by som mala z tychto prijmov ako SZCO platit zdravotne odvody. Zijem vsak v CR, kde pracujem a tu aj odvadzam zdravotne poistenie. Pokial som dobre informovana, nie je mozne platit dualne zdravotne odvody v 2 krajinach EU. Prosim o radu, ci musim alebo nemusim platit tieto odvody v SR. Dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Dobrovoľné pripoistenie

Dobry den, chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu, nakolko sa neviem z toho vysomarit. Zaciname sa tento mesiac snazit o babo, ja som SZCO, odvody platim od 1.7.2010 z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Pomoze mi DNP? Kedy sa mam prihlasit? Kolko mam platit, aby som mala maximalnu matersku? Dakujem velmi pekne uz vopred!


Odpovedal(a): Redakcia

Príjem z nájmu

Dobrý vecer, chceli by sme sa opýtat ohladom platenia dane z prenájmu bytu. Sme manželia, spoluvlastníci bytu, v r.2008 sme si zobrali na byt hypotéku, ktrorú splácame 90 € na mesiac a za prenájom byt máme 210 € od nájomcu. SIPO platíme 75 € a elektriku 20 €.Kolko musíme platit dan za tohtorocné príjmi, aké náklady si môžeme odrátat od príjmu a môže sa odrátat aj hypotéka ako náklad? Je lepšie každý aby platil urcitú ciastku dane za byt alebo je lepšie aby si do danového priznania dal iba jeden z nás príjem z prenájmu. a Môžeme si započítať aj nejaké iné náklady ako(Uver 90 euro na mesiac) byt ich mame zariadeny, sme kupili sporak a ine veci tak mozeme započítať aj tych naklady? Prosím, poradte nám, lebo každý nám hovorí inak a sme z tých informácii zmätení. Dakujeme za pomoc.


Odpovedal(a): Redakcia

Príjem z nájmu

Dobrý vecer, chceli by sme sa opýtat ohladom platenia dane z prenájmu bytu. Sme manželia, spoluvlastníci bytu, v r.2008 sme si zobrali na byt hypotéku, ktrorú splácame 90 € na mesiac a za prenájom byt máme 210 € od nájomcu. SIPO platíme 75 € a elektriku 20 €.Kolko musíme platit dan za tohtorocné príjmi, aké náklady si môžeme odrátat od príjmu a môže sa odrátat aj hypotéka ako náklad? Je lepšie každý aby platil urcitú ciastku dane za byt alebo je lepšie aby si do danového priznania dal iba jeden z nás príjem z prenájmu. a Môžeme si započítať aj nejaké iné náklady ako(Uver 90 euro na mesiac) byt ich mame zariadeny, sme kupili sporak a ine veci tak mozeme započítať aj tych naklady? Prosím, poradte nám, lebo každý nám hovorí inak a sme z tých informácii zmätení. Dakujeme za pomoc.Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.