Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

práca v zahraničí

akú povinnosť mám voči SR ak pracujem v zahraničí a vznikne mi nárok na preplatok z daňového priznania po ukončení pracovného pomeru po návrate domov?


Odpovedal(a): Redakcia

Nezisková organizácia

Dobrý deň ,Chceli by sme si založit neziskové OZ ktore by malo ziskavať finančné prostriedky a zároveń vytvárať z týchto prostriedkov nekomerčné projekty na podporu propagácie Slovenska. Konktrétne jeden z projektov by mala byť videostránka. Vzhladom na to že budeme vyrábať aj videá potreboval by som vedieť čo všetko je možné si zaučtovať aby to nebolo už podnikanie , 1.Je možné dať do výdavkov, náklady na tvorbu videa napr. - cestovné , strava , ubytovanie - strih videa na PC , predpokladám že toto už má náznak zisku ale kedže nemožeme byť ziskový tak toto asi nie, 2.Je potrebné odkladať bločky , cestovné listky znašich ciest ? 3.Do čoho je to potrebné zapisať , stačí do peňažného denníka alebo je potrebné aj niečo iné ? Príjmy by sme mali mať len darov a členských príspevkov. Videá nebudú ma predaj, budú určené len pre túto nekomerčnú stránku - projekt. Ďakujem za odpoveďOdpovedal(a): Redakcia

Príjem z nájmu

Prenájom a odovody Prenajímam ako občan nehnuteľnosti - výrobné a skladové priestory. Ako to bude s odvodmi na soc. a zdravotné poistenie a pod. od 1.1.2011?


Odpovedal(a): Redakcia

Práca v ČR

Dobrý deň,rád by som vedel,či musím podávať daňové priznanie aj v Slovenskej republike,keď som zamestnaný v Českej republike: od roku 2003 som registrovaný na úrade práce v ČR ako zamestnaný cudzinec.Od toho istého dátumu mám od cudzineckej polície povolený prechodný pobyt.Všetky zrážky zo mzdy(daň,zdravotné a sociálne poistenie)sú zrážané zamestnávateľom v ČR.Môj pobyt na území SR je v rámci dovolenky 25 dní v roku.Ďakujem za Vašu odpoveď. Dalibor Kreutz.


Odpovedal(a): Redakcia

Účtovanie nákladov na ISO

Dobrý deň, poprosím o odpoveď, ako zaúčtovať náklady súvisiace s certifikátom ISO Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Kapitálové prijmy

Dobrý deň, našiel som následovnú informáciu, citujem: "Ak nakúpite akcie, dlhopisy alebo podielové listy a potom ich so ziskom predáte v dobre 6 mesiacov, musíte zisk zdaniť (19% sadzbou). Podobne môžete uplatniť aj stratu, ak vznikne vo vyššie uvedenej šesťmesačnej dobe. Ak predáte akcie, dlhopisy alebo podielové listy po šiestich mesiacoch držania, zisk zdaňovať nemusíte. Dividendy sú od roku 2004 v SR oslobodené od dane z príjmu." Je to pravda? Je pravdou, že z výnosov z investícií z podielových fondov musia byť zaplatené odvody do zdravotnej poistovne ? Ďakujem Ing. *Peter Poláček


Odpovedal(a): Redakcia

Nájom bytu

Dobrý deň Spolu s manželkou vlastníme byt, ktorý sme nadobudli pred uzavretím manželstva. Ja vlastním 5/7 a manželka 2/7. Momentálne tento byt prenajímame. Nájomná zmluva je uzavretá iba na manželku. Výška nájomného spolu s energiami je 500€/mesiac. Manželka je momentálne na rodičovskej dovolenke a máme dve maloleté deti. Zaujíma ma akým spôsobom si môžeme uplatniť odpočítateľnú položku dane. Viem, že si môžem z príjmov z nájomného odpočítať 5 násobok životného minima a rozdiel musím zdaniť. Môžem si započítať aj nejaké iné náklady (prerábanie bytu) o ktoré by som mohol znížiť príjem z nájomného na zdanenie? Musím deliť príjem z nájomného podľa toho v akom pomere vlastníme byt?


Odpovedal(a): Redakcia

práca v rakúsku

dobry den, od 1.1.2011 budem zamestnany v AT pricom trvaly pobyt mam Slovensku. Chcem sa spytat ako budu zdanovane moje prijmy: 1.ak by som v roku 2011 neprekrocil pocet 183 dni v Rakusku (kazdy den sa vraciam domov, v piatky home office). 2. ak v priebehu 2011 mi vyplati terajsi slovensky zamestnavatel bonus za rok 2010, ako bude tento prijem zdaneny. 3.manzelka je na materskej dovolenke s druhym dietatom, prve navstevuje zakl. skolu (ako je to s uplatnovanim si odpoctu nezdanitelneho minima na manzelku a danovy bonus na 2 deti) dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Harvardský Dividendový Investiční Fond,a.s.

Dobrý deň Chcel by som Vás požiadať o radu. V kuponke som kupil akcie Harvardský Dividendový Investiční Fond,a.s. ISIN 0008009909.V roku 2003 prišiel dopis z HBS poradenská,a.s.že ak chcem že vyplatia podiely vo výške 6,9 US.V tej dobe ma to nezaujímalo a preto by som sa chcel spýtať či to má nejakú hodnotu, ak áno čo sa dá s tým robiť. Sú to akcie HBS poradenská,a.s. HPH,ISIN CZ 0009086708 Dúfam že mi odpoviete už som to skúšal všade možne a zatiaľ mi nikto neodpovedal.Vopred ďakujem Pucher


Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť na manželku

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či si môže odpočítať daňovník-živnostník nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá do 6 mesiaca 2010 bola ako živnostníčka a v 7 mesiaci nastúpila na materskú dovolenku a svoju živnosť vtedy aj pozastavila na živnostenskom úrade? Prípadne ak áno tak akú časť nezdaniteľnej časti si môže odpočítať? Ďakujem.Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den, chcem sa uistit, ci som dobre porozumela moznosti podania danoveho priznania. Od 1/2010 do 7/2010 som bola zamestnana- celkovy prijem 3146 eur (zaplatena dan spolu 90 eur). Od 8/2010 do 12/2010 som poberala davku v nezamestnanosti. V banke mi bola odratana dan z vynosu (fondy v tatrabanke) 48 eur (vynos bol 254 eur). Mam podat danove priznanie typu B? Davky v nezamestanosti nemusim uvadzat v danovom priznani? Vrati mi stat preddavky na dan 90 eur + 48 eur dan z vynosu? Dakujem velmi pekne za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Novela zakonnika prace - odpoved

Dobrý deň! Mám otázku ohľadom zaradenia do práce po rodičovskej dovolenke. Ja som zamestnaná od roku 1990 na dobu neurčitú u jedného a toho istého zamestnávateľa. V roku 2002 som bola na materskej a v roku 2007 som opäť nastúpila na materskú. Teraz som nastúpila v septembri po skončení rodičovskej dovolenky. Pred materskou som mala pravidelný turnus. Teraz mi bolo povedané, že len ako striedačku ma môžu zamestnať. Chcem sa spýtať na zákon, ktorý bol novelizovaný v novembri ohľadom zachovania tých istých podmienok pri navrátení sa po rodičovskej. Či zákon platí a či mám nárok si žiadať pôvodné miesto.Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

preplatenie dovolenky - druha odpoved

Dobrý deň pán advokát, ďakujem za odpoveď ohľadom dovolenky a jej preplácaniu. Mám však ešte pár nezrovnalostí, ak dovolíte. Ak mám dovolenkový nárok roku 2009 30 dní /25 zo Zákonníka a 5 dní od zamestnávateľa/ a zostatok k 31.12.2010 mám 24 dní z roku 2009. Koľko dní sa mi preplatí?? Preplatia sa tie 4 dni nad rámec 20 dni, alebo vždy 10 dní?? Mám nárok na preplatenie 10 dní maximálne pri nároku 30 dní za rok 2009?? Doplňujúca otázka: Čisto hypoteticky. Pani, ktorá bola 3 roky na rodičovskej dovolenke, sa poskytne nevyčerpaná dovolenka po jej návrate. Mala nárok 25 dní a má 38 dní zostatok. Keď príde do práce ku koncu roka /napr. v decembri/ nemá čas vyčerpať všetok zostatok . Prepláca sa jej nad rámec 20 dní a 25 jej môže prejsť do ďalšieho roka?? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Stavebný úver na nehnuteľnosť v zahraničí

Dobrý deň. Zaujímalo by ma, či si môžem za určitých podmienok založiť stavebné sporenie aj v inom členskom štáte EU a potom čerpať prostriedky na bývanie z tohto sporenia na Slovensku ???


Odpovedal(a): Redakcia

Neplatenie dlhu dlžníkom a ručiteľ

Dobry den,dufam,že my poradite.Dovolte my opisať situaciu v akej sa nachadzam.Som ručitel- spoludlžnik,clovek ktoremu som rucitelom nesplaca uz od augusta uver ani medziuver,tieto produkty cerpa priamo od PSS,nevieme si s nim rady,druhy rucitel chce podat oznamenie na financny podvod.nakolko si mysime,že dlznik minul peniaze na nieco ine ako na ten ucel ako sme boli rucit,chcela by som sa opytat,že ja ako s pozicie spoludznika,ak by sa toto oznamenie podalo ,ci by som si neposkodila,nakoko aj ja cerpam produkty PSS,


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj zdedeného bytu

Dobrý deň prajem.
Téma: Daň z príjmu FO - z predaja bytu.
Popis: Dedením v priamom rade (syn) som zdedil byt v r. 2010 po svojej matke. Následne ešte v tomto roku ho potrebujem predať.
Otázka: Podlieha príjem z predaja bytu takého dediča dani z príjmu?
Ak áno, je možné ako nadobúdacie náklady (výdavky) zahrnúť (odpočítať) odhadovanú cenu bytu uvedenú notárom v dedičskom rozhodnutí? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

prenájom bytu

Dobrý deň prajem. Chcem Vás poprosiť o radu. Som invalidná dôchodkyňa, prenajímam byt a tak by som chcela vedieť, čo ma čaká od januára budúceho roku. Akým spôsobom sa treba prihlásiť do ZP a dokedy? Teda, či sa to všetkých týkajú tie odvody do ZP. Či sa musím aj niekde inde registrovať ako szčo? Veď čo skutočne zarobím po odpočítaní výdavkov, mi nevyjde vôbec na odvody do ZP, ešte budem na to doplácať zo svojho ID. To radšej predám byt... Nikde človek nenájde relevantné informácie o týchto nových zmenách...


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môže jedna splátka po splatnosti ovplyvniť budúci

Dobry den, chcel by som Vas poprosit o pomoc.

Som klientom Tatrabanky uz niekolko rokov. Pocas tychto rokov som si zobral HU, niekolko Americkych hypotek, spotrebnych uverov - vsetky tieto som vzdy nacas splacal a aj predcasne vyplatil.

Pred par mesiacmi sme s manzelkou zacali stavat RD z vlastnych prostriedkov. RD je v stadiu - vsetko dokoncene okrem interieru. Rozhodli sme sa poziadat Tatrabanku o prefinancovanie casti domu. Ako som uz spominal spotrebne uvery sme vzdy vyplacali predcasne. Jeden z poslednych sme chceli vyplatit takto v septembri t.r.

Cize sme spisali ziadost o predcasne vyplatenie a peniaze vlozili na ucet. Pani ktora s nami spisovala ziadost som sa opytal, ze co ak budem peniaze potrebovat a vyberiem ich z uctu pred stiahnutim z mojho osobneho uctu?? Povedala mi, ze sa nic nedeje a budem dalej pokracovat v splacani. Tato situacia aj nastala a ja som dva dni pred stiahnutim penazi peniaze vybral v domneni, ze budeme dalej splacat. Na moje velke pocudovanie asi o dva tyzdne pri navsteve pobocky Tatrabanky mi oznamili, ze mam zavazky voci tatrabanke.

Cize som hned volal na oddelenie vymahania pohladavok a dohodol si splatkovy kalendar na 12 mesiacov. Pani na dannom oddeleni som sa pytal ci to bude mat vplyv na hypoteku, ktoru sme uz v tom case planovali? Tvrdila, ze ak budem splacat na cas tak v ziadnom pripade. Cize sme sa pustili do zhromazdovania dokumentov pre HU. Co nam trvalo asi tak cca 2 mesiace. Behom tychto dvoch mesiacov sme situaciu konzultovali so zamestnancami banky a dohodli sme sa ze pred cerpanim uveru vyplatime celu zostatkovu ciastku spotrebneho uveru.

Asi pred dvoma tyzdnami mi na ucet prisiel vacsi obnos penazi, ktory som si hned v ten isty den chcel vybrat. Ked som tak chcel spravit mi pani za okienkom oznamila, ze banka si z mojho uctu bez mojho vedomia stiahla peniaze a uhradila zostatkovu sumu spotrebneho uveru. Vzhladom na to, ze som peniaze potreboval na RD som nastojil na tom aby mi peniaze vratili. Odpovede, ktore som dostaval boli: nastala technicka chyba potom zrazu je to bezny postup a banka ma na to narok a az na moje presviedcanie som o pol hodinu dostal telefonat,ze peniaze mi vratili na ucet. Vcera sme diskutovali posledne detaily na pobocke ohladne nasho HU a vsetko bolo v poriadku.

Dnes po velmi narocnom boji zhromazdovania dokumentov som sa vybral s manzelkou odovzdat tieto dokumenty a podpisat ziadost o HU. Na prekvapenie vsetkych vratane pracovnika banky nam bolo oznamene, ze nie som vhodny pre poskytnutie uveru alebo byt spoludlznikom. Zamestnanec volal na oddelenie vymahania pohladavok pani s ktorou som ja riesil moj spotrebny uver, ktora mi vyslovene povedla ze to nebude mat vplyv na nas HU. A zrazu sa retorika zmenila a povedla ze je to kvoli tomu nestastnemu spotrebnemu uveru.

Chcel by som Vas poprosit o radu. Neviete nahodou ak by som vyplatil dany spotrebny uver ako dlho trva kym na listine nebudem figurovat? (vyska spotrebneho uveru teda ostavajuca cast je cca. 2900 eur). Ako je mozne ze som sa ocitol na zozname neplaticov ked v mojej celej "bankovej historii" som vzdy vsetko platil na cas??

neviete nam poradit popripade nejaku spolocnost, ktora by toto vsetko dokazala bud si nevsimat alebo sa na to pozerat objektivne? Ide nam o to aby sme zalozili nas domcek, dostali nejake peniazky na dokoncenie. Ak clovek ziada americku hypoteku je mozne zakladat rozostavany RD?? Ak sme vcera na listine neboli a dnes hej, ma vyznam ist do inej banky? dakujem s pozdravom rafael szabo ps. otazka trochu rozsiahlejsia ale dufam, ze nam odpoviete aj napriek tomu? Velmi nam to pomoze.


Odpovedal(a): Redakcia

príspevok po povodniach

zamestnanec dostal od ostatných zamestnancov, ktorým bola prevedená zrážka zo mzdy príspevok za povodne, je potrebné ho zdaniť, keďže to bola čiastka, ktorá už bola zdanená - pretože bola poskytnutá v čistom, teda po zdanení dakujem av


Odpovedal(a): Redakcia

Mzda

Dobrý deň. Poradili ste mi už dva krát a zase vás žiadam o radu. Máme zamestnanca ktorý robí na pálenici paleničiara.Je to robotník, ktorý páli pálenku. Obec mu dala zmluvu v ktorej špecifikovala Zákonník práce § 121 odst.2, § 122 odst.5 a § 123 odst.2.Obec nemá kolektívnu zmluvu, zamestnanec nie je vedúci podľa mňa nevykonáva koncepčné , systémové, tvorivé,metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadne práca nadčas.Zamestnanec nesúhlasil. Dal podnet na inšpektorát práce. Podľa mňa ma pravdu.Preto Vás prosím o radu či obec si vobec može dovoliť takto zamestnávať občanov a takto ich doslova vydierať a ešte mu dala podpísať dodatok, kde mu zobrala 100 € z platu. Ďakujem za radu kontrolor obce.