Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Remeselné živnosti

Dobrý deň, aký paušál je možno použiť pri živnostníkovi SZČO pracujúcemu v stavebníctve - oprava domov, zateplovanie a pod. ktorý prepis to upravuje? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Kedy podáť daňové priznanie typu "A"

Dobry den.Chcem sa spytat ohladom danoveho priznania.Som zamestnana od 1.1.2009.Minuly rok som pracovala dva mesiace na TPP a brigadne cez agenturu.Rada by som vedela, ci moj terazjsi alebo predchadzajuci zamestnavatel je povinny mi urobit danove priznanie? Okrem toho mam dni, ktore som bola nezamestnana a nebola som ani evidovana na urade prace, tak sa chcem spytat, kolko sa doplaca poistne za jeden den a kam ho mam zaplatit, ked som bola poistencom EZP?Ziadny papier o mojom zavazku voci nim mi neprisiel.Dakujem



Odpovedal(a): Redakcia

Ako uplatniť odpočitateľnú položku?

Dobrý deň. V roku 2008 som pracovala 2 mesiace v zahraničí, v ČR. Zvyšných 10 mesiacov na Slovensku. Zamestnávateľ mi dal potvrdenie o zdaniteľnej mzde, kde sa podľa českých zákonov uvádza čiastkový základ dane ako súčet hrubej mzdy a uhradeného povinného poistného. Môžem si toto poistné uplatniť ako výdavok alebo nie? Mám zohladniť čiastkový základ dane taký, ako na vystavenom potvrdení od českého zamestnávateľa, alebo ako u nás, hrubý príjem znížený o poistné? Odpočitateľnú položku si mám uplatniť za 12 mesiacov, alebo za 10 ? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daniť príjmy z ČR aj na SR?

Dobrý deň. Manžel pracuje v ČR a má za rok 2008 príjmy len z ČR. Viem, že už ste na takúto otázku týkajúcu sa príjmov z ČR a podávania DP na slovenku odpovedali, ale já som sa informovala na DÚ v meste bydliska a tam mi povedali, že novelizácia zákona o dani z príjmu účinná od 1.3.2009 sa nevzťahuje na zadaňovacie obdobie 2008. To znamená, že manžel ako daňový rezident SR musí zdaniť na Slovensku celosvetové príjmy. Tak vás prosím o odpoveď ako to vlastne je, mám v tom zmätok. Vopred veľmi pekne ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Kto podáva daňové priznanie?

Dobrý deň.Tak musím sa priznať, že ste ma svojou odpoveďou celkom poplietli. Nechápem ako to, že nemusí na Slovensku podavať DP. Manžel aj v roku 2007 pracoval v ČR a 100% príjmov mal len z ČR.A musel na Slovensku podať DP, kde priznal príjmy z ČR a zdanil ich metódou zápočtu dane. Takže aj v roku 2008 musí podať DP v ČR aj na SR(aj napriek tomu, že v SR nemal žiadny príjem). Aspoň tak mi to vysvetlili na DÚ, že aj pokiaľ by si vybavil daňový domicil v ČR, neznamená to automaticky, že je daňovým rezidentom ČR. Vzniká tu dvojité rezidenstvo a potom sa postupuje podľa toho kde ma trvalý byt a životné záujmy.(Že za celý rok 2008 na Slovensku nebol 183 dní, už nikoho nezaujíma).Tak prosím Vás ako to vlastne je?


Odpovedal(a): Redakcia

Čo z príjmami z Írska?

Prosím Vás, ako je to s daňovým priznaním za rok 2008, ak som od 1.1.2008 do 30.6.2008 pracoval na Slovensku a od júla do konca roka 2008 v Írsku . Viem, že na slovenský príjem musím podať daňové priznanie ( príjem 77 543 SK), ale neviem čo s prijímom z Írska, mám výplatné pásky, zamestnávateľ za mňa platil daň aj poistenie, ale iný doklad nemám. Ďakujem za radu


Odpovedal(a): Redakcia

Príjmy z ČR

Dobrý deň. Manžel pracuje v ČR a má za rok 2008 príjmy len z ČR.V ČR si podá daňové priznanie.Ako rezident SR musí zdaniť na Slovensku celosvetové príjmy. V Novele zákona o dani z príjmov, ktorá nadobúda platnosť k 1.3.2009 je § 45 ods.3 doplnený o písm.c - zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým SR má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší. Chcela by som sa opýtať, či sa to dá použiť už pre zdaňovacie obdobie 2008. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

živnosť v Rakúsku, daňové priznanie na Slovensku

Dobrý deň. Chcela by som vedieť či musím podať daňové priznanie z príjmu na Slovesnku. Od 1.1.2008 do konca mája 2008 som nikde nepracovala a nemala som žiaden príjem. Bola som nezamestnaná. Od 1.6.2008 pracujem v Rakúsku ako opatrovateľka starších osôb a mám vybavenú živnosť v Rakúsku, kde každý mesiac platím odvody v Rakúsku. Môj mesačný príjem v Rakúsku je 800 eur t.j. spolu som zarobila za rok 2008 5.600 eur. S týchto som uhradila každy mesiac 100 eur na cestu kde čistého mi zostalo 4.900 eur. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Príjmy z Írska

Dobry den,chcela by som sa opytat, v januari 2007 som prisla do Irska, v marci 2007 som sa zamestnala a pracovala som az do decembra 2008,stale v jednej a tej istej praci. Zamestnavatel mi odvadzal odvody.Chcela by som vediet ci musim podat danove priznanie z prijmu na Slovensku. Za odpoved vopred dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľné časti základu dane

Dobry den potrebovala by som informacie o nezdanitelenej casti zakladu dane pre rok 2008, jej znenie...



Odpovedal(a): Redakcia

Rezident na Slovensku aj v Írsku

Dobry den prajem, pan Gucik.Chcela by som sa opytat:v roku 2008 som odpracovala 47 tyzdnov v Irskej republike(nie je tam zapocitana moja dovolenka v SR), zamestnavatel mi plati vsetky odvody a trvaly pobyt mam stale v SR.som rezidentom Irskej republiky a danove priznanie podavat v SR nemusim?V SR mam prijem na dohodu(30.000).ten odpracovany rok v Irsku sa mi zarata do dochodku v SR, aj ked som bola rezidentom v Irsku?a este nieco by som sa chcela opytat, moj znamy ma zivnost v SR,socialne si plati, ale pracuje v Irsku. Odpracoval 52 tyzdnov, zamestnavatel mu plati vsetko v Irsku, co ma robit z danovym priznanim?ma podat v SR?alebo sa mu dane vysporiadaju v Irsku.dakujem za radu a prajem pekny den


Odpovedal(a): Redakcia

Príjmy z prenájmu

Dobrý deň. Chcel by som vediet či musím podať daňové priznanie z prenájmu bytu.Som dôchotca a nemám iný príjem.. Som evidovaný na DÚ, resp. mám osvedčenie o registrácií a pridelení daňového identifikačného čísla na prenajatý byt. Inkaso plati prenajimateľ a mne plati za prenájom naviac každý mesiac /1.500.-Sk/, 49.79 eur,čo činí ročne cca /18.000.-Sk/, 597,48 eur. Š pozdravom


Odpovedal(a): Redakcia

Doklady pre priznanie daňového bonusu

dobrý deň, chcel by som sa spýtať- aké sú potrebné doklady na priznanie daňového bonusu. Do konca r. 2008 som poberal tento bonus já, od 1.1.2009 som nezamestnaný. Máme syna , ktorý študuje na strednej škole a dcéru, ktroá taktiež študuje na strednej škole- ale v Čechách.Trvalý pobyt máme všetci v Michalovciach.Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Zápočet dane zaplatenej v ČR

Dobrý deň, ešte by som sa chcela opýtať,či v prípade výpočtu dane na Slovensku metódou zápočtu dane zaplatenej v ČR si možem znížiť základ dane o odpočítatelnú položku a daňový bonus a v akej výške? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň. V roku 2008 som mala príjem zo…

Dobrý deň. V roku 2008 som mala príjem zo závislej činnosti iba v Českej republike.Pracujem v Čechách už 10 rokov, trvalý pobyt mám však na Slovensku. Od vstupu do EU som každý rok podávala daňové priznanie z príjmov v Čechách i na Slovensku, daň som mala vždy 0. Za rok 2008 mám obavy, že budem musieť doplatiť daňový rozdiel, pretože v Čechách je poprvé nižšia daň než na Slovensku. ČR 15% a SR 19%. Prosím o radu, poprípade kontakt na firmu, ktorá vypracováva medzinárodné daňové priznania. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Príspevky na stavebné sporenie

Je možné na účely daňového priznania zarátať aj príspevky na stavebné sporenie ako účelové sporenie § 11 ods. 4 písm. b Zákona o dani z príjmov?


Odpovedal(a): Redakcia

Podať daňové priznanie FO typ B?

Dobrý den. Musím podat také daňové přiznání FO typ B, když chci v roce 2009 prodat zahraniční podílové listy se ztrátou. (nákupní cena bude vyšší než prodejni cena). Když ano, do kdy od prodeje podílových listů musím podat daňové přiznání. S pozdravem Novák


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie v Írsku

Dobry den prajem, chcela by som sa opytat.Uz rok pracujem v Irskej republike a aj na Slovensku mam prijem, ale iba na dohodu a jednou agenturou.chcela by som sa opytat, ci mam podavat danove priznanie za prijem zo zahranicia, u nas na danovom urade mi kazdy poradil inac a neviem co mam robit, ci priznat alebo nie.jedna pani mi povedala, ze nepriznat, ze netreba, druha zase, ze priznat, ale budem platit vysoku dan a tretia, ze priznat a platit dan nebudem.moj zamestnavatel mi v Irsku plati riadne vsetko, aj dane aj socialne. za odpoved resp.radu vopred dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Rezident SR alebo ČR

prosim Vas, nie je mi jasne ako mam podat danove priznanie za rok 2008, ked som januar-jun pracoval v TPP na Slovensku a od jul-december (a pracujem stale)v TPP v Ceskej republike. trvaly pobyt mam v SR. Cesky zamestnavatel mi spracuje danove priznanie v CR a aku mam povinnost voci SR? dakujem za radu.


Odpovedal(a): Redakcia

Dedenie

Na jar 2008 som zdedil nehnutelnost. Nehnutelnost bola ohodnotena sumou X, za ktoru som v dedicskom konani zaplatil dan z dedicstva prislusnemu notarskemu uradu. Mesiac po ukonceni konania som byt predal za sumu X + 50 000. Otazka znie, ci sa toto vsetko uvadza do danoveho priznania teraz, ci dan uz platim len 19% z tych 50 000 naviac? Aky je postup vlastne, co sa zdanuje a pod. Dakujem, P.B.