Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Odklad zaplatenia dane

Dobrý večer,,chcem sa opýtať,,manžel pracoval vo fabrike ako SZČO,,teraz mu robim danové priznanie,,no kedže prišiel o robotu,už od novembra je doma,a stale ho nevzali späť,momentálne žijeme z môjho platu,,,tj,minimálna mzda,,,//mám maturitu s vyznamenaním a pracujem už 25 rokov,,no náš štát,takto platí svojich občanov,//,nemáme nárok na žiadne dávky,nakoľko 7000 sk stači na ubytovanie,,stravu a všetko potrebné pre dvoch ludí - podla našich vládnych činiteľov,,,tak sa chcem opýtať,z čoho mám zaplatiť dan za rok 2008, ked momentálne nemám žiadne peniaze,alebo či sa dá urobiť nejaký odklad,,,dakujem Pančíková


Odpovedal(a): Redakcia

Výška daňového bonusu

Chcela by som vedieť aká je výška daňového bonusu od 1.1.2009 a výška odpočitateľnej položky od 1.1.2009. Dakujem veľmi pekneOdpovedal(a): Redakcia

Zamestnanie vo Švajčiarsku

Dobry den,chcem Vas poprosit o radu. V roku 2008 som pracovala vo Svajsiarsku ,kde mi zamastnavatel odvadzal dane aj poistenie. Som povinna odovzdat danove priznanie aj na Slovensku? Dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Zrýchlené odpisy

ako uplatniť zrýchlene odpisy


Odpovedal(a): Redakcia

Práca v Írsku a daňové priznanie

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. v roku 2008 som pracovala v irskej republike od 11 februára do 5 septembra. zamestnávateľ mi platil poistenie aj dane. Po ukoncení prac. pomeru som obdržala len certifikát P45, kde je uvedený len plat a PRSI žiadna daň. medzitým som bola v máji asi na týždeň doma a potom som sa vrátila na sk, kde som bola az do konca roka dobrovolne nezamestnaná. sama som si platila zdravotné poistenie a nemocenské poistenie tu na sk počas celého roka kvoli mojim návštevám lekára na slovensku. Tka by som bola rada, ak mi napíšete čo mám robiť, či mám podať daňové priznanie alebo nie. mám z toho tak trocha zmatok. ešte spomeniem že v decembri som 3 dni vykonávala brigádu 3 dni. Dakujem za Vašu radu.


Odpovedal(a): Redakcia

Práca v Anglicku a daňové priznanie

Posledny rok som pracoval v Anglicku.Som povinny podat danove priznanie? A ako je to so studentami co vycestovali za pracou do zahranicia? Dakujem Jan C.


Odpovedal(a): Redakcia

Opdpočítateľná položka na daňovníka

chcela by som sa spytat na aku sumu sa zvysila nezdanitelna polozka a ktory mesiac sa mi to ukaze na mzde...dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Dohoda o vykonaní práce

Dobry den, prosim, zahrna sa do rocneho zuctovania dane z prijmu, o kt. som poziadala zamestnavatela aj prijem vyplateny a zdaneny jednorazovo na zaklade dohody o vykonani prace od inej firmy ? Je takato dohoda o vykonani prace prijmom zo zavislej cinnosti ? dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Príjem z prenájmu

Chcela by som Vas poprosit o radu. Zijem a pracujem v Irsku od 25.01.2005, kde aj odvadzam dane/poistenia. Na Slovensku vlastnim ako fyzicka osoba dva byty ziskane cez hypotekarny uver na Slovensku. Prvy byt - je od Dec 2007 v prenajme a som registrovana na danovom urade. Tento rok budem podavat danove priznanie prvy krat. Docitala som sa ze bud a) si mozem v danovom priznani uplatnit vydavky v skutocnej vyske alebo b) 40% pausal z prijmu. Moja otazke je ci si mozem uplatnit v danovom priznani aj uroky z istiny ako fyzicka osoba. Mohli by ste mi tiez potvrdit ze predmetom danoveho priznania budu len prijmy/vydavky na uzemi Slovenska, nakolko vsetko ostatne odvadzam v Irsku? Velmi pekne dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Príjem na materskej dovolenke

Prajem krasny den. Poprosila by som o radu ohladom danoveho priznania. V roku 2008 som bola na materskej dovolenke (prijem 70441), poberala som rodicovsky prispevok, mala som prijmy zo sprostredkovania poistenia §6 (13222)a mala som uzavrete zivotne poistenie (12000). Mam povinnost sama podat danove priznanie? Je mozne, aby si na mna znizil zaklad dane manzel, a ak ano v akej vyske? Co je vyhodnejsie a hlavne spravne? Daju sa skombinovat oba pripady, ze si manzel znizi zaklad dane o plnu ciastku a ostatne prijmy budu zuctovane v mojom danovom priznani? Dakujem velmi pekne. Naozaj je to dost komplikovane a velmi by som ocenila radu odbornika.Odpovedal(a): Redakcia

Plátca DPH

Dobrý den, jsme firma z ČR, společnost s ručením omezeným, podnikáme v oblasti dodávek a montáže rekuperačních jednotek a chtěli bychom se přihlásit jako plátce DPH na Slovensku, vzhledem k tomu, že máme již řadu zákazníků právě na Slovensku. Můžete nám prosím poradit, jak máme postupovat při přihlášení? Kam se máme obrátit? Co k tomu budeme potřebovat? Děkuji předem za odpověď. Eva Dudová, účetní společnosti


Odpovedal(a): Redakcia

Zdanenie úrokov

Dobrý deň, som dôchodca a okrem dôchodku nemám iný príjem.Z uložených peňazí na terminovanom vklade mi z úrokov bola odvedená daň.Mám nárok na vrátenie odvedenej dane,ak áno do akej výšky?


Odpovedal(a): Redakcia

Doplnkové dôchodkové poistenie

Dobrý deň, mám 61 rokov, išiel som na predčasný dôchodok a stále podnikám. Osem rokov som si mesačne sporil na DDP 1000 Sk, ktoré som v JÚ dával do výdavkov. Teraz som požiadal o vyplatenie nasporenej sumy. Je potrebné túto sumu zdaniť, alebo ako to treba zaúčtovať? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Doktoranské štipendium

Dobry den prajem Je doktorandske stipendium predmetom dane z prijmov FO? V roku 2007 to tak bolo (zo stipka sa platili vsetky odvody aj dan - skratka zavisla cinnost) Avsak od Januara 2008 je platenie odvodov z tohto prijmu nepovinne. Ak mal danovnik aj ine prijmy ako stipendium,a chce podat danove priznanie - ma tam zahrnut aj prijmi zo stipendia? Je to predmet dane? dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Sú investičné certifikáty pripočítateľnou položkou

Strata z nákupu a predaja investičných certifikátov v roku 2008 je pre PO pripočítatelnou položkou k základu dane? Moja otázka smeruje k tomu, či investičné certifikáty sú z hľadiska daňového (účtovného)deriváty alebo ostatné cenné papiere? Ďakujem za Váš názor.


Odpovedal(a): Redakcia

Materské a zníženie základu dane

Dobrý deň pan Gučík, som na materskej dovolenke a chcela by som vedieť či sa materské počíta medzi príjmy manželky - kvôli zníženiu základu dane manžela. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobrý den. Mám 1 ročnú dcerú a s jej otcom nežijeme v jednej domácnosti, platí na nu určené výživné vo výške 50 eur a chce si uplatňovať daňový bonus má na to nárok nakolko sa na výchove dieťaťa niako nepodiela ani s nou nezdiela jednu domácnosť?


Odpovedal(a): Redakcia

daňové priznanie

som od júla 2008 na materskej dovolenke,od januára 2009 poberám rodičovský príspevok+prídavok na dieťa,spolu je to 185 eur,v septembri 2009 som dostala výpoveď z dôvodu rušenia prevádzky,a dostala som 2 mesačné odstupné/z minimálnej mzdy-470 eur/mám povinnosť podať daňové priznanie za rok 2009?Nemám žiadny iný príjem,a som slobodná mamička.


Odpovedal(a): Redakcia

Registračná pokladňa.

Dobrý deň, prosím o informáciu ohľado regostračnej pokladne. Doteraz sme reg.pokl. nepoužívali. vystavujeme fa a iba niektoré sú platené v hotovosti a dotera to bolo formou príj.pokld. dokladu. Stáva sa však situácia že odberateľ ktorý platí stále niekedy nemá hotovosť a zaplatí ob týždeň popr. cez BU.Tovar tam zostáva a čom potvrdí aj fa ale hotovosť nedostanem. Ako mám postupovať vtedy ? Urobím storno príjmu a musím vystornovať aj Fa, alebo iba pokl. doklad? Mám pokladňu do ktorej nahodím číslo fa a sumu ktorú treba uhradiť. ďalej ak odberateľ chce uhradiť dlžbú čiatku z min. roka (jedná sa o neplatičov, ktorý dlh -staré fa chcú uhrádzať čiastkovými platbamiv tomto roku )môžem to nahodiť do reg.pokl. ako príjem - tiež dám číslo fa z min. roka a sumu ? Ďakujem krásne Už som sa pýtala aj na DÚ no odporučili ma na Vás nevedeli mi poradiť. Drábiková - Mantler SK


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý den, posílám doplnění mého dotazu: mám slovenskou příslušnost, trvalé bydliště na slovensku. Pobírám starobní důchod a mým jediným příjmem je příjem z pronájmu v ČR, kde ho i daním.Poraďte mi, prosím, zda na slovensku budu něco danit, můžu si odpočítat nezdanitelnou položku na poplatníka, odečítám si ji v česku, jak mám vyplni daňocé přiznání. Děkuji.