Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Rodinne pridavky

Dobry den prosim vas od septembra mam nastupit na externe pomaturitne studium strednej skoly, chcem sa opytat ci mam stale narok na rodinne pridavky danovy bonus a aj sirotske ktore ale dostavam od ministerstva vnutra po policajtovi. Dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Co sa udava do Tabulky c 1a tiadok 3 - zasoby

Vyplnujem danove priznanie FO typ B (tlacivo DPFOBv17), pouzivam danovu evidenciu. Otazka je aka hodnota sa vpisuje do tabulky 1a, riadok3-zasoby. Je to udaj z penazneho dennika (zasoby) alebo hodnota z uctovnej zasoby celkom riadok04. Dakujem za odpoved ASAP.Odpovedal(a): Redakcia

Daňový preplatok nepatrí zamestnávateľovi

Dobry den, chcem sa opytat ci ma zamestnavatel pravo si narokovat na vyplatenie mojho danoveho preplatku. Minuly rok som bol vyslany na pracovnu cestu do Nemecka kde som pracoval pol roka a zaucal sa na pracu ktoru vykonavam teraz v nasej firme na Slovensku. Za toto obdobie v Nemecku mi prisiel na zaklade danoveho priznania danovy preplatok a ten si chce firma v ktorej pracujem nechat ma vobec nato pravo vziat mi moje peniaze? Dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

mzdová kalkulačka -výpočet čistej mzdy

prečo vypočítava mzdová kalkulačka finance .sk inak ako mzdová kalkulačka sme .sk.Je tam rozdiel okolo 60 euro. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

daň z motorových vozidiel

dobrý deń, zabudol som zaplatiť daň z motorových vozidiel nakoľko ho používam len na polnohospodársku činnosť a daň je nulová. Dostal som výzvu a samozrejme som nato reagoval a podal danové priznanie ktoré bolo 0e. Po 2 mesiacoch my prisla pokuta za neskoré podanie danového priznania. Je možné podať odvolanie???


Odpovedal(a): Redakcia

Príplatky za cez víkend, sviatok a v nočnej

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako je to so zmenou v zákone od 1.5.2018, čo sa týka príplatkov za prácu v sobotu, nedeľu a počas sviatkov. Je možné aby zamestnávateľ upravil v zmluve alebo dodatku k zmluve, že vedúcim zamestnancom nebude dávať príplatok za tieto dni, lebo je to už zohľadnené v plate? Ak je táto možnosť, ako by to mal zamestnávateľ správne formulovať? Prípadne aká zmena v tomto zmysle nastala v porovnaní s obdobím pred 1.5.2018? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Predávanie tovarov do zahraničia

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Som živnostník a vytvoril som si svoj e-shop, kde predávam tovary. Moji dodávatelia sú z Činy a ja tieto produkty predávam do celého sveta. Preto sa chcem opýtať ako je to s daňami. Keď predám tovar napríklad do USA treba odvádzať dane aj štátu v USA do ktorého som to predal, či iba stačí tých 20% odovzdať nášmu štátu(Slovensku).


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Predaj bytu s nábytkom

Dobrý deň, prosím vás, chcela by som sa spýtať, minulý rok 12/2017 som kúpila nehnuteľnosť, tento rok 04/2018 ju predávam. Byť predávam aj so zariadením a v zmluve mám stanovenú predajnú cenu 33000 a z toho je 1000 pozemok, 25000 nehnuteľnosť a 7000 nábytok a spotrebiče. Je potrebné odvádzať dať z predaja nehnuteľnosti z celej sumy 33000 alebo stačí len zo sumy 26000 čo je teda nehnuteľnosť a pozemok? Ďakujem veľmi pekne.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z národného panelu

Dobry den, chcela by som sa prosim informovat. Zaregistrovala som sa na stranke Slovensky narodny panel a zaujimalo by ma, ako to je pri danovom priznani v pripade, ze dosiahnem nejaky zisk? Niekde sa pisalo, ze to tam treba uvadzat. Kedy, v akom pripade? Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja 1/2 domu

Dobrý večer prajem Chcela by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom dane z predaja nehnuteľnosti od roku 2011 som bola polovičným vlastníkom domu ale v roku 2016 som už jediný vlastník momentálne dom predávam budem musieť platiť daň alebo nie.Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Zistila som,ze zamestnavatel uviedol nespravnu…

Zistila som,ze zamestnavatel uviedol nespravnu adresu trvaleho bydliska na mojom rocnom zuctovani dani. Uviedol adresu kde byvam,ale adresu trvaleho bydliska mam inu. Vzniknu tym pre mna problemy z danoveho hladiska?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dochodca a poradenske sluzby

Som dochodca poberajuci starobny dochodok. Od nemeckej firmy budem dostavat za podadenske sluzby, slovenskym subjektom, mesacne vyplaty. Otazky su: *ci mozem dostavat vyplaty na sukromne konto a priznanie dane urobit sam, alebo cez nejaku uctovnu firmu? *ako zdanim tento prijem vzhladom na uz poberany dochodok? *musim odvadzat mesacne preddavky na dan ako fyyicka osoba, bez zivnosti? *aky doklad potrebujem od danej firmy na zdokumentovanie prijmu? *ake tlacivo treba vyplnit na odvod dane - fyzicka osoba typ A? *Je treba uplatnit metodu vynatia prijmov, alebo metodu zapoctu dane, kde najdem instrukcie, ak vyplata bude zdanena v Nemecku? Prosim info pre obydve moznosti - zdaneny a nezdaneny prijem v Nemecku. Dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

aj príjem pod 1901,67 eur sa daní

Mám ročný príjem ako fyzická osoba 2400,-€, po odrátaní 500,-€, zostáva 1900,-€, a teda nemusel by som podávať daň. priznanie. Mám však z minulého roka daňový preplatok 845,-€, teda podať priznanie musím. Aký je výpočet dane: - 19% , t.j. 361,-€ - alebo nula


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy v zahraničí

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Otec ( dôchodca) pracuje na dohodu v ČR - prácu vykonáva na území SR, kde aj žije a podáva si DP. Príjem v ČR má vo výške, ktorá podľa zákonov platných v ČR nepodlieha zdaneniu ani z nej neodvádza za neho zamestnávateľ žiadne odvody. Z tohto dôvodu má na potvrdení o zdaniteľných príjmoch súce uvedený základ dane v czk ale zároveň uvedenú aj nulovú zrazenú zálohu na daň. Môže si takýto príjem v DP označiť ako úhrn vyňatých príjmov zo zdrojov v zahraničí?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňový bonus alebo sleva na dani na dieťa

Dobrý den, chcela by so poradiť ohľadom daňovej úľavy v ČR a daňového bonusu v SR.Je to to iste? Manžel pracuje v Čechách, uplatňuje si tam na naše 2 deti daňovú úľavu a manželka pracuje na Slovensku a mesačne si uplatňuje daňový bonus. Ked manžel podal daňové priznanie v Čechách, žiadajú od nás, aby sme poslali čestné prehlásenie, že si manželka neuplatňuje daňovú úľavu na deti. Poprosím o radu, ako to je správne, kto si to može uplatniť?Je daňová ulava v Cechách iné ako danový bonus v SR?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z Work and travel

Dobrý deň, som študentkou VŠ a počas prázdnin som brigádovala v USA cez program work and travel, kde som si podala aj daňové priznanie. Daň mi nestrhávali ani nemám povinnosť platiť daň v USA, nakoľko som nepresiahla sumu zárobku 9 000 usd. Môžu mi tieto prijmi byť zdanené na Slovensku?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja nehnuteľnosti - preukazateľné výdavky vyššie ako príjem

Dobrý deň, v roku 2013 sme kúpili pozemok za sumu 7000 Eur na ktorom sme si svojpomocne postavili rodinný dom. Avšak z rodinných dôvodov sme ho v roku 2017 predali rodinnému známemu za sumu 40000 Eur. Na výstavbu rodinného domu sme využili svoje vlastné finančné prostriedky, ktoré boli vyššie ako kúpno predajná cena domu a je možné ich preukázať. Sme povinní platiť daň z predaja tejto nehnuteľnosti a čo všetko treba k daňovému priznaniu predložiť? Ďakujem za odpove


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňové priznanie k dani z príjmov typ B

Dobrý deň. Do septembra minulého roka som pracoval na pracovnú zmluvu, až potom som sa zaregistroval ako živnostník. Aký typ tlačiva pre daňové priznanie za rok 2017 mám použiť? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Práca v ČR a Nemecku a Slovenské daňové priznanie

Dobry den! V roku 2017 som pracovala nepretrzite, prvych 8 mesiacov v CR a posledne 4 mesiace v Nemecku. V CR mam este prechodny pobyt, na Slovensku som nikdy nepodavala DP, vzdy za mna robil rocne zuctovanie zamestnavatel v CR. Na Slovensku mam trvaly pobyt. Stale pracujem. Ale v Nemecku. Moj nemecky zamestnavatel mi tvrdi, ze DP robit nemusim. Ja si vsak nie som ista, mozte mi poradit? Dakujem velmi pekne za Vas cas a odpoved.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z ČR a výpočet sociálneho poistenia

Dobrý deň, Od 1.1.2018 pracujem v Čechách a daňové priznanie mi urobí zamestnávateľ a zaplatím daň v CR. O zamestnávateľa som dostala Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti. Chcem si vyplniť daňové prznanie pre DU na SK. Narazila som ale na problém pri vyplnení daňového priznania (FO typA). Potvrdenie, ktoré mám od čekého zamestnávateľa, má inu štruktúru ako ma slovenské tlačivo a neviem ako správne vyplniť r.32,r.33 a r.34. V českom potvrdeni je r.1 Úhrn príjmov, r.6 poistné a r8 základ dane=r.1 PLUS r.6. V slovenskom potvrdeni a aj vo formulári pro daňvé priznanie je to ale naopak - tam je r.1 Úhrn príjmov, r.4 Poistne a Zákad dane je uhrn prijmov MINUS poistné. Viete mi prosim poradit ako to vyplnit v slovenskom danovom priznani spravne ? V českom potvrdeni je uvedene len celkove poistné a v daňvom je riadok 33a a 33b - bude stacit ak vypišem len riadok 33 ? alebo mam žiadať zamestnávateľa o detailnejšie informácie? Ďakujem za odpoveď!Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.