Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako uviesť príjmy z Holandska v daňovom priznaní?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako si mám vyplniť daňové priznanie, ak v minulom roku som bola zamestnaná aj na Slovensku aj v zahraničí. V minulom roku v máji som sa vrátila po siedmich rokoch z Holandska, kde som pracovala a tam som si aj celý čas podávala daňové priznania, keďže som mala príjem iba tam. V minulom roku som do 30. apríla pracovala ešte v zahraničí, tak som bola od 2. mája do 26.septembra evidovaná na Úrade práce a zároveň som poberala podporu v nezamestnanosti, a od 27. septembra som sa riadne zamestnala. Chcem sa opýtať, že ako mám v daňovom priznaní naznačiť, že som mala príjem aj zo zahraničia. Ročné zúčtovania zo zahraničia aj zo Slovenska už mám, len neviem, či tieto dva príjmy sa počítajú spolu, alebo tie zo zahraničia sa do daňového priznania vpisujú inak. Trvalý pobyt mám celý čas na Slovensku, nemám žiadne deti a v minulom roku som bola ešte slobodná. Ešte sa chcem opýtať, či podpora, ktorú som poberala sa tiež počíta do príjmu alebo nie? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Je možné dať výpoveď počas PN?

Dobrý deň manžel je po mozgovej príhode rok marodoval a je este na PN.Je mozne mu dat vypovet pocas PN od zamestnavatela ked predlozi posudok od lekara ze nemoze vykonavat pracu ktoru robil pred príhodou?ked ano podla akeho zakona a bude mat narok aj na odstupne?Ďakujem za odpoveť Lackova



Odpovedal(a): Redakcia

Je možné použiť nehnuteľnosť v OV na vyplatenie dlhu?

Dobry den, chcel som sa dotazat ci je mozne pouzit nehnutelnost v OV na vyplatenie dlhu voci sukromnej osobe a akym mechanizmom alebo zmluvou sa to da. Za porozumenie vopred dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aké tlačivo vyplniť, keď mám príjem zo zmluvy o dielo?

Dobrý deň, prosím Vás pekne, chcem sa spýtať, aké tlačivo mám použiť na Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby, pokiaľ mám jedného zamestnávateľa, ktorý mi dal potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti (zdaniteľné príjmy presiahli za rok 2018 1 915,01 eura ) a ešte mám uzatvorenú Zmluvu o dielo podľa §536 a nasl. Občianskeho zákonníka, predmetom tejto zmluvy je výkon: kontrola a meranie odpredanej drevnej hmoty pre Urbárske pozemkové spoločenstvo. Odmena za túto prácu bola jednorázová - 518, 15 €. Ďakujem pekne za info.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím platiť odvody z príjmu v ČR?

Zdravím, v SR som zamestnanec a popritom v ČR pracujem na dohody o vykonaní práce, kde za mňa aj odvádzajú české firmy daň 15% / max prijem do 10 tis.Kč/mes /. Otázka je či v DP v SR uvediem potom celkový hrubý príjem, alebo musím následne z tejto sumy z /ČR / potom zaplatiť aj odvody v SR? 2.otázka - mám podávať aj DP v ČR? Ďakujem za odpovede. M.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako urobiť daňové priznanie pri výhre a príjmu z dohody?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako zdaniť výhru v hodnote 500 € (viem že sa zdaňuje len rozdiel nad 350 €) a príjem z dohody o pracovnej činnosti. Tieto dva príjmy po spočítaní presiahnu sumu 1915,01 €. Keby som nemala výhru tak by mi vyšiel preplatok niečo cez 200 €. Vôbec neviem ako mám postupovať.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem podať daňové priznanie z ČR na slovenskom daňovom úrade?

Dobrý deň, nakoĺko som v r.2018 pracovala aj v SR aj v ČR, urobila som si daňové priznanie slovenské, kde som zvolila metódu vyňatia príjmu. K nemu som doložila 1x potvrdenie od slov.zamestnávateĺa a 1x potvrdenie od českého. Zároveň som si urobila daňové priznanie české. Môžem k českému daň.priznaniu priložiť notárom overené potvrdenie od zamestnávateĺa, keďže originál potvrdenia mam iba po jednom kuse. A môžem obidve daňové priznania podať na slovenskom daňovom úrade? Trvalý pobyt mám na Slovensku. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Športovec na Slovensku, zamestnanie v ČR: Kde podávam daňové priznanie?

V roku 2018 do apríla som mala príjem na Slovensku ako športovec, pričom zdravotné poistenie som si platila sama ale daň mi strhával zamestnávateľ. Avšak od augusta 2018 som odišla do ČR. V ČR si platím aj zdravotné a sociálne poistenie a daň mi zamestnávateľ neodvádza. V ktorej krajine mám podať daňové priznanie?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať na Slovensku daňové priznanie, keď som zarábala v ČR aj v Rakúsku?

Dobrý deň.  Od septembra tohto roku som študentka tretieho vysokoškolského stupňa. Druhý stupeň som ukončila v júni 2016. Odvtedy som do konca roka 2016 pracovala na Slovensku a v Rakúsku, za tento rok som podala daňové priznanie aj na Slovensku aj v Rakúsku. Rok 2017 som pracovala v Rakúsku do Septembra a od Novembra som začala pracovať v Brne. Pre rok 2017 som podala daňové priznanie v Česku a Rakúske je v štádiu riešenia. Rok 2018 som strávila do konca augusta v Českej Republike. Daňové priznanie som za minulý ani tento na Slovensku zatiaľ nepodávala. Viem, že je moja situácia dosť zložitá. Z toho, čo som si na stránke prečítala, tomu rozumiem tak, že nie som povinná podávať daňové priznanie na Slovensku, z dôvodu, že som tu nestrávila za minulý ani ten predchádzajúci dostatok času. Viete mi prosím poradiť, ako to je? Nechcem mať problémy a 10 rokov, keď mi niekto povie, že moja to si mala dávno spraviť :) Ďakujem Vám veľmi pekne vopred za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zdaniť príspevok na životné poistenie od zahraničného zamestnávateľa?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako je to v prípade zdanenia príspevku na životné poistenie od zahraničného zamestnávateľa. Pracujem a žijem v zahraničí a všetky moje príjmy sú zdanené tam. Bude naozaj nutné podať daňové priznanie aj na Slovensku a čiastku príspevku na životné poistenie zdaniť tu a nie v zahraničí?



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako použijem rozhraničovacie kritéria?

Dobrý deň. Som občianka Slovenskej republiky, žijúca a pracujúca v Rakúsku. Rada by som sa spýtala, či som daňovým rezidentom na Slovensku, keď mám stály byt, stredisko obvyklých záujmov a miesto, kde sa obvykle zdržiavam, v Rakúsku. Na Slovensku sa zdržiavam menej ako 183 dní. Moja jediná väzba ku Slovensku je moje štátne občianstvo. Nie je mi úplne jasné ani to, či mám alebo nemám povinnosť podať na Slovensku daňové priznanie, aby neprichádzalo ku konfliktu dvojitej rezidencie.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Podávam daňové priznanie, ak som si privyrobila podľa zmluvy o umeleckom výkone?

Dobrý deň, v minulom roku som si popri práci (trvalý pracovný pomer) privyrobila. Išlo o jednorazový zárobok v sume necelých 130 Eur v zmysle Zmluvy o umeleckom výkone hostessingu. Ako sa v danej zmluve uvádza: bola uzatvorená v zmysle ustanovenia zákona č. 618/2003 Z. z. Autorský zákon; spoločnosť je povinná z odmeny zraziť príspevok do fondu vo výške 2%; a pokiaľ nie je v zmluve dohodnuté inak, riadia sa právne pomery z tejto zmluvy vyplývajúce a z tejto zmluvy vznikajúce príslušnými ustanoveniami Autorského zákona. Chcem sa teda opýtať, či na základe tohto jedného privýrobku v uvedenej sume a forme si musím podávať daňové priznanie? Pýtala som sa, zisťovala, no odpovede som zakaždým dostala rôzne. Preto budem veľmi vďačná za jasnú a relevantnú odpoveď. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať daňové priznanie s príjmom 1 000 eur?

Dobrý deň,chcem sa opýtať,kde a či,podava danove priznanie česky občan s dlhodobym pobytom na slovensku,ktory je plny invalidný dôchodca,v roku 2018odpracoval 1 mesiac a jeho príjem nedosiahol 1000€.Za odpoveď ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem si uviesť v DP príjem zdanený zrážkovou daňou?

Dobrý deň, som študentka VŠ a mám príjem na dohodu, ktorý si vykážem v daňovom priznaní. Okrem toho mám príjem z tlmočníctva, ktorý už mám zdanený zrážkou (daň tam bola cca 150 €). Môžem si tento príjem zahrnúť do daňového priznania a uplatniť si na neho nezdaniteľnú časť? Na internete som čítala, že to nieje možné ale chcela by som si to overiť. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Vecné bremeno a prenájom bytu

Vazeni pani, dcera vlastni byt v Bratislave a ja mam vecne bremeno z darovacej zmluvy s textom: " Oprávnený z vecného bremena je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať nehnuteľnosť a je povinný znášať primerané náklady na jej zachovanie a opravy." Ja tam mam trvale bydlisko ale tam nebyvam. Znasam vsetky naklady s uvedenym bytom. Muozem byt prenajat na moje meno? Dakujem za odpoved a zostavam s pozdravom, Emil Vitek Brigadnicka 28 841 10 Bratislava Mobil: 0905 403757 atest@sasro.sk


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím príjem z podielu v lesnom spoločenstve uviesť v DP?

Dobrý deň. Mám podiely z lesného spoločenstva. Na papieri z minulého roka bola už aj strhnutá daň 7%. Som zo SR aj podiely sú zo SR. Musím tento príjem ako FO dať do daňového priznania


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí podávať priznanie študent, ktorý brigádoval v zahraničí?

Dobrý deň, cez leto som pracovala v zahraničí cca 3 mesiace. Konkrétne v Taliansku. Navrátenie dane neriešim nakoľko poplatky by boli vyššie ako navrátená daň. Preto sa chcem opýtať je v poriadku, keď ako študent podávam na Slovensku Nulové daňové priznanie? Aj keď príjmy presiahli čiastku 1915,01 Eur?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako správne vyplniť daňové priznanie s daňovým bonusom a úrokmi z hypotéky?

Dobrý deň Potrebujem poradiť s viacerými položkami. Syn je riadne zamestnaný, ale od júla do decembra bol na materskej dovolenke.Tým, že má aj príjem z prenájmu, musí si urobiť DP sám.Od zamestnávateľa má Potvrdenie, o zdaniteľných príjmoch, bonus na 2 deti /5 a 3 ročné/má za obdobie 1-6/18. Môže si v DP bonus uplatniť na celých 12 mesiacov ? ďalej si zobral úver , začal ho splácať v 4/18 , má potvrdenie od banky na výšku úrokov 433,18 €.V akej výške si tieto úroky môže uplatniť v DP? Potvrdenie zo soc. poisťovni o materských dávkach sa pravdepodobne len priloží k DP, to nevstupuje do daní.Vopred veľmi pekne ďakujem .


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím platiť odvody zo živnosti, keď som zamestnaná na trvalý pracovný pomer?

Dobry den, v roku 2018 som si vybavila zivnost, aby som mohla pracovat ako hypotekarny poradca. Popri tom ale este stale pracujem na TPP. aj v roku 2019 planujem pracovat na TPP a popri tom vykonavat hypotekarne poradenstvo. Je potrebne v roku 2019 platit rozne odvody zo zivnosti, aj ked zamestnavatel plati za mna odvody? su tam nejake obmedzenia? Dakujem,


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Urobí mi daňové priznanie úrad práce, keď poberám opatrovateľský príspevok?

--1. poprosím info, či je potrebné vypísať daňové priznanie za rok 2018 ak, Od 18. 12. 2017 som bola na PN do 20.02. 2018 a do konca februára som čerpala dovolenku a od 01. 03. 2018 som ukončila pracovný pomer u zamestnávateľa a začala som poberať opatrovatelský príspevok na rodiča z úradu práce a sociálnych vecí Nové Zámky. Takže som mala príjem za PN a preplatenie dovolenky. --2. Od marca mi už danové priznanie spraví úrad práce a soc. vecí? ďakujem



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.