Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Rozhraničovanie kritéria - kedy nepodávať priznanie na Slovensku

Cely rok pracujem a zijem v Brne (Cesku) a mam tu prechodne bydlisko. Na Slovensku som nemal ziadny prijem, je to naozaj nutnost tak ako niektori pisu podat nulove priznanie na Slovensku? Minuly rok som podaval danove priznanie aj na SVK aj v CZE lebo som pracoval 4mesiace na SVK a 8 mesiacov v Cechach. Teraz mi to uz ale zmysel nedava a cital som ludi, ktori tvrdili, ze podavat nulove danove priznanie je zbytocnost a iba si tak spravim robotu navyse.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z ČR a daňové priznanie v ČR

DANOVE PRIZNANIE SR+CR Dobrý deň, v roku 2017 som prve dva mesiace pracoval na SVK potom mesiac 3+4 som pracoval v CR a zvysne mesiace 5+12 znova na SVK u ineho zamestnavatela. Chcel by som sa opytat ci musim podavat danove priznanie aj v CR alebo staci uviest prepocitany prijem v SR danovom priznani. Ak treba aj v CR tak na akom mieste kedze som tam nebol rezidentom ani som tam nemal prechodny pobyt. ĎakujemOdpovedal(a): Miroslava Hrášková

Nedoplatky voči daňovému úradu

Dobrý deň, V minulom roku som ako študentka brigadovala. Od januára do augusta som mala podpísané vyhlásenie o uplatnení nezdanitelnej časti u jedného zamestnávateľa,privyrábala som si však aj na promoakciach kde som si kvôli nedostatku informácií o zákone tiež uplatnila nezdaniteln čiastku. Vyhlásenie o príjme mi už prišli od oboch zamestnávateľov. V marci si samozrejme budem podavat danove priznanie.Budem mať po podaní daňového priznania nejaké problémy? Samozrejme ak mi daňový úrad vyrata tak doplatim nedoplatok. Musim to nejako zohľadniť pri podávaní DO? Za informácie vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dobrý deň ako sa premietne do daňového priznania…

Dobrý deň ako sa premietne do daňového priznania skutočnosť, že živnostník ukončil živnosť k 30.09.2017 a od 01.10.2017 sa stal poberateľom predčasného dôchodku.Rozhodnutie o poberaní mu prišlo až v roku 2018 a dôchodok aj s vianočným príspevkom bol spätne vyplatený vo februári 2018. Uplatňuje si paušálne výdavky a vedie len daňovú evidenciu. Od októbra do decembra si ešte platil zdravotné odvody, ktoré mu boli vo februári vrátené, musí živnostník zvýšiť základ dane o výšku vrátených odvodov, považujú sa tieto preddavky ako pohľadávky voči zdravotnej poisťovni. A čo s vyplateným dôchodkom zvyšuje tiež základ dane?ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Zdaňovanie profesionálneho športovca v Čechách…

Zdaňovanie profesionálneho športovca v Čechách.Športovec vykonával časť roka činnosť profesionálneho športovca v Čechách, je rezidentom SR. Daň z tohto prijmu mu bola zrazená vo výške 15% a uhradená, o čom má potvrdenia z Finančného úradu z Čiech. V zmluve je uvedené, že sa jedná o fyzickú osobu - samostatne zárobkovo činnú. Zdravotné a sociálne poistenie v Čechách si uhrádzal sám. Môj názor je, že uvedené prijmy zaradím do par.6 ods.2 písm.e. K týmto prijmom uplatním 60% percentuálne výdavky a preukazne zaplatené poistné odvody v Čechách. V XIII. oddiele ešte uvediem zahraničný prijem. K daňovému priznaniu musím dokladovať aj potvrdenia z Finančného úradu z Čiech za jednotlivé mesiace? Môžem takto zdaniť uvádzaný príjem? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kde uviesť poistné zo zahraničného poistenia

Dobry den, som obcan SR, no pracujem v CR cez Slovensku agenturu, ktora mi posiela potvrdenie o zdanitenych prijmoch ceskou formou. Plus uhradzam poistne ako nerezident CR, kam tuto polozku do danoveho priznania vypisujem. dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

dodadočné daňové priznanie po smrti

Dobrý deň ja by som sa chcel opýtať ako to je ked daňovník umrie na koho sa to vzťahuje ? Viem že by to mal byť dedič môže byť aj dcéra za ktorú poberal daňový bonus alebo to musí byť manželka ? Viem aj to, že daňové priznanie sa podáva do 3 mesiacov od smrti ale čo ak s firmy prišlo potvrdenie príjmov zo závislej činnosti o polroka nato , môže sa ešte podať daňové priznanie ?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Zdedeila som po mrtvom otcovi ciastku z domu…

Zdedeila som po mrtvom otcovi ciastku z domu,kvoli problemom som tuto ciastku prepisala na jednu znamu.Teraz chcem prepisat tuto ciastku na svoju dceru,ale chcem sa vyhnut vysokemu plateniu dani pri prepise. Viete mi poradit ako mam postupovat,aby som neplatila vela dani?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňový rezident v Rakúsku

Dobrý deň. Bývam spolu s manželom nepretržite v prenajatom byte v Rakúsku od r. 2015. V Rakúsku mám nahlásený aj trvalý pobyt. Rovnako aj na Slovensku mám stále nahlásený trvalý pobyt u rodičov, tam však už reálne dlho nebývam. V r. 2017 od marca do decembra som mala príjmy zo závislej činnosti u slovenského zamestnávateľa na Slovensku, kde som za prácou denne dochádzala. Od decembra minulého roku som zároveň súbežne pracovala už aj v Rakúsku u rakúskeho zamestnávateľa. Domnievam sa na základe týchto skutočností správne, že som daňovým rezidentom Rakúska, a preto musím svoje príjmy zo Slovenska priznať a zdaniť aj v Rakúsku (pričom dvojitému zdaneniu zamedzím v tomto priznaní metódou vyňatia príjmov)? Na Slovensku mi bývalý zamestnávateľ pre príjem zo zahraničia odmietol urobiť ročné zúčtovanie dane. Musím z toho dôvodu podať daňové priznanie aj na Slovensku? Ak áno, tak v tomto priznaní neuvediem rakúske príjmy, nakoľko len v Rakúsku mám neobmedzenú daňovú povinnosť (teda len v Rakúsku uvádzam celosvetové príjmy)? Musím Daňovému Úradu na Slovensku nejako preukázať svoju daňovú rezidenciu v Rakúsku (napr. nájomnou zmluvou či potvrdením trvalého pobytu spolu s manželom v Rakúsku)?Veľmi pekne ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z podielového listu

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci a za akych podmienok je mozne vyuzit oslobodenie od platenia dane za nasledovne: Nakup podielovych listov v roku 2007 cez slovenskeho obchodnika v zahranicnej spolocnosti, príjem z predaja (prevodu) v roku 2017. Za odpoved dakujem. DanielaOdpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dobrý deň, prosím o radu. Mal som v r. 2017…

Dobrý deň, prosím o radu. Mal som v r. 2017 príjem za sprostredkovanie úverov. Do ktorého druhu príjmu to mám zaradiť? Z činnosti sprostredkovateľov,ktoré nie sú živnosťou alebo podnikanie vykonávané podľa osobitných predpisov? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Práca v ČR a SR + úrad práce a daňové priznanie

Môj syn na Slovensku odpracoval v roku 2017 2 mesiace. V Českej republike odpracoval v roku 2017 7 mesiacov. 3 mesiace bol nezamestnaný. Celý rok 2017 býval v ČR v podnájme. Kde a ako má podať daňové priznanie za rok 2017.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

práca v ČR

práca v ČR Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako a ktoré položky treba vyplniť v daňovom priznaní v Čechách. Mám trvalý pobyt na Slovensku ale od 6. mesiaca pracujem v ČR, kde som spolubývajúcou v prenajatom byte. Na Slovensku som podala DP ale že treba aj v ČR. Teraz neviem či len z príjmov v ČR alebo spočítať aj tie slovenské?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dobrý deň, ďakujem sa vyčerpávajúcu odpoveď :D . …

Dobrý deň, ďakujem sa vyčerpávajúcu odpoveď :D . Ak by som získala ten papier z daňového úradu tu na Islande, musím ho doručiť na Daňový úrad na SR v čase ako daňové priznanie? Mám asi podať odklad a potom doniesť ten papier na daňové na SR?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy od českého a slovenského zamestnávateľa v DP

Dobrý deň, v r.2017 som pracoval 2 mesiace u slovenského zamestnávateľa, ktorý mi strhol aj preddavky na daň z príjmu a povinné odvody. 10 mesiacov som pracoval u zamestnávateľa v Českej republike, ktorý mi tiež strhol preddavky na daň a povinné odvody v ČR. V ČR mi daňové priznanie podáva zamestnávateľ a na Slovensku si musím podať daňové priznanie sám. Ako to urobiť a ako tam zarátať a potom odrátať príjmy zdanené v Českej republike?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dom a predaj spoludedičovi

Dobrý deň obraciam sa na Vás s prosbou o radu. V roku 2015 som nadobudla nehnuteľnosť dedením v (nepriamom rade - tzn. po súrodencovi) byt. Byt sa ohodnotil na základe dedičského konania v hodnote 110 000, kde mám svoj polovičný podiel v hodnote 55 000, avšak druhému spoluvlastníkovi chcem predať svoj podiel kúpno - predajnou zmluvou na sumu 55.000.Je potrebné zaplatiť daň v takom to prípade a v akej výške? Obidvaja spoluvlastníci na danej nehnuteľnosti nemáme trvalý pobyt. Ďakujem za odpoveď. Monika


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Prijmy z Islandu v daňovom priznaní

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako a hlavne ktoré položky vyplniť v daňovom priznaní keď pracujem celoročne v zahraničí (Island) ? Na Slovensku nemám žiadny príjem a ani žiadne hnuteľné a nehnuteľné veci. Daňové priznanie si podávam na Islande viem že si musím podať aj na Slovensku len mám problém vyplniť ho. Vedeli by ste mi poradiť s vyplnením tlačiva ?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Rodičovská dovolenka,zmluva o spolupráci a daňové príznanie

Dobry den, chcem sa spytat,ci musim podavat danove priznanie,ak som na rodicovskej dovolenke,cize zo zamestania nemam prijem ziadny,ale prilezitostne si privyrabam a prijem z tejto cinnosti za rok 2017 bol 1200 eur? Pracujem na zmluvu o spolupraci podla obcianskeho zakonnika. Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

štúdium na Slovensku práca v ČR 2 mesiace

Dobrý deň, 21.6.2017 som ukončila denné štúdium na VŠ, počas obdobia 07-08/2017 som pracovala v SR na skrátený úväzok a od 25.9.2017 až doteraz pracujem v ČR na TPP (62 kalendárných dní).V ČR som teda pracovala menej ako 183 dní a v SR som sa síce zdržiavala viac ako 183 dní, z toho ale väčšinou ako študent a len 2 mesiace som bola zamestnaná. V ktorej krajine teda musím podávať daňové priznanie?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Hranica pre podanie daňového priznania

Som DIČ,mal som v roku 2017 príjem 1901,67 €. Musím podať daňové priznanie? Podotýkam,že mám DIČ.Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.