Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Prenájom

Prenájom nehnuteľností- koľko je odpočitateeľná položka ? môžem si odrátať náklady spojené s prenájmom ak som dôchodca ?


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj domu

Dobrý deň chcem sa opýtať na daň z predaja rodinného domu. Dom sme dostali darovacou zmluvou od môjho uja dňa 30. júna 2009 /správa katastra-vklad povolený 04.09.2009/. Na adrese rodinného domu sme nemali, ani nemáme trvalé ani prechodné bydlisko, platili sme len náklady a poplatky súvisiace s užívaním domu. Platili by sme daň z predaja nehnuteľnosti, alebo nejakú inú daň, keby sme ho chceli teraz predať /2013/, keď neuplynulo ešte 5 rokov.



Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobry den chcela by som sa opytat ci mám nárok na DB na deti na cely rok ak som dosiahla 6-nasobok minimálnej mzdy odpracovala som 9 mesiacou na dohodu a bola som vedena ako matka starajuca sa o dieta do 6 r ci mi mám na vydokladovanie staci papier s poistovne na tie 3 mesiace alebo na cely rok kedze zdravotne platili za mna oni ZP a nie ja a ani zamestnávatel DB som nepoberala Dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

SZČO a materské

Dobrý den Chcela by som sa spýtať ak som szčo a som teraz na materskej dovolenke či som musela podávať nejaké odhlášky resp. prerušenia na úradoch. A ked som v roku 2012 bola na rodičovskej dovolenke a mala som príjem zo živnosti za rok 2012 vo výške 2300eur ked sa mi v roku 2013 skončí materská dovolenka a nastúpim na rodičovkú dovolenku či budem platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Respektíve aký príjem môžem mať aby som neplatila odvody do zdravotnej poistovne. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

chcela by som sa opýtať ohľadom podania daňového priznania z príjmu fo, zamestnávateľ mi dal potvrdenie k daňovému priznaniu nakolko som odpracovala u neho len prve styri mesiace tak mam tam i napisane ze nezdanitelna cast na danovnika je upravena tak by som sa chcela opytat ci to ma vplyv na to ako sa pocita danove priznanie....


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, prosím o radu pri vyplnení DP pre FO A, a chcem uplatniť postup podľa § 46 Zákona. Mala som príjem zo závislej činnosti vo výške 470,- eur, z toho zraz. ZP a preddavok na daň a celý rok som poberala star.dôchodok /358,- Eur/. Vyplnila som riadky 32, 33, 33b, 34, 36, na riadky 54 a 56 som uviedla nulu a ďalej som vyplnila riadky 62 a a 64. Chcem sa spýtať, či mám vyplniť aj riadok 37 a 41. Ďakujem vám za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, som študentka, v roku 2012 som vyhrala v súťaži mobil v hodnote 260 € a pracovala som na dohodu, kde som zarobila 240 €, z ktorých mi však bola strhávaná daň, cca 45 €. Chcela by som sa spýtať, či to chápem dobre, že buď nepodám daňové priznanie, keďže môj celkový príjem 500 € nedosiahol 50% nezdaniteľnej čiastky a nedostanem sa k strhnutej dani z brigády alebo keď podám daňové priznanie, tak už budem musieť v ňom priznať aj výhru a z nej platiť daň a zdravotné? Je možné, že by som podala daňové priznanie na vrátenie dane z brigády a nemusela tam uvádzať výhru, keďže môj príjem bol menší ako tých 50%? ďakujem za odpoveď Zlatica


Odpovedal(a): Redakcia

zmluva živnostníčka

Dobrý deň. Som živnostníčka,kadernička.Prácu vykonávam v prenajatých priestoroch.Chcela by som prijať na spoluprácu kaderníčku(živnostníčku)ktorá by pracovala v mojom kaderníctve na "stoličku"za určitú dohodnutú sumu..Potrebovala by som niejakú zmluvu o spolupráci.


Odpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň! Som zamestnaná, mám riadnu pracovnú…

Dobrý deň! Som zamestnaná, mám riadnu pracovnú zmluvu s agentúrou Eurotrade a to na dobu neurčitú, no s takým bodom, že ´zamestnávateľ môže kedykoĺvek bez udania dôvodu dať výpoveď.´ - čo to pre mňa znamená v budúcnosti? Ďalšia moja otázka - cez túto agentúru pracujem pre Samsung. v poslednom čase pondelky nerobíme. Kmeňoví zamestnanci zostávajú doma na flexikonto al. 60%, nás Eurotrade necháva doma na neplatené voľno. Keď sme sa pýtali na to. prečo nám neplatia aspoň tých 60%, keď máme riadnu pracovnú zmluvu, ich odpoveď bola, že ani im neplatí samsung za tieto dni. Toto nechápem, veď v zákonníku práce je písané, že keď zamestnávateľ nevie zabezpečiť prácu svojim zamestnancom, je povinný im platiť 60% z ich platu. Nemám pravdu? A mala by som ešte jednu otázku. Ku dňu 31.12.2012 s nami agentúra rozviazala zmluvu na dohodu (popri riadnej zmluvy sme mali s agentúrou ešte aj dohodu). Teraz nám dala podpísať dohodu s Eurotrade sídliacou v Česku, ale s tým, že je tam napísané, že firma za nás nebude odvádzať zdravotné a dôchodkové poistenie. Nám tvrdia, že ani my z tej výplaty nemusíme odvádzať tieto odvody, pretože firma sídli v česku. Lenže my robíme na Slovensku, trvalý pobyt máme na Slovensku, tak by nemali na nás platiť slovenské zákony? Za skorú odpoveď ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Pekny den. Moj manzel si podava DP za rok 2012 sam. Len nevieme vypnit jednu vec.Respektive ako a kam ju mame zapisat. Je zamestnancom a podava si tlacivo typu A. Ma jedno dieta a ulavu si uplatnuje aj na mna, ako manzelku. NO mal uraz a pracoval len 6 mesiacov od januara do juna, Ostatny pol rok bol praceneschopny. Vieme, ze by mal mat preplatok, kedze pocas PN statu dane platil i tak. Viete nam poradit kam to mame napisat a ci trbe apripojit aj prilohu zo socialnej poistovne?Dakujem-



Odpovedal(a): Redakcia

Príjem z ČR

Dobrý den Ak ma szčo príjem zo zahraničia - českej republiky, môžem na prepočítanie súm použiť aj mesačný kurz, alebo musím používať len kurz, denný v ktorom dni bola realizovaná účtovná operácia. ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daň z predaja nehnuteľnosti

V marci roku 2012 mi zomrela mama.Sme 4 sestry a spolu sme zdedili rodičovsky dom. S manzelom by sme chceli od troch sestier odkupit ich podiely.Mama tam byvala 30 rokov a otec zomrel pred 13-timi rokmi.Ak ho kupime v tomto roku,budu sestry musiet platit dan z predaja nehnutelnosti? Ak ano, v akej výske? Chceme ho kupit za 66 000 eur a v dedicskom osvedceni je uvedeny odhad 23 000 eur-len z maminej polovice domu.


Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť ZD

Dobrý deň, prosím o radu: od 01-05/2012 som bola riadne zamestnaná. Od 06-12/2012 som bola evidovaná na UP a poberala podporu v nezamestnanosti. V daňovom priznaní si tak môžem uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 3.644,74 Eur alebo iba pomernú časť za odpracovaných 5 mesiacov = 1.518,60 Eur. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj bytu

Dobry vecer,podavam dan z prijmu za predaj bytu,chcem sa opytat cim mozem vydokladovat rozdiel z kupy a predaja bytu!Mozu byt blocky aj z kupy nabytku/spalne/,chladnicky,pracky,kuchynskej linky,plavajucej podlahy???Dakujem za odpoved


Odpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň pri čistom príjme 36.275 CZK za dva…

Dobrý deň pri čistom príjme 36.275 CZK za dva mesiace práce v ČR musím podať daňové priznanie na Slovensku? a za akých podmienok a aká bude výška dane. Musím zdaniť aj PN v ČR?


Odpovedal(a): Redakcia

Ročné zúčtovanie dane

Dobrý deň, zamestnankyňa bola u nás zamestnaná do 18.09.2012. Od 19.09.2012 nastúpila na materskú dovolenku. Budem jej robiť ročné zúčtovanie dane. Chcem sa spýtať či do jej príjmu sa pripočíta aj vyplatená materská? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Jana


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

V minulom roku 2012 som pracoval niekoľko mesiacov na trvalý pracovný pomer v ČR potrebujem vedieť či musím podať daňové priznanie v SR a akým spôsobom a ako vypočítam príslušnú daň. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den, aj tento rok mam na Vas par otazok, dnes konkretne k dan. priznaniu za r. 2012, s ktorymi potrebujem poradit: 1/ Manzelka za cely rok 2012 mala prijem LEN matersku za mesiace januar az maj. Minuly rok ste mi napisali, ze materska do danoveho priznania nepatri,ale tento rok som sa vo viacerych mediach dozvedel, ze davky socialneho poistenia ako PN a materska sa rataju ako prijem, cize preto sa pytam: Ako treba zdokladovat, ze manzelka dostala za tie jednotlive mesiace matersku? Treba od socialnej poistovne vyziadat nejake tlacivo, kde to bude mat potvrdene?/zrejme utrzky z vyplatenych sekov nebudu stacit :D, ale pre istotu som ich poctivo schovaval/. A mala podotazka: rata sa do r.2012 aj materska za mesiac december 2011, ktora bola posielana socialkou /sek/ dna 13.1.2012? 2/ Ak manzelkin prijem /spominana materska januar az maj/ nebude vacsi ako 3644.74 Eur v hrubom, mozem si na nu uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane? /samozrejme ak teda splnam aj ja prijem rovny alebo mensi ako 33561.94 Eur hrubeho/ vdaka za odpovede


Odpovedal(a): Redakcia

Predĺženie pracovného pomeru

dobrý deň som zamestnaná tretí rok. Prvý rok som mala pracovnú zmluvu na zastupovanie počas neplateného voľna. Druhý a tretí rok mi zamestnávateľ dal prac. zmluvu na dobu určitú dvakrát na jeden rok. Kolegyňa, ktorú zastupujem má už tretí rok na neplatené voľno a nevedno, kedy sa vráti do práce. Môže mi zamestnávateľ po ukončení prac. zmluvy na dobu určitú dať zmluvu opäť na zastupovanie? On tvrdí že nie, lebo už som bola zamestnaná u neho tri roky a už už ma nemôže zamestnať ani na zastupovanie. Prac. pomer na dobu neurčitú tu neprichádza do úvahy. ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

V daňovom priznaní pri predaji nehnuteľnosti vypĺňam oddiel VIII.na 6.strane a ešte niečo? Prosím o odpoveď. MS