Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobrý deň Chcela by som sa opýtať a informovať.Po 15 rokoch som prvý raz na PN .Som živiteľka rodiny.Poberám bonus na dve deti 14 ročné.Pracujem v jednote ako predavačka a od 14.1.2013 som na Pn . Chcem sa opýtať či mám nárok na daňový bonus na deti za toto obdobie, keď budem na Pn, alebo nie.V hrubom zarobím asi okolo 440 -450 Eur. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Odvody do SP.

Dobry deň. Chcela by som sa opýtať, priateľ pracuje ako vodič na kamióne, jazdí do talianska,náhodou sme zistili pri vybavovaní požičky,keďže išiel robiť ručiteľa sestre, že nemá odvedené zamestnávateľom odvody do sociálnej poisťovne asi za 15 mesiacov do zadu.Účtovníčka mu povedala ,že musia spraviť splátkový kalendár a zameškané peniaze musí splatiť. Vyrátala mu mesačne splátky po 85 eur, a vychádza to asi na celý rok.takže vznikol dlh okolo 1000 eur. Postupuje účtovníčka správne?Musí to doplatiť aj keď to nie je priateľova chyba?Vraj ho nebral PC vo firme do systému. Je nám divné , že účtovníčka , ktorá robí výplaty ,si toto za celý ten čas nevšimla, až náhodou my. Ďakujem za odpoveď.Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň. Manželka je dobrovoľne nezamestnaná a nemá žiaden príjem. V roku 2012 však predala aj so súrodencami byt, ktorý zdedili po mame v r 2010. Svokra vlastnila byt viac, ako 5 rokov. Manželka ďalej predala pozemky, ktoré zdedila v reštitúcii. Predpokladám, že predaj týchto nehnuteľností je oslobodený od dane. Chcem sa spýtať, aký typ daňového priznania má podať a aké doklady treba doložiť k daňovému priznaniu. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, v roku 2012 som bola na materskej dovolenke (príjem bol 1.279€ za 2 mesiace + práceneschopnosť). Od polovice februára som na rodičovskom príspevku. Prenajimam byt (príjmy 3471,85, výdavky 1447,47). Chcem sa opýtať či sa mi materska zaratava do príjmu a či si môžem uviesť nezdaniteľnú časť ZD 3644,74€ alebo len 500€ odpočitateľnú položku pri prenájme a taktiež či si môže uplatniť manžel nezdaniteľnú časť ZD na mňa a v akej výške a tiež či sa jemu ráta moja materská a rodičovský príspevok ako príjem. Ďakujem pekne za odpoveď. V.N.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, som zamestnaná na HPP a popri tom vykonávam činnosť sprostredkovateľky pôžičiek. Za túto prácu mám týždenné odmeny. Mám DIČ ale nemám živnosť. Aký je to príjem? Môžem si uplatniť aj nejaké náklady napr. 40%? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

agentúra dočasného zamestnávania

Nútené neplatené voľno... Dobrý deň! Pracujem pre personálnu agentúru, mám zmluvu na dobu neurčitú. Cez agentúru robím pre spoločnosť Samsung. Od januára má spoločnosť menej objednávok a pondelky nerobíme. Kmeňový zamestnanci sú doma na flexikonto al. na tzv. 60 percent, nás agentúra núti byť doma na neplatené voľno bez nároku na náhradu príjmu. Je tento postup agentúry v súlade so Zákonníkom práce? Za odpoveď ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Odpisy DM

Môžu sa účtovné a daňové odpisy DM rovnať? Keď si preruším daňové odpisy preruším aj účtovné? Je to možné? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, som SZCO ale zo živnosti nemám žiaden príjem. Počas roka som pracovala na dohodu. Na živnosť som dostala príspevok z ÚP a nakúpila som potrebné veci na rozbeh. Ešte som si platila odvody do ZP. Aké DP mám urobiť A alebo B? Uvádzam niekde aj tie odvody a náklady ked som nemala príjem zo živnosti? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Práca ČR a SR

Dobrý den. Prosím, mám na Vás dotaz ohledně daně z příjmu FO. Mám 2 příjmy ze závislé činnosti - z ČR a Slovenska. Mám uzavřený formulář A1 v ČR. V tomto případě předpokládám povinnost si sám podat daňové přiznání jak v ČR tak Slovensku zvlášť. U obou použiji metodu zápočtu daně. Prosím, zda je tento postup správný s tím, že použiji při vyplňování jen data z potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti od jednotlivých zaměstnavatelů a nepotřebuji výpis odvedených financí z SK do ČR na základě formuláře A1. Prosím Vás o dopověď na výše uvedené a prosím, kolik činí daň na Slovensku - mám ve výpočtech uvažovat Slovensko 20% a v ČR také 20% (nevím jak je to aktuální resp. za rok 2012) + jaký kurz Eur/CZ a naopak je stanovený pro daňové přiznání za rok 2012 nebo mám použít u obou daňových přiznání jednotného kurzu a to průměrného kurzu např. z údajů České národní banky? Předem Vám děkuji za odpověď, s pozdravem Krmela ps. trvalý pobyt mám v ČR, formulář A1 je v ČR


Odpovedal(a): Redakcia

Prijmy z ČR a SR

Dobrý den. Prosím, mám na Vás dotaz ohledně daně z příjmu FO. Mám 2 příjmy ze závislé činnosti - z ČR a Slovenska. Mám uzavřený formulář A1 v ČR. V tomto případě předpokládám povinnost si sám podat daňové přiznání jak v ČR tak Slovensku zvlášť. U obou použiji metodu zápočtu daně. Prosím, zda je tento postup správný s tím, že použiji při vyplňování jen data z potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti od jednotlivých zaměstnavatelů a nepotřebuji výpis odvedených financí z SK do ČR na základě formuláře A1. Prosím Vás o dopověď na výše uvedené a prosím, kolik činí daň na Slovensku - mám ve výpočtech uvažovat Slovensko 20% a v ČR také 20% (nevím jak je to aktuální resp. za rok 2012) + jaký kurz Eur/CZ a naopak je stanovený pro daňové přiznání za rok 2012 nebo mám použít u obou daňových přiznání jednotného kurzu a to průměrného kurzu např. z údajů České národní banky? Předem děkuji za odpověď, s pozdravem KrmelaOdpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť ZD

V roku 2012 som bol do 1. júna vedený na úrade práce, potom som pracoval na dohodu o vykonaní práce so zárobkom nad 5 000 € a od 4. decembra som na predčasnom dôchodku. Neviem si poradiť v daňovom priznaní za rok 2012 s nezdaniteľnou odpočítateľnou položkou /3735,94 €/. Môžem si ju uplatniť celú, alebo musím od nej odrátať predčasný dôchodok za december? Za január som ešte poberal aj príspevok z úradu práce. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Prenájom bytu

Dobrý deň,potreboval by som poradiť: od mája 2012 prenajímam byt, okrem toho pracujem ako zamestanec. Podávam dańové priznanie typ B. Do nákladov sa počítajú náklady za energie od začiatku roka alebo len od mája? Čo všetko sa dá zahrnúť do nákladov (okrem toho čo platím BP a SSE)? Čo s preplatkom za elektrickú energiu? Vopred ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Zrážková daň v Nemecku

Dobry den.Som zivnostnik s trvalym pobytom na slovensku,odvadzajuci dane,socialne poistenie ako aj zdravotne v Slovenkej republike...Pracujem v Nemecku,ale pre slovensku firmu,ktorej aj vystavujem faktury za odvedenu pracu... Chcem sa spytat,ci sa nemecka Zrazkova dan tyka aj mna,alebo iba firmy pre ktoru pracujem,pretoze ona fakturuje nemeckej strane...pretoze tato slovenska firma si u mna narokuje platenie tejto zrazkovej dane...Opravnene???


Odpovedal(a): Redakcia

Dopravná nehoda, odmietnutie plnenia

Chcely by som s Vami poradiť, ako postupovať. Začiatkom januára v poobedných hodínách som pri cúvaní na parkovisku spôsobila škodu - na svojom aute som rozbila ľavý zadný reflektor, na aute poškodeného tiež ľavý zadný reflektor, ľavý zadný blatník a ľavé zadné dvere. Spísali sme riadne záznam o dopravnej nehode, pokúsili sa privolať priamo k nehode niekoho k poisťovne Kooperatíva, kde mám zákonné poistenie. Kontaktovaný pracovník povedal, že nemá koho momentálne tam poslať, že budeme vyzvaní pracovníkom poisťovne, kedy máme prísť na obhliadku... A tak poškodení i ja sme išli odniesť osobne ešte v to popoludnie záznam o dopravnej nehode do pobočky poisťovne Kooperatíva aj so snímkami oboch poškodených aut, ktoré manžel urobil. Ďalší týždeň sme boli požiadaní, aby sme auto pristavili k obhliadke do firmy Slovexperta... Včera mi telefonoval poškodený, že dostal vyrozumenie z poisťovne, že mu škodu neuhradia, "lebo sa tak, ako bola opísaná v zázname o nehode nemohla stať". Ako máme postupovať, keď sme veci riadne opísali,odovzdali a auto pristavili, keď nás vyzvali? A ešte jedna otázka. Je nejaká organizácia, ktorá robí dohľad nad poisťovňami?


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, som dôchodca s dôchodkom cca 500 eur mesačne. Asi rok som vlastníkom pozemku, ktorý som teraz predal so ziskom 1 500 eur. Keďže ide o príjem nižší ako 1822 eur, nemusím podať daňové priznanie a teda platiť daň? A ako je to so zdravotnými odvodmi? ďakujem za skorú odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobrý deň Chcela by som sa opýtať a informovať.Po 15 rokoch som prvý raz na PN .Som živiteľka rodiny.Poberám bonus na dve deti 14 ročné.Pracujem v jednote ako predavačka a od 14.1.2013 som na Pn . Chcem sa opýtať či mám nárok na daňový bonus na deti za toto obdobie, keď budem na Pn, alebo nie.V hrubom zarobím asi okolo 440 -450 Eur. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Poistné do SP

Dobry deň. Chcela by som sa opýtať, priateľ pracuje ako vodič na kamióne, jazdí do talianska,náhodou sme zistili pri vybavovaní požičky,keďže išiel robiť ručiteľa sestre, že nemá odvedené zamestnávateľom odvody do sociálnej poisťovne asi za 15 mesiacov do zadu.Účtovníčka mu povedala ,že musia spraviť splátkový kalendár a zameškané peniaze musí splatiť. Vyrátala mu mesačne splátky po 85 eur, a vychádza to asi na celý rok.takže vznikol dlh okolo 1000 eur. Postupuje účtovníčka správne?Musí to doplatiť aj keď to nie je priateľova chyba?Vraj ho nebral PC vo firme do systému. Je nám divné , že účtovníčka , ktorá robí výplaty ,si toto za celý ten čas nevšimla, až náhodou my. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Kúpa automobilu.

Dobrý večer. V novembri roku 2012 som si kúpil firemné osobné auto na úver Škodakreditu so splátkami na 36 mesiacov. Hneď som ho aj zaradil do majetku a do odpisovej skupiny 1 - odpisovanie 4 roky. Dopočul som sa však, že už po novom sa aj úver odpisuje ako leasing, teda iba po dobu splácania mesačných splátok a nemôžem si uplatňovať daňový odpis po dobu 4 rokov. Akosi sa mi to však nezdá, prosím vás o vyjadrenie.


Odpovedal(a): Redakcia

Daň z nehnutelnosti

Dobry den!Mam otazku ohladom dani za nehnutelnost.V marci roku 2012 sme kupili 3 izbovy byt a treba zaplatit dan za nehnutelnost ale stale nevieme akym sposobot mame postupovat.Zijeme v zahranici preto je to pre nas zlozite kedze sa nemozme informovat osobne.Dakujem za odpoved


Odpovedal(a): Redakcia

Daňový základ

dobry den prosim vas len o nezverejnenie mojho mena-"peter lompart", ktore som s nedopatrenim uviedol pri otazke tykajucej sa danoveho zakladu dnes 29.1.2013 dakujem peknePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.