Poradňa.finance.sk

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

NAJNOVŠIE OTÁZKY

Odpovedal(a): Redakcia

Predaj nehnuteľnosti

Dobry den, chcem sa opytat na platenie dane z predaja nehnutelnosti, ktoru este nevlastnim 5 rokov. Nadobudla som ju v roku 2010 darovanim od mojich rodicov (darovacia zmluva) a chcela by som ju predat v tomto roku t.j. 2013. Trvaly pobyt som v nej mala prihlaseny do roku 2006 (asi 20 rokov).Som povinna podat danove priznanie? A z coho budem platit dan, ked mi bol byt darovany?


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, som povinná podať daňové priznanie FO typ B? Mám iba príjmy zo závislej činnosti a príjem z prenájmu pôdy - pôda prenajatá na 5 rokov s ročným prenájmom 200,- €, ktoré mi nájomca uhradil za rok 2012 na osobný účet v decembri 2012. ďakujemOdpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, chcem sa spýtať: študentka vysokej školy bola v roku 2012 jeden mesiac na brigáde v ČR, kde pracovala na pracovnú zmluvu. Je povinná si podať daňové priznanie tu na Slovensku alebo v ČR? Ďakujem za odpoveď. Lenka


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den. Chcel by som sa spytat ci musim podat danove priznanie na mieste trvaleho bydliska (Bratislava) ak mam prechodne bydlisko inde (Kosice-okolie)a tu sa aj zdrziavam. Dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

dobry večer dozvedela som sa že existuje priplatok k rodinym pridavkom chcela by som sa spytat ked som nezamestnana moj muž ma 42a je na vysluhovom dochodku mam 3 deti všetky su školopovinne myslite si že by som mohla mat narok na ten priplatok


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, musí podať daňové priznanie osoba ak od januára do novembra bola na marodke a v novembri dostala odstupné plus este bola 2 dni na dovolenke a v decembri uz bola ta osoba nezamestnaná? Dakujem za odpoved


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

som na materskej dovolenke,minuly rok som dva mesiace pracovala na dohodu,zamestnavatel mi poslal rocne zuctovanie prijmov,bolo to okolo 320€.mam narok na vratenie dane,ak ano musim podat danove priznanie ?


Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobrý deň , daňový bonus vyplatený Slovákovi s českým živnostenským listom v ČR, sa počíta ako zdaniteľný príjem v slovenskom daňovom priznaní?


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den. Vypisujem tlacivo DP typu A a ostala som na riadku č.40. Pise sa tu, ze sa ma odpocitat riadok 36 -39, ak je suma na r. 39 vyssia ako na riadku 36, tak na riadku č.40 sa uvedie nula. V mojom pripade je to takto: na riadku 36 mam sumu 2869,11 a na riadku č.39 je suma 3644,74. Takze mam dat nulu? Lebo vidim, že dalsie riadky budu s riadkom č.40 dalej pracovat...a ja sa neviem pohnut dalej. Vopred dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Prijmy výdavky živnosti

Dobrý deň,som živnostník a za rok 2012 som mal veľmi nízky príjem,okolo 400 €.Reálne výdaje som mal okolo 1500 €.Mám nárok na nejakú finančnú kompenzáciu,alebo vrátenie preplatku?Ak,by som si uplatnil paušálne výdaje je to 40 % ?Ďakujem Vám vopred za odpoveď.Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, chcem sa spýtať, v roku 2012 som pracovala do konca júla na pracovnú zmluvu. Pri odchode mi zamestnávateľ vyplatil odstupné vo výške 3 mes. platov a odchodné vo výške 2,75 mes. platu. Od februára mi bol priznaný starobný dôchodok. V mesiacoch november a december som pracovala u toho istého zamestnávateľa na dohodu. Mám nárok na nezdaniteľnú sumu v plnej výške? Taktiež v septembri mi bol vyplatený dočasný doplnkový starobný dôchodok s jednorázovým vyrovnaním vo výške 50% a 50% v mesačných splátkach po dobu 3 rokov. Zmluvu s DDS som uzavrela v januári 2005. V rokoch 2005-2010 som si pri RZ uplatňovala nezdaniteľné časti základu dane - zaplatené príspevky na DDS cca 120eur ročne. Vzťahuje sa na mňa povinnosť zvýšiť základ dane o sumu zaplatených príspevkov na DDS za roky, kedy som si znižovala základ dane? V prípade, že by som si musela zvýšiť základ dane, môžem požiadať bývalého zamestnávateľa o RZ alebo si sama musím podať daňové priznanie, akého typu? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus.

prosim vas chcem sa spitat ak pracujem v ceskej republike ci si možem dat do odpisov malolete deti ja v cechach a manželka na slovensku tiž pracuje na slovensku dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Zrušenie živnosti

Otázka: Dňa 30.6.2012 som ukončila živnosť a išla do starobného dôchodku. Viedla som jednoduché účtovníctvo a nebola som plátcom DPH. Z podnikania mi zostali nevymožiteľné pohľadávky vo výške 4000 €.Voči dlžníkovi som pohľadávky súdne nevymáhala, jeho firma zanikla. Pohľadávky boli splatné v roku 09/2009. Musím uvedené pohľadávky zdaniť v plnej výške alebo ich môžem odpísať,alebo aspoň odpočítať čiastku 331,94 €.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý večer, pracujem v ČR, mám tam príjem zo závislej činnosti, riadne odvádzam daň a zamestnávateľ mi urobí daňové priznanie v ČR. Na Sk si tiež podávam daňové priznanie. Chcem sa opýtať, či môžem použiť metódu vyňatia príjmov. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, vlani som pracovala vo firme od 1.1. 2012 do 31.5.2O12. Od 1.6.2012 som bola do 24.8. 2012 dobrovoľne nezamestnaná a platila som si zdravotnú poisťovňu.Od 24.8.2012 som bola evidovaná na U.P. a poberala som podporu z U.P. a zároveň som pracovala na dohodu o vykonaní práce od 17.10.2012 do 31.12.2012. Ako si podať daňové priznanie?


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

dobrý deň, som dôchodca už 2 roky,ale mám príjem z prenájmu nehnuteľnosti. Otázky: 1. mám uviesť dôchodok do kolonky č.30(31)? 2. aká je suma zníženie základu dane na daňovníka 3. koľko percent resp paušálne môžem uviesť ako výdavok 4. či môžem uptniť znženie základu dane na manželku, keď má príjem nižší ako suma, ktorú znížim základ dane. dakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, prosím o pomoc, do konca apríla som pracovala na Slovensku, potom necelé 2 mesiace som bola nezamestnaná, od konca júna pracujem v zahraničí. Ak zo zahraničného príjmu pravidelne odvádza môj zahraničný zamestnávateľ daň, musím podať informácie ohľadne zahraničných príjmov tiež v daňovom priznaní na Slovensku, alebo nie? Ak áno nedôjde k dvojitému zdaneniu? Ďaujem pekne za vysvetlenie. V tejto oblasti som stratená.


Odpovedal(a): Redakcia

Ročné zúčtovanie dane z prijmu

Dobry den, v roku 2012 som bol zamestnany v slovenskej firme do konca augusta a od zaciatku septembra som registrovany na urade prace ako nezamestnany. Pred tyzdnom mi prislo z predchadzajucej prace "Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti, atd". Co je potrebne aby som spravil co sa tyka danoveho priznania. Zo socialnej poistovne mi este neprislo rozhodnutie o davke v nezamestnanosti, a teda som do tohoto momentu ani ziadnu davku nedostal.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň,chcela by som Vás požiadať o radu. 1. Manžel mal za rok 2012 pozastavenú živnosť na 6 mesiacov. POčas tejto doby bol na UP odkial dostal vyplatenú podporu v nezamestnanosti ale následne bol vyradený, lebo pracoval na dohodu a príjem mal vysšší. POtrebujem vedieť či môžem uplatniť NČZD v plnej výške za celý rok t.j. 3644,74 alebo len presne za mesiace v ktorých vykonával živnosť ? 2. Do príjmu manžela mám dať aj vyplatený preplatok zo sociálnej poisťovne a dávku v nezamestnanosti ? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Vyčíslenie základu dane

Dotaz: Dobrý deň ! Zaujímajú ma výdavky súvisiace s obstaraním na vyčíslenie základu dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti. Minulý rok som po 4 rokoch súdneho sporu zdedila rodinný dom. Súdny spor bol ukončený dohodou a to tak, že sa podvrhnutý závet vyhlásili za neplatný, odporkyňa to uznala, ale požadovanú sumu ako odstupné (išlo o vysokú sumu) som jej vyplatila, na čo mám doklady. Pre mňa je aj to odstupné výdavok súvisiaci s obstaraním nehnuteľnosti. Neviem však, či je to správne. Ďakujem za Vašu odpoveď. Odpověď: Dobrý večer. Bolo dedenie rodinného domu v priamom rade ? Odpověděl: Gúčik Dušan, Ing. Nie, dedila som po tete a odporkyňa bola "kamarátka" mojej tety, s ktorou sa poznala 4 mesiace. Testament jej podvrhla na podpis, keď teta zomierala, čo som zistila až u notára. Napriek tomu bol testament akože právoplatný, pretože to bol podpis tety. Na druhej strane lekárske posudky a znalec potvrdili, že teta nemohla v tom čase vedieť, čo podpisuje. Aby sme to doriešili, dohodli sme "vyplatenie" odporkyne v sume niekoľko desiatok tisíc €. Preto potrebujem vedieť, či to môžem uplatniť ako výdavok. Ďakujem.