Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Poradňa - opýtajte sa...

Máte otázky z oblasti daní a účtovníctva, miezd alebo financovania byvania? Potrebujete sa poradiť s právnikom o rodinnom či obchodnom práve? Investujete alebo by ste chceli začať investovať? Využijte služieb nášho poradenského centra a obráťte sa na nás! Radi vám poradíme.

Daňová poradňa     Financovanie bývania Právna poradňa     Investičná poradňa
       

Zadanie otázky

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť:

Najnovšie otázky

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi vzniká preplatok dane v prípade, že som zarobila za rok 2 258 €, ale nepracujem na dohodu. Mám hlavný pracovný pomer s čiastočným úväzkom. Za odpoveď vopred ďakujem!

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. Som výsluhový dôchodca, 10 rokov žijem a pracujem v Španielsku - Tenerife. Podľa tunajších kritérií tu nemusím podávať daňové priznanie. Ako je to so mnou a s daňami na Slovensku? Mám trvalé bydlisko na Slovensku, kde sa však nezdržiavam, max. raz za rok idem na Slovensko na dovolenku. V Španielsku som rezidentom, mám prenajatý byt atď., takže myslím, že podľa rozhraničovacích kritérií "patrím sem." Ale ide mi hlavne o to, či je niečo odlišné pre mňa ako výsluhového dôchodcu. Ďakujem, Ivan.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Danovnik je obcan SR, s trvalym pobytom na SR. Uz 14 rokov ale zije v CR, kde najprv studoval a potom i pracoval. Na SR nikdy nepracoval, odisiel odtial hned po skonceni strednej skoly. Danove priznnanie dotaraz podaval iba v CR. V ramci dan. priznania dolozil domycil pre CR, ktory cestnym prehlasenim kazdy rok potvrdzuje. V roku 2016 kupil v CR druzstevny byt (podiel v druzstve), v ktorom je vedeny ako najomnik. V byte ale byvat nebude, chce ho podnajimat tretej osobe. Je nutne danit tento prijem z podnajmu na SK alebo staci len v CR a podla podmienok dan. zakonov v CR?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Daňovník je občanom SR, do feruára 2015 žil na Slovensku a bol vedený na úrade práce. Od marca 2015 má tzv. hlavné bydlisko (Hauptwohnsitz) a prácu na neurčitú dobu v Nemecku. Na Slovensku ešte nemá odhlásený trvalý pobyt. Daňové priznanie podá v Nemecku lebo má vyšší príjem než určená dolná hranica, teda je daňovým rezidentom v nemecku. Moja otázka: musí podať daňové priznanie aj na Slovensku? (ohľadom toho, že tam má ešte trvalý pobyt) Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, momentálne som na RD, a v minulom roku (2015) v auguste som si založila živnosť, ale môj príjem nepresiahol 1901 eur. Musím podať daňové priznanie? Ďakujem za odpoveď

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Som zamestnaný v jednej s.r.o. Manželka je už tretí rok na materskej dovolenke. Tento rok som sa dozvedel, ze mám nárok na vrátenie daní. Môj zamestnávateľ mi povedal, ze si mám urobiť sám daňové priznanie. Postupoval správne? A čo minulé roky? Konaťeľ firmy sa vyhovára na účtovníka nakoľko máme externého a ten zas, ze ho konaťel na to neupozornil , ze má urobiť zamestnancom daňové priznanie. Kto a kde urobil chybu? Je ešte neaká možnosť vrátenia daní? Ak nie u koho si môžem vymáhať škodu? Poprosím Vás o radu. Veľmi pekne ĎAKUJEM za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Obecný úrad poslal peniaze na činnosť stolnotenisovému klubu čiastku 900 eur na môj podnikateľský účet, kedže ako živnostník iný účet nemám.Som aj správcom klubu. Musím tieto peniaze vykázať ako príjem ? Ako postupovať aby som neplatil za to daň? Vykázať to ako príjem v daňovom priznaní? Aj v účtovníctve?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den. Som zamestnana 5 rokov a v januari minuleho roka som si otvorila zivnost. Moje prijmy za podnikanie su vsak nulove a prijem som mala len zo zamestnania. Ake danove priznanie si mam podat? Staci mi zo zamestnania alebo mam podavat aj za zivnost? Dakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, som študentkou vysokej školy a zároveň vykonávam slobodné povolanie, teda som registrovaná na daňovom úrade kvôli prideleniu DIČ od júla 2015. Mojou prácou je tvorba audiovizuálneho diela (viete mi poradiť aký je SK NACE pre danú činnosť). Viem že mám vyplniť daňové priznanie typu B, avšak mám s tým komplikácie. Potrebovala by som poradiť, mám podávať daňové priznanie i keď môj príjem dosiahol 1540€? Nevediem účtovníctvo avšak nákup techniky na vykonávanie slobodného povolania ma tento rok vyšiel 3963,70€ je možné si to dať ako výdavky alebo nie? Ktoré údaje (kolonky) je potrebné vyplniť a aké prílohy je potrebné doložiť. Za skorú odpoveď vopred ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa S pozdravom, Monika

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadom dane z nepeňažnej výhry. Ktoré časti daňového priznania vypĺňam ak som vyhral cenu v hodnote 700 eur. Som nezamestnaný a celý rok som nepracoval. A ako je to zo zdanitelními položkami a odvodmi do zdravotnej poisťovne v tomto prípade. Dúfam že pomôžete.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, minulý rok som prvých 8 mesiacov pracoval ako živnostník. Od polovice augusta som živnosť zrušil a stal som sa zamestnancom. Zamestnávateľ od tohto momentu za mňa odvádzal dane a odvody. Za prvých 8 mesiacov ako živnostíka môj príjem neprekročil nezdaniteľnú časť na daňovníka. Samozrejme s príjmom za ďalšie mesiace už áno. Musím však platiť daň aj za prvých 8 mesiacov, kedy som bol živnostník a moje príjmy v tomto období neprekročili sumu 3 803,33 eur? Ďakujem pekne za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

dobrý deň...minulý rok som pracovala do augusta v Nemecku ako opatrovateľka na Nemeckú prac.zmluvu,,,mám doklad od zamestnávatela o výške daní,ale neviem z neho vyjsť,a tak neviem, či musím podávať priznanie,či nie,,,či presahujem výšku 1900eur,,,od septembra som evidovaná na up,nepoberám podporu,lem hmotnú dávku v sume 124e a som externe študentka na Vš,,, chcem sa opýtať,pokiaľ budem musieť podať priznanie,aké doklady musím doložiť okrem dokladu o daniach z DE,či je potrebné doložiť doklady z úradu práce a aké,,ďakujem,, na nemeckom doklade mám tieto údaje : 3.Bruttoarbeitslohn einschl.Sachbezuge ohne 9.und 10 ---- 6.040 10.- 20.Steuerfreie Verpflegungszuschusse bei Auswärtstätigkeit ---- 1.793 83.- 22.Arbeitgeber-Antell/Zuschuss a)zur gesetzlichen Rentenversicherung-564 73.- 23.Arbeitnehmer-antell a) zur gesetzlichen Rentenversicherung -- 523 47 25.Arbetnehmerbeiträge zur gesetzlichen Krankenversicherung -- 460 99.- 26.Arbeitnehmerbeiträge zur sozialen Pflegeversicherung -- 65 78.- 27.Arbetnehmerbeiträge zur Arbeitslosenversicherung -- 84 00.- ine udaje na tlačive nemám,,,dakujem za pomoc a radu,pekny den :) Andrea

Sekcia: Dane   |   Téma: 

Dobrý deň, som študentkou VŠ a počas leta 2015 (jun-august) som pracovala v Holandsku. Môj zárobok za toto obdobie bol približne 2600eur, z výpisu, ktorý mi poslali som zistila, že mi nesťahovali daň z príjmu...čo to pre mňa znamená ? budem ju musieť zaplatiť tu na Slovensku ? Musím podať daňové priznanie ?

Sekcia: Dane   |   Téma: Nezdaniteľné časti základu dane

Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako sa bude posudzovať počet kalendárnych mesiacov, za ktoré boli splnené podmienky pre uplatnenie nezdaniteľnej položky na manželku v daňovom priznaní manžela za rok 2015 v prípade, že manželka bola do 18.12.2015 na rodičovskej dovolenke s dieťatom (do 3 rokov veku), no od 1.11.2016 sa zamestnala a poberá príjem. Manžel poberal len príjmy zo závislej činnosti, má nárok na uplatnenie si tejto nezdaniteľnej položky na manželku za obdobie 12 kalendárnych mesiacov alebo len 10? Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Ostatné dane

Zdravím. otázka dane FO Platila som 17 rokov poistku ZPP3= Združené poistenie pracujúcich v Sk 100/ 3,32€ mesačne.Podľa poistnej zmluvy z toho bolo: 1,66€ združené poistenie pracujúcich 0,66€ úrazové poistenie 1,00€ pre prípad smrti. Platené: Zrážkou zo mzdy a neskôr šekmi už zdanenými peniazmi. Poistka bola uzavretá k veku 65 rokov. A od poistného som nebola oslobodená ani po dovŕšení 62 rokov. V 10/2015 mi bolo vyplatených včetne prémie za platenie nad 15 rokov = 574,90€ po zdanení 55,78€. V spriev.liste bolo uvedené, že zdaňovaná čiastka činila 293,61€ a z nej v sadzbe 19% stiahli uvedenú výšku dane. Odvolávajúc sa na zákonč.595/2003Z.z. Som presvedčená, že mi stiahli neprimeranú výšku, bez akéhokoľvek započítania či odpočítania, odpočitateľ- ných položiek, napr. životného minima a pod.. Som rozvedená 36 rokov žijem sama,bez akýchkoľvek iných príjmov mám na všetko,včetne bývania 315,80€ mesačne star.dôchodku. Mám podať daňové priznanie z tejto ZPP poistky, a mám nárok na vrátenie celej alebo len časti z tak pre mňa veľkej čiastky zrážky dane.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den,chcem sa spytat ako je to s danami pri online biznise.Myslim tym forex,tzv obchodovanie na burze,marketingove investicne spolocnosti,v skratke online zahranicne investicne webstranky.Pocul som,ze do 1901 euro netreba zdanovat prijmy.Ako je to ale ked moj rocny prijem je vacsi?Akeho typu treba vyplnit danove priznanie?Dalej som zaznamenal,ze treba mat nejaku zmluvu zo spominanej online investicnej webstranky pri dokladovani danoveho priznania.Ziadna zmluva sa tam,ale neposkytuje .Nestaci len kopia bankoveho uctu,kde je zdokladovany mesacny prijem penazi zo spominanej firmy?Ako je to ked chcem investovat do viacej takychto zahranicnych online webstranok?Proste sa len zaregistrujete ,vlozite peniaze a kazdy mesiac vam pridu na ucet peniaze zo spominanej firmy.Prosim o odpoved.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den chcem sa spytat ci mam narok na vratenie zaplatenej dane. MOja situacia je nasledovna: Dna 19.2.2016 som so zamestnavatelom ukoncila pracovny pomer s tym,ze posledny den 19.2.2016 som cerpala dovolenku. V marcovej vyplate mi bolo poslane odstupne aj vsetky nalezitosti vratane urobeneho rocneho zuctovania. A prave pri rocnom zuctovani mi uctovnicka vravela, ze mozem poziadat o vratenie zaplatenej dane. Je to pravda? ake tlacivo potrebujem? potrebujem prilozit aj kopiu rocneho zuctovania kde je vyrubena vyska dane? Dakujem za odpoved. Denisa

Sekcia: Dane   |   Téma: Ostatné dane

Dobrý deň, občan SR je zamestnaný a býva v prenajatom byte v ČR, cez zamestnávatela urobil výskum pre zahraničnú firmu začo dostal jednorazovú odmenu, čo zahraničná firma zdanila. Aké povinnosti má v SR,do DP ako má odmenu zapísať, treba z toho daň platiť??

Sekcia: Dane   |   Téma: Nezdaniteľné časti základu dane

NČZD za manžela. Dobrý deň,chcela by som sa opýtať na výšku NČ za manžela. V roku 2015 som podnikala od marca , príjem:11 951,87 Eur Manžel podnikal od januára do marca 2015,od apríla 2015 bol evidovaný na ÚP. Za 3 mesiace dosiahol príjem 2 665,44 Eur , odvody do fondov 789,50 Eur. Môžem si uplatniť alikvótnu čiastku NČ za manžela za 9mesiacov ... 9x316,94 teda 2852,50 Eur ? Manžel by si uplatnil NČ za seba 3x316,94 ? Ďakujem pekne za odpoveď

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den,prosim Vas mozem si uplatnit pausalne vydavky v dodatocnom DP?V riadnom DP si neuplatnujem okrem odvedeneho poistneho ziadne vydavky kvoli vyssiemu Zakladu dane(pre ziskanie hypoteky).Mozem si ich uplatnit dodatocne ak hypoteku neschvalia?.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, v roku 2015 som bol študent denného štúdia VS. Bol som živnostník od augusta do decembra. Príjmy som nemal vyššie ako 200 eur. Pracoval som taktiež aj na dohody, kde som mal príjmy do 700 eur. Spolu prijmy menej ako 900eur. Môžem požiadať o vrátenie dani z dohôd, čo činí cca 130 eur (z potvrdenia o dohodach)? Ako živnostník podávať daňove priznanie nemusím, kedže moje prijmy nedosiahli hranicu xxxx eur(neviem presne koľko). Ide mi hlavne o to čo mi z dohôd sťahovali a či to viem získať naspať? Ak áno musim podať daňove priznanie typu A alebo B? Keby som nebol živnostník, podam typ A a vrátia mi dane. Avšak ide o to, keď som bol živnostník, ale nedosiahol som prijmy nad xxxx eur, či podať A alebo B. Ďakujem za odpoveď

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, som poberateľom výsluhového dôchodku od 1.2.2015. V roku 2015 som pracoval na základe pracovnej zmluvy od 1.1.2015 do 31.1.2015, teda 1 mesiac. Úhrn vyplatených zdan-príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 zákona za tento mesiac mi bolo vyplatené mzda + odstupné vo výške 4234,- € a zo mzdy som odviedol daň - úhrn preddavkov na daň v sume 750,01 €. Čiastkový základ dane činil 3700,52 €. Iné príjmy som nemal. Daňový bonus na dieťa neuplatňujem .Kedže som od 1.10.2015 začal podnikať musím podať daňové priznanie za rok 2015 typu B. Daň z podnikania neplatím žiadnu, pretože som za rok 2015 v strate. Mám nárok na nezdaniteľnú odpočítateľnú položku na daňovníka v plnej výške to je 3808,33 € a tým pádom mám nárok na vrátenie dane od zamestnávateľa vo výške 750,01€? Ďakujem za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den, na zaciatkom roka 2015 som brigadoval na slovensku a moje celkove prijmy nepresiahli 500e. V druhej polovici roka som nastupil na trvaly pracovny pomer do prace v ceskej republike kde moj hruby prijem presiahol priblizne 3000e. V ceskej republike za mna danove priznanie podava zamestnavatel. Chcem sa teda spytat ake su moje povinnosti v ramci slovenska. Musim podavat danove priznanie? Ak ho podavam, musim zahrnut prijmy z CR? Je mozne si vyziadat vratenie danoveho preplatku? Vopred dakujem za odpoved a prajem pekny den.

Sekcia: Dane   |   Téma: Ostatné dane

Som starobný dôchodca, prenajímam RD s príjmom cca 15000,-€/ rok. Ak budem prenájom robiť ako SZČO / okrem prenájmu budem poskytovať aj upratovacie služby v predmetnom dome/ môžem si uplatníť paušálne výdavky 40% / do výšky 5040,-€/? V prípade, že budem mať živnosť od 1.4.2016 a dovtedy som prenajímal ako fyzická osoba, musím dať 2 daňové priznania- za prvé 3 mesiace ako fyz. osoba a za mesiace IV.-XII. ako SZČO? Príjem ako fyz. osoba môžem rozdeliť na mňa a manželku? Môžme obaja uplatniť odpočet 500,-€ z príjmu?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, známy podáva daň. priznanie za rok 2015. V danom roku pracoval u viacerých zamestnávateľov.Na SR to boli dvaja zamestnávatelia + v zahraničí pracoval konkrétne v štáte Taliansko (3 mesiace). Do daň. priznania za r. 2015 si musí dať k príjmom zo SR aj príjem zo zahraničia? je to povinné ? Ak áno, aké doklady je potrebné doložiť za príjem zo zahraničia ? Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den, prosim o radu, ako sa podava danove priznanie v pripade, ak moj zivotny partner ma obcianstvo Madarskej republiky, trvaly pobyt ma na Slovensku, v roku 2015 mal prijmy zo Slovenska aj z Rakuska. Danovu povinnost ma aj v Rakusku, tak uz z tychto prijmov nemusi podat DP? Dakujem za Vasu odpoved.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, chcem sa opýtať či mám nárok na daňový bonus na Slovensku, keď pracujem ako opatrovateľka v Rakúsku a manžel je invalid. dôchodca? Mám rôzne informácie. Dakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, podávam daňové priznanie za FO typ A za rok 2015. Uplatňujem si zníženie základu dane na daňovníka aj na manželku daňovníka. Taktiež si nárokujem daňový bonus na 2 deti. Aké prílohy musím priložiť k daňovému priznaniu. Manželka poberala rodičovský príspevok a prídavky na deti, započítava sa to do príjmu manželky?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. Prenajímam byt v meste Sereď. Trvalý pobyt mám v Šali. Bývam v Žiline, kde mám prenajatý byt riadne podľa nájomnej zmluvy. Nie som živnostník, ostatné príjmy mám zo závislej činnosti. Môžem si pri prenajímaní bytu v Seredi uplatniť daňové výdavky na cestovné náklady podľa Zákona 595/2003 §19 ods.2, písm. d,? Za účelom: - podpísania nájomnej zmluvy (doklad: Nájomná zmluvy s podpisom 20.2.2015) - odovzdania bytu do užívania nájomcom (doklad: Odovzdávajúci protokol s podpisom 1.3.2015) - podľa zákona mám právo na kontrolu bytu raz za mesiac (bez dokladu) - odpočet energii raz za rok na základe nájomnej zmluvy (doklad: Protokol o odpočte energií s podpisom 1.3.2016) - prevzatie bytu pri ukončení nájomnej zmluvy (doklad: Ukončenie zmluvy, resp. Odovzdávajúci protokol s podpisom 5.3.2016) Každú cestu absolvujem súkromným autom, pričom dokladujem kilometre (Žilina-Sereď-Žilina resp. Šaľa-Sereď-Šaľa), kúpu paliva, spotrebu... Byt mám zapísaný v obchodnom majetku. Zmenila by sa možnosť uplatiť si výdavky, ak by byt nebol v obchodnom majetku? Ďakujem za odpoveď

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcem sa opýtať: Ak v roku 2016 predám byt za 36000e a kúpim iný byt za 44000e, ako je to s podávaním daňového priznania na ďalší rok? Je potrebné tento predaj a kúpu priznať? Ak áno, vznikne mi povinnosť zaplatiť nejakú daň? Ďakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, v roku 2015 mi vznikla daňová povinnosť z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti, iný príjem som nemala. Môžem zo zaplatenej dane poukázať 2% pre neninvestičný fond?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň prosím o radu od r.2014 som na MD a v r. 2015 firma v ktorej som pracovala skrachovala. V lete 2015 som dostala odstupné vo výške 1280€. Iný príjem okrem rod.príspevku nemám. Treba podať daňové priznanie za r 2015?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ,ako má postupovať syn pri podaní daňového priznania keď je momentálne v Anglicku.V minulom roku pracoval na Slovensku január - apríl 2015, potom odišiel do Anglicka za prácou a je tam doteraz. V období od apríla až decembra 2015 určitú dobu pracoval a určitú dobu bol bez práce a príjmu. Kde má podať daňové priznanie a aké doklady potrebuje , ktoré daňové priznanie mám vyplniť, kde ho má podať atď. dakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den, v roku 2015 somna slovensku odpracovala 2 mesiace a mimo Slovenska kde aj zijem (UK) som odpracovala 7 mesiacov. Musim podat danove priznanie za rok 2015? Len za mesiace odpracovanych na slovensku alebo aj za zahranicie? Slovensko mi zdani prijem zo zahranicia aj ked tu mam vsetko oficialne? Co sa stane ked nepodam danove priznanie?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, chcem sa opýtať minuleho roku som si otvoril živnosť lenže som pracovať nezačal čiže som nemal žiadny príjem .Musím podávať danové priznanie ? Ak áno akého typu. Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den, som od marca, resp. aprila 2015 SZCO a moj zarobok nepresahoval 100 eur. Musim podavat danove priznanie? Dakujem za odpoved

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, v r. 2013 sme kúpili byt a v r. 2015 sme ho predali. Chcela by som sa opýtať, či musím podávať daňové priznanie z bytu, keď sa cena za kúpu i za predaj (vrátane provízie RK) rovná nule. Ďakujem vopred za Vašu odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň, v juli 2015 som kúpila nehnuteľnosť ktorú som este v decembri 2015 predala (peniaze zan som ešte 12/2015 mala fyzicky na ucte) ale rozhodnutie z katastra mi prislo az v 2/2016 s právnymi účinkami od 2/2016. Som povinna podavat danove priznanie z nehnutelnosti az v zdanovacom obdobi 1/2017? Taktiez ma zaujima, kedze sa byt predal este v 12/2015, musim takisto podat danove priznanie z prijmu do 3/2016? Zisk z predaja po odratani nakladov a kupnej ceny nehnutelnosti je 4 000€. Za odpovede dakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, 12 rokov som pracovala v ČR, k 1.8.15 som ukončila PP a vrátila sa spať na Slovensko, potom evidencia na UP - dávky v nezamestnanosti som dostavala z ČR. Ako je to s ročným vyúčtovaním daní? Mám ich podávať v ČR alebo na SK? Ak na SK je nutné prepočítavať príjmy na €? V ČR som si do dani dávala aj odpočítateľnú položku z úrokov na úver, ako je to na Slovensku? Ďakujem za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobry den, ak by som chcel prenajat byt, ako si mam vypocitat, do akej sumy nemusim platit dan, resp. podavat danove priznanie? Vychadzajme z toho, ze nemam ziadny iny prijem, platim si sam zdravotne poistenie. Kedy sa vobec nemusi podavat danove priznanie, ak mam prijem z prenajmu do urcitej sumy, alebo ak mam celkovy zisk do urcitej sumy - teda mozem si odpocitat moje naklady na byt od prijmu za prenajom? Mozem si odpocitat aj to zdravotne poistenie, ak by som si ho platil sam? Vopred dakujem za rady.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, v roku 2015 som odpracovala 10 mesiacov a chcela by som sa spýtať, či v daňovom priznaní nezdaniteľné minimum je plná čiastka za celý rok 3803,33 € alebo len časť z tejto sumy za tých 10mesiacov. Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. Mám povinnosť podávať daňové priznanie na Slovensku, keď pracujem v Českej republike, kde daňové priznanie za mňa podáva zamestnávateľ? Som zamestnaný v ČR. V Česku prakticky i bývam v prenajatom byte. Na Slovensku mám stále trvalý pobyt. Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, v roku 2015 sme predali časť záhrady za sumu 2000€.Vlastníkom záhrady som ja spolu s manželom. Je potrebné podať daňové priznanie? Ďakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobre den, V roku 2015 som pracovala v Spojenych arabskych emiratoch. Aky je postup pri plateni dani, kedze je podpisana zmluva o zruseni dvojiteho povinneho zdanenia. Budem musiet platit dane z prijmu, aj ked tu nie je dan. Dakujem.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, od 1.6.2015 som szčo, dovtedy som bola evidovaná nezamestnaná na ÚP. Príjem za pol roka ako szčo mám nízky cca 1700,- na uplatnenie daňového bonusu. Ako nezamestnaná som mala príjem z príležitostnej práce ( zmluva o dielo )vo výške cca 600.-€ Môžem tento príjem zarátať pre potrebu daňového bonusu ? Ďakujem

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. V roku 2015 som zmaturoval a hneď potom som odišiel pracovať do zahraničia. Momentálne som od Novembra na úrade práce a do zahraničia sa vraciam v Marci/Apríli. Musím teda podať daňové priznanie ? Ak áno potrebujem k tomu nejaké doklady ako napr. pracovnú zmluvu ?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň. Chcem sa informovať či musím podávať daňové priznanie, keď som mala za rok 2015 celkový príjem cca 500€. Ak áno tak aký druh, a čo k tomu potrebujem. Za odpoveď dopredu ďakujem :)

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, som poberateľom výsluhového dôchodku cca 900,- € mesačne a v roku 2015 som aj pracoval na základe pracovnej zmluvy od 1.1.2015 do 31.5.2015, teda 5 mesiacov a zo mzdy som odviedol daň - úhrn preddavkov na daň v sume 491,- €, môj úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov činil 2.984,12 €, čiastkový základ dane činil 2.584,37 €. Iné príjmy som nemal. Daňový bonus na dieťa uplatňuje manželka a jej príjem je vyšší, takže úľavu na dani na manželku nebudem uplatňovať. Mám podať daňové priznanie za rok 2015 a mám nárok na vrátenie dane a v akej sume? Ďakujem za odpoveď.

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, som študent denného štúdia v Českej republike. Trvalý pobyt mám v Slovenskej republike. V ČR pracujem na DPP, odpracujem maximálne 300hod/rok a môj príjem neprekročí 10000kč/mes. Mám taktiež ako student u zamestnávateľa podpísané tzv. ružové prehlásenie. Ďalej taktiež súbežne pracujem aj na Slovensku, na dohodu o brigádnickej práci študentov, kde moja mzda je maximálne 200€. Rad by som sa spýtal, je takto možné využívať moje študentské výhody súbežne v dvoch štátoch? Ako je to s podávaním daňového priznania za rok 2015?

Sekcia: Dane   |   Téma: Daň z príjmu FO

Dobrý deň, môže si manžel SZČO uplatniť na mňa nezdaniteľú časť základu dane ak som celý minulý rok bola na rodičovskej dovolenke, ale zároveň som poberala aj príspevok na opatrovanie na môjho strýka vo výške 211 € mesačne? Ďakujem

Reklama
 
Reklama