FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Redakcie

Koľko je daň z predaja

Dobrý deň , chcela by som vedieť koľko je daň z predaja nehnuteľnosti ak odkupujem polovicu bytu od tety (maminej sestry) žijúcej v Čechách . Byt je na Slovensku a druhu polovicu vlastni moja mama. Byt je vo vlastníctve od 16.9.2015 (dedicske konanie). Potrebovala by som vedieť či platí daň na Slovensku alebo v Čechách s koľko percent. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcie

Dan z casopisu

Dobrý deň prajem! Mal som taký nápad, že chcel by som založit nový časopis, ktorý by vyšiel štyrikrát ročne. Ako by som mohol vydať legálne? Mám založiť živnosť? Ako predám, a ako platím daň z toho? Ďakujem vopred za odpoveď.Odpovedal(a): Redakcie

Daň z predaja darovaneho pozemku

Dobrý deň, V roku 2008 moja babka nadobudla pozemok, ktory v roku 2016 darovala mojmu otcovi. Ten ho v roku 2017 daroval mne. Ja ho chcem teraz predat. Chcem si dat vypracovat znalecky posudok aby som si mohol odpocitat hodnotu pozemku zo zisku z predaja. Ku ktoremu datumu/roku si mam dat vypracovat znalecky posudok? Dakujem.


Odpovedal(a): Redakcie

Co sa udava do Tabulky c 1a tiadok 3 - zasoby

Vyplnujem danove priznanie FO typ B (tlacivo DPFOBv17), pouzivam danovu evidenciu. Otazka je aka hodnota sa vpisuje do tabulky 1a, riadok3-zasoby. Je to udaj z penazneho dennika (zasoby) alebo hodnota z uctovnej zasoby celkom riadok04. Dakujem za odpoved ASAP.


Odpovedal(a): Redakcie

Daňový preplatok nepatrí zamestnávateľovi

Dobry den, chcem sa opytat ci ma zamestnavatel pravo si narokovat na vyplatenie mojho danoveho preplatku. Minuly rok som bol vyslany na pracovnu cestu do Nemecka kde som pracoval pol roka a zaucal sa na pracu ktoru vykonavam teraz v nasej firme na Slovensku. Za toto obdobie v Nemecku mi prisiel na zaklade danoveho priznania danovy preplatok a ten si chce firma v ktorej pracujem nechat ma vobec nato pravo vziat mi moje peniaze? Dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcie

mzdová kalkulačka -výpočet čistej mzdy

prečo vypočítava mzdová kalkulačka finance .sk inak ako mzdová kalkulačka sme .sk.Je tam rozdiel okolo 60 euro. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcie

daň z motorových vozidiel

dobrý deń, zabudol som zaplatiť daň z motorových vozidiel nakoľko ho používam len na polnohospodársku činnosť a daň je nulová. Dostal som výzvu a samozrejme som nato reagoval a podal danové priznanie ktoré bolo 0e. Po 2 mesiacoch my prisla pokuta za neskoré podanie danového priznania. Je možné podať odvolanie???


Odpovedal(a): Redakcie

Predávanie tovarov do zahraničia

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Som živnostník a vytvoril som si svoj e-shop, kde predávam tovary. Moji dodávatelia sú z Činy a ja tieto produkty predávam do celého sveta. Preto sa chcem opýtať ako je to s daňami. Keď predám tovar napríklad do USA treba odvádzať dane aj štátu v USA do ktorého som to predal, či iba stačí tých 20% odovzdať nášmu štátu(Slovensku).


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Predaj bytu s nábytkom

Dobrý deň, prosím vás, chcela by som sa spýtať, minulý rok 12/2017 som kúpila nehnuteľnosť, tento rok 04/2018 ju predávam. Byť predávam aj so zariadením a v zmluve mám stanovenú predajnú cenu 33000 a z toho je 1000 pozemok, 25000 nehnuteľnosť a 7000 nábytok a spotrebiče. Je potrebné odvádzať dať z predaja nehnuteľnosti z celej sumy 33000 alebo stačí len zo sumy 26000 čo je teda nehnuteľnosť a pozemok? Ďakujem veľmi pekne.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z národného panelu

Dobry den, chcela by som sa prosim informovat. Zaregistrovala som sa na stranke Slovensky narodny panel a zaujimalo by ma, ako to je pri danovom priznani v pripade, ze dosiahnem nejaky zisk? Niekde sa pisalo, ze to tam treba uvadzat. Kedy, v akom pripade? DakujemOdpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja 1/2 domu

Dobrý večer prajem Chcela by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom dane z predaja nehnuteľnosti od roku 2011 som bola polovičným vlastníkom domu ale v roku 2016 som už jediný vlastník momentálne dom predávam budem musieť platiť daň alebo nie.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Zistila som,ze zamestnavatel uviedol nespravnu…

Zistila som,ze zamestnavatel uviedol nespravnu adresu trvaleho bydliska na mojom rocnom zuctovani dani. Uviedol adresu kde byvam,ale adresu trvaleho bydliska mam inu. Vzniknu tym pre mna problemy z danoveho hladiska?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dochodca a poradenske sluzby

Som dochodca poberajuci starobny dochodok. Od nemeckej firmy budem dostavat za podadenske sluzby, slovenskym subjektom, mesacne vyplaty. Otazky su: *ci mozem dostavat vyplaty na sukromne konto a priznanie dane urobit sam, alebo cez nejaku uctovnu firmu? *ako zdanim tento prijem vzhladom na uz poberany dochodok? *musim odvadzat mesacne preddavky na dan ako fyyicka osoba, bez zivnosti? *aky doklad potrebujem od danej firmy na zdokumentovanie prijmu? *ake tlacivo treba vyplnit na odvod dane - fyzicka osoba typ A? *Je treba uplatnit metodu vynatia prijmov, alebo metodu zapoctu dane, kde najdem instrukcie, ak vyplata bude zdanena v Nemecku? Prosim info pre obydve moznosti - zdaneny a nezdaneny prijem v Nemecku. Dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

aj príjem pod 1901,67 eur sa daní

Mám ročný príjem ako fyzická osoba 2400,-€, po odrátaní 500,-€, zostáva 1900,-€, a teda nemusel by som podávať daň. priznanie. Mám však z minulého roka daňový preplatok 845,-€, teda podať priznanie musím. Aký je výpočet dane: - 19% , t.j. 361,-€ - alebo nula


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy v zahraničí

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Otec ( dôchodca) pracuje na dohodu v ČR - prácu vykonáva na území SR, kde aj žije a podáva si DP. Príjem v ČR má vo výške, ktorá podľa zákonov platných v ČR nepodlieha zdaneniu ani z nej neodvádza za neho zamestnávateľ žiadne odvody. Z tohto dôvodu má na potvrdení o zdaniteľných príjmoch súce uvedený základ dane v czk ale zároveň uvedenú aj nulovú zrazenú zálohu na daň. Môže si takýto príjem v DP označiť ako úhrn vyňatých príjmov zo zdrojov v zahraničí?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňový bonus alebo sleva na dani na dieťa

Dobrý den, chcela by so poradiť ohľadom daňovej úľavy v ČR a daňového bonusu v SR.Je to to iste? Manžel pracuje v Čechách, uplatňuje si tam na naše 2 deti daňovú úľavu a manželka pracuje na Slovensku a mesačne si uplatňuje daňový bonus. Ked manžel podal daňové priznanie v Čechách, žiadajú od nás, aby sme poslali čestné prehlásenie, že si manželka neuplatňuje daňovú úľavu na deti. Poprosím o radu, ako to je správne, kto si to može uplatniť?Je daňová ulava v Cechách iné ako danový bonus v SR?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z Work and travel

Dobrý deň, som študentkou VŠ a počas prázdnin som brigádovala v USA cez program work and travel, kde som si podala aj daňové priznanie. Daň mi nestrhávali ani nemám povinnosť platiť daň v USA, nakoľko som nepresiahla sumu zárobku 9 000 usd. Môžu mi tieto prijmi byť zdanené na Slovensku?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja nehnuteľnosti - preukazateľné výdavky vyššie ako príjem

Dobrý deň, v roku 2013 sme kúpili pozemok za sumu 7000 Eur na ktorom sme si svojpomocne postavili rodinný dom. Avšak z rodinných dôvodov sme ho v roku 2017 predali rodinnému známemu za sumu 40000 Eur. Na výstavbu rodinného domu sme využili svoje vlastné finančné prostriedky, ktoré boli vyššie ako kúpno predajná cena domu a je možné ich preukázať. Sme povinní platiť daň z predaja tejto nehnuteľnosti a čo všetko treba k daňovému priznaniu predložiť? Ďakujem za odpove


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňové priznanie k dani z príjmov typ B

Dobrý deň. Do septembra minulého roka som pracoval na pracovnú zmluvu, až potom som sa zaregistroval ako živnostník. Aký typ tlačiva pre daňové priznanie za rok 2017 mám použiť? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Práca v ČR a Nemecku a Slovenské daňové priznanie

Dobry den! V roku 2017 som pracovala nepretrzite, prvych 8 mesiacov v CR a posledne 4 mesiace v Nemecku. V CR mam este prechodny pobyt, na Slovensku som nikdy nepodavala DP, vzdy za mna robil rocne zuctovanie zamestnavatel v CR. Na Slovensku mam trvaly pobyt. Stale pracujem. Ale v Nemecku. Moj nemecky zamestnavatel mi tvrdi, ze DP robit nemusim. Ja si vsak nie som ista, mozte mi poradit? Dakujem velmi pekne za Vas cas a odpoved.Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.