Osobné auto a podnikanie

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 06.04.2009 12:02


Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to pri účtovaní osobného auta (na leasing)pri živnostenskom podnikaní, viem, že keď sa auto kúpi v hotovosti je zaradené do odpisovej skupiny a odpisuje sa niekoľko rokov.(4 roky podľa daňového zákona)Potom sa auto môže predať. Ale ako je to pri kúpe prostredníctvom leasingu, ktorý je na 3 roky. Účtuje sa každá splátka? (v mojom prípade je štvrťročná na 3 roky)A po tých 3 rokoch sa môže auto predať? Alebo je to nejak limitované? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 09.04.2009 16:45


Dobrý deň. Účtovanie osobného auta : - obstaranie auta - zaradenie do majetku - 1. odp. skupina ( 4 roky ) - odpisy rovnomerné alebo zrychlené. Pri predaji je predajná cena - zost.hodnota ku dňu predaja = zvýšenie základu na zdanenie, - Leasing - obstaranie os. auta na leasing má osobitný postup : 1. je potrebné rozlišovať operatívny, či finančný leasing. Automobil s možnosťou odpočtu DPH alebo bez. 2. predmet leasingu sa tak isto ako pri kúpe zaraďuje do majetku u nájomcu - spôsob odpisovania rieši § 26 ods. 8 zákona 595/2003 Z.z. o daniach z prijmov, 3. priamo do výdavkov sa účtujú - leasingový úrok, postenie ktoré býva súčasťou zmluvy prípadne DPH, ktoré v súlade s ustanovením § 25 ods. 6 zákona o diach z prijmov vstupuje do dańových výdavkov, 4. auto je možné predať aj po leasingu, ale platí obdoba ako pri obstaraní auta kúpou. Ak však nemáte skúsenosť s účtovaním leasingu týmto spôsobom, doporučujem poradiť sa na základe konkrétnych podkladov s odborníkom.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať daňové priznanie?

Dobrý deň, ak zarábam cez internet klikaním na reklamy (tzv. "PTC" =pay to click /v slovenčine aj "klikačky" ) na zahraničných stránkách, ako je to s platením daní a daňovým priznaním? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Mozem mat prijem z predaja triciek na eshope a z reklamy ako prijem z prilezitostnej cinnosti?

Mozem mat prijem z predaja triciek na Facebookovej stranke a z reklamy ako prijem z prilezitostnej cinnosti ktory sa nezdanuje do 500€? Alebo je potrebne zalozenie napriklad zivnosti ?


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj nehnuteľnosti na Slovensku - majiteľ občan ČR

Dobrý deň, pokiaľ ako občan ČR (slovenské občianstvo nemám) predám nehnuteľnosť -rodinný dom na Slovensku a nevlastním ho dlhšie ako 5 rokov, aké mám daňové povinnosti na Slovensku? Druhá otázka - požičala som si na rekonštrukciu tohoto domu peniaze od známych v Čechách. je možné zaplatený úrok 5%p.a. uznať ako výdaj ? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Neplatená PN

dobrý deň, chcela by som sa spýtať, bola som PN 52 týždňov /máj 2018/, potom sa evidovala na ÚP, ID mi nepriznali, iba 30%, takže ID nedostávam. Teraz som sa zamestnala 17.9.2018 a zdravotné problémy pretrvávajú, nezvládam tú prácu, dávku v nezamestnanosti som si vyčerpala a teraz neviem či mi niekto bude platiť odvody alebo mám dať výpoveď a ísť sa znova nahlásiť na ÚP a zostať bez príjmu, soc.dávky mi nevychádzajú. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daň z predaja družstevného bytu

Chcem sa opýtať, s manželom sme odkúpili (asi pred rokom) byt od bytového družstva za cca 1000 eur. Ak by sme predali byt (pred uplynutím 5 rokov od nadobudnutia) za povedzme 70 000, platili by sme daň z rozdielu 70 000 mínus 1000 eur - to znamená zo sumy 69 000 eur? Nezohľadňuje sa to, že nadobúdacia cenu bytu bola vyššia, keďže sme ten byt dlhé roky splácali bytovému družstvu - teda de facto nebola len 1000 eur. Zároveň by ma zaujímalo, či sa v danej oblasti nechystajú legislatívne zmeny, počula som, že sa daň bude platiť vždy a nebude už platiť, že ste oslobodený od "poplatku" ak nehnuteľnosť predáte ako fyzická osoba až po 5 rokoch od nadobudnutia. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Výdavky pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý večer, moja otázka sa týka výdavkov pri predaji nehnuteľnosti. Do výdavkov sa môžu zahrnúť úroky z hypotéky majiteľa. Moja otázka je ako sa zohľadňujú úroky z hypotéky pre mladých. Stačí doložiť doklady, ktoré boli majiteľovi zasielané na ročnej báze od banky, ktorá poskytla úver. Tam sú uvedené poplatky a aj úroky na mesačnej báze a taktiež na ročnej. Alebo sa dokladá doklad, ktorý zašle banka po vysporiadaní (uhradení) úveru. Bavíme sa o predaji nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve, ktorú klient nadobudol pred 4 rokmi. Čiže musí podať daňové priznanie typu B a musí uviesť predajnú cenu nehnuteľnosti a výšku výdavkov, ktoré predávajúci vynaložil na zveľadenie nehnuteľnosti. Informujem sa o hypotéke so ŠPM ešte pred novelizáciou od tohto roku 2018. Tieto nové hypotéky sú už riešené inou formou. ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Platenie dane z nehnuteľnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala: zdědila jsem pozemky na Slovensku, jsem zapsaná jako vlastník, žiji v ČR. Zajímalo by mě, jak mám nyní postupovat, co se týče placení daně z nehnuteľnosti. Děkuji za odpověď.


Odpovedal(a): Redakcia

Výplatná páska z Talianska

prosím o informáciu ohľadom výplatnej pásky z Talianska - viete mi poradiť, ktoré názvy označujú základ, odvody a odvedenú daň? V prekladači nenachádzam žiadne výsledky.... ďakujem pekne, Daniela


Odpovedal(a): Redakcia

Príjmy zo ZČ v Taliansku, Nemecku a ČR

prosím o podanie informácie - v DPFO mám príjem zo ZČ z Talianska ,v mesiaci 09 a 10/2017, z ČR 01-07 a Nemecka. Akú metódu použiť na zdanenie príjmov - vyňatie alebo zápočet?


Odpovedal(a): Redakcia

Oslobonie od dane

Dobry den, ja docasne byvam a pracujem v Toronte, Kanada a vdaka mojej zamestnavatelky som oslobodena od dani, tu v Kanade. Moja zamestnavatelka je diplomatka na Americkom konzulate v Toronte. Moja otazka je, aky doklad potrebujem od svojej zamestnavatelky pre danovy urad na Slovensku ak som v Toronte oslobodena od dani. Za odpoved vopred dakujem.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.