Úprava ZD 2009

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 07.01.2010 08:58


Dobry den chcel som sa opytat som rozvedeny a ako rozvedeny idem robit prvy krat danove priznanie ako to bude s bonusom a odpisom na ex-manzelku mam na tieto polozky este narok? dakujem za skoru odpoved

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 09.01.2010 13:36


Dobrý deň. Daňový bonus si môžete uplatniť vtedy, ak splňate podmienky podľa § 33 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z prijmov. Predpokladám, že pod "odpisom na ex-manželku" môžem rozumieť uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Tu treba vychádzať z ustanovenia § 11 ods.3 a ods. 6 toho istého zákona. Zjednodušene povedané, že nezdaniteľnú časť základu dane môžete uplatniť na ex-manželku aj alikvótne na jeden alebo niekoľko mesiacov, keď spĺňate podmienky podľa § 11.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Remote zamestanenc a daňové priznanie

Dobrý deň, Rád by som Vás poprosil o radu ohľadom remote "vzdialeného" zamestanca. Pracujem pre zahraničnú spoločnosť na Malte, pričom som u nich zamestatný na diaľku a teda vykonávam svoju prácu na Slovensku. Z tohto dôvodu nie som povinný platiť daň ani poistné na Malte, nakoľko nie som rezidentom a svoju prácu vykonávam mimo danej krajiny. Moja otázka znie, podlieham teda zdaneniu na Slovensku, hoci moje príjmy zo zahraničia sú danené 0% daňou na základe toho že zarobím menej než je limit pre zdanenie? Hoci technicky na Malte spadám potom "no tax category" som povinný platiť dane aj poistné na Slovensku i keď som študent? Ďakujem pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Aká je daň pri kúpe domu?

Dobry den velmi pekne vas prosim o radu.kupili sme v roku 02/2018 rodinny dom a pozemok.je to novostavba.minuly rok nestihol develeper skolaudovat.stale natahoval kolaudaciu a ta prebehla 01/2019.podali sme danove priznanie za rok2018.Pani na obecnom urade tvrdi ze musime platit dan za stavebny pozemok kedze sme nemali este stav domu ako rodinny dom ale rozostavany dom na LV.ale my sme nekupovali od developera stavebny pozomk ale rodinny dom.ze za dom sa plati az po dolozeni kolaudaciu a budem podavat az v 2020 nove danove.prosim velmi pekne o radu ci kebyze dostaneme v jeden rok aj kolaudaciu s kupou domu a supisne cislo by sme stihli zavkladovat na kataster tak neplatime dan za stavebny pozemok ale dan z nehnutelnosti z rodinneho domu plus zastavane plochy a nadvoria??? dakujem za skoru odpoved a prajem krasny den Lenka


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aká je daň z predaja bytu, ak v ňom nemám trvalý pobyt?

Dobrý deň V roku 2018 som predala byt nadobudnuty v roku 2008. Nemala som v nom trvalý pobyt ale byt som prenajimala a platila dane z prijmu každý rok.Musím platit aj dan z predajnej ceny? Predajná je asi o 10tisíc vyššia ako na kúpnej zmluve z roku 2008. Đakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aká je daň z predaja garáže?

Dan z predaja garaze pred uplynutim 5 rokov od zapisu do katastra? Bola v bezpodielovom spoluvlastnictve nepracujucich dochodcov. Garaz bola postavena bez stavebneho povolenia a bola skolaudovana v dodatocnom kolaudacnom rozhodnuti.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zaplatiť daň?

Dobrý deň, daňové priznanie som podala v strede marca a do dnešného dňa mi neprišlo ako mám daň zaplatiť. Predtým som nikdy dať neplatila, iba raz mi daň vrátili. Je nejaká lehota dokedy je daňový úrad povinný mi poslať príslušné údaje (číslo účtu, variabilný symbol...)? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím platiť zdravotné poistenie z výhry?

Dobrý deň! Som starobný dôchodca. Vyhral som rodinný zájazd v hodnote 2 000 €. Z tejto sumy odrátam 350 €. 2 000 - 350 = 1650 €. Z toho 19% daň = 313,50 €. Je potrebné platiť poistné aj do zdravotnej poisťovne? V roku 2018 mal som aj príjem na základe dohody v sume 234,00 €.Sociálne poistenie zaplatil zamestnávateľ vo výške 9,36 €. Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa par. 35 zákona (bez uplatnenia daň. bonusu) je 42,68 €. Ďakujem za odpoveď. Do daňového priznania uvádzať aj tento príjem? Štefan


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Odkedy je predaj bytu oslobodený od dane z príjmu?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom predaja bytu. Byť som si kúpila v júli 2014 a na katastri bol zapísaný na moje meno v auguste 2014. Teraz by som ho chcela predať s tým že som ho kúpila za nižšiu sumu akú chcem predať. Rozdiel je cca 12 tisíc eur. Rekonštruovala som ho v sume cca 7 tisíc eur. Čiže daň by som zaplatila z rozdielu týchto dvoch sum? Alebo mám počkať do leta a tak ho predať? Ktorý mesiac je pre mňa smerodajný pre obdobie 5 rokov, júl alebo august? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vypočítať daň?

Dobrý deň. Potrebujem poradiť v podaní daňového priznania FO typ B. Pri výpočte dane mi vyšiel v riadku 78 záporný výsledok. Riadok 72 má hodnotu 3112,16 a riadok 77 hodnotu 3830,02. Źáklad dane z príjmov mi vychádza -717,88. Keďže záporné číslo sa tam uviesť nemôže ako postupovať? čistý príjem z prenájmu mám 857,26 E. V tomto prípade podávam daňové priznanie len zo sumy nájmu, čiže z 857,26, alebo nepodáva žiadne priznanie, keďže suma nie je vyššia ako 1915,01. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať DP, ak som pracovala na rodičovskej dovolenke?

Dobrý deň Minuly rok som.bola na rodičovskom príspevku a cca pol roka som bola na polovičný úväzok po 120 e mesačne, chcem sa spýtať či mám podať daňové ? Ďakujem krásne


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem české daňové priznanie podať na Slovensku?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či pri práci v Čr je možné podať daňové aj zo Slovenska, alebo sa to rieši iba s českou stranou. V lete som v čr brigádoval, tak by mi mali ešte niečo vratiť keďže som ešte študent. Ak som to správne pochopil. Za odpoveď Ďakujem



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.