Ročné zúčtovanie

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 25.01.2010 14:51


Som zamestnannec ministerstva vnútra ako štátny zamestnanec na sekcii krízového manažmentu a civilnej ochrany. V roku 2009 som napísal do odborného časopisu Civilná ochrany články za ktoré som dostal honorár cca 10 €.Tento časopis vydáva Vzdelávací a technický ústav krízového mnažmentu a civilnej ochrany, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra a má sídlo v Slovenskej Ľupči. Z honoráru mi bola strhnutá daň . Teraz, keď som požiadal môjho zamestnávateľa o vykonanie výpočtu dane z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z týchto príjmov, tak mi mzdárka oznámila, že mi to nemôže spraviť, pretože som mal príjem z honorára a preto si musím daňové priznanie urobiť samostatne. Mne sa to zdá nelogické, pretože doposiaľ s tým žiadny problém nebol. Môže mi mzdárka odmietnúť vykonať požadované vykonanie výpočtu dane a vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň, keď má doklad o mojom zdanenomm príjme za uverejnené články? Ďakujem

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 29.01.2010 09:10


Dobrý deň. Ročné zúčtovanie by Vám mzdárka urobila s prijmu zo závislej činnosti, t.j. podľa § 5 zákona 595/2003 Z.z. Príjem z honorára nie je prijmom podľa uvedeného § a z toho vyplýva iný postup pri vysporiadaní dane za rok 2009.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako živnosť ovplyvní terajší dôchodok?

Dobrý deň.Som starobný dôchodca a budem pracovať na živnosť.Ovplyvní táto skutočnosť môj doterajší dôchodok ? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať danové priznanie na SR, keď pracujem v ČR?

Dobrý deň, chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Som zamestnaný v ČR, kde mám TPP. Pracujem tam už pár rokov a danové priznanie vždy robila za mňa naša ekonómka. Mám trvalý pobyt v SR. V ČR nemám ani prechodné bydlisko. Danové priznanie som si odvtedy čo som zamestnaný v CR nerobil, lebo podla našej ekonómky to nie je potrebné, nakoľko všetky odvody, dane aj poistenie platím v CR. Vraj ako keby som ja nemal nič spoločné v týchto záležitostiach so SR. Je to tak prosím Vás? Lebo prednedávnom som sa dozvedel že je možné že by som si mal robiť daňové priznanie aj v SR. Aj keď som tu posledné roky nič nezarobil. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem si uplatniť úľavu na manželku, ak sa stará o svoju matku a nemá príjem?

Môže si manžel uplatniť úlavu na dani ,na manželku,ak sa manželka stará o svoju matku a nepoberá na ňu opatrovné?Nemá žiadny príjem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňový bonus na dieťa ak pracujem v ČR a manželka v SR

Dobrý deň, dlhodobo pracujem v ČR ale trvalý pobyt mám v SR. Manželka pracuje v SR a taktiež má trvalý pobyt v SR. Ja si dávam robiť daňové priznanie v ČR kedže som tam full time zamestnaný. Koncom minulého roka sa nám narodilo dieťa. Ako to je prosím s daňovým bonusom? Platí to že si ho môže uplatniť len jeden z rodičov aj keď ja platím dane v ČR a manželka v SR? Ďakujem za jednoduché vysvetlenie.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím informovať úrad o tom, že som predala pozemok od dane oslobodený?

 Ak som teda vlastníkom viac ako 5 rokov, neplynie mi ani žiadna povinnosť niekde o tom informovať? Pekný deň


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môže sa daňovník podávať za daňového nerezidenta, keď žije mimo EU?

mozme pokladat za danoveho NErezidenta SR?, ak: - vsetky prijmy ma zo statu mimo EU - zdrziava sa v danom state, kde pracuje nepretrzite viac ako rok, ma tam prechodny rezidencny pobyt - ma tam centrum zaujmov - na slovensku nic nevlastni, je odhlaseny zo ZP aj SP - je slobodny, bezdetny, na slovensku ma len matku - na slovensku ma pobyt evidovany pod obcou dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Može manžel podať dodatočne danové priznanie, keď sme zabudli uviesť príjmy z predaja pôdy?

Dobry deň, v r.2017 nam svokra darovala ornu pôdu ktoru sme predali v r 2018. No niejak sme to zabudli dat do danoveho priznania. Suma za predaj bola 1400 eur .Može manžel podať dodatočne danové priznanie a budeme platit niejake sankcie? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať daňové priznanie, ak som predala svoj podiel pozemku obci?

musím podávať daňové priznanie, ak som predala svoj podiel pozemku obci?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí podávať daňové priznanie SZČO, keď mala nízky príjem?

Prosím,chcela by som sa spýtať pre moju známu.Je SZČO,pracuje ako prekladateľka,za rok 2019 zarobila menej ako 1968 e.Nemusí podať daňové priznanie elektronicky?Musí to písomne oznámiť daňovému úradu?Takto som to dostala ja,neviem,či je to dostatočné.Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aká suma nezdaniteľnej časti sa uvádza v DP, ak som pracoval iba 4 mesiace?

Dobrý deň, ak som odpracoval len prvé 4 mesiace (január-apríl 2019) v daňovom priznaní FO typ A, bude ako NČZD uvedená ročná čiastka 3937,35 € alebo sa táto suma kráti a bude uvedená suma podľa ročného vyúčtovania t. j. 984,33 € ? Ďakujem.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.