Rezident na Slovensku aj v Írsku

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 17.02.2009 12:26


Dobry den prajem, pan Gucik.Chcela by som sa opytat:v roku 2008 som odpracovala 47 tyzdnov v Irskej republike(nie je tam zapocitana moja dovolenka v SR), zamestnavatel mi plati vsetky odvody a trvaly pobyt mam stale v SR.som rezidentom Irskej republiky a danove priznanie podavat v SR nemusim?V SR mam prijem na dohodu(30.000).ten odpracovany rok v Irsku sa mi zarata do dochodku v SR, aj ked som bola rezidentom v Irsku?a este nieco by som sa chcela opytat, moj znamy ma zivnost v SR,socialne si plati, ale pracuje v Irsku. Odpracoval 52 tyzdnov, zamestnavatel mu plati vsetko v Irsku, co ma robit z danovym priznanim?ma podat v SR?alebo sa mu dane vysporiadaju v Irsku.dakujem za radu a prajem pekny den

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 19.02.2009 09:22


Dobrý deň, problematika sociálneho zabezpečenia spolu so vznikom nároku na starobný dôchodok je zložitejšia a vyžaduje si viac informácií ako je vo Vašej otázke, preto by bolo dobré obrátiť sa na odborníka priamo. Čo sa týka Vašich prijmov a tiež prijmov Vašho známeho, platí pre Vás ustanovenie § 32 zákona o daniach z prijmov, že obaja by ste mali povinnosť podať daňové priznanie z prijmov dosiahnutých na slovensku iba ak by tieto prijmy presiahli sumu viac ako 50 % nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 toho istého zákona. Gúčik D. Ing.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Bude sa otcovi spočítavať materské z dvoch firiem?

Dobrý deň, prosím Vás nevedeli by ste mi poradiť ohľadom otca na materskej, v celom roku 2018 bol zamestnaný vo firme A kde skončil pracovný pomer ku 31.12.2018 a začal od 1.1.2019 pracovať vo firme B. Môže ísť po 90 dňoch poistenia na materskú? Nemusí byť vo firme poistený opäť 270 dní? a do výpočtu, ak by išiel po 90 dňoch sa mu bude brať príjem z firmy B, alebo sa bude spočítavať aj s príjmom z min.roku z firmy A? Ďakujem za Váš čas.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjem z Česka v daňovom priznaní

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne prijmu z Čiech, ak som mala príjem v mesiacoch 1-7/2018, akým kurzom to prepočítavam do daňového priznania ? Tiež sa chcem opýtať, pripočítavam tento príjem do zdaniteľných príjmov a následne ho dám do kolonky vynate prijmy? Ak mám v potvdeni o prijmoch v kolonke 1. = 2. úhrn zučtovaných (vyplatených) príjmov zo závislej činnosti jednu cifru v kolonke 6. úhrn povinnoho poistného z vyplatených prijmov, toto poistne davam do uhrnu poistného? alebo v kolonke 8. je základ dane, to je vyplatený príjem + zaplatene poistne. Do danoveho priznania do kolonky prijmy davam teda kolonku 1, alebo 8? alebo to nejako prepocitavam to poistne? Vopred ďakujem za odpoveď, veľmi mi vaša odpoveď pomôže.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako podám daňové priznanie, keď som pracovala v Írsku, ČR a SR?

Dobry den, chcela som sa spytat ohladom dani z prijmu FO v zahranici. V obdobi 4-6/2018 som pracovala v Irsku. Potom som sa kvoli zdravotnym problemom vratila na SK, a zacala som pracovat az v 12/2018 v CR. Stale pracujem v CR, byvam na SR a do prace kazdy den dochadzam. Teraz som si neni ista, ako a kde by som si mala podat danove priznanie. V CR za obdobie 12/2018 a v SR za obdobie 4-6/18 alebo obe v SR? Dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Príspevok - Reštart pre mladých

Dobry den, od 1.9.2018 som poberatelom prispevku od uradu prace z projektu s nazvom "restart pre mladych UOZ". Akym sposobom sa tento prispevok ne/uvadza v danovom prizani? Dakujem Leo


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí podať škola daňové priznanie elektronicky?

Sme škola - rozpočtová organizácia, ktorá má aj podnikateľskú činnosť, preto podávame každoročne aj daňové priznanie k dani z príjmu PO, musíme toto priznanie podať elektronicky? Sme síce PO, ale nie sme zapísaní v obchodnom registri. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Bude priateľ platiť daň, ak od neho odkúpim pozemok?

Dobrý deň, chcem sa informovať. Priateľ dostal pozemok darovaním od rodičov pred mesiacom. Chceme brať hypotéku na stavbu domu ako spoludlznici v pomere 50:50 a preto chceme mat vysporiadany aj pozemok na polovicu. Ak by som od priateľa odkúpila polovicu pozemku za polovičnú sumu akú má reálne hodnotu pozemok, musel by potom platiť daň ? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kedy si môžem uplatniť náklady na kúpeľnú starostlivosť?

Dobry den, kedy si mozem uplatnit znizenie zakladu dane podla par.11 odst.14 -teda ak som bola v kupeloch ako samoplatca a bolo to len 5 dni ? ubytovanie som mala v hoteli . Dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Od kedy sa počíta oslobodenie pri predaji nehnuteľnosti?

dobry den zaujimalo by ma ako to je z platbou dane za predaj nehnutelnosti na hypotekarny uver. byt bol kupeny a zalozne pravo, vklad povoleny dna 24.6.2014. kupna zmluva o prevode vlastnictva bytu a vklad povoleny dna 25.6.2014. Moja otazka je ak by bol byt.ptedany 26.6.2019 ci budem oslobodeny od dane. Co som cital tak je to 5 rokov od nadobudnutia nehnutelnosti, ale zaujimalo by ma ci sa to neberie az po nasledujucom mesiaci? dakujem za vysvetlenie


Odpovedal(a): Redakcia

Elektronická registrácia a poisťovací poradca na dohodu

Zdravím, chcem sa opýtať aký je postup pri podávaní daňového priznania v prípade ak som poisťovací poradca, pracujem na dohodu a poberám výsluhový dôchodok. Je nutná el. registrácia k podaniu daňového priznania ? Príjem z činn. poradcu a práce na dohodu je pod hranicou 1.900 € Priznanie som v minulosti podával s cieľom vratky preddavkovej dane z príjmu na dohodu. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňové priznanie elektronicky alebo papierovou formou?

v Roku 2018 som bola 1 mesiac Apríl SZČO,a ostatné mesiace zamestnanec, chcem podať daňové priznanie za rok 2018.Nemám zriadenú elektronickú schránku na DU. Moja otázka znie: Môžem DP za rok 2018 podávať klasickou papierovou formou, alebo je nutné elektronicky?Potrebujem sa vpred na DÚ nejako registrovať? Ďakujem.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.