Nezdaniteľná časť základu dane

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 29.01.2010 17:37


Za rok 2005 a 2006 som si uplatnila narok na nezdanitelnu cast zakladu dane par 11 ods.1 pism.e o zaplateni financnych prostriedkov na zivotne poistenie.V roku 2007 v oktobri som zivotnu poistku zrusila.V tom istom mesiaci som nastupila na matersku dovolenku. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a uctovnicka mojho zamestnavatela chce aby som si podala danove priznanie kvoli tej zrusenej poistke.Odkedy som na materskej a rodicovskej dovolenke tak si moje prijmi uplatnuje manzel v rocnom zuctovani.Ak podam danove priznanie co z toho pre mna vyplynie, musim statu vratit niejaku dan?Moj prijem za rok 2009 bol 1920.69 eur.

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 31.01.2010 15:35


Dobrý deň. Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane za životnú poistku má svoje podmienky. Nesplnenie týchto podmienok má za následok zvýšenie základu dane o uplatnenú čiastku do 3 rokov od skončenia zdaňovacieho obdobia kedy došlo k porušeniu podmienok (sú to ods. 9, 10, 11, 12 a 13 ,§ 11 zákona 595/2003 Z.z. o dani z prijmov). Doporučujem Vám pozrieť tieto ustanovenia a podľa typu Vašej životnej poistky vybrať postup.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aká je daň z predaja bytu, ak v ňom nemám trvalý pobyt?

Dobrý deň V roku 2018 som predala byt nadobudnuty v roku 2008. Nemala som v nom trvalý pobyt ale byt som prenajimala a platila dane z prijmu každý rok.Musím platit aj dan z predajnej ceny? Predajná je asi o 10tisíc vyššia ako na kúpnej zmluve z roku 2008. Đakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aká je daň z predaja garáže?

Dan z predaja garaze pred uplynutim 5 rokov od zapisu do katastra? Bola v bezpodielovom spoluvlastnictve nepracujucich dochodcov. Garaz bola postavena bez stavebneho povolenia a bola skolaudovana v dodatocnom kolaudacnom rozhodnuti.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zaplatiť daň?

Dobrý deň, daňové priznanie som podala v strede marca a do dnešného dňa mi neprišlo ako mám daň zaplatiť. Predtým som nikdy dať neplatila, iba raz mi daň vrátili. Je nejaká lehota dokedy je daňový úrad povinný mi poslať príslušné údaje (číslo účtu, variabilný symbol...)? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím platiť zdravotné poistenie z výhry?

Dobrý deň! Som starobný dôchodca. Vyhral som rodinný zájazd v hodnote 2 000 €. Z tejto sumy odrátam 350 €. 2 000 - 350 = 1650 €. Z toho 19% daň = 313,50 €. Je potrebné platiť poistné aj do zdravotnej poisťovne? V roku 2018 mal som aj príjem na základe dohody v sume 234,00 €.Sociálne poistenie zaplatil zamestnávateľ vo výške 9,36 €. Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa par. 35 zákona (bez uplatnenia daň. bonusu) je 42,68 €. Ďakujem za odpoveď. Do daňového priznania uvádzať aj tento príjem? Štefan


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Odkedy je predaj bytu oslobodený od dane z príjmu?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom predaja bytu. Byť som si kúpila v júli 2014 a na katastri bol zapísaný na moje meno v auguste 2014. Teraz by som ho chcela predať s tým že som ho kúpila za nižšiu sumu akú chcem predať. Rozdiel je cca 12 tisíc eur. Rekonštruovala som ho v sume cca 7 tisíc eur. Čiže daň by som zaplatila z rozdielu týchto dvoch sum? Alebo mám počkať do leta a tak ho predať? Ktorý mesiac je pre mňa smerodajný pre obdobie 5 rokov, júl alebo august? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vypočítať daň?

Dobrý deň. Potrebujem poradiť v podaní daňového priznania FO typ B. Pri výpočte dane mi vyšiel v riadku 78 záporný výsledok. Riadok 72 má hodnotu 3112,16 a riadok 77 hodnotu 3830,02. Źáklad dane z príjmov mi vychádza -717,88. Keďže záporné číslo sa tam uviesť nemôže ako postupovať? čistý príjem z prenájmu mám 857,26 E. V tomto prípade podávam daňové priznanie len zo sumy nájmu, čiže z 857,26, alebo nepodáva žiadne priznanie, keďže suma nie je vyššia ako 1915,01. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať DP, ak som pracovala na rodičovskej dovolenke?

Dobrý deň Minuly rok som.bola na rodičovskom príspevku a cca pol roka som bola na polovičný úväzok po 120 e mesačne, chcem sa spýtať či mám podať daňové ? Ďakujem krásne


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem české daňové priznanie podať na Slovensku?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či pri práci v Čr je možné podať daňové aj zo Slovenska, alebo sa to rieši iba s českou stranou. V lete som v čr brigádoval, tak by mi mali ešte niečo vratiť keďže som ešte študent. Ak som to správne pochopil. Za odpoveď Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vyplniť daňové priznanie, keď som po štúdiu odišiel do zahraničia?

Dobrý deň rad by som sa opytal ako to je pri DP ak som bol do Augusta 2018 vedeni na Slovensku ako študent a od Septembra 2018 som začal pracovať v zahraniči /Česko/. Moje prijmy presiahli 1900€ ale nedostali sa nad životne minimim na Slovensku a neviem ako to dopisať do dani lebo by som bol v minuse. ďakujem za radu


Odpovedal(a): Redakcia

Koľko mi vrátia daň?

Som pracoval minuli rok od 4-12 mesiaca. Úhrn vyplatenich zdaniteľných príjemcov zo závislej činnosti je 4426e. Poistné a príspevky sú 593. Sociálne 416 a zdravotné 177. Čiastkový základ dane je 3833e. Úhrn preddavok na daň je 201 . Nezdaniteľná časť je 2872e. Koľko by mi mali vrátiť eur. Ďakujem.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.