Otázka a odpoveď

Sekcie: Dane

Otázka: 20.06.2013 18:43


Dobrý den pane Gúčik, nevím jaký máte důvod k tomu, že mi neodpovídáte na to, na co se Vás ptám. Předpokládám, že je to proto že je to odpověď zdarma nebo odpověď neznáte nebo snad …. to radši nenapíšu ??? Zapomeňte prosím na to, že v dotazu je uvedena informace o české firmě, která něco fakturuje na Slovensko. Ráda bych se od Vás dozvěděla odpověď na to, jak bude vypadat na slovenské faktuře výpočet slovenského DPH pro slovenského odběratele od slovenského dodavatele (plátce DPH) v případě, kdy před uskutečněným plněním byla přijata platba předem, ze které bylo odvedeno DPH. Při své práci účetní se pohybuji v oblasti českých předpisů o DPH. Od kolegyně jsem dostala tento dotaz, která předpokládala, že jsem schopna na něj zjistit odpověď, protože máme na Slovensku rodinu a známé a vyskytuji se tam cca 3x do měsíce. Od těchto známých jsem se odpověď nedozvěděla … „nemali takýto prípad so zálohou“. Možná Vás ani nenapadne hledat v příkladu složitost, prostě vezmete částku zálohy a na závěr odečtete. Ale znovu opakuji, že v české legislativě o DPH je pro tento případ speciální postup, který mě nutí k zamyšlení, jak se podobný případ řeší na Slovensku, kde jsem žádný postup v zákoně nenašla. Přidejte si k tomu případnou změnu sazby DPH mezi zálohou a plněním a pak se můžete dostat na různé částky výsledného DPH podle použitého způsobu výpočtu. Děkuji za čas strávený čtením mého dotazu, za odpověď Vám ráda poděkuji následně, pokud ji ovšem dostanu. Iva T. Původní dotaz: Dobrý den, v pondělí jsem pomocí vaší poradny podala dotaz k DPH na Slovensku, ale obdržená odpověď byla úplně mimo podstatu problému ... neptala jsem se na záležitosti ohledně registrace. Dotaz se týkal způsobu výpočtu slovenské DPH resp. podoby slovenského dokladu (faktury) podle slovenského zákona o DPH v případě, že před zdanitelným plněním byla obdržena záloha, ze které bylo odvedeno slovenské DPH. Doklad vystavuje firma se slovenským DIČ pro slovenského odběratele (neplátce, osobu, nepodnikatele) a uplatňuje slovenskou daň. V českém zákoně o DPH existuje § 37a, který řeší speciálně otázku základu daně v případě přijaté úplaty předem. Slovenský zákon o DPH obdobnou úpravu neobsahuje. Pro názornost uvedu zjednodušený příklad českého postupu: 1. Přijatá záloha Kč 1210. (Základ daně 1000 + DPH 210). DPH bylo odvedeno. 2. Následuje dodání plnění a konečná faktura na plnění Kč 3000 bez DPH. 3. Na dokladu bude uveden rozpis DPH takto: základ daně 2000 (tj 3000 - 1000) a k tomu dopočítáno DPH z tohoto rozdílu ve výši 420 Kč. Prosím Vás o popis postupu k obdobnému slovenskému případu.

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 21.06.2013 09:01


Dobrý deň. Je to preto, lebo na základe neúplných informácií môžem aj nesprávne informovať a z Vašej prvej otázky nebolo jasné, že ide iba informáciu o uplatnenie DPH na faktúre za prijatú zálohu a následne na faktúre za dodanie tovaru či služby. A existenciu českej firmy ste v prvej otázke uviedla Vy a teda nemohol som vedieť nakoľko je to pre odpoveď dôležité. Máte pravdu, že neexistuje žiadne všeobecné pravidlo na uplatnenie DPH pri zálohách. Je však potrebné vychádzať z toho, že faktúra prvá je vyúčtovaním DPH za prijatú zálohovú platbu ( ešte nedošlo k dodaniu tovaru či služby ). Potom po dodaní tovaru, alebo služby treba všetko vyúčtovať v riadnych cenách bez DPH + DPH , spolu. Výšku vyúčtovanej zálohy odpočítať z celkovej výšky hodnoty bez DPH a DPH a na faktúre zostane rozdiel na úhradu. Faktúru treba v plnej výške účtovať u dodávateľa do tržieb_výnosov a na pohľadávky. Následne prijatú zálohu preúčtovať aj v pohľadávkach aj v DPH.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.
Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Aké je daňové priznanie dane z príjmu po ukončení nájmu?

Ukončil som prenajímanie bytu ku koncu marca 2019. Následne už byt nebol prenajímaný a ešte v roku 2019 bol predaný (ale daň z príjmu -predaja neplatím, keďže som bol vlastníkom dostatočný počet rokov). Celý rok 2018 bol byt v prenájme. Pri zostavovaní daňového priznania dane z príjmu za rok 2019 neviem či : 1. Zaradiť do daňových príjmov vyúčtovanie platieb z bytového družstva za rok 2018 (preplatok), ktoré došlo až v máji 2019, teda po ukončení nájmu? 2. Zaradiť do daňového výdavku zálohovú platbu bytovému družstvu, ktorá síce bola uhradená v marci, ale týkala sa apríla (platí sa dopredu) Ďakujem za odpovede.


Odpovedal(a): Redakcia

Za koľko mesiacov si môžem uplatniť NČZD na manželku

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o informáciu.. V mesiacoch 01 a 02.2019 som bola evidovaná ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov a platila som si za tieto dva mesiace zdravotné odvody sama. Od 03.2019 som bola prihlásená na rodičovský príspevok do 09.2019. Moja otázka znie, či si môže môj manžel uplatniť na mňa ako manželku NČZD za 9 mesiacov? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môže si manžel uplatniť manželku v DP ak bola nezamestnaná a 3 mesiace podnikala?

V roku 2019 som bola od 01.01.2019 do 30.09.2019 vedená v evidencii nezamestnaných a nemala som žiadny príjem, od 01.10.2019 som si založila živnosť, teda som SZČO. Manžel je taktiež SZČO. Chcela by som sa opýtať, či si môžem uplatniť moju nezdaniteľnú časť základu dane v daňovom priznaní manžela, keďže som v roku 2019 nemala vyplatený žiadny príjem , teda mi nevznikol nárok ani na podanie daňového priznania a či nepodanie daňového priznania nebude mať nejaký negatívny dopad na ročné zúčtovanie.,resp. či nie je potrebné to nejako preukazovať. Ďakujem za odpoveď a radu.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí podávať na SR daňové priznanie, keď žije v ČR ale má slovenské občianstvo?

Dobrý deň, poprosím o info: daňovník (FO) pracoval celý rok 2019 v ČR, má tam v prenájme izbu počas celého roka, má vybavený prechodný pobyt v ČR, na Slovensko chodí len asi 10 dní v roku, má trvalý pobyt v byte u rodičov v SR, odvody platí v ČR (daňové priznanie mu robí zamestnávateľ), kde navštevuje aj lekárov, má tu účet v banke, priateľov, kultúrne aktivity, do budúcnosti v ČR chce ostať žiť, štátne občianstvo má SR. Je daňovník povinný podať daňové priznanie za rok 2019 aj na Slovensku? Ďakujem. 


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako podávam daňové priznanie ak mám príjmy z brigády v ČR a SR?

Dobrý deň, som študentom na Slovensku. Počas brigádovania som na Slovensku dokopy zarobil 650 €. Mal som aj príjmy plynúce z ČR, išlo o dohody o vykonaní práce , dokopy 1100€. Ako študent by som si chcel podať daň. priznanie a uplatniť si nárok na vrátenie dane. Ako mám prosím vás postupovať? Podať daň. priznanie aj na Slovensku aj v Česku? Za cenný čas a odpoveď vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kedy je zisk z cenných papierov oslobodený od dane?

Dobrý deň, Momentálne som študent a nemám žiadne zamestanie. Pred vyše rokom (14 mesiacov) som sa rozhodol vložiť všetky úspory (18 000€) na účet trading121 - Real Stocks & ETFs. Moja otázka znie, keď že akcie ktoré som kúpil mi pekne zarobili, môžem ich teraz po 14 mesiacoch predať s tým že sa vyhnem daniam? Na internete som našiel niečo takéto : ,,Príjem z predaja cenných papierov je oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov nielen ak sú cenné papiere prijaté na obchodovanie na burze, ale predávajúci tieto cenné papiere musí vlastniť viac ako jeden rok pred ich predajom. Hovorí sa tomu časový test. Na oslobodenie od dane je teda potrebné splniť obe podmienky." Prípadne ako to je so zravotným poistením? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Aké odvody platím ako živnostník dôchodca

Som starobný dôchodca a otvoril som si živnosť v mesiaci február.Predtým som mal živnosť od roku 1991 do roku 2000.Moja otázka znie : aké odvody a dane musím platiť v prvom roku živn.podnikania .Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Uľava na manželku, keď poberá opatrovateľský príspevok

Dobry den! MOZEM SI UPLATNIT ULAVU NA MANZELKU,KED POBERA OPATROVATELSKY PRISPEVOK?VOPRED VÁM DAKUJEM ZA ODPOVED.


Odpovedal(a): Redakcia

Kde podávam D: Som zamestnaný na slovensku a trvalý pobyt v členskej krajine EU?

Dobrý deň, Zdržiavame sa,žijeme v členskej krajine EU cca.7-8mesiacov v roku,miesto výkonu práce je hlavne formou tzv.Homework z časti zo zahraničia.Na slovensko dochádzame pravidelne,odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sa odvádzajú na slovensku na základe rozhodnutia sociálnej poisťovne a vyplnenia formuláru A1,kde kritérium o určenie uplatniteľnej legislatívy pre sociálne zabezpečenie na slovensku je výkon práce v zahraničí až do výšky 70%-my patríme momentálne do tejto kategórie.Pri prekročení “času” 70% výkonu práce v zahraničí by už odvody sociálneho poistenia platila firma do členskej krajiny EU podľa príslušných predpisov daného štátu a naše sociálne zabezpečenie včetne platieb do dôchodkového poistenia by spadali do členského štátu EU.Toto percentuálne nastavenie príslušnosti,že spadáme pod legislatívu slovenska nám vyhovuje hlavne z dôvodu neprerušenej platby do II.piliera dôchodkového sporenia. V členskej krajine EU sme držiteľmi rezidenčnej karty,ktorá nám bola vydaná na obdobie 5 rokov,po uplynutí tohoto obdobia máme možnosť požiadať o rezidenčnú kartu bez časového obmedzenia,teda na trvalý pobyt.Trvalý pobyt na slovensku sme si (zatiaľ)nezrušili. Okrem príjmu z pracovného pomeru na slovensku,máme peňažný príjem aj zo zahraničia,ktorý momentálne podávame ako príjem zo zahraničia na DP na slovensku.Stredisko životných záujmov podľa dĺžky času,ktoré sa zdržiavame v zahraničí by bolo zahraničie,štátna príslušnosť a zamestnanecký pomer na slovensku to posúva do opačnej roviny.Podávanie DP na slovensku z celosvetového príjmu je v súlade s predpismi o stredisku životných záujmov v našom prípade? Ďakujem pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako živnosť ovplyvní terajší dôchodok?

Dobrý deň.Som starobný dôchodca a budem pracovať na živnosť.Ovplyvní táto skutočnosť môj doterajší dôchodok ? Ďakujem.