Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Predaj nehnuteľnosti a manžel bez príjmov v daňovom priznaní

Sekcia:Dane  |  Téma:Daň z nehnuteľnosti
10.1.2017 13:38   11.1.2017 09:50
Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa informovala ohladne dane z predaja nehnutelnosti, dani z prijmov zo závislej činnosti a danoveho bonusu na manzela. 1. Ak som zamestnaná môže zamňa podať zamestnávateľ danové priznanie aj ked som predala byt ktorý som nevlastnila dlhsie ako 5 rokov ale po zrátaní vsetkých nákladov, nebudem musiet platit dan z predaja nehnutelnost kedze nákaldy na byt mi prevyšujú príjem z predaja bytu? 2. Ak si aj napriek tomu budem mustiet podat danove priznanie sama, k vyplateniu danového bonusu na manzela budem potrebovať potvrdenie z úradu práce ale aj zo sociálnej poistovne ,že manzel nepoberal dávky? Ak podám danové priznanie do 14.2.2017 bude mi danový bonus vyplatený uz v marci? 3. nepotrebujem do danového priznania dávať doklady výdavkov spojených s predajom nehnutelnosti? Stačí ak uvediem iba sumu výdavkov? Mozem za výdavky povazovat aj úrok z hypotekárneho úveru aj ked som mala hypotekárny úver v ktorom som mala štátny príspevok pre maldých ? Velmi pekne dakujem za skorú dopoved . S pozdravomOdpoveď:

Dobrý deň, 1) záleží na dohode zo zamestnávateľom. Do daňového priznania totiž musíte uviesť aj príjem z predaja aj náklady na obstaranie bytu, keďže nie je splnená podmienka na oslobodenie. Nebudete z predaja bytu platiť daň, ale musíte tam ten predaj uviesť.

2) Tu sa trošku strácam. Daňový bonus sa uplatňuje len na deti. Na manžela si môžete uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane. Ak nepobral žiadne príjmy alebo len minimálne príjmy. Obvykle k dokladovaniu príjmov stačí Čestné prehlásenie o výške príjmov (t.j. čestne prehlasujem, že som v roku 2016 nemal žiadne príjmy.....podpis manžela)

3) úrok z hypotekárneho úveru môžete považovať za výdavok. Bolo by dobré, aby súčasť priznania bolo aj potvrdenie výdavkov na obstaranie bytu

Odpovedal: Hrášková Miroslava, Ing.

Právne upozornenie:

Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.

Reklama