prenájom bytu

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 09.02.2010 01:22


Zijem a pracujem trvalo v zahranici a mam podvojne obcianstvo. Na Slovensku vlastnim iba byt ktory po rekonstrukcii 2008-9 som zacala prenajimat od Marca 2009. Toto je moj jediny prijem. Ake danove priznanie/tlacivo mam vyplnit, mozem do nakladov zahrnut vydavky na rekonstrukciu bytu z 2008 alebo iba posledne vydavky na rekostrukciu z roku 2009 ? Mesacne platby bytovemu hospodarstvu za spravu bytu sa tiez zapocitavaju do nakladov ? Pred prenajatim bytu som kupila vstavanu skrinu do predsiene, moze sa tento vydavok zapocitat ako naklad na byt ?

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 10.02.2010 16:54


1. Na prenájom bytu použijete daňové priznanie typ "B". 2. Z výšky príjmu si môžete odpočítať oslobodenie od dane podľa § 9 ods. 1 písm. h zákona 595/2003 o dani z prijmov vo výške 5 násobku životného minima ( 894,60 Eur), 3. Výdavky môžete použiť všetky, ktoré súvisia s prenajatým bytom, ktoré môžete doložiť dokladmi. Je ale potrebné uplatňovať výdavky toho obdobia za ktoré máte príjem (rok), 4. Ak nebudete uplatňovať výdavky dokladovo, môžete ich uplatniť % z príjmov - 40 %.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Aké je daňové priznanie dane z príjmu po ukončení nájmu?

Ukončil som prenajímanie bytu ku koncu marca 2019. Následne už byt nebol prenajímaný a ešte v roku 2019 bol predaný (ale daň z príjmu -predaja neplatím, keďže som bol vlastníkom dostatočný počet rokov). Celý rok 2018 bol byt v prenájme. Pri zostavovaní daňového priznania dane z príjmu za rok 2019 neviem či : 1. Zaradiť do daňových príjmov vyúčtovanie platieb z bytového družstva za rok 2018 (preplatok), ktoré došlo až v máji 2019, teda po ukončení nájmu? 2. Zaradiť do daňového výdavku zálohovú platbu bytovému družstvu, ktorá síce bola uhradená v marci, ale týkala sa apríla (platí sa dopredu) Ďakujem za odpovede.


Odpovedal(a): Redakcia

Za koľko mesiacov si môžem uplatniť NČZD na manželku

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o informáciu.. V mesiacoch 01 a 02.2019 som bola evidovaná ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov a platila som si za tieto dva mesiace zdravotné odvody sama. Od 03.2019 som bola prihlásená na rodičovský príspevok do 09.2019. Moja otázka znie, či si môže môj manžel uplatniť na mňa ako manželku NČZD za 9 mesiacov? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môže si manžel uplatniť manželku v DP ak bola nezamestnaná a 3 mesiace podnikala?

V roku 2019 som bola od 01.01.2019 do 30.09.2019 vedená v evidencii nezamestnaných a nemala som žiadny príjem, od 01.10.2019 som si založila živnosť, teda som SZČO. Manžel je taktiež SZČO. Chcela by som sa opýtať, či si môžem uplatniť moju nezdaniteľnú časť základu dane v daňovom priznaní manžela, keďže som v roku 2019 nemala vyplatený žiadny príjem , teda mi nevznikol nárok ani na podanie daňového priznania a či nepodanie daňového priznania nebude mať nejaký negatívny dopad na ročné zúčtovanie.,resp. či nie je potrebné to nejako preukazovať. Ďakujem za odpoveď a radu.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí podávať na SR daňové priznanie, keď žije v ČR ale má slovenské občianstvo?

Dobrý deň, poprosím o info: daňovník (FO) pracoval celý rok 2019 v ČR, má tam v prenájme izbu počas celého roka, má vybavený prechodný pobyt v ČR, na Slovensko chodí len asi 10 dní v roku, má trvalý pobyt v byte u rodičov v SR, odvody platí v ČR (daňové priznanie mu robí zamestnávateľ), kde navštevuje aj lekárov, má tu účet v banke, priateľov, kultúrne aktivity, do budúcnosti v ČR chce ostať žiť, štátne občianstvo má SR. Je daňovník povinný podať daňové priznanie za rok 2019 aj na Slovensku? Ďakujem. 


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako podávam daňové priznanie ak mám príjmy z brigády v ČR a SR?

Dobrý deň, som študentom na Slovensku. Počas brigádovania som na Slovensku dokopy zarobil 650 €. Mal som aj príjmy plynúce z ČR, išlo o dohody o vykonaní práce , dokopy 1100€. Ako študent by som si chcel podať daň. priznanie a uplatniť si nárok na vrátenie dane. Ako mám prosím vás postupovať? Podať daň. priznanie aj na Slovensku aj v Česku? Za cenný čas a odpoveď vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kedy je zisk z cenných papierov oslobodený od dane?

Dobrý deň, Momentálne som študent a nemám žiadne zamestanie. Pred vyše rokom (14 mesiacov) som sa rozhodol vložiť všetky úspory (18 000€) na účet trading121 - Real Stocks & ETFs. Moja otázka znie, keď že akcie ktoré som kúpil mi pekne zarobili, môžem ich teraz po 14 mesiacoch predať s tým že sa vyhnem daniam? Na internete som našiel niečo takéto : ,,Príjem z predaja cenných papierov je oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov nielen ak sú cenné papiere prijaté na obchodovanie na burze, ale predávajúci tieto cenné papiere musí vlastniť viac ako jeden rok pred ich predajom. Hovorí sa tomu časový test. Na oslobodenie od dane je teda potrebné splniť obe podmienky." Prípadne ako to je so zravotným poistením? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Aké odvody platím ako živnostník dôchodca

Som starobný dôchodca a otvoril som si živnosť v mesiaci február.Predtým som mal živnosť od roku 1991 do roku 2000.Moja otázka znie : aké odvody a dane musím platiť v prvom roku živn.podnikania .Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Uľava na manželku, keď poberá opatrovateľský príspevok

Dobry den! MOZEM SI UPLATNIT ULAVU NA MANZELKU,KED POBERA OPATROVATELSKY PRISPEVOK?VOPRED VÁM DAKUJEM ZA ODPOVED.


Odpovedal(a): Redakcia

Kde podávam D: Som zamestnaný na slovensku a trvalý pobyt v členskej krajine EU?

Dobrý deň, Zdržiavame sa,žijeme v členskej krajine EU cca.7-8mesiacov v roku,miesto výkonu práce je hlavne formou tzv.Homework z časti zo zahraničia.Na slovensko dochádzame pravidelne,odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sa odvádzajú na slovensku na základe rozhodnutia sociálnej poisťovne a vyplnenia formuláru A1,kde kritérium o určenie uplatniteľnej legislatívy pre sociálne zabezpečenie na slovensku je výkon práce v zahraničí až do výšky 70%-my patríme momentálne do tejto kategórie.Pri prekročení “času” 70% výkonu práce v zahraničí by už odvody sociálneho poistenia platila firma do členskej krajiny EU podľa príslušných predpisov daného štátu a naše sociálne zabezpečenie včetne platieb do dôchodkového poistenia by spadali do členského štátu EU.Toto percentuálne nastavenie príslušnosti,že spadáme pod legislatívu slovenska nám vyhovuje hlavne z dôvodu neprerušenej platby do II.piliera dôchodkového sporenia. V členskej krajine EU sme držiteľmi rezidenčnej karty,ktorá nám bola vydaná na obdobie 5 rokov,po uplynutí tohoto obdobia máme možnosť požiadať o rezidenčnú kartu bez časového obmedzenia,teda na trvalý pobyt.Trvalý pobyt na slovensku sme si (zatiaľ)nezrušili. Okrem príjmu z pracovného pomeru na slovensku,máme peňažný príjem aj zo zahraničia,ktorý momentálne podávame ako príjem zo zahraničia na DP na slovensku.Stredisko životných záujmov podľa dĺžky času,ktoré sa zdržiavame v zahraničí by bolo zahraničie,štátna príslušnosť a zamestnanecký pomer na slovensku to posúva do opačnej roviny.Podávanie DP na slovensku z celosvetového príjmu je v súlade s predpismi o stredisku životných záujmov v našom prípade? Ďakujem pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako živnosť ovplyvní terajší dôchodok?

Dobrý deň.Som starobný dôchodca a budem pracovať na živnosť.Ovplyvní táto skutočnosť môj doterajší dôchodok ? Ďakujem.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.