Práca v zahraničí

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 21.02.2010 20:49


Dobry den, pracujem dlhodobo v zahranici, ale trvaly pobyt mam stale na Slovensku, kde prenajimam aj byt. Z tohoto dovodu podavam tam aj riadne danove priznanie. Prijmy z bytu tento rok presiahli cca 3500 euro, z coho po odpisoch vysla nulova danova povinnost na Slovensku. Mam dceru, ktora zije s nami tiez v zahranici. Mam narok na danovy bonus na nu i v takomto pripade? Mozem spravcu dane poziadat o zaslanie danoveho bonusu aj ked dcera zije s nami v zahranici? Staci k tomu zaslat len kopiu rodneho listu alebo aj povrdenie o navsteve skoly, ak uz ma 17? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 24.02.2010 12:46


Dobrý deň. Výška prijmu 3500 euro zakladá podľa § 32 zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmov pre Vás povinnosť podať daňové priznanie. Či splňate podmienky pre nárok na daňový bonus to treba pozrieť do § 33 toho istého zákona. Aj keď dlhodobo pracujete v zahraničí doporučil by som Vám pozrieť zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a štátom kde pracujete a podľa Vašich podmienok a ustanovení zmluvy posúdiť či nemáte povinnosť v daňovom priznaní na slovesnku uviesť i zahraničné prijmy.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Vyplňuje sa okrem riadku 82 aj riadok 85 a 87 v daňovom priznaní?

dobry deň, chcem sa opýtať,či v DP B,v prípade, slovenskej a rakuskej zivnosti sa vyplna okrem r. 82 aj riadok 85 a 87. dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Platí sa zdravotné poistenie z predaja nehnuteľnosti?

Dobrý deň, predávam v roku 2019 nehnuteľnosť. Rada by som sa spýtala, či sa stále platí aj zdravotný odvod z predaja nehnuteľnosti a ak áno, v akej výške prosím Vás. Viem, že to budem daniť až budúce daňové obdobie, ale rada by som vedela, či sa ten odvod zrušil alebo stále sa platí a ak áno, tak v akej výške. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Mám podávať daňové priznanie zo slobodného povolania alebo len zo zamestnania?

Dobry den Popri zamestnani mam aj slobodne povolanie. Chcel by som sa spytat ci mam podavat danove priznanie z tohto slobodneho povolania aj ked som mal nulovy prijem ?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako podať daňové priznanie u poisťovákov?

Zdravím, chcem sa opýtať aký je postup pri podávaní daňového priznania v prípade ak som poisťovací poradca kde pracujem na zmluvu o finančnom sprostredkovaní - mám pridelené DIČ a príjem cca 200.-€ Okrem tohto poberám výsluhový dôchodok a pracujem na dohodu o vykonaní práce z ktorej sú vykonávané odvody. Príjem z činnosti poradcu a práce na dohodu je pod hranicou 1.900 € Je nutná el. registrácia k podaniu daňového priznania ? Sprostredkovanie poistenia je osobitnou formou podnikania a to ma privádza k tejto otázke. Priznanie som v minulosti podával s cieľom vrátenia preddavkovej dane z príjmu na dohodu. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kde má dcéra podávať priznanie, keď žije a pracuje v Austrálii?

Dobrý deň, dcéra pracuje už niekoľko rokov v Austrálii, má tam prenajatý byt, na Slovensko príde iba raz do roka. Príjmy má zdanené v Austrálii, trvalý pobyt má však aj na Slovensku, musí podávať daňové priznanie aj na Slovensku?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako mám podať daňové priznanie, keď som mal príjmy z dohody a zo živnosti?

Dobrý deň, prosím Vás potreboval by som poradiť ohľadom DP v následujúcom prípade. Som študent dennej formy štúdia (predtým aj aktuálne), v roku 2018 som od Januára do Augusta pracoval na dohodu, od septembra som prešiel na živnosť. Zarobil som napr. na dohodu dokopy 3000e v hrubom, na odvodoch som zaplatil 100e, preddavky na daň 200e. Za živnosť som zarobil tiež 3000e, neodvádzal nič (ZP platí za mňa štát): 1.) podávam DP typu B však? 2.)dokopy som zarobil 6000e, čo je viac ako 5472e, budem od roku 2019 platiť sociálne poistenie? či nie, keď že za podnikateľskú činnosť je to len 3000e 3.)ako to je s vracaním dane, čo som zaplatil ako preddavok počas dohody? Vrátia mi ju? alebo to mám nejako zohľadniť v DP a to, čo by som mal zaplatiť za živnosť sa mi len odpočíta? 4.)zohľadňujem niekde aj zaplatené odvody za dohodu? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať daňové príjmy, keď slovenské boli nízke a ostatné boli zo zahraničia?

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom daňového priznania. v roku 2018 som ešte 1 mesiac pracoval na Slovensku (január). Potom som dal výpoveď a od 08/05/2018 som začal pracovať v Írsku do 12/02/2019. Chcel by som sa opýtať, že či som povinný podať daňové priznanie aj tu na Slovensku, keďže slovenské príjmy nepresiahli sumu 1915€. Alebo sa do toho miešajú aj príjmy zo zahraničia ? nerozumiem tomu celkom. Vopred ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Kde mám podať priznanie, keď som pracoval v zahraničí

Dobry den. V roku 2018 som skoncil inzinierske studium v sr. Pocas studia som mal prijem z dohody o brig praci studenta. Po skole som sa zamestnal v ceskej republike na tpp + dohoda o vykonani prace. Trvaly pobyt mam v sr. V cr mam vybaveny prechodny pobyt. Kde mi vznika povinnost podať daňové priznanie?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Bude sa otcovi spočítavať materské z dvoch firiem?

Dobrý deň, prosím Vás nevedeli by ste mi poradiť ohľadom otca na materskej, v celom roku 2018 bol zamestnaný vo firme A kde skončil pracovný pomer ku 31.12.2018 a začal od 1.1.2019 pracovať vo firme B. Môže ísť po 90 dňoch poistenia na materskú? Nemusí byť vo firme poistený opäť 270 dní? a do výpočtu, ak by išiel po 90 dňoch sa mu bude brať príjem z firmy B, alebo sa bude spočítavať aj s príjmom z min.roku z firmy A? Ďakujem za Váš čas.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako uvediem príjem z Česka v daňovom priznaní?

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne prijmu z Čiech, ak som mala príjem v mesiacoch 1-7/2018, akým kurzom to prepočítavam do daňového priznania ? Tiež sa chcem opýtať, pripočítavam tento príjem do zdaniteľných príjmov a následne ho dám do kolonky vynate prijmy? Ak mám v potvdeni o prijmoch v kolonke 1. = 2. úhrn zučtovaných (vyplatených) príjmov zo závislej činnosti jednu cifru v kolonke 6. úhrn povinnoho poistného z vyplatených prijmov, toto poistne davam do uhrnu poistného? alebo v kolonke 8. je základ dane, to je vyplatený príjem + zaplatene poistne. Do danoveho priznania do kolonky prijmy davam teda kolonku 1, alebo 8? alebo to nejako prepocitavam to poistne? Vopred ďakujem za odpoveď, veľmi mi vaša odpoveď pomôže.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.