Daňové priznanie

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 22.02.2010 08:03


Chcela by som poradiť.Od 01-09/2009 som poberala rodičovský príspevok. Zároveň mám živnosť, no v roku 2009 som nedosiahla žiadne príjmy z podnikania. Príjem zo závislej činnosti 10-12/2009 je nižší ako je 50% z nezdanit.časti základu dane. Moja otázka je musím podávať daňové priznanie typ B ? Môže si môj manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku ? Ako si mám uplatniť vrátenie zrazených preddavkov na daň?

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 24.02.2010 13:12


Dobrý deň. Podľa môjho názoru ak máte aktívnu živnosť je potrebné podať daňové priznanie zo živnosti vždy, či je zisk, alebo strata. Ak si chcete uplatniť vrátenie zrazených preddavkov, na to treba tak isto podať daňové priznanie. Či a koľko si môže uplatniť manžel nezdaniteľnú časť na manželku to zavisí od jeho výšky prijmu a od výšky Vašho vlastného prijmu vyčísleného podľa § 11 ods. 5 zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmov.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Finančný dar ako príjem z podnikania

Dobrý deň, chcel by som na svoju stránku pridať možnosť zaslania daru ako určitú kompenzáciu za čas strávený pri jej príprave. Ako je to z hľadiska daní a povinností? Chcem to podobne ako na stránke https://www.petrejem.cz/kava/. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja bytu vo vlastníctve od roku 1997

V roku 1996 moji rodičia na základe ,,Zmluvy o prevode vlastnictva bytu a nebytového priestoru ziskali byt do osobného vlastnictva. Následne v roku 1997 bol prevedený predmetný byt na mňa ako dcéru a môjho manžela formou ,,Darovacej zmluvy" podielom 1/2, 1/2 . V roku 2017 môj manžel previedol na mňa svoj podiel z bytu tiež formou ,,Darovacej zmluvy". Teraz som sa rozhodla byt predat. Byt prešiel rekonštrukciou. Chcela by som sa spýtať, že ako budem platiť daň z predaja bytu a odvody do zdravotnej poisťovne. Ďakujem, Marcela


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

prekročenie nezdaniteľného minima- študent

Dobrý večer, ako študentka som pracovala každý mesiac a vypadá to tak, že prekročím nezdaniteľné minimum 3800eur. U zamestnávateľa som si nárokovala nezdaniteľnú časť základu dane (bezodvodová položka) ,, čo je 200 euro mesačne. Chcela by som sa spýtať. Tým že som veľa mesacov zarobila nad 317 euro, a strhli sa mi odvody, tak budem si ich môcť nárokovať na daňovom priznaní? Do tej sumy nezdaniteľného minima. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať daňové priznanie?

Dobrý deň, ak zarábam cez internet klikaním na reklamy (tzv. "PTC" =pay to click /v slovenčine aj "klikačky" ) na zahraničných stránkách, ako je to s platením daní a daňovým priznaním? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Mozem mat prijem z predaja triciek na eshope a z reklamy ako prijem z prilezitostnej cinnosti?

Mozem mat prijem z predaja triciek na Facebookovej stranke a z reklamy ako prijem z prilezitostnej cinnosti ktory sa nezdanuje do 500€? Alebo je potrebne zalozenie napriklad zivnosti ?


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj nehnuteľnosti na Slovensku - majiteľ občan ČR

Dobrý deň, pokiaľ ako občan ČR (slovenské občianstvo nemám) predám nehnuteľnosť -rodinný dom na Slovensku a nevlastním ho dlhšie ako 5 rokov, aké mám daňové povinnosti na Slovensku? Druhá otázka - požičala som si na rekonštrukciu tohoto domu peniaze od známych v Čechách. je možné zaplatený úrok 5%p.a. uznať ako výdaj ? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Neplatená PN

dobrý deň, chcela by som sa spýtať, bola som PN 52 týždňov /máj 2018/, potom sa evidovala na ÚP, ID mi nepriznali, iba 30%, takže ID nedostávam. Teraz som sa zamestnala 17.9.2018 a zdravotné problémy pretrvávajú, nezvládam tú prácu, dávku v nezamestnanosti som si vyčerpala a teraz neviem či mi niekto bude platiť odvody alebo mám dať výpoveď a ísť sa znova nahlásiť na ÚP a zostať bez príjmu, soc.dávky mi nevychádzajú. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daň z predaja družstevného bytu

Chcem sa opýtať, s manželom sme odkúpili (asi pred rokom) byt od bytového družstva za cca 1000 eur. Ak by sme predali byt (pred uplynutím 5 rokov od nadobudnutia) za povedzme 70 000, platili by sme daň z rozdielu 70 000 mínus 1000 eur - to znamená zo sumy 69 000 eur? Nezohľadňuje sa to, že nadobúdacia cenu bytu bola vyššia, keďže sme ten byt dlhé roky splácali bytovému družstvu - teda de facto nebola len 1000 eur. Zároveň by ma zaujímalo, či sa v danej oblasti nechystajú legislatívne zmeny, počula som, že sa daň bude platiť vždy a nebude už platiť, že ste oslobodený od "poplatku" ak nehnuteľnosť predáte ako fyzická osoba až po 5 rokoch od nadobudnutia. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Výdavky pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý večer, moja otázka sa týka výdavkov pri predaji nehnuteľnosti. Do výdavkov sa môžu zahrnúť úroky z hypotéky majiteľa. Moja otázka je ako sa zohľadňujú úroky z hypotéky pre mladých. Stačí doložiť doklady, ktoré boli majiteľovi zasielané na ročnej báze od banky, ktorá poskytla úver. Tam sú uvedené poplatky a aj úroky na mesačnej báze a taktiež na ročnej. Alebo sa dokladá doklad, ktorý zašle banka po vysporiadaní (uhradení) úveru. Bavíme sa o predaji nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve, ktorú klient nadobudol pred 4 rokmi. Čiže musí podať daňové priznanie typu B a musí uviesť predajnú cenu nehnuteľnosti a výšku výdavkov, ktoré predávajúci vynaložil na zveľadenie nehnuteľnosti. Informujem sa o hypotéke so ŠPM ešte pred novelizáciou od tohto roku 2018. Tieto nové hypotéky sú už riešené inou formou. ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Platenie dane z nehnuteľnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala: zdědila jsem pozemky na Slovensku, jsem zapsaná jako vlastník, žiji v ČR. Zajímalo by mě, jak mám nyní postupovat, co se týče placení daně z nehnuteľnosti. Děkuji za odpověď.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.