daňové priznanie

Sekcie: Dane | Téma: Podnikanie a dane

Otázka: 27.02.2010 21:39


Dobrý deň, som občanom Slovenskej Republiky, s trvalým bydliskom v SR, zároveň som však študentom prezenčného štúdia Masarykovej Univerzity v Brne, 4. ročník. Od 1.8 2009 podnikám na Slovenskú voľnú živnosť (obchodná činnosť) v Českej republike. Od 1.1. 2009 do 31.7. 2009 som pracoval v ČR na dohodu o vykonaní práce u toho istého zamestnávateľa, kde pracujem od 1.8. 2009 na živnosť. Potrebujem radu ohladne daňového priznania – podávam ho iba na Slovensku? Vykazujú sa príjmy s DPP (dohoda o provedeni prace) a OSVČ spoločne v rámci jedného daňového priznania, alebo sa medzi nimi rozlišuje? Môžem si nad rámec nezdanitelného základu odpočítať zo základu dane nejaké zľavy na dani, pokiaľ si moji rodičia uplatnili zľavu na dani na vyživované dieťa? Pokiaľ áno, počíta sa zľava iba na obdobie práce na živnosť či aj DPP? Je pre určenie príjmu za daňové obdobie rozhodujúce čas fyzického príjmu alebo dátum vzniknutia pohľadávky? (konkrétne ma zaujímajú mnou fakturované pohľadávky, ktoré boli preplatené až v roku 2010 – sú súčasťou daňového obdobia roku 2009?) Aké daňové doklady budem potrebovať pre účely daňového priznania a čo potrebujem k uplatneniu paušálnych výdajov? (podľa zákona sa na mňa vzťahuje 40% výška paušálnych nákladov) Ide o môj prvý rok podnikania ako OSZČ, v zákone som sa dočítal, že prvý rok neplatím sociálne poistenie – ide o rok daňový, kalendárny či od dátumu začatia podnikania? mám sa teda po 1.4 registrovať na sociálnom? Zároveň som sa dočítal a v poistovni mi bolo povedané, že za mňa ako študenta prezenčného štúdia hradí zdravotné poistenie štát – som však študentom ČR – je mojou povinnosťou nahlásiť do Českej zdravotnej poisťovne, pokial podnikám na slovenskú živnosť v ČR? Ďakujem za akékoľvek upresňujúce informácie v tejto veci, alebo len prípadné odkázanie na relevantné zdroje, kde tieto informácie nájdem – kde nájdem odpovede na spomínané otázky. Ďakujem za ochotu a pomoc!

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcie , 28.02.2010 21:46


Dobrý deň. 1. Ako slovenská firma (živnosť), poskytujete obchodné služby českému odberateľovi, t.j. doklady dostávate aj vydávate pod ičom a dičom slovenskej firmy. teda daňové priznanie treba podať na Slovesnku. 2. Do daňového priznania treba zahrnúť aj prijmy zo zahraničia ( ČR ) - tu je potrebné zoznámiť sa so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR ( najdete ju aj na internete ). 3. Čo si v súvislosti s Vašim štúdiom uplatňujú Vaši rodičia to s Vašim prijmom nesúvisí. 4. Pri jednoduchom účtovníctve je pre určenie základu dane rozhodujúci čas prijmu a výdaja peňazí. 5. Čo musíte viesť pri živnosti to zistíte zo zákona o účtovníctve. Paušálne výdavky vypočítate ako stanovené percento ( 40%) z výšky prijmov za rok 2009. 6. Či pre Vás vznikne povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne to zistíte z výška základu dane za rok 2009. Do zdravotnej poisťovne ste sa mal prihlásiť hneď po založení živnosti. Čo treba robiť v Česku to je otázkou zákonov českých.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.
Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Redakcie

Dan z casopisu

Dobrý deň prajem! Mal som taký nápad, že chcel by som založit nový časopis, ktorý by vyšiel štyrikrát ročne. Ako by som mohol vydať legálne? Mám založiť živnosť? Ako predám, a ako platím daň z toho? Ďakujem vopred za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcie

Daň z predaja darovaneho pozemku

Dobrý deň, V roku 2008 moja babka nadobudla pozemok, ktory v roku 2016 darovala mojmu otcovi. Ten ho v roku 2017 daroval mne. Ja ho chcem teraz predat. Chcem si dat vypracovat znalecky posudok aby som si mohol odpocitat hodnotu pozemku zo zisku z predaja. Ku ktoremu datumu/roku si mam dat vypracovat znalecky posudok? Dakujem.


Odpovedal(a): Redakcie

Co sa udava do Tabulky c 1a tiadok 3 - zasoby

Vyplnujem danove priznanie FO typ B (tlacivo DPFOBv17), pouzivam danovu evidenciu. Otazka je aka hodnota sa vpisuje do tabulky 1a, riadok3-zasoby. Je to udaj z penazneho dennika (zasoby) alebo hodnota z uctovnej zasoby celkom riadok04. Dakujem za odpoved ASAP.


Odpovedal(a): Redakcie

Daňový preplatok nepatrí zamestnávateľovi

Dobry den, chcem sa opytat ci ma zamestnavatel pravo si narokovat na vyplatenie mojho danoveho preplatku. Minuly rok som bol vyslany na pracovnu cestu do Nemecka kde som pracoval pol roka a zaucal sa na pracu ktoru vykonavam teraz v nasej firme na Slovensku. Za toto obdobie v Nemecku mi prisiel na zaklade danoveho priznania danovy preplatok a ten si chce firma v ktorej pracujem nechat ma vobec nato pravo vziat mi moje peniaze? Dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcie

mzdová kalkulačka -výpočet čistej mzdy

prečo vypočítava mzdová kalkulačka finance .sk inak ako mzdová kalkulačka sme .sk.Je tam rozdiel okolo 60 euro. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcie

daň z motorových vozidiel

dobrý deń, zabudol som zaplatiť daň z motorových vozidiel nakoľko ho používam len na polnohospodársku činnosť a daň je nulová. Dostal som výzvu a samozrejme som nato reagoval a podal danové priznanie ktoré bolo 0e. Po 2 mesiacoch my prisla pokuta za neskoré podanie danového priznania. Je možné podať odvolanie???


Odpovedal(a): Redakcie

Predávanie tovarov do zahraničia

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Som živnostník a vytvoril som si svoj e-shop, kde predávam tovary. Moji dodávatelia sú z Činy a ja tieto produkty predávam do celého sveta. Preto sa chcem opýtať ako je to s daňami. Keď predám tovar napríklad do USA treba odvádzať dane aj štátu v USA do ktorého som to predal, či iba stačí tých 20% odovzdať nášmu štátu(Slovensku).


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Predaj bytu s nábytkom

Dobrý deň, prosím vás, chcela by som sa spýtať, minulý rok 12/2017 som kúpila nehnuteľnosť, tento rok 04/2018 ju predávam. Byť predávam aj so zariadením a v zmluve mám stanovenú predajnú cenu 33000 a z toho je 1000 pozemok, 25000 nehnuteľnosť a 7000 nábytok a spotrebiče. Je potrebné odvádzať dať z predaja nehnuteľnosti z celej sumy 33000 alebo stačí len zo sumy 26000 čo je teda nehnuteľnosť a pozemok? Ďakujem veľmi pekne.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z národného panelu

Dobry den, chcela by som sa prosim informovat. Zaregistrovala som sa na stranke Slovensky narodny panel a zaujimalo by ma, ako to je pri danovom priznani v pripade, ze dosiahnem nejaky zisk? Niekde sa pisalo, ze to tam treba uvadzat. Kedy, v akom pripade? Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja 1/2 domu

Dobrý večer prajem Chcela by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom dane z predaja nehnuteľnosti od roku 2011 som bola polovičným vlastníkom domu ale v roku 2016 som už jediný vlastník momentálne dom predávam budem musieť platiť daň alebo nie.Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.