daňové priznanie

Sekcie: Dane | Téma: Podnikanie a dane

Otázka: 27.02.2010 21:39


Dobrý deň, som občanom Slovenskej Republiky, s trvalým bydliskom v SR, zároveň som však študentom prezenčného štúdia Masarykovej Univerzity v Brne, 4. ročník. Od 1.8 2009 podnikám na Slovenskú voľnú živnosť (obchodná činnosť) v Českej republike. Od 1.1. 2009 do 31.7. 2009 som pracoval v ČR na dohodu o vykonaní práce u toho istého zamestnávateľa, kde pracujem od 1.8. 2009 na živnosť. Potrebujem radu ohladne daňového priznania – podávam ho iba na Slovensku? Vykazujú sa príjmy s DPP (dohoda o provedeni prace) a OSVČ spoločne v rámci jedného daňového priznania, alebo sa medzi nimi rozlišuje? Môžem si nad rámec nezdanitelného základu odpočítať zo základu dane nejaké zľavy na dani, pokiaľ si moji rodičia uplatnili zľavu na dani na vyživované dieťa? Pokiaľ áno, počíta sa zľava iba na obdobie práce na živnosť či aj DPP? Je pre určenie príjmu za daňové obdobie rozhodujúce čas fyzického príjmu alebo dátum vzniknutia pohľadávky? (konkrétne ma zaujímajú mnou fakturované pohľadávky, ktoré boli preplatené až v roku 2010 – sú súčasťou daňového obdobia roku 2009?) Aké daňové doklady budem potrebovať pre účely daňového priznania a čo potrebujem k uplatneniu paušálnych výdajov? (podľa zákona sa na mňa vzťahuje 40% výška paušálnych nákladov) Ide o môj prvý rok podnikania ako OSZČ, v zákone som sa dočítal, že prvý rok neplatím sociálne poistenie – ide o rok daňový, kalendárny či od dátumu začatia podnikania? mám sa teda po 1.4 registrovať na sociálnom? Zároveň som sa dočítal a v poistovni mi bolo povedané, že za mňa ako študenta prezenčného štúdia hradí zdravotné poistenie štát – som však študentom ČR – je mojou povinnosťou nahlásiť do Českej zdravotnej poisťovne, pokial podnikám na slovenskú živnosť v ČR? Ďakujem za akékoľvek upresňujúce informácie v tejto veci, alebo len prípadné odkázanie na relevantné zdroje, kde tieto informácie nájdem – kde nájdem odpovede na spomínané otázky. Ďakujem za ochotu a pomoc!

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 28.02.2010 21:46


Dobrý deň. 1. Ako slovenská firma (živnosť), poskytujete obchodné služby českému odberateľovi, t.j. doklady dostávate aj vydávate pod ičom a dičom slovenskej firmy. teda daňové priznanie treba podať na Slovesnku. 2. Do daňového priznania treba zahrnúť aj prijmy zo zahraničia ( ČR ) - tu je potrebné zoznámiť sa so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR ( najdete ju aj na internete ). 3. Čo si v súvislosti s Vašim štúdiom uplatňujú Vaši rodičia to s Vašim prijmom nesúvisí. 4. Pri jednoduchom účtovníctve je pre určenie základu dane rozhodujúci čas prijmu a výdaja peňazí. 5. Čo musíte viesť pri živnosti to zistíte zo zákona o účtovníctve. Paušálne výdavky vypočítate ako stanovené percento ( 40%) z výšky prijmov za rok 2009. 6. Či pre Vás vznikne povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne to zistíte z výška základu dane za rok 2009. Do zdravotnej poisťovne ste sa mal prihlásiť hneď po založení živnosti. Čo treba robiť v Česku to je otázkou zákonov českých.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.
Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Finančný dar ako príjem z podnikania

Dobrý deň, chcel by som na svoju stránku pridať možnosť zaslania daru ako určitú kompenzáciu za čas strávený pri jej príprave. Ako je to z hľadiska daní a povinností? Chcem to podobne ako na stránke https://www.petrejem.cz/kava/. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň z predaja bytu vo vlastníctve od roku 1997

V roku 1996 moji rodičia na základe ,,Zmluvy o prevode vlastnictva bytu a nebytového priestoru ziskali byt do osobného vlastnictva. Následne v roku 1997 bol prevedený predmetný byt na mňa ako dcéru a môjho manžela formou ,,Darovacej zmluvy" podielom 1/2, 1/2 . V roku 2017 môj manžel previedol na mňa svoj podiel z bytu tiež formou ,,Darovacej zmluvy". Teraz som sa rozhodla byt predat. Byt prešiel rekonštrukciou. Chcela by som sa spýtať, že ako budem platiť daň z predaja bytu a odvody do zdravotnej poisťovne. Ďakujem, Marcela


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

prekročenie nezdaniteľného minima- študent

Dobrý večer, ako študentka som pracovala každý mesiac a vypadá to tak, že prekročím nezdaniteľné minimum 3800eur. U zamestnávateľa som si nárokovala nezdaniteľnú časť základu dane (bezodvodová položka) ,, čo je 200 euro mesačne. Chcela by som sa spýtať. Tým že som veľa mesacov zarobila nad 317 euro, a strhli sa mi odvody, tak budem si ich môcť nárokovať na daňovom priznaní? Do tej sumy nezdaniteľného minima. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať daňové priznanie?

Dobrý deň, ak zarábam cez internet klikaním na reklamy (tzv. "PTC" =pay to click /v slovenčine aj "klikačky" ) na zahraničných stránkách, ako je to s platením daní a daňovým priznaním? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Mozem mat prijem z predaja triciek na eshope a z reklamy ako prijem z prilezitostnej cinnosti?

Mozem mat prijem z predaja triciek na Facebookovej stranke a z reklamy ako prijem z prilezitostnej cinnosti ktory sa nezdanuje do 500€? Alebo je potrebne zalozenie napriklad zivnosti ?


Odpovedal(a): Redakcia

Predaj nehnuteľnosti na Slovensku - majiteľ občan ČR

Dobrý deň, pokiaľ ako občan ČR (slovenské občianstvo nemám) predám nehnuteľnosť -rodinný dom na Slovensku a nevlastním ho dlhšie ako 5 rokov, aké mám daňové povinnosti na Slovensku? Druhá otázka - požičala som si na rekonštrukciu tohoto domu peniaze od známych v Čechách. je možné zaplatený úrok 5%p.a. uznať ako výdaj ? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Neplatená PN

dobrý deň, chcela by som sa spýtať, bola som PN 52 týždňov /máj 2018/, potom sa evidovala na ÚP, ID mi nepriznali, iba 30%, takže ID nedostávam. Teraz som sa zamestnala 17.9.2018 a zdravotné problémy pretrvávajú, nezvládam tú prácu, dávku v nezamestnanosti som si vyčerpala a teraz neviem či mi niekto bude platiť odvody alebo mám dať výpoveď a ísť sa znova nahlásiť na ÚP a zostať bez príjmu, soc.dávky mi nevychádzajú. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daň z predaja družstevného bytu

Chcem sa opýtať, s manželom sme odkúpili (asi pred rokom) byt od bytového družstva za cca 1000 eur. Ak by sme predali byt (pred uplynutím 5 rokov od nadobudnutia) za povedzme 70 000, platili by sme daň z rozdielu 70 000 mínus 1000 eur - to znamená zo sumy 69 000 eur? Nezohľadňuje sa to, že nadobúdacia cenu bytu bola vyššia, keďže sme ten byt dlhé roky splácali bytovému družstvu - teda de facto nebola len 1000 eur. Zároveň by ma zaujímalo, či sa v danej oblasti nechystajú legislatívne zmeny, počula som, že sa daň bude platiť vždy a nebude už platiť, že ste oslobodený od "poplatku" ak nehnuteľnosť predáte ako fyzická osoba až po 5 rokoch od nadobudnutia. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Výdavky pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý večer, moja otázka sa týka výdavkov pri predaji nehnuteľnosti. Do výdavkov sa môžu zahrnúť úroky z hypotéky majiteľa. Moja otázka je ako sa zohľadňujú úroky z hypotéky pre mladých. Stačí doložiť doklady, ktoré boli majiteľovi zasielané na ročnej báze od banky, ktorá poskytla úver. Tam sú uvedené poplatky a aj úroky na mesačnej báze a taktiež na ročnej. Alebo sa dokladá doklad, ktorý zašle banka po vysporiadaní (uhradení) úveru. Bavíme sa o predaji nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve, ktorú klient nadobudol pred 4 rokmi. Čiže musí podať daňové priznanie typu B a musí uviesť predajnú cenu nehnuteľnosti a výšku výdavkov, ktoré predávajúci vynaložil na zveľadenie nehnuteľnosti. Informujem sa o hypotéke so ŠPM ešte pred novelizáciou od tohto roku 2018. Tieto nové hypotéky sú už riešené inou formou. ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Platenie dane z nehnuteľnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala: zdědila jsem pozemky na Slovensku, jsem zapsaná jako vlastník, žiji v ČR. Zajímalo by mě, jak mám nyní postupovat, co se týče placení daně z nehnuteľnosti. Děkuji za odpověď.Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.