daňové priznanie

Sekcie: Dane | Téma: Podnikanie a dane

Otázka: 27.02.2010 21:39


Dobrý deň, som občanom Slovenskej Republiky, s trvalým bydliskom v SR, zároveň som však študentom prezenčného štúdia Masarykovej Univerzity v Brne, 4. ročník. Od 1.8 2009 podnikám na Slovenskú voľnú živnosť (obchodná činnosť) v Českej republike. Od 1.1. 2009 do 31.7. 2009 som pracoval v ČR na dohodu o vykonaní práce u toho istého zamestnávateľa, kde pracujem od 1.8. 2009 na živnosť. Potrebujem radu ohladne daňového priznania – podávam ho iba na Slovensku? Vykazujú sa príjmy s DPP (dohoda o provedeni prace) a OSVČ spoločne v rámci jedného daňového priznania, alebo sa medzi nimi rozlišuje? Môžem si nad rámec nezdanitelného základu odpočítať zo základu dane nejaké zľavy na dani, pokiaľ si moji rodičia uplatnili zľavu na dani na vyživované dieťa? Pokiaľ áno, počíta sa zľava iba na obdobie práce na živnosť či aj DPP? Je pre určenie príjmu za daňové obdobie rozhodujúce čas fyzického príjmu alebo dátum vzniknutia pohľadávky? (konkrétne ma zaujímajú mnou fakturované pohľadávky, ktoré boli preplatené až v roku 2010 – sú súčasťou daňového obdobia roku 2009?) Aké daňové doklady budem potrebovať pre účely daňového priznania a čo potrebujem k uplatneniu paušálnych výdajov? (podľa zákona sa na mňa vzťahuje 40% výška paušálnych nákladov) Ide o môj prvý rok podnikania ako OSZČ, v zákone som sa dočítal, že prvý rok neplatím sociálne poistenie – ide o rok daňový, kalendárny či od dátumu začatia podnikania? mám sa teda po 1.4 registrovať na sociálnom? Zároveň som sa dočítal a v poistovni mi bolo povedané, že za mňa ako študenta prezenčného štúdia hradí zdravotné poistenie štát – som však študentom ČR – je mojou povinnosťou nahlásiť do Českej zdravotnej poisťovne, pokial podnikám na slovenskú živnosť v ČR? Ďakujem za akékoľvek upresňujúce informácie v tejto veci, alebo len prípadné odkázanie na relevantné zdroje, kde tieto informácie nájdem – kde nájdem odpovede na spomínané otázky. Ďakujem za ochotu a pomoc!

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 28.02.2010 21:46


Dobrý deň. 1. Ako slovenská firma (živnosť), poskytujete obchodné služby českému odberateľovi, t.j. doklady dostávate aj vydávate pod ičom a dičom slovenskej firmy. teda daňové priznanie treba podať na Slovesnku. 2. Do daňového priznania treba zahrnúť aj prijmy zo zahraničia ( ČR ) - tu je potrebné zoznámiť sa so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR ( najdete ju aj na internete ). 3. Čo si v súvislosti s Vašim štúdiom uplatňujú Vaši rodičia to s Vašim prijmom nesúvisí. 4. Pri jednoduchom účtovníctve je pre určenie základu dane rozhodujúci čas prijmu a výdaja peňazí. 5. Čo musíte viesť pri živnosti to zistíte zo zákona o účtovníctve. Paušálne výdavky vypočítate ako stanovené percento ( 40%) z výšky prijmov za rok 2009. 6. Či pre Vás vznikne povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne to zistíte z výška základu dane za rok 2009. Do zdravotnej poisťovne ste sa mal prihlásiť hneď po založení živnosti. Čo treba robiť v Česku to je otázkou zákonov českých.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.
Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Vyplňuje sa okrem riadku 82 aj riadok 85 a 87 v daňovom priznaní?

dobry deň, chcem sa opýtať,či v DP B,v prípade, slovenskej a rakuskej zivnosti sa vyplna okrem r. 82 aj riadok 85 a 87. dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Platí sa zdravotné poistenie z predaja nehnuteľnosti?

Dobrý deň, predávam v roku 2019 nehnuteľnosť. Rada by som sa spýtala, či sa stále platí aj zdravotný odvod z predaja nehnuteľnosti a ak áno, v akej výške prosím Vás. Viem, že to budem daniť až budúce daňové obdobie, ale rada by som vedela, či sa ten odvod zrušil alebo stále sa platí a ak áno, tak v akej výške. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Mám podávať daňové priznanie zo slobodného povolania alebo len zo zamestnania?

Dobry den Popri zamestnani mam aj slobodne povolanie. Chcel by som sa spytat ci mam podavat danove priznanie z tohto slobodneho povolania aj ked som mal nulovy prijem ?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako podať daňové priznanie u poisťovákov?

Zdravím, chcem sa opýtať aký je postup pri podávaní daňového priznania v prípade ak som poisťovací poradca kde pracujem na zmluvu o finančnom sprostredkovaní - mám pridelené DIČ a príjem cca 200.-€ Okrem tohto poberám výsluhový dôchodok a pracujem na dohodu o vykonaní práce z ktorej sú vykonávané odvody. Príjem z činnosti poradcu a práce na dohodu je pod hranicou 1.900 € Je nutná el. registrácia k podaniu daňového priznania ? Sprostredkovanie poistenia je osobitnou formou podnikania a to ma privádza k tejto otázke. Priznanie som v minulosti podával s cieľom vrátenia preddavkovej dane z príjmu na dohodu. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kde má dcéra podávať priznanie, keď žije a pracuje v Austrálii?

Dobrý deň, dcéra pracuje už niekoľko rokov v Austrálii, má tam prenajatý byt, na Slovensko príde iba raz do roka. Príjmy má zdanené v Austrálii, trvalý pobyt má však aj na Slovensku, musí podávať daňové priznanie aj na Slovensku?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako mám podať daňové priznanie, keď som mal príjmy z dohody a zo živnosti?

Dobrý deň, prosím Vás potreboval by som poradiť ohľadom DP v následujúcom prípade. Som študent dennej formy štúdia (predtým aj aktuálne), v roku 2018 som od Januára do Augusta pracoval na dohodu, od septembra som prešiel na živnosť. Zarobil som napr. na dohodu dokopy 3000e v hrubom, na odvodoch som zaplatil 100e, preddavky na daň 200e. Za živnosť som zarobil tiež 3000e, neodvádzal nič (ZP platí za mňa štát): 1.) podávam DP typu B však? 2.)dokopy som zarobil 6000e, čo je viac ako 5472e, budem od roku 2019 platiť sociálne poistenie? či nie, keď že za podnikateľskú činnosť je to len 3000e 3.)ako to je s vracaním dane, čo som zaplatil ako preddavok počas dohody? Vrátia mi ju? alebo to mám nejako zohľadniť v DP a to, čo by som mal zaplatiť za živnosť sa mi len odpočíta? 4.)zohľadňujem niekde aj zaplatené odvody za dohodu? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať daňové príjmy, keď slovenské boli nízke a ostatné boli zo zahraničia?

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom daňového priznania. v roku 2018 som ešte 1 mesiac pracoval na Slovensku (január). Potom som dal výpoveď a od 08/05/2018 som začal pracovať v Írsku do 12/02/2019. Chcel by som sa opýtať, že či som povinný podať daňové priznanie aj tu na Slovensku, keďže slovenské príjmy nepresiahli sumu 1915€. Alebo sa do toho miešajú aj príjmy zo zahraničia ? nerozumiem tomu celkom. Vopred ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Kde mám podať priznanie, keď som pracoval v zahraničí

Dobry den. V roku 2018 som skoncil inzinierske studium v sr. Pocas studia som mal prijem z dohody o brig praci studenta. Po skole som sa zamestnal v ceskej republike na tpp + dohoda o vykonani prace. Trvaly pobyt mam v sr. V cr mam vybaveny prechodny pobyt. Kde mi vznika povinnost podať daňové priznanie?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Bude sa otcovi spočítavať materské z dvoch firiem?

Dobrý deň, prosím Vás nevedeli by ste mi poradiť ohľadom otca na materskej, v celom roku 2018 bol zamestnaný vo firme A kde skončil pracovný pomer ku 31.12.2018 a začal od 1.1.2019 pracovať vo firme B. Môže ísť po 90 dňoch poistenia na materskú? Nemusí byť vo firme poistený opäť 270 dní? a do výpočtu, ak by išiel po 90 dňoch sa mu bude brať príjem z firmy B, alebo sa bude spočítavať aj s príjmom z min.roku z firmy A? Ďakujem za Váš čas.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako uvediem príjem z Česka v daňovom priznaní?

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne prijmu z Čiech, ak som mala príjem v mesiacoch 1-7/2018, akým kurzom to prepočítavam do daňového priznania ? Tiež sa chcem opýtať, pripočítavam tento príjem do zdaniteľných príjmov a následne ho dám do kolonky vynate prijmy? Ak mám v potvdeni o prijmoch v kolonke 1. = 2. úhrn zučtovaných (vyplatených) príjmov zo závislej činnosti jednu cifru v kolonke 6. úhrn povinnoho poistného z vyplatených prijmov, toto poistne davam do uhrnu poistného? alebo v kolonke 8. je základ dane, to je vyplatený príjem + zaplatene poistne. Do danoveho priznania do kolonky prijmy davam teda kolonku 1, alebo 8? alebo to nejako prepocitavam to poistne? Vopred ďakujem za odpoveď, veľmi mi vaša odpoveď pomôže.Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.