Zamestnanecká prémia.

Sekcie: Dane | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 22.03.2010 11:55


Dobrý deň!1.otázka-môžem si uplatniť nárok na zamestnaneckú prémiu,ak som pracoval v Čechách dva mesiace-zarobil som na Slovensku 2000 Eur za 8 mesiacov-ostatné mesiace som bol evidovaný na U.Práce, a v Čechach som zarobil 14188 Čk? 2.otázka-Daňový bónus mi bol priznaný za 2a3 mesiac,manželka bola na MD do júla,môže si uplatniť d.bonus manželka za všetky ostatné mesiace v roku,alebo len za mesiace 7 až 12,alebo si môžem d.bonus za mesiace 1,4,5,6 uplatniť ja?3.otázka-Môže si manželka uplatniť zamestnanecku prémiu ak bola pol roka na MD za celý rok,alebo len za tie mesiace,ktoré pracovala?4.otázka-v apríli som ukončil živnosť do daňoveho priznania musim uviesť r.číslo,alebo môžem aj Dič.hoci som kartičku odovzdal?Za skoré odpovede Vám vopred ďakujem.J.L.

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 26.03.2010 07:37


Dobrý deň. 1. Zamestnanecká prémia - treba pozrieť § 32 a zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmov, pretože z otázky nie je jasné či spĺňate všetky podmienky. 2. Daňový bonus - tu je tiež rozhodujúce či jeden alebo druhý spĺňate podmienky podľa § 33 toho istého zákona. 3. Obdobne ako v bode č. 1 - v otázke nie sú uvedené všetky skutočnosti preukazujúce vznik nároku. 4. Ak ste už odovzdal pridelené dič, tak by som uviedol r.č.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Koľko mi vrátia daň?

Som pracoval minuli rok od 4-12 mesiaca. Úhrn vyplatenich zdaniteľných príjemcov zo závislej činnosti je 4426e. Poistné a príspevky sú 593. Sociálne 416 a zdravotné 177. Čiastkový základ dane je 3833e. Úhrn preddavok na daň je 201 . Nezdaniteľná časť je 2872e. Koľko by mi mali vrátiť eur. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Platím daň z predaja nehnuteľnosti?

Dobrý deň, v dedičskom konaní v januári tohto roku, bol rodičovský byt notárkou napísaný na mňa. Ja som tam bývala spolu s otcom. Mám dvoch súrodencov, ktorým mám z bytu vyplatiť čiastku 50000€. Keďže je byt veľký, chcem ho predať a kúpiť si menší. Cena tohto rodičovského bytu je 100 000 a ja chcem kúpiť za 75 000. Moja otázka znie: Budem platiť daň z predaja bytu? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Môžem si vyňať príjem zo Švajčiarska?

Dobrý deň, v roku 2018 som mala príjem zo Švajčiarska v mesiacoch január až júl, daň z príjmu mi bola odvedená iba v 7mom mesiaci, nakoľko príjme bol na úrovni životného minima daného štátu. Od septembra 2018 som sa zamestnala na Slovensku. Otázka: Môžem si príjem zo Švajčiarska v daňovom priznaní za rok 2018 vyňať, aj keď daň bola odvedená iba v jednom mesiaci? Ak nie, ako postupovať v takomto prípade? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

NZČD

Dobrý deň, písala som do Vašej poradne (študent,prijem za 2 mesiace bol 409,34,UP).Vy ste mi odpísali,že si na rok možem uplatniť NZČD. Bola som na daňovom úrade v našom meste a tam mi povedali,že na to nemám nárok iba ak by som mala manžela,ktorý si to na mňa može uplatniť. Dala mi tlačivo ako vzor kde mi zakružkovala body,ktoré možem vyplniť. V. oddiel celý;VI. oddiel č.39,43(kde mi dala sumu 3830,02),č.45,50,56,70,71,72). Vás sa chcem opýtať,že ak si to chcem uplatniť ako mam ďalej postupovať,čo všetko k tomu potrebujem. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako mám postupovať pri konflikte dvojitej rezidencie?

Dobrý deň, podľa dohody SR a ČR som daňovým rezidentom ČR - žijem v preukázateľnom podnájme, mám tam stredisko životných záujmov, zdržujem sa tam celý rok, som tam zamestnaný a všetky moje príjmy pochádzajú z ČR. Daňové priznanie podávam v ČR. Na Slovensku nemám žiadne príjmy, ale z historických dôvodov mi zostala iba adresa trvalého bydliska na území SR. Mám v tomto prípade nejakú povinnosť podať aj druhé daňové priznanie v SR alebo stačí iba v ČR ? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať DP-typ B, ak som zo živnosti nemala príjem?

Dobrý deň, v roku 2018 som mala otvorenú živnosť pár mesiacov, na ktorú som nemala žiadny príjem, lebo som sa zamestnala a živnosť som zrušila. Musím podať daňové priznanie typu B? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zamedziť dvojitému zdaneniu z príjmov zo Švajčiarska?

Dobrý večer. Priateľ minulý rok cez leto stážoval vo Švajčiarsku (nemal povolenie na pobyt), kde zarobil 8900 CHF. Počas školského roka ako študent brigádoval v jednej firme a zarobil si 1100 Eur. Povinnosť na podanie daňového priznania tým pádom má, len neviem, ako na to. V potvrdení o zdaniteľných príjmoch má zo Švajčiarska v časti "Zrážková daň" 255 CHF (NETTO mal 8400 CHF), zo Slovenska 0 Eur. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako to vypracovať? Čítala som niečo o zamedzení dvojitého zdaňovania, len moc som tomu neporozumela a či teda si môže požiadať zo Švajčiarska o vrátenie tých 255 CHF.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Uvádzam príjem zo zahraničia, ak mi nebola sťahovaná daň?

Dobrý deň, chcem sa informovať, minulý rok som do júna bola študentka, potom na úrade práce. Odišla som do Škótska kde som pracovala na zmluvu a mala príjem 4770,17 libier. Z tejto sumy mi zamestnávateľ pravidelne sťahoval Národné poistenie ale daň mi sťahovaná nebola a ani som ju neplatila. K tomuto príjmu mám iba finálnu výplatnú pásku. Následne po návrate na Slovensko som sa zamestnala na par dni a mala príjem 55,43€. Mám vôbec podávať daňové priznanie? Jedná sa o moje prvé daňové priznanie. Za odpoveď Vám ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aké priznanie vyplňuje zamestnaný dôchodca?

V roku 2018 som u troch zamestnávateľov mal príjem celkove 2241 Eur. poistné mi zrazili 106 eur a preddavok na daň 269 eur. Môj starobný dôchodok je niečo nad 500 Eur mesačne. Aké daňové priznanie si mám podať ?. Mám nádej na vrátenie nejakej čiastky z odvedenej dane ?


Odpovedal(a): Redakcia

Musím platiť daň z dedičstva získaného v ČR?

Dobrý deň, 4.10.2017 mi v ČR zomrel brat, po ktorom so výhradným dedičom. Dedičské konanie bolo ukončené 16.1.2018. Predmetom dedenia bola nehnuteľnosť, finančné prostriedky ako aj osobný automobil. Som 73 ročný občan SR, ktorého jediným príjmom je starobný dôchodok. Viem, že dedičstvo je oslobodené od dane, napriek tomu sa pýtam, aké daňové priznanie musím vykonať. Podotýkam, že dane z nehnuteľnosti ako aj z motorového vozidla platím v ČR.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.