Hľadajte odpovede v už zodpovedaných otázkach uvedených nižšie.

Tématické okruhy: daň z príjmu FO a PO, mzda, ostatné dane, podnikanie a dane, sociálne a zdravotné poistenie, zamestnanecká prémia, daňový bonus, daň z nehnuteľnosti, nezdaniteľné časti základu dane, príjmy zo zahraničia

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY V SEKCII: DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Dan

Dobrý deň, moja predchádzajúca otázka bola nesprávne formulovaná, príjmy z roku 2012 boli príjmy zo závislej činnosti podĺa § 5 zákona.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, musím podávať daňové priznanie za rok 2012? V roku 2012 som poberala rodičovský príspevok. V novembri 2012 mi bola vyplatená zamestnanecká prémia vo výške 3630,33 eur, z ktorej bol zrazený úhrn preddavkov na daň vo výške 614,52 eur.Ďakujem



Odpovedal(a): Redakcia

Príjem dohodára

Dobrý deň, moja otázka: Môžem dohodárovi s nepravidelným príjmom uplatniť nezdaniteľnú časť? ( jeden dohodár je invalidný dôchodca a druhý poberá starobný dôchodok)Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Pekný deň, ako dôchodca som sa zúčastnil vo volebnej komisii na voľbách v roku 2012, a bol mestom, v ktorom mám trvalý pobyt som bol odmenený sumou 37,21 z ktorej mi bolo zrazených 1,48 Poistné -zdravotné poistenie a zrazená daň podľa §35 zákona vo výške 6,78. Podávam daňové priznanie typ A ? a musím vyplniť aj III.oddiel riadky 28 až 30 ? Pochopil som správne, že vyplním len riadky 01 až 02 a v oddiely I. riadky 03 až 11 a potom už poprosím o info, ako mám vyplniť ostatné oddiely a riadky v nich. ďakujem, ako 80 ročný dôchodca si s tým neviem poradiť. S pozdravom ostáva Václav


Odpovedal(a): Redakcia

Zrušená životná poistka

Dobry den, zrušila som životnú poistku a teraz si musím dodaniť príjem. Od ktorého roku bola možnosť odpočítania si 12 tis SK ? A do ktorého riadku DP mám zadať sumu, ktorú chcem zdaniť ? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, pri vyplňaní DP za rok 2012 by som potrebovala vedieť či treba zadať preukázateľne zaplatené poistné na ZP a SP v tabulke č. 1 - to je mi jasné ale či tie isté čísla treba zadať aj na poslednej strane DP typ B str.12 " údaje na účely soc. a zdrav. poistenia riadok 09 a 10 . ĎAkujem.


Odpovedal(a): Redakcia

SZČO

Dobrý deň chcel by som sa spítať či pri všetkých príjmoch podľa paragrafu 6 je osoba povinná platiť zdravotné poistenie. Jedná sa o príjmi z činnosti sprostredkovateľov, ktoté nie sú živnosťou §6. A ak áno je povinnosť registrovať sa za samoplatiteľa do ZP. S pozdravom


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobý den, mám dotaz ohladom danoveho priznania FO.Pracujem v ČR teda celý minulý rok som odpracovala tam.mám vybavený danový domicil, som rezident CR.Musím si podávat danové priznanie aj na slovensku?ak ano, je možný odklad?ak nie, ohlasuje sa tato skutočnost dan.uradu? vopred dakujem ...problém je aj v tom ze moj zamestnávatel mi bud urobí rocné zuctovanie alebo mi vystaví uhrn príjmov, a danové priznanie si budem musiet urobit sama aj v čr.


Odpovedal(a): Redakcia

Zamestnanecká premia

Dobrý večer, potreboval by som poradiť so zamestnaneckou prémiou. 5 mesiacov som bol vedený na úrade práce a 7 mesiacov som bol zamestnaný. Príjmy som mal len zo závislej činnosti. Môj celkový príjem bol 2299,71, poistné 355,63 a základ dane 2299,71. Mám nárok na zamestnaneckú prémiu? Ak áno, tak v daňovom priznaní v riadku 42 je potrebné uviesť sumu základu dane pri 12-násobku min. mzdy (3400,56) alebo môj základ dane z riadku 34 (suma 2299,71). Daňové priznanie si podávam sám. Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý den, mam nasledujuci dotaz, popri štúdiu som minulí rok pracoval na dohodu a od 2.7.2012 som si založil živnosť. Takže moja otazka je či si mám podať žiadosť Dan z prímu FA typ B, alebo aj typ A a B kvôli tej dohode ? Dakujem za pomoc Ružička Silvestr



Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobry den, na Slovensku mam trvaly pobyt, ale zijem a pracujem na pracovny pomer v AT. V danovom priznani v SR uvediem moje prijmy zo zahranicia tj. z AT. Na Slovensku nemam ziadne ine prijmy. V danovom priznani pouzijem metodu vynatia prijmu. Touto cestou sa Vas chcem opytat, pocitam spravne v DP typu A i ked na r.41 - dan podla §15 z r.40 mi vyjde napr 100 EUR, ale pri vynati prijmu z AT na r.47 a teda aj riadok 48 bude v mojom pripade 0. Moja danova povinnost na Slovensku bude nulova??? kedze mam prijmy len zo zahranicia. Vopred Vam dakujem za Vasu odpoved. S pozdravom,


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň chcem sa spýtať v roku 2011 daňove priznanie som podal a som ukončil samostatne zárobkovú činnosť ako finančný poradca poisťovne výpoveď my prišla až začiatkom februára 2012 daňovému úradu som odovzdal kartičku DIČ. Za obdobie január február som z tejto činnosti nemal žiadny príjem. okrem toho som zamestnaný na trvale pracovný pomer ako zamestnanec v jednej firme. Treba podať daňove priznanie zo samostatne zárobkovej činnosti január a február? Z TPP my spravila naša účtovníčka vo firme. Tvrdila že za obdobie január február netreba nič podať lebo som nemal žiadny príjem zo samostatne zárobkovej činnosti.


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý večer, prosím vás o informáciu ohľadom daňového priznania. Manželovi bola v roku 2011 pozastavená živnosť. Od januára 2012 do júna 2012 bol zamestnaný. Júl 2012 - 20.12.2012 bol vedený na úrade práce a popri tom pracoval na dohodu. 21.12.2012 bol z úradu práce vyradený. Od 21.12.2012 do 8.1.2013 nebol nikde evidovaný.Na daňovom úrade mu bolo znovu pridelené DIČ ako SZČO k 8.1.2013. Aký typ daňového priznania má podať? Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, Prosím o odpoveď či musím podať DP za rok 2012, keď som mala príjmy z prenájmu bytu 2260,- €, z prenájmu pôdy 19,- € a príjem člena volebnej komisie 37,21 €, z ktorých mi bola zrazená daň 6,78 € a poistné do ZP 1,48 €. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Zrušenie živnosti.

Dobrý den, živnostník ukončil živnosť v júli 2012, posledná fa bola uhradená čiastkovo, časť už v tomto roku a časť ešte stále neuhradená. Daňový základ som navýšila o celú neuhradenú faktúru. postupovala som správne, ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Zdanenie prijmu z forexu

Dobry den chcem obchodovat na burze a chcem vediet ako sa forex zdanuje a podla akych pravidiel sa podava danove priznanie. A ci si to mozem sam vyplnit alebo potrebujem uctovnika . A aky typ tlaciva potrebujem a ci sa zdanuje ak som v danom roku nic nezarobil teda som strate dajme tomu 140€ ? Za odpoved vopred dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Zamestnanecká prémia

Dobrý deň. Som študentka, pracujem na dohodu mimo pracovného pomeru (7 mesiacov). Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov som mala 1070 Eur. Platiteľom dane je zamestnávateľ. Mám nárok na uplatnenie zamestnaneckej prémie? Ďakujem, s pozdravom Monika.


Odpovedal(a): Redakcia

Podiel na zisku

Dobrý deň, prosím o odpoveď na nasledujúce otázky: 1./ Nerozumiem presne, v ktorých prípadoch ide o vyplatenie podielu na zisku bez účasti na majetku. Predpokladám, že ročná odmena, vyplatená zamestnancom v závere roka, za dobré ekonomické výsledky spoločnosti bežného roka, nie je považovaná v zmysle zákona za vyplatenie podielu na zisku bez majetkovej účasti. 2. V sekcii, najčastejšie chyby v daňovom priznaní, je okrem iného uvedený prípad nesprávnych odpisov pri dlhodobom hmotnom majetku do 1 700 Eur (ak životnosť je dlhšia ako jeden rok). Mohli by ste, prosím, bližšie konkretizovať tieto chyby? Veľmi by som uvítala, keby ste k jednotlivým chybám (aj záväzky, pohľadávky)uviedli bližšie informácie.


Odpovedal(a): Redakcia

Vrátenie dane

Dobrý deň. Mám otázku ohladom vrátenia dane z príjmu študentom zo zahraničia. V roku 2012 som pracovala počas niekoľkých mesiacov v Španielsku a rada by som sa dozvedela ako a kde môžem o vrátenie požiadať, aký dokument mám od zamestnávateľa žiadať, ako mám postupovať so španielskym dokumentom na Slobvensku.. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. hana


Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň, tento rok som v maji ukoncila vysoku skolu. pocas studia som bola este na brigade odkial by som si mohla uplatnit vratenie dane. avsak po skole som mala dalsi prijem, ktory vsak nedosahuje vysku na povinnost podania danoveho priznania. moja otazka je, ci mozem podat dan.priznanie zahrnujuce iba prijem z ktoreho mam narok na vratenie dane? ..snad som to napisala pochopitelne..dakujem za odpoved