FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU MZDA

Odpovedal(a): Redakcia

mzdová kalkulačka -výpočet čistej mzdy

prečo vypočítava mzdová kalkulačka finance .sk inak ako mzdová kalkulačka sme .sk.Je tam rozdiel okolo 60 euro. Ďakujem.

Príplatky za cez víkend, sviatok a v nočnej

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako je to so zmenou v zákone od 1.5.2018, čo sa týka príplatkov za prácu v sobotu, nedeľu a počas sviatkov. Je možné aby zamestnávateľ upravil v zmluve alebo dodatku k zmluve, že vedúcim zamestnancom nebude dávať príplatok za tieto dni, lebo je to už zohľadnené v plate? Ak je táto možnosť, ako by to mal zamestnávateľ správne formulovať? Prípadne aká zmena v tomto zmysle nastala v porovnaní s obdobím pred 1.5.2018? Ďakujem.

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Stravné v Maďarsku menej ako 6 hodín

Dobrý deň Na aké stravné ma zamestnanec nárok v tomto konkrétnom prípade, ak vrámci jedného pracovného dňa je zamestnanec vyslaný ráno do Maďarska na cca 2h a následne pracuje na slovensku na aké stravné má nárok. Ak ráno o 6:00 štartuje s Firmy cesta na hranice trvá 2h čiže o 8:00 je na hraniciach potom je v Maďarsku cca 2h o cca 10:00 prechádza cez hranice na SK. Od hraníc to má na firmu 2h . Keď príde na firmu to je okolo 12:00 naloží tovar to trvá asi 1h a ide ho vyložiť . Vykládka aj s cestou trvá cca 1.5h takže pracuje do cca 14:30 Ďakujem za odpoveď.

Mám nárok na sviatok pri skrátenom pracovnom úväzku?

Dobrý den,som zamestnaný na 4h achcem sa opytat ci mam narok na zaplatenie sviatku Ďakujem

Dvaja zamestnávatelia: uplatnenie NČZD

Dobry den, som zamestnana u 2 zamestnavatelov (zazrak nad vsetky zazraky :) ), u toho prveho som podpisala papier o nezdanitelnej ciastke zakladu dane este v juni (lebo som nevedela, ze budem zamestnana aj niekde inde). Mam tam o polovicu mensi prijem ako u druheho zamestnavatela, takze ten mi odporucil, aby som tu nezdanitelnu ciastku podpisala u neho. Ten prvy zamestnavatel mi vsak povedal, ze u nich sa to neda zrusit, ale ze tie peniaze sa mi aj tak vratia ked si podam danove priznanie, lebo nezdanitelna ciastka sa odpocitava zo vsetkych prijmov (budem mat danovy preplatok). Zaujimalo by ma, ci je to naozaj tak, lebo ja do toho nejako nevidim...Dakujem

Ovplyvnia prídavky výšku sociálneho štipendia

Dobrý deň, som študentkou VŠ na druhom stupni (25 rokov), rodičia už nepoberajú na mňa prídavky, ako to ovplyvni výšku sociálneho štipendia. Ďakujem

Odvody zo mzdy zamestnanca ZŤP

Dobrý deň, som držiteľom preukazu ZŤP občana s mierou funkčnej poruchy v percentách 50%.Uchádzam sa o zamestnanie a môj budúci zamestnávateľ, prejavil veľký záujem o tuto informáciu. Zaujímali ho percentá. Zaujímalo by ma preto, o koľko nižšie odvody za mňa zamestnávateľ bude odvádzať, resp. koľko môže ušetriť. Chcem ho na základe toho požiadať o zvýšenie ponúkaného platu. Aby sme sa mohli baviť o konkrétnych číslach uvádzam aj ponúkaný plat = 800€ v hrubom. Mohli by ste mi napísať presný výpočet, resp presný rozdiel medzi odvodmi za zamestnanca s platom 800€ u zamestnanca ZŤP a zamestnanca bez ZŤP? Ďakujem

Dobry den, som studentka denneho studia VS,…

Dobry den, som studentka denneho studia VS, pracujem na brigadu- dohoda o vykonani prace. Robim dve brigady v jednom mesiaci, takze vynimku z odvodu aj dane z prijmu si mozem uplatnit len v jednej z nich. Mozem sa spytat, kolko per cent sa odvadza z prijmu za odvod do poistovne a kolko za dan?Teda kolko zarobim v cistom ak mam na hod 4e brutto.

Otázka a odpoveď

Dobry den chcela by som sa opytat v roku 2013 som aj pracovala a aj bola na pnke ako to mozem vyplnit?? Dakujem

Dávky v nezamestnanosti

Dobry den. Moja otazka je, ci moze byt konatel srocky (necinnej), poberatelom davok v nezamestnanosti, ak splna vsetky zakonne poziadavky t.j. 730 dni za posledne 3 roky bol platca poistenia v nezamestnanosti. Dakujem

prosím vás o informáciu. Každý mesiac mi bolo…

prosím vás o informáciu. Každý mesiac mi bolo ekonómkou určené,že som povinný platiť za zamestnanca daňový bónus,s tým,že daňový úrad mi tento bónus vráti. Môžete mi prosím zrozumiteľnou formou vysvetliť čo všetko obchádza mňa ako zamestnávateľa prideľovanie daň.bónusu. ĎAKUJEM

Daňový bonus

prosím vás o informáciu. Každý mesiac mi bolo ekonómkou určené,že som povinný platiť za zamestnanca daňový bónus,s tým,že daňový úrad mi tento bónus vráti. Môžete mi prosím zrozumiteľnou formou vysvetliť čo všetko obchádza mňa ako zamestnávateľa prideľovanie daň.bónusu. ĎAKUJEM

Nárok na dovolenku

Dobry den, kolegyna pracovala do 30. novembra na polovicny uvazok. Mala aj narok na dovolenku, rovnaky pocet dni ako my na plnom uvazku, ale po 4 hodiny. Od 1. decembra jej zmenili uvazok na plny a zaroven jej priznali narok na dovolenku 25 dni, kedze si v tomto roku este ziadnu necerpala. Je to spravne? Ved 11 mesiacov mala polovicny uvazok. Dakujem za odpoved

Daňový bonus

Dobrý ďeň,potrebujem poradiť ohľadom daňového bonusu na dieťa.V ročnom daňovom zučtovaní za rok 2012 si uplatnil nárok manžel,za rok 2013 by som si chcela uplatniť ja som zamestnaná,ako mam postupovať?stačí to nahlásiť iba zamestnávateľovi?potrebujem k tomu nejaké papiere?Ďakujem za odpoveď.Robová

Dovolenka

Dobry den. Chcem Vas poprosit o radu ohladne cerpania a preplatenia dovolenky pri znizenom prac. uvazku. Idem na to chronologicky. Od r. 2004 som ucila na strednej odb. skole ako pedagog na plny uvazok. Vo februari 2008 som sla na matersku s prvym synom, potom klasicky rodicak a nasledne som sla hned na druhu matersku (druhy syn sa narodil v january 2011). Minuly rok ma zamestnavatel poziadal ci nechcem nastupit na znizeny pracovny uvazok,tak od 1.9. 2012 som nan nastupila. V zmluve mam uvedene, ze moj tyzdenny prac. uvazok je 31,82% a tyzdenny prac. cas je 11,93 hodiny tyzdenne bez prestavok v praci. Problem je v tom, ze som necerpala vobec ziadnu dovolenku mezi materskymi a rodicakom a nakopilo sa mi strasne vela dovolenky za tie roky. Zamestnavatel ma teda poziadal aby som uz od juna 2012 zacala cerpat dovolenku - teda cerpala som jun, jul i august - kazdy mesiac cca 20 dni dovolenky. No a hacik je v tom, ze som cakala, ze ta dovolenka bude aj normalne zaplatena kedze je to dost vela dni, no na moje prekvapenie mi na ucet prisla kazdy mesiac rovnako nizka suma, aku som dostavala pocas skolskeho roka za oducenie tych par hodin. Vopred dakujem za odpoved.

Dávka v nezamestnanosti

Dobrý deň, prosím o radu.Som na MD ale hneď poskončení MD dostanem výpoveď t.j. k 8.11.2013(7.11.2013 koniec MD).Od 01/2008 som bola SZČO do 09/2010.Od 15.09.2010 som zamestnaná a od 1.10.2010 som nastúpila ma MD .Mám nárok na dávku v nezamestnanosti alebo nie?Za rýchlu a jasnú odpoveď vám vopred ďakujem.

Nezdaniteľná časť ZD

Dobrý deň prajem, som študentka na VŠ a popritom brigádujem. Každý rok si podávam daňové priznanie aby mi vrátili strhnuté dane nakoľko som vždy spĺňala nezdaniteľnú časť. Chcem sa ale opýtať, že keď je nezdaniteľná časť za rok 2013 3735,94€, táto suma je uvedená v brutto príjmoch alebo netto? Prepodkladám že brutto, ale radšej si to chcem overiť. A ešte jedna otázočka. Nakoľko od januára zaviedli odvody už aj študentom, môžem si už teraz zvoliž 2.pilier? Nakoľko mi idú odvody aj do starobného poistenia? A nakoľko nemám nikdy len jednu brigádu, ročne to už vychádza celkom fajn suma a rada by som si už sporila do DSS. Veľmi pekne ďakujem za pomoc

Práca na dohodu

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, máme zamestnanca s ktorým máme uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Môže sa dohoda ukončiť aj keď je zamestnanec PN? V dohode nebola jednoznačne uvedená doba trvania dohody. Totiž menovaná je tehotná, pracovať už nebude a už si aj podala žiadosť o materskú . Môže sa dohoda ukončiť, alebo ju musíme viesť v evidencii ako zamestnanca na pracovný pomer? Druhý prípad: Zamestnávateľ chce prijať dcéru na dohodu o brigádnickej práci študenta, ktorá študuje na 8-ročnom gymnáziu. Lenže v júli bude mať len 15 rokov, môže sa uzatvoriť dohoda po získaní občiasnskeho prekazu cez prázdniny? Považuje sa 8-ročné gymnázium v tomto prípade za typ strednej školy? Vopred ďakujem za odpovede.

Príjem na dohodu

Dobrý deň, za máj 2013 som zarobil na dohodu 155,28 euro. Aká je z toho čistá mzda?

Príjem na dohodu

Dobrý deň, za máj 2013 som zarobil na dohodu 155,28 euro. Aká je z toho čistá mzda?

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.