FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU MZDA

Odpovedal(a): Redakcia

Práca na dohodu

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, máme zamestnanca s ktorým máme uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Môže sa dohoda ukončiť aj keď je zamestnanec PN? V dohode nebola jednoznačne uvedená doba trvania dohody. Totiž menovaná je tehotná, pracovať už nebude a už si aj podala žiadosť o materskú . Môže sa dohoda ukončiť, alebo ju musíme viesť v evidencii ako zamestnanca na pracovný pomer? Druhý prípad: Zamestnávateľ chce prijať dcéru na dohodu o brigádnickej práci študenta, ktorá študuje na 8-ročnom gymnáziu. Lenže v júli bude mať len 15 rokov, môže sa uzatvoriť dohoda po získaní občiasnskeho prekazu cez prázdniny? Považuje sa 8-ročné gymnázium v tomto prípade za typ strednej školy? Vopred ďakujem za odpovede.

Príjem na dohodu

Dobrý deň, za máj 2013 som zarobil na dohodu 155,28 euro. Aká je z toho čistá mzda?

Príjem na dohodu

Dobrý deň, za máj 2013 som zarobil na dohodu 155,28 euro. Aká je z toho čistá mzda?

Zmestnanec v sro

Dobrý deň, prosím o radu aké odvody platí konateľ spoločnosti, do soc. a zdravotnej poisťovne, ak sám seba zamestná vo svojej s.r.o. na jedno-štvrtinový úväzok. Aké povinnosti pre neho s tohto úväzku vyplývajú. Existuje prípadne efektívnejšia forma zamestnania konateľa vo svojej vlastnej spoločnosti ako jednoštvrinový úväzok, pre ešte lepšiu optimalizáciu odvodov( napr. dohoda alebo niečo iné)? Ďakujem.

Nezdaniteľná časť základu dane

Dobrý deň, potrebujem radu. Donedávna som brigádoval a stále brigádujem v jednej firme. Na začiatku roka mi dávali podpisovať formulár o nezdaniteľnej časti základu dane na danovníka na tento rok. Účtovníčka mi vtedy povedala, že sa tento papier podpisuje iba u jedného zamestnávateľa, lebo by bol problém ak sa podpíše u dvoch. Teraz som sa zamestnal na TPP a mam popri tom aj brigádu. V tejto novej práci mi dávali na podpis aj tento papier, ale nepodpísal som ho, keďže účtovníčka z práce, kde pracujem na dohodu mi povedala že s tým bude problém. Začal som rozmýšľať ale nad tým, že v práci, kde pracujem na TPP a kde som tento papier nepodpísal, budem asi dostávať veľmi malú výplatu keďže som si to neoplatnil, ale mám to uplatnené v práci, kde mám brigádu. Je to tak, ako si myslím, že v práci kde som na TPP mi budú zdaňovať celú sumu, čo je u mňa 440 € v hrubom? A budem dostávať málo? Lebo v práci kde som na dohodu zarábam mesačne iba 130 € a tam sa mi to neoplatí mať podpísané. Dá sa tento papier u zamestnávateľom zrušiť? Prípadne prehodiť?ň Je táto situácia taká ako si myslím? Alebo keď som tento papier podpísal tak platí u obidvoch? Ďakujem za rýchlu odpoveď. S pozdravom Rybár Andrej.

Dávka v nezamestnanosti

Dobry den, som zamestnana od 8.juna 2009 a zrejme od 1. Juna 2013 budem nezamestnana. Vzdy som dostavala minimalnu mzdu. V pripade, ze by som bola nezamestnana od 1.juna 2013, aka by bola vyska mojej dqvky v nezamestnanosti? Je moznost, ze by ma zamestnavatel zobral este na polovicny uvazok od 1.juna do 31. Augusta 2013, aka by bola potom moja vyska davky v nezamestnamosti? Pocitala by sa z vysky mzdy za polovicny uvazok (v tomto pripade mi zamestnavatel pravdepodobne da polovicu z minimaknej mzdy)? Dakujem za odpoved.

Daňové priznanie

Dobrý deň. skončil som v strede februára pracovný pomer dohodou.U zamestnávateľa som si nechal urobiť daňové priznanie.Vyšiel mi preplatok avšak tento mi zamestnávateľ aj so mzdou do dnešného dňa nepoukázal na účet.Má právo mi zadržiavať výplatu a daňový preplatok,keď nemám voči zamestnávateľovi finačné podlžnosti.

Daňové priznanie

Dobrý deň, musím podávať daňové priznanie za rok 2012? V roku 2012 som poberala rodičovský príspevok. V novembri 2012 mi bola vyplatená zamestnanecká prémia vo výške 3630,33 eur, z ktorej bol zrazený úhrn preddavkov na daň vo výške 614,52 eur.Ďakujem

Nedoplatok odovodov

Dobrý deň.Chcem sa poďakovať veľmi pekne za odpoveď ,ktorú som dnes dostala ohľadom priateľa-neplatenia odvodov do sociálnej poistovne, kde mu vznikol dlh vraj okolo 1000€,vraj ho nebral PC vo firme do systému..Priateľ je zamestnancom. Na poslednej výplatnej páske čo máme 9/2012,sú odvody od hrubej mzdy odpočítané : hrubá mzda:402,24 €,zdravotné poistenie -16,08 €, daň preddavková -15,66€ v čistom dostal 370,50€. V poslednom riadku je napísané: Cena práce:445,67€, /HM:402,24,ZP:40,22,NP:0,SP:0,SDS:0,IP:0,PvN:0,ÚP.3.21,GP:0,PRFS:0/ Podľa pások nemá zaplatené a teda dlhuje 8/2011-11/2012,Kedže výplatné pásky nedostáva každý mesiac , my sme si to nevšimli.Naposledy má stiahnuté položky: Posledna páska kedy asi boli odvody zaplatené je 7/2011 a to: hrubá mzda:276,55,zdravotné poistenie:13,26,nemocenské 4,64,starobné poistenie13,26,invalidné poistenie.9,94,v nezamest.poistenie:3,31,a na konci posledný riadok : Cena práce:393,21,HM :276,55,ZP:33,15,NP:4,64,SP:46,41,SDS:0,IP:9,94,PvN:3,31,ÚP:2,65,GP:0,82,PRFS:15,74. Chcem Vás poprosiť ,čo máme v takomto prípade robiť , nakoľko účtovníčka mu už dlh vyrátala 85€ mesačne na celý rok,čo mu oznámila, že to musí doplatiť, bojíme sa , keď sa do toho pustí, aby nedostal výpoveď.Ďakujem pekne za odpoveď a Váš čas.

Zamestnanecká premia.

V roku 2012 som bol celý rok vo výkone trestu. Z toho 7 mesiacov som pracoval a 5 mesiacov som bol vo výkone na liečení. Prosím mám nárok na zamestnanenckú štátnu prémiu za 7 mesiaco t.j. 27,06 EUR. Mám si podať daňové priznanie ?

Zamestnanecká prémia

V roku 2012 som bol celý rok vo výkone trestu. Z toho 7 mesiacov som pracoval a 5 mesiacov som bol vo výkone na liečení. Prosím mám nárok na zamestnanenckú štátnu prémiu za 7 mesiaco t.j. 27,06 EUR. Mám si podať daňové priznanie ?

Ročné zúčtovanie dane z prijmu

Dobry den chcu sa opytat ked som bol minuly rok pul roka na marodke a potom som ukoncil pracovny pomer a terz nepracujem ci musim odovzdat danove priznanie a ci nieco dostnem ked som bol praceneschopny pol roka.dakujem za odpoved e mail crnovak@seznam.cz

Polovičný úväzok

Dobrý deň, ideme zamestnať osobu na polovičný úväzok, v zmluve bude mať stanovenú odmenu - polovicu minimálnej mzdy - cca 169€. Z tejto sumy sa budú platiť aj mesačné odvody, t. j. suma 169€ bude VZ. 1. otázka: Je stanovený nejaký minimálny odvod tohto zamestnanca, teda, bude si musieť na konci roka doplatiť ZP do určitej minimálnej sumy cez RZZP? Je nejaká minimálna suma určená? alebo nie je? 2. otázka: Ak napr. v polovici roka tomu istému zamestnancovi vyplatíme sumu cca 5000€ ako prémie, bude mesačný odvod počítaný z maximálneho VZ, t.j. z 3930€. Bude zamestnanec povinný na konci roka cez RZZP doplatiť ZP, nakoľko v každom mesiaci síce mal príjem iba 169, ale v jednom mesiaci mal 5000€, bude teda povinný zaplatiť ZP z rozdielu 5000-3930€ za ten jeden mesiac, alebo nie? Ďakujem vopred za odpoveď. S pozdravom Korecová

Starobný dôchodca

Dobry deň!Prosim Vas ako sa vypočitavaju dane z prijmu pracujucemu starobnemu dôchodcovi ktory robi na zmluvu na dobu neurčitu.Dôchodok mi bol priznany od decembra roku 2011ale som ho nepoberala až od roku 2012 november som dostala vyrovnanie aj dochodok pracujem dalej ale poprosila by som ako sa vyratavaju dane z prijmu lebo za oktober som mala premie a v hrubom 529 eur a daň z prijmu som mala 98 eur .Chcem sa opytať či dôchodca nema odpočitatelnu položku a ako to je z daňami .Prosim aj ake sa platia odvody.Dakujem za skoru odpoved .

Predseda SVB

dobrý deň, moja otázka je na akú zmluvu bude predseda SVB a NP od roku 2013 vykonávať svoju funkciu zatiaľ to robím na dohodu o vykonaní práce,( kde v súčastnosti odvádzam pár centov ) ale od 2013 sa majú platiť všetky odvody aj z dohôd tak sa mi zdá nefér, aby občania ešte aj takouto formou prispievali do štátnej pokladice, keď sa vlastne skladajú na opravy a údržbu domu ? ďakujem Ingrid

Mzda starobného dôchodcu

Dobry deň!Kpriznali mi strobny dôchodok od 1.11.2012 pracujem ale chcela by som vedieť ako sa budu počitať odvody a dane zo mzdy ,ako by som si to vedela vypočitať.Za oktober mi mala ešte riadne urobiť vyplatu lebo mi z hrubej mzdy odpočitala ZP 22,83 NP 7,82 SP 22,36 ine poistenie mi nestrhla ale zdaňovanie :preddavkom -98,37 ja si myslim že to nie je vypočitane spravne,nakolko som ešte za oktober dôchodok starobny nebrala .Prosim o odpoved na môj email ak je to možne . Mala by som zostať pracovať dalej mam zmluvu do konca roka 2014 ake budem mať potom dane? DAKUJEM

Práca na dohodu

Dobrý večer. Mám na Vás jeden dotaz týkajúci sa plánovaného zdanenia dohodárov na Slovensku. Pracujem v Českej republike, a teda zdravotné a sociálne poistenie odvádzam tam. Zároveň však mám brigádu na Slovensku, kde pracujem doma, na spomínanú dohodu o pracovnej činnosti. Budem musieť od nového roka platiť odvody na zdravotné a sociálne poistenie aj na Slovensku?

Práca u súkromníka

dobry den chcem sa opitat priatel pracoval rok u sukromnika a celi cas mu sluboval zmluvu je cech a vravel ze by s tim mal komolikacie lebo nema na slovensku trvali pobyt ale priatel vazne ochorel a bez poistky by ho neosetrili na naliehanie ho prihlasili na minimalnu mzdu teda na 340eur.pritom bere 800eur a teraz ponom chce zaplatit naklady na zdravotne a sosialne dokonca aj tie co ma platit zamestnavatel mozem sa opitat ci su naklady na zamestnanca odpocitatelne z dani?

Práca na dohodu

Dobrý deň, Budem pracovať na dohodu. Chcem sa spýtať, aký budem mať čistý príjem, ak budme pracovať 160 hodín mesačne a mzda je 2,80 na hodinu. Tiež by som Vás poprosila o informáciu, čo za mňa odvádza zamestnávateľ a aké poplatky si musím okrem zdravotného poistenia platiť sama a v akej výške. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Mzda od 1.1.2013

Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, ak mám príjem 68 eur/mes. v hrubom ako predseda svb a np a nemôžem pracovať na dohodu. Ako budem odvádzať daň s príjmu ako PO od 1.1.2013. Mám na mysli komplet všetky odvody zo sumy 68 eur/mes.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.