FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU MZDA

Odpovedal(a): Redakcia

Vymeriavací základ.

Dobry den, od 3.6.2012 som nezamestnana. Za jun mi bola vyplatena mzda za 2 dni + odmena (nie odstupne, odisla som dohodou, odmena bola zdanena). Mna by zaujimalo, co ide do vymeriavacieho zakladu za mesiac jul. Vsade je spominana hruba mzda zamestnanca. Ekonomka tvrdi, ze max. vymeriavaci zaklad za dva dni a nie za mesiac. Za odpoved vopred dakujem.

Príjem na dohodu

dobry den chcem sa spytat.Idem sa prihlasit na urad prace odpracovala som 4 roky v jednej firme.Teraz mi poslali vymeriavaci zaklad,ktory predpokladam mam dat na UP a z ktoreho mi vypočitaju podporu.Zaujima ma vo firme sme robili fond hodin plus nadčasy ktore sme museli odrobit išlo to do dohody o pracov.činnosti.Do roku2011 nam tu dohodu riadne počitali do hrubej mzdy kedy som mala hrubeho okolo 500eur.V roku2012 tie nadčasy už prestali davat do hrubej mzdy kde hrubeho som mala okolo320eur plus ta dohoda teda čisteho mi vyšlo okolo420.Ateraz ked mi prišiel ten vymeriavaci zaklad tak aj v roku 2011je už ta dohoda odpočitana takže mam v každom mesiaci už hrubeho tych 320eur.Myslite že je to v poriadku nemala by sa aj ta dohoda davat do hrubeho prijmu alebo si to firma tak dala aby si zmenšila platenie odvodov.Ak by som sa chcela stažovat poradte mi kde.Dakujem za odpoved

Mzda

dobry den chcem sa opytat može byt hruba mzda nižšia ako čista

Zrážka zo mzdy

Prosím o pomoc pri výpočte výšky zrážky zo mzdy pre exekučný príkaz.Jedná sa o neprednostnú pohľadávku.Z čistej mzdy odčítame nepostihnuteľné sumy a potom je zvyšok vyšší ako 150% zo sumy živ. minima./284,74/.Túto sumu bez obmedzenia zrazíme pre prednostnú pohľadávku + II. tretinu. Moja otázka znie, či aj pre NEPREDNOSTNÚ POHLADÁVKU bez obmedzenia zrazíme sumu 150% zo živ. minima/284,74/, alebo len I. tretinu. Ďakujem

Preplatok dane

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať do kedy je zamestnávateľ povinný vyplatiť zamestnancovi preplatok dane za rok 2011, ktorý si uplatnil. A čo robiť v prípade ak zamestnávateľ tvrdí, že preplatok môže zúčtovať až na konci tohto roka, že daňový úrad mu preplatok zamestnanca nemôže poukázať. Doteraz nebol vrátený preplatok dane z príjmu zamestnanca, ktorý bol uplatnený vo firme kde moja dcéra pracuje, kde sa obrátiť v takomto prípade, pretože firma nemá záujem tento preplatok zúčtovať vo výplatnom termíne a ani inak. Ďakujem za akúkoľvek odpoveď. resp. radu. S pozdravom Slováková

Dlhodobá PN

Dobry den. od 1.6. som nastupila do novej prace, pricom uz 4.6. som sa dostala do nemocnice a som na zrejme dlhsej PN. mala som odpracovane dva dni. podla coho sa mi bude pocitat marodka? a dostanem ju vobec, ked som pred tym nebola zamestnana vobec?

Preplatok dane z prijmu

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môj zamestnávateľ koná správne, keď mi nevyplatil preplatok dane z príjmu za rok 2011 vo výplate za apríl 2012, keď som sa o to zaujímala zdôvodnil to tým, že mu ešte daňový úrad neposlal tento preplatok. Viem, že nepostupuje podľa zákona o dani z príjmu, môže byť za to sankcionovaný? Ako sa môžem brániť? Ďakujem.

Prehľad.

Dobrý deň, mam 1 zamestnanca a ma HM ...minimalnu mzdu. Kedy sa rátaju preddavky a kedy nie?....a ak niesu preddavky, nemusí sa podávat prehlad?

Výpočet mzdy

Dobrý deň, som vojenský výsluhový dôchodca, ktorý nadalej pracuje. Rad by som vedel aká má byť moja čistá mzda pri hrubom príjme 850 Eur. Doteraz to bolo 586,20 Eur. No na kalkulačke na vašej stránke mi vyšlo 653 Eur. Aká suma je správna?

Dodvody do poisťovní

Som pracujuca dochodkyna na plny uvazok-pracovna zmluva.Aka by mala byt moja cista mzda zo sumy 866 eur?Uctovnicka mi vypocitala sumu 665 eur.No ja si myslim,ze -zakladne invalidne poistenie i poistenie v nezamestnanosti som uz nemala platit.Ale neviem ako je to s danami.Mozete mi napisat kolko by som mala platit dane z mojho zarobku.DAKUJEM.

Platenie odvodov

Dobrý deň chcela by som sa opýtať, že ako je to z odvodmi u zamestnanca, ktorý bol na predčastnom dôchodku aj poberal dôchodok no po uvedení zákona do platnosti o tom, že predčastný dôchodcovia nemôžu pracovať, ho ukončil a pracuje ďalej ako zamestnanec chcela by som veieť, že do ktorých fondou odvádza respek. neodvádza. Ďakujem

Preplatok mzdy

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, zamestnavateľ mojej mamy jej v jednom mesiaci minulého roku uhradil omylom sumu v hodnote hrubej mzdy namiesto čistej. NEprišla nato, nakoľko mala viac peňazí na účte, navyše vypl. pásky jej zamestnávateľ dával asi s dvojmesačným odstupom. Teraz sa jej ozvali, že peniaze chcú späť. Je povinná ich vrátiť, pokiaľ sa chyba stala na ich strane? Ďakujem pekne.

Ročné zúčtovanie dane

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na jednu vec. V roku 2011 som bola prvé tri mesiace evidovaná na Úrade práce, potom som bola zamestnaná a medzi dvoma zamestnaniami som bola 5 dní nezamestnaná a nebola som evidovaná počas týchto dní ani na Úrade práce. Čo v takom prípade treba robiť? Bude odo mňa zamestnávateľ aj za tieto dni požadovať dáky dokument pri ročnom zúčtovaní daní z príjmov? Vopred ďakujem!

Dobrovolné poistenie

Dobrý deň. V súčasnosti je umožnené znížiť si základ dane aj o položky, napr. dobrovoľné poistenie v nezamestanosti? Počas roka 2011 so platil dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti za mesiace október/november/december. Je to možné zarátať za nezdaniteľnú časť základu. Stačí zamestnávateľovi predložiť k ročnému zúčtovaniu doklad o zaplatení v pokladni soc.poisťovne alebo si je potrebné vyžiadať vystavenie nejákého dokladu a to dokladovať zamestnávateľovi. Ďakujem

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké…

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké doklady mám priniesť našej účtovníčke, aby mi urobila daňové priznanie, ak som v roku 2011 ukončila štúdium na vysokej škole, bola som dobrovoľne nezamestnaná, bola som evidovaná na úrade práce, mala som zamestnanie, v ktorom som dala výpoveď a teraz už piaty mesiac pracujem v ďalšom zamestnaní. Ďakujem

Ročné zúčtovanie dane

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké doklady mám priniesť našej účtovníčke, aby mi urobila daňové priznanie, ak som v roku 2011 ukončila štúdium na vysokej škole, bola som dobrovoľne nezamestnaná, bola som evidovaná na úrade práce, mala som zamestnanie, v ktorom som dala výpoveď a teraz už piaty mesiac pracujem v ďalšom zamestnaní. Ďakujem

Uzatvorená dohoda

Dobrý deň. Moja otázka je nasledovná - zamestnávateľ uzatvorí dohodu o pracovnej činnosti na 11 mesiacov so zamestnancom a v dohode si stanovia,že odmena mu bude vyplatená jednorázovo po ukočení dohody o pracovnej činnosti. Je to v poriadku - môže byť táto dohoda vyplatená jednou čiastkou až po ukočení dohody? Ďakujem.

Mzda

Dobry den rada by jsem se Vas zeptala: Pracuji v hotelu na hlavni pracovni pomer jako maser/terapeut. Dostavam klasicky mesicni plat,plus mam procenta s jednotlivych masazi! Na vyplatni pasce jsem dostala tyto procenta zdanene dvakrat. Jednou podle zakona o dani z prijmu fyzicke osoby a podruhe jako celkovy vypocet z platu-DPH. Tim nastalo, ze se mi me procenta zdanily zkoro o 40%. Muze tohle zamestnavatel udelat? Dekuji Veronika

Doplatok mzdy

Dobry den rad by som sa opytal kde sa da poziadat o doplatok mzdy k nemocenskym davkam a ci sa to da ked mama je uz viac ako rok na pn-ke ale je stale zamestnana.Na socialnej poistovny nie ani na urade prace sa o to neda poziadat.dakujem velmi pkene za odpoved

Výpočet mzdy

Poprosím o výpočet čistej mzdy, na zmluve mám 900 Eu hrubú mzdu. Mám 57 rokov, bez záväzkov, rozvedený.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.