FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU MZDA

Odpovedal(a): Redakcia

Príspevok ÚPSVaR.

Dobrý deň, úrad práce sociálnych vecí a rodiny poskytuje môjmu zamestnávateľovi a teda aj mne príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami t.j. § 50a zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti. Zamestnávateľ z tohto príspevku odvádza príspevok na zdravotné poistenie - to je myslím v poriadku, ale zo zvyšku príspevku mi odvádza aj preddavok na daň. Chcem sa spýtať, či robí správne, lebo príspevky poskytované úradom práce v rámci aktívnej politiky trhu práce sa nezahŕňajú do zdaniteľných príjmov. Ďakujem za odpoveď.

Mzda

Dobrý deň Chcel by som sa opýtať ohľadom čistej mzdy. Na internetových stránkach je množstvo kalkulačiek na výpočet čistej mzdy a mnohé vypočítajú čistú mzdu úplne inak a preto by som sa chcel informovať aká je čistá mzda pri 800Eur. Som zamestnaný od 1.7.2011 na Slovensku po návrate to zahraničia a už prvá mzda od zamestnávateľa bola veľmi neprehľadne vypočítaná na výplatnej páske--najmä preddavok na daň. ĎAKUJEM

Mzda sociálnej sestry

Dobry den, pracujem v zdravotnictve ako sociálna sestra. Chcem sa spytat ak mám mzdový základ 302 Eur co je menej ako je zivotné minumim a cistu mzdu dostávam okolo 280 eur ako je to mozné?? Musí byt dan zo mzdy v hodnote 19 percent platená mestacné. Strháva mi odvody + dan zo mzdy a nic mi nezostane. Ja to nechápem. Pracujem na plny úvazok a vyplata nizsia ako minimum. Prosím napíste mi presny postup ako vypocitat mzdu. Dakujem..

Výplata náhrady mzdy

Ktoré ustanovenia zákona o dani z príjmu alebo iných zákonov mi pomôžu dať jasnú odpoveď na otázku, či je zamestnávateľ povinný odviesť daň z príjmu po rozsudku náhrady mzdy bývalému zamestnancovi, keď niekoľko rokov (5) nenaplnil právoplatný a vykonateľný rozsudok o neplatnosti výpovede, pri jednoznačnom konštatovaní, že išlo o prekážku zo strany zamestnávateľa? Je oprávnené považovať rozsudok o náhrade mzdy ako náhradu ušlého zdaniteľného príjmu, ktorý nie je predmetom dane? Ďakujem za odpoveď

Mzda

Mal by som otazku.Asi po dvoch rokoch som sa vratil po autonehode spat do prace a ked som dostal vyplatu,zistil som,ze mi strhaju asi o 50eur viac ako predtym..Percentualne to uz nerobi 24 ale asi 30% z hrubej mzdy.Porovnal som vyplatne pasky s roku 2009 a terajsiu a zistil som ze v tej terajsej mam v kolonke nezd.cast na danovnika nulu a mam aj vyssie preddavky na dan.Udiala sa za posledne obdobie nejaka zmena v danovom zatazeni?

Náhrada mzdy

Ak ide o vyplatenie náhrady mzdy za viac ako 7 rokov vyrieknutej súdom, má zamestnávateľ z tejto sumy vypočítať a odviesť daň z príjmu alebo má vyplatiť sumu, ktorú určil súd ako brutto?

Platby do fondov

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda i na Slovenku je zaměstnavatel povinný platit zákonné pojištění za zaměstnance a kde bychom našli nějaký odkaz na výpočet a paragrafové změní zákona. Děkuji

Daňový úrad

Chcem sa opytat ako mam odhlasit zamestnanca ak uz nebudem zamestavat a danovy urad odo mna chce mesacne vykazy dalej aj ked uz ziadnych zamestancov nemam a nebudem mat dakujem

Pracovný čas

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako je to s pracovným časom vodičov z povolania. Zákonník práce hovorí o 40h týždennom prac. čase, ale podľa AETR môže mať vodič počas 14 dní odpracovaných 90h. Napr. v takom februári 2011 by to bolo 180h, čo je už o 20h viac než fond prac. času za ten mesiac. Ako sa tieto hodiny zohľadňujú na výplatných páskach? Ďakujem za odpoveď.

Príjem od firmy

Dobry den, som riadne zamestnana, ale vyskytol sa mi jednorazovy prijem do cca. 500 Eur, ktory by mi mal byt vyplateny okolo maja. Aku zmluvu mam uzatvorit s danou firmou, aby si ona mohla dat tuto sumu do nakladov bez toho, aby ma musela prihlasovat niekde do Socialnej poistovne alebo do roznych uradov. Zaroven taku zmluvu, ktora by mna stala co najmenej zohladnujuc dane a odvody. Dakujem

Príspevok na stravu

Naša firma poskytuje zamestnancom stravovanie v konkrétnej jedálni na stravné lístky - nie gastrolístky. Mne ako diabetikovi toto stravovanie zo zdravotných dôvodov nevyhovuje, o čom som predložil zamestnávateľovi potvrdenie od odborného lekára - diabetológa. Zamestnávateľ sa na základe mojej žiadosti o poskytnutie stravného a tohto potvrdenia rozhodol riešiť to finančnou formou. Prosím o odpoveď na otázku: Odvádza sa z tohto finančného príspevku daň a odvody? Ako je to z časťou príspevku zo sociálneho fondu?

Hlásenie za rok 2010

Dobrý deň, Mala by som problém ohľadne vyplňovania hlásenia za rok 2010. Ku koncu roka 2009 zamestnávateľ rozviazal pracovný pomer s niekoľkými zamestnancami. Keďže sme boli posledným zamestnávateľom, v roku 2010 firma spravila týmto bývalým zamestnancom ročné zúčtovanie. Jeden zamestnanec mal nárok na zamestnaneckú prémiu a v roku 2010 ju mal aj vyplatenú, ostatní mali len preplatok na dani. Týchto zamestnancov mi mzdový program v V.časti hlásenia neuvádza. Poučenie k hláseniu však píše, že súčet riadku 9 v V.časti hlásenia by sa mal zhodovať s údajom uvedeným na riadku "E" v časti IV. hlásenia. Ale mne sa takto nerovná. Neviem či teraz mám týchto bývalých zamestnancov dopísať na hlásenie ručne alebo mám hlásenie odovzdať bez nich. Ďakujem za radu.

Dovolenka

Dobrý deň, mala by som otázku ohľadne dovolenky zamestnanca. Zamestnanec si preniesol z roku 2010 na rok 2011 celu dovolenku, to je 25 dní. Ku koncu februára sa sním rozviaže pracovný pomer. Koľko dní nevyčerpanej dovolenky z roku 2010 musí zamestnávateľ preplatiť zamestnancovi?Ďakujem za odpoveď.

Príplatok ku mzde

Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, keď mám v pracovnej zmluve podpísanú hmotnú zodpovednosť, či je nejaký finančný príplatok k minimálnej mzde, lebo moja základná mesačná mzda je 276 € a od tohto základu mi zamestnávateľ odrátava percentá poistenia a konečná suma mzdy na účet je 250 €.

Ročné zúčtovanie

Dobrý deň! Chcela by som sa informovať som zamestnaná 18 rokov u stáleho zamestnávateľa u ktorého mám minimálnu mzdu , ešte nikdy som nedostala vyrovnanie dane. Neviem , či nemám naň nárok a o zamestaneckéj prémii ani nehovorím. Zamestanávateľ mi tvrdí , že nemám na to nárok. Mám ročný príjem 4177€ je to možné??

Exekúcie

chcela by som sa opytat ked som mala exekucie ci sa to da nieako uplatnit na danovom priznani a ak ano ci si to mam spravit ako dodatocne alebo co mam vlastne uctovnicke v praci povedat dakujem

Ročné zúčtovanie

Dobrý deň pán ing.Gúčik.Preposiela Vám ešte raz moje otázky.Prečítajte si ich a odpovedzte prosím čo sa pýtam a nie čo ma nezaujíma.Chcela by som sa spýtať.Tri roky robím ako zamestnanec vo firme,kde mám minimálnu mzdu.Mám jedno neplnoleté dieťa a celý rok som navynechala ani jeden deň v práci.Daňové priznanie mi robí zamestnavatel ale nikdy som ho nevidela,nemám doklad a dnes som sa dozvedela,že kamarátka,ktorá má taký istý príjem a nemá ani dieťa má každý rok preplatok a dostáva na účet od zamestnávatela cca 200;€. Prosím čím je to podmienené,bojím sa to spýtať zamestnávatela,aby som mu možno neukrivdila.???Rozmýšlam,že si dám danové spravit na vlasné náklady.Dakujem Petra Odpověď: Dobrý deň. 1. Máte právo požiadať zamestnávateľa aby Vám mesačne dával výplatnú pásku Vašej mzdy. 2. Vašou povinnosťou je požiadať zamestnávateľa do 15. 2. ďaľšieho roku o vykonanie ročného zúčtovania dane. 3. Po vykonaní ročného zúčtovania dane Vám zamestnávateľ dá písomné potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane.

ročné zúčtovanie dane

Mám zmluvu na minimálnu mzdu 268€.Je možné,aby s takým platom bol po daňovom priznaní preplatok?(u zamestnávateľa pracujem 3 roky a ani raz nebol) Je zamestnávateľ povinný mi dať doklad o daň.priznaní?

Mzda zamestnanca

Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať.Tri roky robím ako zamestnanec vo firme,kde mám minimálnu mzdu.Mám jedno neplnoleté dieťa a celý rok som navynechala ani jeden deň v práci.Daňové priznanie mi robí zamestnavatel ale nikdy som ho nevidela,nemám doklad a dnes som sa dozvedela,že kamarátka,ktorá má taký istý príjem a nemá ani dieťa má každý rok preplatok a dostáva na účet od zamestnávatela cca 200;€. Prosím čím je to podmienené,bojím sa to spýtať zamestnávatela,aby som mu možno neukrivdila.???Rozmýšlam,že si dám danové spravit na vlasné náklady.Dakujem Petra

príspevok po povodniach

zamestnanec dostal od ostatných zamestnancov, ktorým bola prevedená zrážka zo mzdy príspevok za povodne, je potrebné ho zdaniť, keďže to bola čiastka, ktorá už bola zdanená - pretože bola poskytnutá v čistom, teda po zdanení dakujem av

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.