FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU MZDA

Odpovedal(a): Redakcia

Mzda

Dobrý deň. Poradili ste mi už dva krát a zase vás žiadam o radu. Máme zamestnanca ktorý robí na pálenici paleničiara.Je to robotník, ktorý páli pálenku. Obec mu dala zmluvu v ktorej špecifikovala Zákonník práce § 121 odst.2, § 122 odst.5 a § 123 odst.2.Obec nemá kolektívnu zmluvu, zamestnanec nie je vedúci podľa mňa nevykonáva koncepčné , systémové, tvorivé,metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadne práca nadčas.Zamestnanec nesúhlasil. Dal podnet na inšpektorát práce. Podľa mňa ma pravdu.Preto Vás prosím o radu či obec si vobec može dovoliť takto zamestnávať občanov a takto ich doslova vydierať a ešte mu dala podpísať dodatok, kde mu zobrala 100 € z platu. Ďakujem za radu kontrolor obce.

mzda

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na postup výpočtu čisté mzdy na slovensku? Jak se počítá, krok za krokem, mohl by mi stím nekdo pomoc prosim. Snazil jsem se to vyhledat sam, ale vetsinou jsem podle tri stranek, dosel 3x k jinemu vysledku. Postupoval jsem takto: Hruba mzda - (socialní(9,4%)) + zdravotní(4%)) = dílcí základ dane (=mesacny základ dane). Z dílciho zakladu(=mesacnýho základu) dane se vycítá nezdanitelna cast zakladu dane na poplatnika.Tím si nejsem jistý, jak na to. Následne je z upravenho dilcího zakladu dane vypocitana dan z prijmu (19%). Hruba mzda - srázky(soc+zdrav) - dan z prijmu + mesicni danovy bonus(20 €) = cístá mzda Bonus na dite je 20 Euro? Existuje nějaká sleva na studenta nebo na zdravotne telesne postizene (ZTP)? Predem mockrat dekuji za odpověd :)

zamestnanecká prémia

dobry den v roku 2010 som pracovala 9 mesiacov a poberala som minimalnu mzdu od zamestnavatela vznika mi narok na zamestnanecku premiu pri podani danoveho priznania?som od oktobra 2010 nezamestnana.dakujem.

firma v konkurze

Dobrý deň, rada by som sa poradila s nasledovným: firma je v konkurze, zamestnankyňa, ktorá odišla na materskú dovolenku (ešte v čase fungovania firmy) si nárokuje na preplatenie zostatku dovolenky u správcu konkurznej podstaty. Ten sa odvoláva na to, že nemá všetky podklady, aj keď mu dotyčná všetko čo žiadal poskytla, doteraz dovolenku nepreplatil. Má nárok na preplatenie dovolenky? Ak áno na základe čoho sa má u neho odvolať? ďakujem za odpoveď

Náhrada za DPN

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosit o pomoc pri výpočte náhrady príjmu pri DPN. Moja priatelka pracovala dlhsie obdobie t.j. 4 roky v Bystrickom hoteli do konca júla 2009, následne od augusta 2009 v inej firme do 28.02.2010, následne sa stala nezamestnaná az do 02.09.2010 kedy sa zamestnala v dalsej (sucastnej) firme. Od 28.09.2010 je na DPN. Pravdepodobne nebude dlhsie ako 10 dní. Neviem ako si máme vypočítat kolko za toto obdobie dostane. Jej terajsí hrubý mesačný príjem je zmluvne 369,24 EUR. Viete nám poradit resp. vypočítat sumu, ktorú by dostala od zamestnávatela za 10 dní DPN. Ďakujem velmi pekne.

Dohodár

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že ak vo firme pracuje zamestnanec na dohodu a je evidovaný na úrade práce, či musí za neho zamestnávateľ odvádzať zrážkovú daň? ďakujem

Skončenie pracovného pomeru

Ahojte Chcela by som sa opytat ze ako je mozne ze mi zamstnavatel u ktoreho som bolazamestnana 12 rokou ma teraz prepustil s § 63 ods.b, z dôvodu nadbytočnosti. A vo vypovedi mi zadal este aj § 62 ods.1 .Mescnu vyplatu som mavala 150 az 160 eur zamestnavatel mi na tuto sumu vypocital dan 90 eur a nemieni mi vyplatit 3-nasobok trojmesacneho odstupneho na co vlastne mam narok lebo som u nich robila 12 rokou. Oni mi povedali ze sa musim uspokojit so 400 eurami to ma byt akoze moje odstupne. Vlastne by som chcela veiet ze naco mam podla vsetkeho narok naco nie a kolko dane mi mal strhnut. Vopred dakujem za odpoved S pozdravom Ildikó

Ročné zúčtovanie

dobry den chcem sa opytat ,syn sa my narodil 25.2.2009 manzelka je na materskej ja mam hrubu mzdu 430€ viete my cca vyratat kolko by sa my malo vracat dani?danove my robila firma a suma vratenych dani bola 40€ preco kamaratke ktora je tiez na materskej a jej syn sa narodil o tri mesiace skôr vratili 400€. dakujem za odpoved

zamestnanecká prémia

chcem sa opýtať, či mám nárok na zamestnaneckú prémiu ak môj základ dane je 2336 , pracovala som 8 mesiacov a zrazili mi aj preddavok na daň, ak mám nárok tak v akej sume, dakujem.

Potvrdenie o prijme.

zamestnavatel vyplatil mzdu za 12/2009 až v 2/2010. Chcem za spytať ako by malo vyzerat potvrdenie o prijme FO zo zavislej cinnosti . Malo by tam byt uvedene v hlavicke: Potvrdenie o prijmoch FO zo zav.činnosti.....za kalendarny rok 2009 alebo 2010 ? A v riadku 02 potvrdenia za 12/2009 ? Dakujem za skoru odpoved

Peniaze

Prosím vás poradte mi.Mali sme zaslane danove priznanie mojmu manzelovi,vsetko sme mali vybavene a zaslane a nedostal iba 68€,pricom sme ocakavali min. 200-300€,nakolko ja manzelka som roky nezamestnana a mame dva deti nemozme dostat tolko malo penazi.Ostatni zamestnanci stale dostavaju tak ako maju aj 500€,ale mojmu manzelovi bolo povedane ze on to nemoze dostat ale ze kvoli comu,nevieme,pricom vsetci kolegovia hovoria ze on tie peniaze dostat musi! Prosim POMOZTE,vopred velka VDAKA...DAKUJEM..!

príjem osobného asistenta

Osobná asistencia Moja mamka je invalidná dôchodkyňa a zároveň mala príjem ako osobná asitentka,do ktorých koloniek treba tieto príjmi vpísať a môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku? Ďakujem

daňový bonus

Po ukončení školy sa prihlásil na úrad práce dňa 14.7.2009, za júl 2009 má zamestnanec ešte nárok na daňový bonus ???

potvrdenie o výške prijmu

Dobry den, chcem Vas poprosit o radu.Moj byvaly zamestnavatel mi poslal potvrdenie o prijmoch FO zo závislej cinnosti za rok 2009. V potvdeni vsak uvadza aj vyplatenie mzdy ktoe mi realne vyplatene neboli. Konkretne za 3 mesiace. Moze takto postupovat aj ked mi to relane nevyplatil? ak nie tak je povinny mi to opravit alebo...ako??? dakujem

Pracovná zmluva

Dobrý deň, máme zamestnanú osobu na zástup MD, zmluva jej končí k 31.3.2010 a vráti sa nám pracovníčka z MD. Od 1.4.2010 ju chceme preradiť na zástup inej MD a aj na iné prac. miesto.Môžeme ukončiť starú zmluvu a vytvoriť novú, alebo musíme pokračovať v tej starej? Náplň práce je podobný charakter.

Práca

Dobry den.Chcela by som sa informovat ako mame riesit problem, ked manzel minuly rok pracoval v zahranici a zamestnavatel mu odmieta zaslat zapoctovy list?ako sa v takomto pripade riesi takyto problem? Dakujem velmi pekne za skoru odpoved.

Zamestnanecká prémia

Chcem sa opytat ci sa musi vyplnovat v danovom priznani zamestnanecká premia ked som robila na dohodu.Dakujem

Práca na dohodu

Ako dôchdca som pracoval aj na dohodu. Akú čiastku zárobku nie je potrebné zdaniť?

Náhrada za dovolenku

Dobry den, chcem sa opytat ako sa mi vypocita nahrada za dovolenku v januari 2010, ked do mesiaca oktober pozostavala moja mzda zo zakladnej zlozky a variabilnej zlozky, ale na konci oktobra 2009 som podpisal dohodu o skonceni pracovneho pomeru k 31.1.2010, kde sa pise ze od 1.novembra do 31.1.2010 mi bude "poskytovana nahrada mzdy vo vyske rovnajucej sa suctu zakladnej a variabilnej zlozky mzdy vo vyske 100%" . Berie sa za november a december tato 100% mzda, teda sucet zakladnej a variabilnej zlozky mzdy( samozrejme bez nahrad za sviatok prip. dovolenku), alebo len zakladna mzda?

Daňový bonus

Do 31.1.2009 som bola zamestnaná vo firme 3 roky. Začali hromadne prepúšťať a od 1.2.2009 som nezamestnaná.Od 16.8.2009 som sa zamestnala , ale v skúšobnej dobe som ochorela a od 2.11.2009 som na PN-ke.Idem v marci 2010 na operáciu.Kedˇ mi končila skúšobná doba počas PN-ky som dostala výpovedˇ.V tejto práci som poberala minimálnu mzdu 285 eur v hrubom,ale daňový bonus na 1 dieťa som nepoberala. Mám nárok na tento bonus ,a ktorá firma mi má urobiť daňové priznanie z dani príjmu FO ?

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.