FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU OSTATNÉ DANE

Odpovedal(a): Redakcia

daň z motorových vozidiel

dobrý deń, zabudol som zaplatiť daň z motorových vozidiel nakoľko ho používam len na polnohospodársku činnosť a daň je nulová. Dostal som výzvu a samozrejme som nato reagoval a podal danové priznanie ktoré bolo 0e. Po 2 mesiacoch my prisla pokuta za neskoré podanie danového priznania. Je možné podať odvolanie???

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Predaná jedna parcela a daňové priznanie

Dobrý deň, som účtovník firmy, ktorá vlastní stovky parciel a iných nemovitostí v jednom KÚ. V roku 2017 predala jednu parcelu a preto treba tento mesiac podať nové priznanie. Je nutné znova vyplniť toto priznanie úplne kompletne alebo je možné nejakým spôsobom registrovať len túto zmenu? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Ľ.Tomiš

Je možné platiť daň za psa 2x

Dobry den. Dan za svojho psa platim 9 rokov krajskemu mestu v ktorom zijem mam tam trvaly pobyt a v ktorom so mnou zije aj moj pes. Kupil som nehnutelnost uplne v inej obci a samozrejme na svoju nehnutelnost obcasne idem a vezmem si so sebou aj svojho psa. Na nasom trvalom pobyte sa vsak nic nemeni. Samozrejme ze si obec vsimla ze mam psa a strcili mi do schranky formular ze musim psa prihlasit u nich a platit dan im. Ako prosim postupovat? Mam povinnost platit dan 2x? Nakolko moj pes sa zdrziava na 2 miestach? Dakujem za odpoved

Daň z dedičstva

Dobry den, chcem sa opytat, ked som zdedil v roku 2016 pozemok v Rakusku a som danovy rezident na Sk, ci existuje nejaka dan z dedicstva, lebo v Rakusku vraj nieje a na Sk sa mam opytat? dakujem za info

Odmeny autorom článkov

Dobrý deň, mám občianske združenie a mal by som dostávať autorské honoráre za články publikované na zahraničnom blogu, teda ide o príjem zo zahraničia. 1. Potrebuje moje OZ DIČ? 2. Jedná sa o príjem, ktorý budeme musieť vyúčtovať aj v daňovom priznaní? 3. Bude sa musieť z tohto príjmu odviesť ešte nejaká daň? 4. Musí byť ďalej v účtovníctve uvedené, čo sa s týmto príjmom ďalej deje, môžem si ho napríklad vybrať z účtu a ľubovoľne použiť? Ďakujem za odpoveď.

Ako zaevidovať faktúru oslobodenú od dane

Dobrý den, prosim Vas mam otazku ohladom prijatej faktury od dodavatela za elektroinstalacne prace. Na fakture je napisane aj upozornenie "Prenos danovej povinnosti". Tato firma je platcom DPH. Cena za sluzby je 1162,72 eur bez DPH. (Vo FA v kolonke Oslobodene) Ako mame postupovat? Je v tejto cene aj zahrnuta DPH alebo ju mame pripocitat sami? - cize FA by bola 1395,26? Pan mi povedal pri preberani faktury, ze po uhrade mi pride FA aj s rozpisanou DPH. Ale dnes som mu volala a mi povedal, ze cena je oslobodena od DPH. Ako mam teda FA zaevidovat? Dufam ze som zrozumitelne napisala otazku a dakujem za rady.

Prenajímatie ako SZČO alebo súkromne

Som starobný dôchodca, prenajímam RD s príjmom cca 15000,-€/ rok. Ak budem prenájom robiť ako SZČO / okrem prenájmu budem poskytovať aj upratovacie služby v predmetnom dome/ môžem si uplatníť paušálne výdavky 40% / do výšky 5040,-€/? V prípade, že budem mať živnosť od 1.4.2016 a dovtedy som prenajímal ako fyzická osoba, musím dať 2 daňové priznania- za prvé 3 mesiace ako fyz. osoba a za mesiace IV.-XII. ako SZČO? Príjem ako fyz. osoba môžem rozdeliť na mňa a manželku? Môžme obaja uplatniť odpočet 500,-€ z príjmu?

Jednorázový príjem.

Dobrý deň, občan SR je zamestnaný a býva v prenajatom byte v ČR, cez zamestnávatela urobil výskum pre zahraničnú firmu začo dostal jednorazovú odmenu, čo zahraničná firma zdanila. Aké povinnosti má v SR,do DP ako má odmenu zapísať, treba z toho daň platiť??

Zrazená vysoká daň z vyplatenej poistky

Zdravím. otázka dane FO Platila som 17 rokov poistku ZPP3= Združené poistenie pracujúcich v Sk 100/ 3,32€ mesačne.Podľa poistnej zmluvy z toho bolo: 1,66€ združené poistenie pracujúcich 0,66€ úrazové poistenie 1,00€ pre prípad smrti. Platené: Zrážkou zo mzdy a neskôr šekmi už zdanenými peniazmi. Poistka bola uzavretá k veku 65 rokov. A od poistného som nebola oslobodená ani po dovŕšení 62 rokov. V 10/2015 mi bolo vyplatených včetne prémie za platenie nad 15 rokov = 574,90€ po zdanení 55,78€. V spriev.liste bolo uvedené, že zdaňovaná čiastka činila 293,61€ a z nej v sadzbe 19% stiahli uvedenú výšku dane. Odvolávajúc sa na zákonč.595/2003Z.z. Som presvedčená, že mi stiahli neprimeranú výšku, bez akéhokoľvek započítania či odpočítania, odpočitateľ- ných položiek, napr. životného minima a pod.. Som rozvedená 36 rokov žijem sama,bez akýchkoľvek iných príjmov mám na všetko,včetne bývania 315,80€ mesačne star.dôchodku. Mám podať daňové priznanie z tejto ZPP poistky, a mám nárok na vrátenie celej alebo len časti z tak pre mňa veľkej čiastky zrážky dane.

Daň zo zdedenej nehnuteľnosti

Dobry vecer, chcela by som sa spytat, ci mam povinnost podat danove priznanie, ked som zdedenim nadobudla ornu podu, ktora je v najme druzstva? Komu plynie povinnost platit dane? Dakujem za odpoved kj

Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň. Je možné žiadať od mesta vrátenie dane z nehnuteľnosti za rok 2009, ktorá bola vyrúbená neoprávnene? Konkrátne za budovu, ktorá nebola nikdy používaná na podnikateľské účely, čo bolo v dani za rok 2010 aj upravené, a daň bola stanovená len na "ostatné stavby". Daň za rok 2009 sme uhradili, ale až 21.4. 2010, keď nám bolo síce priznané, že stavba nie je na podnikanie, ale "vraj sa to už musí zaplatiť". Teraz nám však prišla výzva na zaplatenie úroku z omeškania platby za rok 2009, nakoľko sme ju zaplatili až v roku 2010. To ma dosť pobúrilo, lebo sme zaplatili 528,55 € a následná upravená daň je 126,- €. To je rozdiel 402,55 €. Platbu sme zaplatili neskoro pre to, lebo prebiehalo vybavovanie. Keď že prebehlo kladne v náš prospech, považovala som vec za uzavretú. Ďakujem za odpoveď.

Daň z nehnuteľnosti.

Daň z nehnuteľnosti. Mám prenajatý pozemok od poľnohospodárskeho družstva, za ktorý platím nájom. Postavil som na ňom gáter. Je to vybetonovaná jama 1 m hlboká a 2m široká a 2 m dlhá, kde je gáter osadený, ten je prekrytý plechovou halou. Kolaudačné rozhodnutie nebolo potrebné. Moja otázka znie: Kto platí daň z pozemkov ja alebo poľ. družstvo, Je tá vybetonovaná jama s plechovou halou stavba? Keď prestanem podnikať, musím platiť za stavbu, keď nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie? Ďakujem

Poplatok za odpad

Dobrý deň, jedná sa o otázku k poplatkom za odpad. Bývam v meste kde platím poplatky za odpad. Vlastním záhradu v inej obci, kde tiež platím poplatky za odpad (pretože ho tam aj produkujem aj nechávam likvidovať - odvážať). Som vlastníkom ďalšej nehnutelnosti v mieste bydliska rodičov, ktorá ale nie je obývateľná. Rodičov chodievam navštevovať raz, dvakrát do roka. Bývam u nich. V prípade produkcie odpadu ide do ich popolnice. Doteraz som neplatil poplatky za odpad. Tento rok som ale dostal výzvu, že sa zmenil zákon o odpadoch a v odvolávke na tento zákon, že som povinný platiť poplatky za odvoz odpadu aj keď nie som jeho producentom - len na základe vlastníctva nehnutelnosti. Nie je odvolávaka na záväzné rozhodnutie obce. Mám dve otázky: Má na takýto postup zo zákona obec právo? Ak áno, je takýto zákon v súlade s ústavou? (Veď prečo by som mal platiť za službu, ktorú neodoberám!?) Ďakujem za odpoveď.

Poplatok za konunálny odpad

Dobrý deň Mám trvalý pobyt na dedine a vlastním 3 izbový byt v meste kde mám prechodný pobyt. Zaujíma ma komu mám platiť za komunálný odpad dedine či meste. dakujem za odpoved

Miestne dane

Dobrý deň, som vlastníkom rodinného domu po rodičoch v mieste kde nemám ani prechodné a ani trvalé bydlisko. Dom je neobývaný. Správca dane ho zaradil do kategórie c) stavby rekreačných a záhradkárskych chát a domčekov na individuálnu rekreáciu, kde ma možnosť uplatniť výrazne vyššiu sadzbu. Dom neprenajímam a nevyužívam ani na rekreáciu. Občas, jeden až dvakrát za rok chodím vyvetrať a skontrolovať. Zároveň správca dane my vyrubil aj plný poplatok za komunálny odpad, napriek tomu, že tento platím v mieste trvalého bydliska, kde sa aj zdržujem. Postupuje obec správne ? Kde je tu logika veď odpad tvorím na mieste, kde sa zdržujem. Ďakujem za odpoveď

Poplatok za odpad

Dobrý deň. Môj dotaz sa týka miestneho poplatku za odpad. Trvalý pobyt mám na Slovensku, ale vydala som sa za českého občana a bývame v ČR, kde mám prechodný pobyt. Na trvalý pobyt v ČR mám nárok až po 2 rokoch prechodného pobytu v ČR. Na akej adrese mám miestny poplatok za odpad platiť? Za odpoveď ďakujem.

Kúpa bytu

dobry den ,,,tusim ze mam nezrovnalosti dani,,kupil som byt v roku 2008,a dalsi v roku 2010,no netusil som ze musim podat danove priznanie.napiste mi prosim,co mam robit,ak to chcem dat do poriadku,a aka ma caka pokuta,,jedna sa o 2.izbove byty presove..cakam na vasu opoved,,vopred dakujem,,

Daň z majetku

Dobrý deň, potrebujem podať daňové priznanie- daň zo stavby, stavba slúžiaca na vlastnú administratívu, 3 podlažia, zastavaná plocha 384 m2, na prízemí sú priestory na podnikanie - podlahová plocha 170 m2, a na treťom podlaží sú byty prenajaté zamestnancom. Ako vyplniť daňové priznanie? Vyplniť tlačivo stavba slúžiaca na viacero účelov?

Daň z majetku

Tento mesiac som sa stal odkúpením pozemku / záhrady / jej vlastníkom.Kedy a akým spôsobom mám ohlásiť daňovému úradu túto okolnosť, aby som mohol v budúcnosti platiť daň.Pozemok má plochu cca 530 m2.

Daň z nehnuteľnosti.

dobrý deň ,2byt do osobneho vlastnictva som kupila v oktobri roku 2012.Je to novostavba z r.2009.som povinna zaplatiť daň z nehnuteľnosti ??V akej vyške sumy je táto daň stanovená ak bývam v Trnave a byt je o rozlohe 52 m2?? dakujem za skorú odpoveď a pomoc

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.