FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU PODNIKANIE A DANE

Odpovedal(a): Redakcia

čo s účtom ak preruším živnosť

chcem sa spýtať čo s účtom po prerušení živnosti. z účtu splácam úver ten ale neodpisujem ako podnikatelský ..môžem na účet po prerušení živnosti vkladať peniaze??

Dan z casopisu

Dobrý deň prajem! Mal som taký nápad, že chcel by som založit nový časopis, ktorý by vyšiel štyrikrát ročne. Ako by som mohol vydať legálne? Mám založiť živnosť? Ako predám, a ako platím daň z toho? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vyplniť DP pri živnosti

dobrý deň., mám živnosť, v roku 2017 som mala príjmy 1.650€ a výdavky 1.200 €.. podla zákona ak nedosiahnem sumu okolo 1.900€ daňove priznanie síce podávam ale daň z príjmu neplatím. Chcem sa opýtať ktoré všetky kolonky v daňovom priznaní typu B vyplním. Je ich tam veľmi veľa a ja som z toho stratená .ďakujem pekne

Podnikanie na Youtube a živnostenské oprávnenie

Dobrý večer, Keby mám YouTube alebo Twitch channel kde by mi vznikol príjem (z YouTube z videí a z Twitch z donatov - príspevok ľudí) Od akej výšky ročného príjmu to treba zdaniť? Treba mať aj živnostenský list? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný večer.

SZČO a plná invalidita

Dobrý deň, som 70% ZŤP a pracujem na živnosť nejako som sa nedočítal, že aké mám všetky úľavy a týmto by som sa chcel opýtať, že aké všetky úľavy mám, keď pracujem v firme na živnosť ako ZŤP. Ďakujem.

Stačí živnostníkovi len výpis z účtu.

zdravím, som živnostník a vediem jednoduché učtovníctvo + paušálne výdavky.Všetky prímy dostávam na účet. Stači my viesť iba výpis z učtu alebo potrebujem aj faktúry ?????

Platiť preddavok na daň pri pozastavenej živnosti

Dobrý deň prajem, popri zamestnaní (hlavný príjem) súčasne vykonávam živnosť 1. rok - od 28.10.2015 do 21.12.2016, prerušenie resp. pozastavenie živnosti od 21.12.2016-21.12.2017. Súčasne so vykonal ako fyzická osoba (nie na živnosť) dohodu o vykonaní práci §226 ZP s odmenou z ktorej bola obecným úradom stiahnutá daň. 1.otázka Ktoré tlačivo mám použiť k dani s príjmu? 2.otázka Preddavok na daň v roku 2017 mám platiť aj keď je živnosť pozastavená na 1 rok? Ďakujem, pekný deň prajem.

Musím podávať daňové priznanie pri nulových príjmoch zo živnosti

Dobry den, mam zivnost na Slovensku necely rok s nulovym prijmom. Neskor nato zamestnany v zahranici. Je nutne podavat DP? Druha otazka, po otvoreni zivnosti niekolko mesiacov platene povinne zdravotne poistenie. Ak by som podaval DP v tomto pripade, je to strata? A prip.pausalne vydavky? Pre uplnost, predtym ziadne prijmy na Slovensku, odhlaseny z ZP. Dakujem za odpoved

Kto podáva daňové priznanie za s.r.o.

Dobrý deň, rozvádzam sa s manželom, som spoločníčkou v s.r.o. a konateľom je jej manžel. Firma je spiaca, nečinná. Je mi jasné, že za rok 2015 ju nutné podať nulové DP, ale chcem sa opýtať, kto ho musí podať ... spoločník alebo konateľ firmy? A resp. kto musí zaplatiť daňovú licenciu?

Uplatnenie výdavkov pred založením živnosti do nák

Dobry den. Od januara zacinam podnikat v cukrarskej vyrobe.Teraz zriadujem prevádzku, vybavujem potrebné náležitosti, kupujem zariadenie atd. Chcem sa opytat možem si po založení živnosti alebo s.r.o uplatniť náklady vzniknuté v predošlom období- t.j.oktober 2015 až januar 2016?,

Tlačivá DP

Dobry den,chcem sa spytat kedy budu k dispozicii tlaciva k DP za rok 2013?A ci budu aj vo formate xls?Dakujem za odpoved.Marian.

Kúpa tovaru

dobry den.chel by som od vas radu čo robit.kupoval som tovar od jedneho chlapika a on mi daval bločky ako doklad o zaplateni z roznych stavebnín.po nejakom čase prišla kriminalka a pozbierala jeho bločky aj moje danove priznania.nadobudol som dojem že su falošné na čo sa mam pripravit ked su isto falošné.ked on neodviedol dph budem musiet ja ešter raz ved som mu už zaplatil.

formulár EÚ/EWR

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri vyplnení formularu EU/EWR. Švagor robi v nemecku, ma to tu dať potvrdiť a doniesť do nemecka. Neviem však kde ten formular najdem a čo tam treba vyplniť. Na ďanovom urade nám bolo povedane, že to nie je ich povinnosť nám hovoriť čo tam treba vyplniť. Za Vašu odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Brigáda

Dobry den, vcera som študovala opat zakonnik práce, pretoze sa ku mne na brigádu hlási 17 ročná študentka, vyzera minimálne na 20, rozumovo je tiez vyspela. Ide o prácu cez víkend, predaj cez okienko v rýchlom občerstvení, ako samostatná obsluha (bude tam ako jediný zamestnanec) Vzhľadom na to, ze všade brigáduju studenti som mala pocit, ze problem nebude, ale po prestudovani zákonníka práce a ak som to dobre pochopila, tak asi bude problem. Poradite mi? Ako mladistvá na dohodu o BPŠ može robiť za 24 hodín max 8 hodín a musí mat medzi smenami nepretrzitý odpočinok 14hodín, tyzdenne moze odpracovat max 20 hodín tyzdenne. O uzavretí dohody a o jej skončení musí byt informovaný zákonný zástupca, to by som riešila podpisom na dohode. Ako mladistva musi mat pred nastupom lekarsku prehliadku bezpodmienečne. To vsetko mi je jasne. Len mi nie je jasne, ci moze robiť sama, ci to neovplyvni jej bezpečnost, rovnako aj moznost porezania alebo popalenia pri pri priprave jedla. A v § 93 ods 2 sa hovorí, ze je mozne nepretržitý odpočinok v týzdni (sobota a nedela) presunut na ine 2 po sebe nasledujuce dni, u zamestnancov nad 18 rokov. Teda som spravne pochopila, ze nemože robiť cez víkendy ked este nema 18? Dostala som na podnikanie príspevok z UP, tak si nemozem a nechcem dovolit žiaden preslap, hlavne nie s mladistvými. Dakujem za vase rady

Zamestnanie

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať som SZČO a som zamestnaný vo svojej vlastnej sro . . . Možem sa aj inde zamestnať na trvalý pracovný pomer a popri inom zamestnaní podnikať ? ? ?

Registračná pokladňa.

Poprosim o informaciu,v registracnej pokladni staci ked je pri predaji uvedene cigarety a cena alebo treba aj nazov konkretnej znacky trebars Malboro a cena,pripadne aj druh ako lait alebo moze to zostat len ako som uviedol len cigarety?dakujem za odpoved.

Obchodná činnosť sro

Situácia: Spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá nie je platcom DPH sa zaoberá online predajom mobilov v tuzemsku. Spoločnosť má v pláne realizovať rovnako aj výkup používaných mobilov od rôznych subjektov, pričom k výkupu a zaplateniu dôjde ihneď. Výkup bude prebiehať od PO ale aj od FO. Otázka: 1. v akej hodnote môže byť tovar od fyzickej osoby za 1 mesiac maximálne? 2. Aký doklad je potrebné vystaviť na výkup takéhoto tovaru? Ďakujem 2.

Požička na auto

Dobrý deň, som študent a chcel by som si zobrať pôžičku na auto. Neviem ale, ktorá pôžička by bola pre mňa najvýhodnejšia do sumy 5000€ a splatnosťou okolo 2 - 3 rokov. Také zhrnutie všetkých informácií som našiel len na stránke http://www.pozickauver.com/ Nevedeli by ste mi poradiť bližšie ?

Dane v EÚ

Potrebovala by som vedieť aké sú súčasné trendy zdaňovania z pohľadu harmonizácie dani v EÚ. Ak je možné mi poskytnúť odpoved na túto otázku bola by som veľmi vďačná.

Podnikanie

DObry den, mam klasicky trvaly pracovny pomer a chcela by som sa registrovat na danovom urade kvoli prideleniu DIC a nasledne predavat vlastnorucne autorske veci (modne doplnky, bizuteriu) na trhoch a jarmokoch. Je DIC na tento predaj postacujuce, alebo treba zivnost? Ak staci DIC, ake su odvody v pripade ze zamestnavatel za mna plati zdravotnu aj socialnu poistovnu. Platia sa mesacne nejake poplatky? Alebo iba dan z prijmu nad urcitu hranicu? Aka je tato hranica? Dakujem pekne za odpoved.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.