FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PODNIKANIE A DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Aké odvody platím ako živnostník dôchodca

Som starobný dôchodca a otvoril som si živnosť v mesiaci február.Predtým som mal živnosť od roku 1991 do roku 2000.Moja otázka znie : aké odvody a dane musím platiť v prvom roku živn.podnikania .Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako živnosť ovplyvní terajší dôchodok?

Dobrý deň.Som starobný dôchodca a budem pracovať na živnosť.Ovplyvní táto skutočnosť môj doterajší dôchodok ? Ďakujem.Odpovedal(a): Redakcia

Predaj spoločnosti s.r.o.

V roku 2015 som predala svoju spoločnosť s.r.o. a nový majiteľ a konateľ v jednej osobe dodnes neurobil vklad do OR. Stale figurujem v registri ako konatel a jediny spolocnik danej s.r.o. Firma je uplne neaktivna, nema ziadne dlhy ani nesplnene pohladavky. Len mi nvadi, ze stale figurujem ako podnikatelka, hoci uz 4 roky nepodnikam. Mam vsetky dokumenty riadneho prevodu spolocnosti a rada by som veci dala na poriadok. Novy konatel udajne dokumenty stratil, momentalne nema zaujem podnikat a ani nema cas veci davat na pravu mieru. Co mozem urobit pre to, aby spolocnost uz v OR nefigurovala, pripadne aby tam uz nefigurovalo moje meno? Dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Konkurzná prihláška

Dobrý deň, mám podanú konkurznú prihlášku v r. 2001 na Kraj.sude pohľadávka voči Devin banke. V máji bolo vydané Uznesenie, čiže spor by mal byť ukončený v tomto roku. Na predpísanom tlačive nie sú uvedené úroky z omeškania, odškodnenie.....Chcela by som vedieť či si môžem nárokovať na úroky, inflačné, za tie dlhé roky čakania keďže hodnota peňazi klesla. V danom roku som nevedela, že spor sa bude roky,rokúce naťahovať.Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Miroslav

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Môže osoba odpracovať u jedného zamestnávateľa počas roka (napríklad cez leto) na základe Dohody o vykonaní práce 350 hodín a následne (na jeseň počas semestra na VŠ ako študent) pracovať na Dohodu o brigádnickej práci študentov? Je možná takáto následnosť dohôd? Alebo takýto postup u rovnakého zamestnávateľa nie je možný? Ďakujem!


Odpovedal(a): Redakcia

Môžem podať daňové priznanie pri existencii elektronickej schránky?

Som SZČO, chcem podať daňové priznanie za rok 2018. Mám zriadenú elektronickú schránku na DU. Moja otázka znie: Môžem DP za rok 2018 podávať klasickou papierovou formou, alebo je nutné elektronicky? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

čo s účtom ak preruším živnosť

chcem sa spýtať čo s účtom po prerušení živnosti. z účtu splácam úver ten ale neodpisujem ako podnikatelský ..môžem na účet po prerušení živnosti vkladať peniaze??


Odpovedal(a): Redakcia

Dan z casopisu

Dobrý deň prajem! Mal som taký nápad, že chcel by som založit nový časopis, ktorý by vyšiel štyrikrát ročne. Ako by som mohol vydať legálne? Mám založiť živnosť? Ako predám, a ako platím daň z toho? Ďakujem vopred za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vyplniť DP pri živnosti

dobrý deň., mám živnosť, v roku 2017 som mala príjmy 1.650€ a výdavky 1.200 €.. podla zákona ak nedosiahnem sumu okolo 1.900€ daňove priznanie síce podávam ale daň z príjmu neplatím. Chcem sa opýtať ktoré všetky kolonky v daňovom priznaní typu B vyplním. Je ich tam veľmi veľa a ja som z toho stratená .ďakujem pekne


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Podnikanie na Youtube a živnostenské oprávnenie

Dobrý večer, Keby mám YouTube alebo Twitch channel kde by mi vznikol príjem (z YouTube z videí a z Twitch z donatov - príspevok ľudí) Od akej výšky ročného príjmu to treba zdaniť? Treba mať aj živnostenský list? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný večer.Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

SZČO a plná invalidita

Dobrý deň, som 70% ZŤP a pracujem na živnosť nejako som sa nedočítal, že aké mám všetky úľavy a týmto by som sa chcel opýtať, že aké všetky úľavy mám, keď pracujem v firme na živnosť ako ZŤP. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Stačí živnostníkovi len výpis z účtu.

zdravím, som živnostník a vediem jednoduché učtovníctvo + paušálne výdavky.Všetky prímy dostávam na účet. Stači my viesť iba výpis z učtu alebo potrebujem aj faktúry ?????


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Platiť preddavok na daň pri pozastavenej živnosti

Dobrý deň prajem, popri zamestnaní (hlavný príjem) súčasne vykonávam živnosť 1. rok - od 28.10.2015 do 21.12.2016, prerušenie resp. pozastavenie živnosti od 21.12.2016-21.12.2017. Súčasne so vykonal ako fyzická osoba (nie na živnosť) dohodu o vykonaní práci §226 ZP s odmenou z ktorej bola obecným úradom stiahnutá daň. 1.otázka Ktoré tlačivo mám použiť k dani s príjmu? 2.otázka Preddavok na daň v roku 2017 mám platiť aj keď je živnosť pozastavená na 1 rok? Ďakujem, pekný deň prajem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať daňové priznanie pri nulových príjmoch zo živnosti

Dobry den, mam zivnost na Slovensku necely rok s nulovym prijmom. Neskor nato zamestnany v zahranici. Je nutne podavat DP? Druha otazka, po otvoreni zivnosti niekolko mesiacov platene povinne zdravotne poistenie. Ak by som podaval DP v tomto pripade, je to strata? A prip.pausalne vydavky? Pre uplnost, predtym ziadne prijmy na Slovensku, odhlaseny z ZP. Dakujem za odpoved


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kto podáva daňové priznanie za s.r.o.

Dobrý deň, rozvádzam sa s manželom, som spoločníčkou v s.r.o. a konateľom je jej manžel. Firma je spiaca, nečinná. Je mi jasné, že za rok 2015 ju nutné podať nulové DP, ale chcem sa opýtať, kto ho musí podať ... spoločník alebo konateľ firmy? A resp. kto musí zaplatiť daňovú licenciu?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Uplatnenie výdavkov pred založením živnosti do nák

Dobry den. Od januara zacinam podnikat v cukrarskej vyrobe.Teraz zriadujem prevádzku, vybavujem potrebné náležitosti, kupujem zariadenie atd. Chcem sa opytat možem si po založení živnosti alebo s.r.o uplatniť náklady vzniknuté v predošlom období- t.j.oktober 2015 až januar 2016?,


Odpovedal(a): Redakcia

Tlačivá DP

Dobry den,chcem sa spytat kedy budu k dispozicii tlaciva k DP za rok 2013?A ci budu aj vo formate xls?Dakujem za odpoved.Marian.


Odpovedal(a): Redakcia

Kúpa tovaru

dobry den.chel by som od vas radu čo robit.kupoval som tovar od jedneho chlapika a on mi daval bločky ako doklad o zaplateni z roznych stavebnín.po nejakom čase prišla kriminalka a pozbierala jeho bločky aj moje danove priznania.nadobudol som dojem že su falošné na čo sa mam pripravit ked su isto falošné.ked on neodviedol dph budem musiet ja ešter raz ved som mu už zaplatil.


Odpovedal(a): Redakcia

formulár EÚ/EWR

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri vyplnení formularu EU/EWR. Švagor robi v nemecku, ma to tu dať potvrdiť a doniesť do nemecka. Neviem však kde ten formular najdem a čo tam treba vyplniť. Na ďanovom urade nám bolo povedane, že to nie je ich povinnosť nám hovoriť čo tam treba vyplniť. Za Vašu odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Brigáda

Dobry den, vcera som študovala opat zakonnik práce, pretoze sa ku mne na brigádu hlási 17 ročná študentka, vyzera minimálne na 20, rozumovo je tiez vyspela. Ide o prácu cez víkend, predaj cez okienko v rýchlom občerstvení, ako samostatná obsluha (bude tam ako jediný zamestnanec) Vzhľadom na to, ze všade brigáduju studenti som mala pocit, ze problem nebude, ale po prestudovani zákonníka práce a ak som to dobre pochopila, tak asi bude problem. Poradite mi? Ako mladistvá na dohodu o BPŠ može robiť za 24 hodín max 8 hodín a musí mat medzi smenami nepretrzitý odpočinok 14hodín, tyzdenne moze odpracovat max 20 hodín tyzdenne. O uzavretí dohody a o jej skončení musí byt informovaný zákonný zástupca, to by som riešila podpisom na dohode. Ako mladistva musi mat pred nastupom lekarsku prehliadku bezpodmienečne. To vsetko mi je jasne. Len mi nie je jasne, ci moze robiť sama, ci to neovplyvni jej bezpečnost, rovnako aj moznost porezania alebo popalenia pri pri priprave jedla. A v § 93 ods 2 sa hovorí, ze je mozne nepretržitý odpočinok v týzdni (sobota a nedela) presunut na ine 2 po sebe nasledujuce dni, u zamestnancov nad 18 rokov. Teda som spravne pochopila, ze nemože robiť cez víkendy ked este nema 18? Dostala som na podnikanie príspevok z UP, tak si nemozem a nechcem dovolit žiaden preslap, hlavne nie s mladistvými. Dakujem za vase rady