FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PODNIKANIE A DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Obchodná činnosť sro

Situácia: Spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá nie je platcom DPH sa zaoberá online predajom mobilov v tuzemsku. Spoločnosť má v pláne realizovať rovnako aj výkup používaných mobilov od rôznych subjektov, pričom k výkupu a zaplateniu dôjde ihneď. Výkup bude prebiehať od PO ale aj od FO. Otázka: 1. v akej hodnote môže byť tovar od fyzickej osoby za 1 mesiac maximálne? 2. Aký doklad je potrebné vystaviť na výkup takéhoto tovaru? Ďakujem 2.

Požička na auto

Dobrý deň, som študent a chcel by som si zobrať pôžičku na auto. Neviem ale, ktorá pôžička by bola pre mňa najvýhodnejšia do sumy 5000€ a splatnosťou okolo 2 - 3 rokov. Také zhrnutie všetkých informácií som našiel len na stránke http://www.pozickauver.com/ Nevedeli by ste mi poradiť bližšie ?

Dane v EÚ

Potrebovala by som vedieť aké sú súčasné trendy zdaňovania z pohľadu harmonizácie dani v EÚ. Ak je možné mi poskytnúť odpoved na túto otázku bola by som veľmi vďačná.

Podnikanie

DObry den, mam klasicky trvaly pracovny pomer a chcela by som sa registrovat na danovom urade kvoli prideleniu DIC a nasledne predavat vlastnorucne autorske veci (modne doplnky, bizuteriu) na trhoch a jarmokoch. Je DIC na tento predaj postacujuce, alebo treba zivnost? Ak staci DIC, ake su odvody v pripade ze zamestnavatel za mna plati zdravotnu aj socialnu poistovnu. Platia sa mesacne nejake poplatky? Alebo iba dan z prijmu nad urcitu hranicu? Aka je tato hranica? Dakujem pekne za odpoved.

Dobrý deň prajem.Ešte by som sa Vás chcela opytať…

Dobrý deň prajem.Ešte by som sa Vás chcela opytať ja musim dať platiť aj do poisťovni z predaja.Ja som na Slovensku odhlasená z poisťovni.Veľmi pekne Vám dakujem zaodpoved . S pozdravom Korytiaková

Ubytovacie zariadenie

Dobrý deň prajem. Prenajímam ubytovacie zariadenie na kúpalisku, ktoré je vzdialené od môjho trvalého pobytu 150 km. Týždenne dochádzam, pri výmene rekreantov, upratovať, odovzdať-preberať zariadenie. Môžem do výdavkov účtovať používanie motorového vozidla syna, náhradu za km a spotrebu PHM, bez toho, aby syn zaplatil cestnú daň. Nie je podnikateľ. Ako mám viesť príjmy a výdavky. Som dôchodca. Mám pridelené DIČ na nájom. Stačí na príjem príjmový pokladničný doklad, alebo príjem na účet. Výdavky si uplatňujem skutočné, nakoľko kúpalisko mi fakturuje za umiestnenie zariadenia.

Paušálne výdavky

dobrý deň je výška pausálnych nákladov 40% z príjmu ohraničená ako nejaká maximálne suma? dakujem

Predaj garáže

Dobrý deň. V januári t.r. som predal garáž, ktorú som vlastnil viac ako 5 rokov. Musím zaplatiť do zdravotnej poisťovni? Ak áno , tak koľko? Ďakujem.

Taxi služba

Mám problém pri danovom priznaní,jedná sa o jednoduché úctovanie v taxisluzbe.Je potrebne aby vo vykaze o majetku a zavazkoch bola na riadku 21 minimáne suma 1000 eur na jedno prevadzkovane auto a tym sa zabezpecila financna spolahlivost prepravcu na vydanie novej koncesnej listiny,ale nie je mi jasne,co to krytie musi byt.Su to prosriedky na ucte,alebo v banke,alebo...Neviem si dat rady a chcem aby to bolo v poriadku,aby som nemala problemy pri vydavani novej koncesie.Poznamka,auto je moje,nie je dane do podnikania,zaplatene v hotovoati,nie na pozicku,podnikam 5 rokov.Dakujem za pomoc

Práca v Rakúsku

Dobrý den.Chcem sa spýtať,čo všetko si možem odpísať z daní,ked idem pracovať do Rakuska na slovensku živnost.Napíšem príklad:zarabam v rakusku 4000Eur,mam ženu a jedno dieťa,cestujem do prace vlastným autom a hradím si ubytovanie.Kde odvádzam dane?Na Slovensku alebo v Rakusku?Ak u nas,ako si potom vypočítam dane?Poberám aj invalidný dochodok čiastočny. Chcem si založiť živnosť a je to pre mna nove. Dakujem vám za odpoved.

Práca na doma

Doibrý deň chcem poprosiť o stanovisko k uvedenému : Od 1.3.2013 sme uzatvorili pracovný pomer so zamestnancami, ktorý vykonávajú prácu telesales v svojich priestoroch doma. V pracovnej zmluve majú uvedené že firma im bude na základe kalkulácie skutočných nákladov platiť mesačný paušál za tieto priestory. Tieto príjmy považované podľa par. 5 ods. f - nie sú predmetom dane. Boli na DU a bolo im odporučené aby sa registrovali ako prenajímatelia priestorov a po skončení zd. obdobia podali DP z príjmov z prenájmu. Ako je to s platením poistného z týchto príjmov. Ďakujem ya odpoveď. Mária

Dodanie služby do ČR

Dobrý deň, chcela by som poradiť ohľadom daňového priznania FO typ B. Slovenský živnostník,neplatca DPH, vykonáva v Českej republike vodoinštalatérske práce. Služby fakturuje v CZK. Má v ČR založený účet, na ktorý mu chodia úhrady tiež v CZK. Nevedie jednoduché, uplatňuje si 40 % výdavky. napríklad: vystaví faktúru 31.5.2012 na sumu 20 000 CZK. Úhrada príde na bankový účet 15.7.2012. Otázka: Pre ocenenie príjmov do DP je smerodajný kurz vystavenia faktúry, alebo prijatia platby? Prípadne treba brať do úvahy aj vzniknuté kurzové rozdiely (zisky,straty), aj ked nevedie účtovníctvo? Ďakujem

Súkromný účet v podnikaní.

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to so SZČO, ktorá má povinnosť viesť jednoduché účtovníctvo a na podnikanie používa svoj osobný súkromný účet. Môže si poplatky za vedenie tohto súkromného účtu dať ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, alebo nie? a ako je to s kreditnými úrokmi na tomto účte – musí ich zahrnúť do príjmov zvyšujúcich základ dane alebo nie? Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň, chcem sa opýtať či som povinná podávať…

Dobrý deň, chcem sa opýtať či som povinná podávať daň.priznanie za rok 2012? Od júla 2011 som bola zahlásená na ÚP, neskôr som cez ÚP požiadala o príspevok na podnikanie(internetový obchod), ktorý mi schválili 30/07/2012,živnosť na(internetový obchod) mám od 01/07/2012 s odkladom o 1 mesiac čiže 01/08/2012 bohužiaľ doteraz som nemala okrem príspevku ŽIADNY PRÍJEM z podnikania, pretože e-shop spúštam len teraz, čiže som si platila len odvody do zdr.poisťovne. Popri živnosti som od nov 2012 brigádovala na dohodu, to bol môj jediný príjem,je potrebné tento údaj uviesť v daň.priznaní alebo to uvedie v daň.priznaní môj zamestnávateľ? Ďakujem a zároveň prosím o podrobnú odpoveď, pretože v tom mám chaos. Dúfam že je to pochopiteľné, ak nie poprosím o zaslanie otázok na môj e-mail hannah.k@azet.sk. Ďakujem.

Daňové priznanie

Dobrý deň, chcem sa opýtať či som povinná podávať daň.priznanie za rok 2012? Od júla 2011 som bola zahlásená na ÚP, neskôr som požiadala o príspevok na podnikanie, ktorý mi schválili 30/07/2012,živnosť(internetový obchod) mám od 1/07/2012 s odkladom o 1 mesiac čiže 01/08/2012 bohužiaľ doteraz som nemala okrem príspevku žiadny príjem z podnikania čiže som si platila len odvody do zdr.poisťovne. Popri živnosti som od nov 2012 brigádovala na dohodu, to bol môj jediný príjem,je potrebné tento údaj uviesť v daň.priznaní alebo to uvedie v daň.priznaní môj zamestnávateľ? Ďakujem a zároveň prosím o podrobnú odpoveď, pretože v tom mám chaos.

Podiel na zisku

Dobrý deň, prosím o odpoveď na nasledujúce otázky: 1./ Nerozumiem presne, v ktorých prípadoch ide o vyplatenie podielu na zisku bez účasti na majetku. Predpokladám, že ročná odmena, vyplatená zamestnancom v závere roka, za dobré ekonomické výsledky spoločnosti bežného roka, nie je považovaná v zmysle zákona za vyplatenie podielu na zisku bez majetkovej účasti. 2. V sekcii, najčastejšie chyby v daňovom priznaní, je okrem iného uvedený prípad nesprávnych odpisov pri dlhodobom hmotnom majetku do 1 700 Eur (ak životnosť je dlhšia ako jeden rok). Mohli by ste, prosím, bližšie konkretizovať tieto chyby? Veľmi by som uvítala, keby ste k jednotlivým chybám (aj záväzky, pohľadávky)uviedli bližšie informácie.

Prijmy výdavky živnosti

Dobrý deň,som živnostník a za rok 2012 som mal veľmi nízky príjem,okolo 400 €.Reálne výdaje som mal okolo 1500 €.Mám nárok na nejakú finančnú kompenzáciu,alebo vrátenie preplatku?Ak,by som si uplatnil paušálne výdaje je to 40 % ?Ďakujem Vám vopred za odpoveď.

Príspevok ÚPSVaR

Dobrý den.Chcela som sa opýtať.Môj manžel je SZCO ,dostal finannčý príspevok z úradu práce na podnikateľský účel,konkretne na odvody do poisťovní.Neviem ako mám vyplniť daňové priznanie,či sa tieto peniaze niekde uvádzajú,využíva paušálne výdavky,môže si odpočítať aj výšku odvodov do poisťovní ked na ne dostal peniaze,Dakujem

Neplátca DPH

Môj manžel je SZČO neplatca DPH (minulý rok nemal žiadny zdanitelný príjem)a chce fakturovať českej firme platcovi DPH jednorazovo svoje výrobky v sume do 20000 CZK. Môže fakturovať aj CZK? a ako je to s DPH?

Daňové priznanie

Od 14.2.2012 som živnostníčka, pracujem pre slovenskú agentúru ako opatrovateľka v Nemecku. Od júla 2013 mám platiť odovody do sociálnej poisťovne. K tomu potrebujem podať danové priznanie,aby som vedela akú sumu budem platiť a ktoré odvody?Mala som totiž oslobodenie od odvodov 1 rok, teraz neviem ako mám postupovať. (Dakujem

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.