FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU PODNIKANIE A DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Podnikanie

Chcel som si založiť živnosť popri zamestnaní. Jednalo sa o výrobu (kamerovanie) a predaj dokumentarno-naučnych DVD zo Slovenskej prírody.Na živnostenskom úrade v Pd. som bol oboznámený že nespadám pod živnostenský zákon ale pod autorský zákon. Poslali ma na daňové , tam mi dali úapiere na vypísanie a že mi bude pridelené Dič.Nikto mi však ani na informáciach ani v kancelariach nevedel povedať nič o povinnosti mať či nemať registračnú pokladňu. Dali mi lístok s tel. číslom CALL CENTRA kde som si pokecal s viacerými "tetami" po viacerých prepojeniach, no nikto mi navedel pri slobodnom povolaní povedať či mam mať reg. pokladňu a ako mám predávať DVD . Viete mi poradiť či mi stačí prijmový doklad alebo mam mať pokladňu? Ake učtovníctvo viesť aby som neporušil zákon? Ako evidovať prijmi a výdavky.

Účet

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak som szčo či musím mať otvorený podnikateľský účet. Ak som uhrady za fa dostavala v hotovosti a jedna mi bola uhradená na môj osobný účet, či tu uhradu môžem zaučtovať do pokladne? ďakujem

Podnikateľský účet.

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak som szčo či musím mať otvorený podnikateľský účet. Ak som uhrady za fa dostavala v hotovosti a jedna mi bola uhradená na môj osobný účet, či tu uhradu môžem zaučtovať do pokladne? ďakujem

Práca pre zamestnávateľa z Írska

Dobry den, Pracujem v Irsku a planujem navrat domov. S Irskym zamestnavatelom som sa dohodol, ze budem pre nich nadalej pracovat zo Slovenska. Ide o pracu v IT a z domu sa budem pripajat na pocitace v Irsku. Musim sa rozhodnut pre jednu z nasledovnych moznosti 1. Budem aj dalej zamestnancom v Irsku a vsetky dane a odvody zaplatim tam. Nasledne podam DP typu A na Slovensku, kedze tu budem byvat (viac ako 183 dni). Prijmy z Irska v DP vyjmem na zaklade zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia. 2. Zalozim si na Slovensku zivnost a sluzby budem Irskej firme fakturovat. Vsetky dane a odvody budem platit na Slovensku. Z viacerych dovodov preferujem prvu moznost (ziadna dodatocna administracia, Irska firma s tym nema problem, vysoke danovo odvodove zatazenie SZCO od buduceho roku, atd). Chcem sa spytat ci su obidve moznosti danovo spravne? Dakujem.

Výdavky na ubytovanie

Dobrý deň,chcela by som vedieť koľko % si môžem z daní FO odrátať za bývanie.Keďže používam byt na bývanie aj na prácu.Som SZČO a pracujem a teda si prenajímam byt v inom meste ako mám trvalé bydlisko.Ďakujem.

Práca na živnosť

Dobry den, chcela by som poradit.Som SZCO.Pracujem na dohody a zamestnavatelovi vystavujem faktury za svoju odrobenu pracu.Chcem sa spytat aky je percentualny rozdiel medzi hodinovou sadzbou netto a bruto v percentach ,nakolko mam v tom nezrovnalosti s jednym zamestnavatelom.Napriklad 3 eura netto je kolko brutto. Dakujem krasne s pozdravom Simona

daňový bonus

Môj syn má 17 rokov a podpísal profesionálnu zmluvu ako športovec. Je študentom gymnázia. Je povinný sa prihlásiť na nejakých úradoch, ako je to s jeho daňami, soc. a zdrav. poistením ??? Majú rodičia ďalej nárok na detské prídavky a na odpočet z dane??? Ďakujem za vysvetlenie a radu.

Predaj tovaru

Zdravím, rozbieham eshop trochu inak, ako je bežné. Objednávky prijaté na môj eshop budú automaticky preposlané dodávateľovi, ktorý ich vyexpeduje a pripojí k nim moju faktúru. Peniaze pôjdu na môj účet. Zaujíma ma, ako to urobiť z toho hľadiska, aby nebol problém s daňovým priznaním a podobne. Nie som platcom dph. Osobne teda s tovarom do kontaktu neprídem. Môžem to urobiť tak, že po prijatí objednávky mi dodávateľ vystaví faktúru na nákup tovaru a následne dovar vyexpeduje spolu s mojou faktúrou zákazníkovi? A ak by som nepredával pod vlastným menom, ale tovar by bol odosielaný pod menom dodávateľa, stačí vystaviť faktúru, v ktorej uvediem v akej hodnote som sprostredkoval predaj? Ďakujem.

Práca na živnosť v ČR.

Pracujem ako živnostnik v čr, poradili by ste mi kolko dni si možem prepočitať na diety v zahranici niekto hovory ze len 183 ale skutočne tu odpracuejem viacej dni a čim si všetkym možem znižiť zaklad dane?

Nájom bytu

Dobry den prajem. Prosim Vas o radu ohladom podnajmu, respektive mam uzavretu zmluvu o uzivani nehnutelnosti (bytu). Uzivatel mi plati iba sumu ktoru platim ako zalohovu mesacnu platbu, teda nemam ziadny prijem, myslim (zisk). Celkovo mi plati 165 eur. Tato suma pozostava z : fond oprav 20 eur, rekonsrukcia bytovky 64 (uver spolocenstva), zaloha na ohrev-kurenie 46, tepla a studena voda+vodne stocne robia 15 eur , faktura za elektriku 20 eur. Otazka znie ci som povinny nahlasit to danovemu uradu,či mam platit nejaku dan z tohoto prijmu. Bojim sa aby to nebrali ako nejaky prijem pre mna, kedze vlastne nezarabam na tom, ide o znameho a nehnutelnost ma zbytocne zatazovala, ked ze ju neobyvam, tak som to vyriesil takto a obidve strany su spokojne. Velmi pekne Vam dakujem za odpoved. Nesmierne by ste mi pomohli keby ste mi odpovedali na danu otazku, aby som nemal nakoniec nejake problemy z danovym uradom, nedajboze nejaku pokutu. S pozdravom Marek Ondrlik

Práca cez internet

Som zamestnanec. Okrem toho by som chcela pracovať aj z domu - práca s internetom, reklamy a pod. Je tento príjem zdaňovaný?

Práca na doma

Dobry den, Nasiel som si pracu na doma cez zahranicnu irsku firmu. Mal by som pre nich robit iste kontrolne merania na PC. Ich podmienky su nasledovne: Ako nezavisly dodavatel nie som ich zamestnancom, nemam voci nim ziadne povinnosti iba chcu aby som si platil svoje dane (poplatky). Mozu ma hocikedy kontaktovat ci si plnim danove povinnosti. Mesacny zarobok by som mal mat max. 120€. Chcem sa opytat, aky typ pracovneho pomeru to moze byt? Co musim spravit aby som mohol vykonavat tuto pracu? A ake povinnosti sa na mna skutocne vztahuju pri takom zarobku. ps: momentalne mam prerusene studium a som evidovany na urade prace.

Reklamné služby

dobry den, Prave som si zalozil zivnost (reklamne a marketingove sluzby) Teda chcem predavat reklamny priestor na mojich webových stránkach. Bude takato zivnost stacit ? Dalej by som chcel vediet kolko budem platit dan z prijmu a dokedy ju treba zaplatit a kde? Prvy rok moje prijmy nebudu moc velke. dakujem

Autorská zmluva

Dobrý deň, budem pracovať na autorskú zmluvu (písanie článkov na web) od septembra. Aká daňová a odvodová povinnosť sa na mňa vzťahuje? Je pravda, že ak nepresiahne môj ročný príjem 4078,68 e nie som povinná platiť odvody do soc. poisťovne? Ďakujem.

dodanie služby do ČR

Dobrý deň. Živnostník poskytol elektroinštalačné práce fyzickej osobe (nepodnikateľovi) z Čiech. Za to mu vystavil faktúru a prijal od neho hotovosť vo výške 1000 CZK. Je možné toto považovať za príjem zo zdrojov v zahraničí na základe ktorých si živnostník môže podať žiadosť o odklad daňového priznania o 6 mesiacov? Tento príjem zahrnie do celkových príjmov z podnikania, ale ešte by som chcela vediet, že či ho má uviesť aj v r. 90-94 DP (zápočet) alebo len v osobitných záznamoch? Dakujem za odpoved

Dary a príspevky

Odpověď: Dobrý deň. Ja som Vašu otázku pochapil, no prijem príspevkov a darov na účely ich poskytovania na iné účely je činnosťou, ktorá patrí organizáciám neziskového sektora ( občianske združenie, nadácia či neinvestičný fond ). Odpověděl: Gúčik Dušan, Ing. Dobrý deň pán ing. Gúčik, Dostali sme sa o krok ďalej, ja viem že príjem príspevkov a darov patrí do neziskového sektora. Lenže z praxe viem, že tieto organizácie, keď sme oslovili nikdy nemali prostriedky pre nesolventnú skupinu ľudí, ktorých ja školím. Ja len hľadám spôsob, či na Slovenku je nejaká cesta, ktorá by bola legislatívne v poriadku, aby som mohol prijať príspevok na školenie od nejakej organizácie a následne vyškoliť študenta, ktorý je nesolventný. Verte mi, že to by bola najjednoduchšia cesta pre týchto ľudí. Jedna cesta tu je, ale to by organizácie ktoré by nám dali príspevok si nemohli odrátať z dani. Ja by som príspevok normálne zaúčtoval ale tiež musel by som ho zdaniť. Taká to cesta by nebola najlepšia, nakoľko by nám to sťažilo hľadanie darcov. Preto by som bol rád, či mi viete, ale konkrétne odpovedať na otázku, či je nejaká možnosť na Slovensku prijať príspevok tak, aby organizácia, čo ho poskytne si to mohla odpočítať z daní. Výsledný efekt, ak sa za tieto príspevky vyškolia ľudia bude aj tak pozitívny pre štát aj pre zníženie nezamestnanosti na Slovensku. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Ing. Milan Papp

Dary a príspevky

Odpoveď: 2. Vyponúkate službu - školenie AutoCADU a príjem za túto službu je Vašim prijmom podliehajúcim dani, Vy nepotrebujete žiadne dary. 3. Príspevok či dar by potrebovali Tí, ktorí chcú absolvovať školenie a nemajú naň peniaze. Odpověď: Viď odpoveď 2995 Odpověděl: Gúčik Dušan, Ing. Dobrý deň, Asi sme sa dobre nepochopili, samozrejme, že ja nepotrebujem dary a príspevky. Ale vy ste mi bohužial neodpovedali na moju základnú otázku, či naša legislatíva umožnuje príjímať príspevky od iných fyzických osôb a tie potom následne pouziť na úhradu kurzov pre tých , ktorý na to skrátka nemaju, príčom školenie potrebujú, ... Ja potrebujem len vedieť či viem do účtovnicva dostať príspevky od roznych fyzickýh osob v súlade s našou legilativou. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Ing. Milan Papp

Výdavky živnostníka

Dobrý deň Som začinajúci živnostnik a prosil by som o odpoved čo všetko si možem uplatnovať do reálnych nákladov.Pracujem doma..dakujem za odpoveď

Príspevky a dary

Dobrý deň, Organizujem a prevádzam profesionálne školenia AutoCADu na počítači už 19 rokov. Túto činnosť prevádzam ako slobodné povolanie. Nakoľko v praxi sa stretávam aj z ľuďmi, ktorý z rôznych príčin nemajú na školenie peniaze, ale potrebovali by ho súrne, nakoľko by si po školení vedeli zohnať zamestnanie. Samozrejme, že títo ľudia sú registrovaný na úrade práce, ale niekedy tam musia čakať 6 aj 12 mesiacov, kým sú do kurzu zaradený. Preto sa chcel opýtať, či je možné prijímať od firiem, inštitúcii a darcov príspevky na tieto kurzy z ktorých potom by takýto kurz AutoCADu mohol byť realizovaný. Všetko musí byť v súlade z našou legislatívou. Samozrejme všetky príspevky by boli vedené adresne pre koho by boli použité. Bohužiaľ moja firma by nebola finančné schopná tieto školenia hradiť z vlastných zdrojov, nakoľko ja som len sám na všetky funkcie vo firme a samozrejme musím živiť aj svoju rodinu. Za celých 19 rokov sa mi nepodarilo vybaviť, žiadne finančné prostriedky z fondov, pričom projekty boli vypracované aj schválené, ale v poslednej etape schvaľovania, ak sa jednalo už o pridelenie finančných prostriedkov vždy zamietnuté. Ďakujem vám za odpoveď veľmi by ste tým pomohli tým, čo to najviac potrebujú. S pozdravom Ing. Milan Papp

Dobrý deň, Organizujem a prevádzam…

Dobrý deň, Organizujem a prevádzam profesionálne školenia AutoCADu na počítači už 19 rokov. Túto činnosť prevádzam ako slobodné povolanie. Nakoľko v praxi sa stretávam aj z ľuďmi, ktorý z rôznych príčin nemajú na školenie peniaze, ale potrebovali by ho súrne, nakoľko by si po školení vedeli zohnať zamestnanie. Samozrejme, že títo ľudia sú registrovaný na úrade práce, ale niekedy tam musia čakať 6 aj 12 mesiacov, kým sú do kurzu zaradený. Preto sa chcel opýtať, či je možné prijímať od firiem, inštitúcii a darcov príspevky na tieto kurzy z ktorých potom by takýto kurz AutoCADu mohol byť realizovaný. Všetko musí byť v súlade z našou legislatívou. Samozrejme všetky príspevky by boli vedené adresne pre koho by boli použité. Bohužiaľ moja firma by nebola finančné schopná tieto školenia hradiť z vlastných zdrojov, nakoľko ja som len sám na všetky funkcie vo firme a samozrejme musím živiť aj svoju rodinu. Za celých 19 rokov sa mi nepodarilo vybaviť, žiadne finančné prostriedky z fondov, pričom projekty boli vypracované aj schválené, ale v poslednej etape schvaľovania, ak sa jednalo už o pridelenie finančných prostriedkov vždy zamietnuté. Ďakujem vám za odpoveď veľmi by ste tým pomohli tým, čo to najviac potrebujú. S pozdravom Ing. Milan Papp

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.