FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PODNIKANIE A DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Výdavky živnostníka

Dobrý deň Som začinajúci živnostnik a prosil by som o odpoved čo všetko si možem uplatnovať do reálnych nákladov.Pracujem doma..dakujem za odpoveď

Príspevky a dary

Dobrý deň, Organizujem a prevádzam profesionálne školenia AutoCADu na počítači už 19 rokov. Túto činnosť prevádzam ako slobodné povolanie. Nakoľko v praxi sa stretávam aj z ľuďmi, ktorý z rôznych príčin nemajú na školenie peniaze, ale potrebovali by ho súrne, nakoľko by si po školení vedeli zohnať zamestnanie. Samozrejme, že títo ľudia sú registrovaný na úrade práce, ale niekedy tam musia čakať 6 aj 12 mesiacov, kým sú do kurzu zaradený. Preto sa chcel opýtať, či je možné prijímať od firiem, inštitúcii a darcov príspevky na tieto kurzy z ktorých potom by takýto kurz AutoCADu mohol byť realizovaný. Všetko musí byť v súlade z našou legislatívou. Samozrejme všetky príspevky by boli vedené adresne pre koho by boli použité. Bohužiaľ moja firma by nebola finančné schopná tieto školenia hradiť z vlastných zdrojov, nakoľko ja som len sám na všetky funkcie vo firme a samozrejme musím živiť aj svoju rodinu. Za celých 19 rokov sa mi nepodarilo vybaviť, žiadne finančné prostriedky z fondov, pričom projekty boli vypracované aj schválené, ale v poslednej etape schvaľovania, ak sa jednalo už o pridelenie finančných prostriedkov vždy zamietnuté. Ďakujem vám za odpoveď veľmi by ste tým pomohli tým, čo to najviac potrebujú. S pozdravom Ing. Milan Papp

Dobrý deň, Organizujem a prevádzam…

Dobrý deň, Organizujem a prevádzam profesionálne školenia AutoCADu na počítači už 19 rokov. Túto činnosť prevádzam ako slobodné povolanie. Nakoľko v praxi sa stretávam aj z ľuďmi, ktorý z rôznych príčin nemajú na školenie peniaze, ale potrebovali by ho súrne, nakoľko by si po školení vedeli zohnať zamestnanie. Samozrejme, že títo ľudia sú registrovaný na úrade práce, ale niekedy tam musia čakať 6 aj 12 mesiacov, kým sú do kurzu zaradený. Preto sa chcel opýtať, či je možné prijímať od firiem, inštitúcii a darcov príspevky na tieto kurzy z ktorých potom by takýto kurz AutoCADu mohol byť realizovaný. Všetko musí byť v súlade z našou legislatívou. Samozrejme všetky príspevky by boli vedené adresne pre koho by boli použité. Bohužiaľ moja firma by nebola finančné schopná tieto školenia hradiť z vlastných zdrojov, nakoľko ja som len sám na všetky funkcie vo firme a samozrejme musím živiť aj svoju rodinu. Za celých 19 rokov sa mi nepodarilo vybaviť, žiadne finančné prostriedky z fondov, pričom projekty boli vypracované aj schválené, ale v poslednej etape schvaľovania, ak sa jednalo už o pridelenie finančných prostriedkov vždy zamietnuté. Ďakujem vám za odpoveď veľmi by ste tým pomohli tým, čo to najviac potrebujú. S pozdravom Ing. Milan Papp

Údaje

Chcela by som sa spýtať kde by som našla ktoré položky konkrétne do ktorého riadku treba vpisovať. Konkrétne by som potrebovala: 1. Rizširuje poodnik a boli mu poskytnuté stavebné práce 2. Nakúpil stroj z EU 1000000 EUR 3. Doviezol tovarz z 3 krajín 1800 EUR 4. Fakturácia služby v ČR Ďakujem za odpoveď

Podnikanie

Dobrý deň, mám hneď niekoľko otázok: Je pri súčasnom daňovom zaťažení výhodnejšie založiť obchodnú spoločnosť napr. v ČR ako u nás? Mám daňovú povinnosť iba v SR, ak spoločnosť je zaregistrovaná u nás a má tu aj sídlo, a v členskom štáte EÚ poskytuje služby prostredníctvom tretích osôb ( nemám tým hneď na mysli zamestnancov v pracovnom pomere) Je možné vyvíjať činnosť v SR aj v zahraničí tou istou právnickou osobou, podľa Slovenského právneho poriadku ak sa to týka záväzkových vzťahov medzi ich účastníkmi? Napríklad zmluva o obchodnom zastúpení môže byť uzavretá podľa Slov. právneho poriadku v Českej republike ak sa na tom dohodnú účastníci zmluvy? ďakujem vopred za odpovede

Spotrebná daň

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na spotrebnú daň z minerálnych olejov - teda na ropu - koľko % je daňová sadzba? - ak nie je priamo určená koľko približne by to mohlo byť? (našla som len zloženie ceny ropy benzínov a nafty pre ČR (asi rok 2009), kde daň z 1 litra benzínu tvorila 58%, refinérie mali 35% a distribúcia 7%) - spotrebná daň sa platí konkrétne už zo spracovanej ropy - benzínov, nafty alebo zo surovej pri dovoze do SR napr.do Slovnaftu. Aké dane vplývajú na cenu ropy resp.benzínov? Ďakujem.

Daňové priznanie

Dobry den, prosim o odpoved na tuto otazku: na zaklade coho podava SZCO danove priznanie k DPH a k dani z prijmov? Dakujem.

príjem za reklamu

Dobrý deň, na youtube som partner, a na videách sa zobrazuje reklama , za ktorú dostávam peniaze, ktoré idú na Adsense, tieto peniaze som ešte neprebral , zmluvu mám s Írskym Google, ktorý platí štátom dane, preto by som sa chcel opýtať, či musím štátu odvádzať dane alebo nejaké papiere si vybaviť, som študent , ale nie som dospelý, adsense účet je písaný na moju mamu. Ďakujem.

Dane

chcem sa opytat ci sa zacali vyplacat dane

Zmluva o dielo

Som zamestnana, v trvalom pracovnom pomere. Naskytla sa mi moznost pracovat pre jednu spolocnost na zaklade zmluvy o dielo (uzatvorenej podla obch.zakona 40/1964 Zb), ktora je vsak chranena autorskym zakonom 618/2003. Jednalo by sa o vypracovavanie studijnych materialov, teda nejedna sa o jednorazovu cinnost. Ake zakonne resp. danove povinnosti mi vyplyvaju zo zakona po uzatvoreni tejto zmluvy? Je tu povinnost zaregistrovat sa na danovom urade, prip. zdravotnej alebo socialnej poistovni? Ake dane resp. odvody by sa ma tykali?

Trovy súdneho konania

Dobry den Chcem sa opytat Ked som prehral sud, ktory sa tykal firmy - zivnostnik a musim zaplatit trovy. Zaplatene trovy sa pocitaju ako vydaje? Medzi trovy je zapocitane aj DPH,tym padom sa da DPH zapocitat do uctovnictva,ked ze som platcom DPH? Mal by mi odporca, ktoremu platim poslat riadnu fa s DPH? Dakujem za odpovede S pozdravom Stefan

Podnikanie v CR

som slovak registrovany v SR robil som faktury aj v SR aj v CR staci mi podat priznanie len SR alebo aj CR dakujem

Nájom nehnuteľnosti

Manžel má v osobnom vlastníctve, prístrešok, ktorý aj prilahlým pozemkom dáva do prenájmu s.r.o.-čke. Môžeme tento prenájom rozdeliť pre manžela aj pre mňa. Keby som ja mala sumu 2200,- € ročne a on ostané. Po odrátaní 500 €, by som musela podať daňové priznanie? Som dôchodkyňa, iný príjem nemám. Prajem pekný zvyšok dňa.

Podpis oprávnenej osoby

Dobrý deň, pracujem na obci a chcela by som sa informovať aké podpisi musí obsahovať objednávka a zmluva, ktorú vydáva obec. Stačí len 1 podpis pracovníka,ktorý je zodpovedný za rozp.položku a podpis prednostu alebo primátora MsÚ, alebo musí byť viac podpisov. Ďakujem

Práca v ČR

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak som pracoval cez slovenského zamestnávateľa /mám na SR sídlo firmy, DIČ)v Českej republike, mzda mi bola vyplácaná na účet v EUR, diety v CZK, mám nárok na zamestnaneckú prémiu ? Pracoval som celý rok na TPP a ročný príjem bol cca 3700,- €. Ďakujem Vám vopred za odpoveď.

Daňové priznanie

Dobrý deň, na Slovensku podnikám ako živnostník, tieto príjmy riadne zdaňujem a tak, a v Rakúsku som oficiálne zamestnaný a všetky odvody a dane za mňa platí zamestnávateľ. Čo som povinný urobiť v rámci podania daňového priznania k dani z príjmov za rok 2011 ? Ďakujem pekne

Podnikanie v Rakúsku

Dobrý deň. Naskytla sa mi možnosť poskytovať služby zahraničnému partnerovi (Rakúsko). Jedná sa o prepravné služby dodávkovým vozidlom cca 3-5 dní do mesiaca. Musím kvôli tomu zakladať živnosť v Rakúsku? Ak nie, prosím o radu, kde by som našiel čím viac informácií o povinnostiach, ktoré musím splniť. Registrácia, hlásenia a podobne. Nie som platca DPH. Ďakujem.

Práca na Slovensku

Dobry den, moj priatel - obcan ceskej republiky - pracoval v roku 2011 8 mesiacov na Slovensku pre slovensku firmu. Musi podat danove priznanie aj na Slovensku? Alebo je to dobrovolne? A v pripade ze nemusi, ale moze - je jedno na ktorom danovom urade? A musi byt osobne pritomny? A moze sa stat ze bude mat nedoplatky? Dakujem velmi pekne. S pozdravom MartinaM

Vedenie firmy

Dobrý deň, mám problém s daňovým priznaním. Minulý rok v októbri som prevzal firmu ale nič som k nej nedostal žiadne papiere ani nič. Teraz je čas na dane a samozrejme nemám ani kontakt na predchádzajúceho konateľa. S firmou sa nepodnika a neviem vôbec ako na dane. A este ktomu som v zahraničí. Ako postupovať pri takomto pripade? Ďakujem

účtovanie

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, ale ak živnostník ma faktúru sumy v CZK pisali ste mi ze to treba preratat kurzom dnom prijatia a uviesť do účtovníctva, ale ak dátum prijatia platby mi nieje známy a účtovníctvo nevedie, ide o odpisanie jednorazovych 40% pausalne vydavkov, je mozne v takom priapde teda tento prijem preratat priemernym rocnym kurzom? Do prijmov sa zaratava aj poskytnute ubytovanie firmou ktora vystavila živnostníkovi doklad (môže sa to preratat tiez rocnym kurzom, ak na doklade nieje uvedeny datum vystavenia iba datum uskutocnenia?

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.