FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PODNIKANIE A DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Nezisková organizácia

Dobrý deň ,Chceli by sme si založit neziskové OZ ktore by malo ziskavať finančné prostriedky a zároveń vytvárať z týchto prostriedkov nekomerčné projekty na podporu propagácie Slovenska. Konktrétne jeden z projektov by mala byť videostránka. Vzhladom na to že budeme vyrábať aj videá potreboval by som vedieť čo všetko je možné si zaučtovať aby to nebolo už podnikanie , 1.Je možné dať do výdavkov, náklady na tvorbu videa napr. - cestovné , strava , ubytovanie - strih videa na PC , predpokladám že toto už má náznak zisku ale kedže nemožeme byť ziskový tak toto asi nie, 2.Je potrebné odkladať bločky , cestovné listky znašich ciest ? 3.Do čoho je to potrebné zapisať , stačí do peňažného denníka alebo je potrebné aj niečo iné ? Príjmy by sme mali mať len darov a členských príspevkov. Videá nebudú ma predaj, budú určené len pre túto nekomerčnú stránku - projekt. Ďakujem za odpoveď

Nezdaniteľná časť na manželku

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či si môže odpočítať daňovník-živnostník nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá do 6 mesiaca 2010 bola ako živnostníčka a v 7 mesiaci nastúpila na materskú dovolenku a svoju živnosť vtedy aj pozastavila na živnostenskom úrade? Prípadne ak áno tak akú časť nezdaniteľnej časti si môže odpočítať? Ďakujem.

vedecký časopis

Dobrý deň, chcem sa opýtať nasledovné: v roku 2010 sme vydali spolu s Akadémiou vied ČR vedecký časopis. Výroba bola realizovaná na Slovensku. Podľa dohody sme vystavili fa na 50 % nákladov na výrobu. (obe strany nie sme platcami DPH.) Chcem vedieť, či máme daňové povinnosti voči Daňovému úradu v BA a aké. Ďakujem za odpoveď. Magdaléna

Začiatok podnikania

Od 1. 7.2010 som SZČO, dostala som dotáciu na začatie podnikania. Plánujem do konca roka vyčerpať len časť tejto dotácie. Keďže moje príjmy sú momentálne nízke, chcem vedieť, či si môže manžel uplatniť odpočitatelnú položku na manželku, samozrejme len časť, ktorá vznikne po odrátaní mojich príjmov. Čo zahrnúť do vlastných príjmov- aj tento príspevok na podnikanie? Celý, či len použitú časť v danom roku? Prvý rok podnikania som oslobodená od odvodov do soc. poisťovne. Kedy mi vznikne povinnosť platiť odvody? ( 1.7.2011 alebo 1.12. 2012 po ročnom zučtovaní?) Táto dotácia sa zarátava do príjmu, z ktorého vyplýva platenie do soc. poisťovne?

Zdokladovanie výšky prijmu

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne štipendijneho príjmu doktoranda a hypotéky. Dokladuje sa príjem z doktorandského štúdia ako príjem pre poskytnutie štátneho príspevku pre mladých? Ako je to s mimoriadnymi prípadne motivačnými štipendiami? Je to príjem, ktorý musí byť zdokladovaný pre účely získania HU pre mladých? Okrem príjmu z doktorandského štúdia som pracovala aj v obchode na zmluvu na znížený pracovný uväzok. Tento príjem bol aj predmetom daňového zúčtovania za minulý rok. Štipendium sa však neuvádza ako príjem pre prípad daňového priznania. Ako je to teda pri dokladovaní príjmu pre potrebu HU pre mladých (požaduje sa tam dokladovať príjem zo závislej činnosti, čo však doktorandské štipendium nie je)? Treba uviesť oba príjmy? Ako sa potom dokladuje hrubý priemerný a čistý? Ďakujem

80 % výdavkov na PHM

Paušálne výdavky PHM: Dobrý deň,chcem si do výdavkov uplatniť 80% PHM.Auto je firemné a niesom platca DPH.Zaujíma ma,či si ostatné náklady spojené s autom (cestná daň,poistka,údržba,stk,emisná a iné)môžem uplatniť v plnej výške,alebo tiež iba 80%-tami tak ako PHM.A aký zákonalebo smernice to upravuje.Ďakujem

Dopravý prostriedok v podnikaní

kúpil som prívesný vozík. chcem ho začať používať na podnikanie. dokedy mám zaplatiť cestnú daň? môžem si cenu vozíka odpísať? a ako je to s autom ked ho chcem tiež začať používať na podnikanie? môžem si odpisovať benzín? ako to vlastne je? dakujem

Daňové výdavky

Dobrý deň, chcela by so sa spýtať... živnostník- si pozastaví živnosť na pol roka. Počas pozastavenia však musí platiť paušál za mobil a internet, je to jeho uznateľný daňový výdavok v daňovom priznaní aj napriek tomu že má pozastavenú živnost? Taktiež si platí do zdravotnej poisťovne ale počas pozastavenia živnosti len ako dobrovoľne nezamestnaný, môže si tieto odvody do ZP dať do daňových výdavkov?

Aká má byť cena prenájmu bytu?

dobry den,chcela by som sa opytat,ci mozem byt prenajat za akukolvek sumu (napr. 10eur) alebo to musi byt suma minimalne vo vyske mesacnych nakladov na byt.vdaka.

Založenie živnosti

Poprosil by som o radu, chcem si založiť živnosť. Aké poplatky a odvody budem platiť ako denný študent vysokej školy? Ako je to s platením DPH? Môžem dovážať tovar z krajín EU a sú tam nejaké poplatky? Potrebujem mať registračnú pokladňu? Na zriadenie živnosti potrebujem počiatočnú investíciu vo výške cca3500€ rata sa tato čiastka do zisku a platí sa znej daň,zvýši mi daňový základ???

Daňová kontrola

prosim o radu ako postupovat ak chcem poslat danovu kontrolu na podnik kde som pracoval za odpoved dakujem.

Podnikám v maloobchodnej činnosti (predajňa…

Podnikám v maloobchodnej činnosti (predajňa textilu a obuvi) som plátcom DPH a používam registračnú pokladnicu, v tomto období chcem rozšíriť podnikanie o autovrakovisko ale nie je mi jasné ako to bude s tvorbou ceny za použité náhradné súčiastky či s DPH alebo bez DPH a tiež či je potrebná na túto činnosť registračná pokladnica, keď predaj bude podľa dopytu možno 2x do týždňa? DAKUJEM ZA POMOC

Rozšírenie podnikania

Podnikám v maloobchodnej činnosti (predajňa textilu,obuvi) som plátcom DPH a v predajni používam registračnú pokladnicu v tomto období plánujem rozšíriť podnikanie o autovrakovisko , ale nie je mi jasné ako budem tvoriť cenu za použité súčiastky či s DPH alebo bez DPH a tiež či potrebujem aj na tento účel registračnú pokladnicu , nakoľko predaj bude prebiehať na základe dopytu čo môže byť napr. 2x do týždňa ? DAKUJEM ZA POMOC

Nepeňažný vklad do s.r.o.

FO podnikateľ využíva vo svojom účtovníctve / JÚ / dlhodobý hmotný majetok , ktorú aj odpisuje. Jeho zostatková hodnota je 40.000 Eur. Túto budovu by chcel vložiť do novovzniknutej s.r.o. - čky, ako nepeňažný vklad do ZI, ale v podnikaní ako FO by naďalej pokračoval. Z akej ceny budeme vychádzať v účtovníctve s.r.o., zo zostatkovej ceny budovy, alebo z RC / podľa znaleckého posudku / , aké má ďalšie povinnosti v JÚ ? Za odpoveď ďakujem.

Daň z prenajmu nehnuteľností

Dobry den. Chcela by som sa informovat o poslednych zmenach ohladom dani z prenajmu nehnutelnosti .. V roku 2011 by som nadalej chcela prenajimat garazove statie, mesacny prijem je 75€, vydavky s nim spojene 20€ .. len neviem, ci sa mi to este oplati. Za rok 2010 nemusim vzhladom na nizky zisk tento prijem uvadzat v DP a ani ho zdanovat. Ako ovplyvnia aktualne zmeny moju danovu povinnost za rok 2011? Budem musiet robit DP a odvadzat dan? Ako sa to bude pocitat? Dakujem.

Odvody zo zisku

Dobry den, prave som cital, ze vlada planuje zaviest zdravotne odvody zo zisku. Neviete mi povedat ako by to fungovalo v praxi? Priklad z s.r.o. mi na konci roka vychadza zisk 10 000 E. Bol by tam nejaky strop? Pre tie odvody? Dakujem za info.

Umelecká činnosť

Dobrý deň, aké sú podmienky odvodov, dane..., keď je občan zamestnaný na plný úväzok ( zamestnávateľ mu platí odvody atď.) a chcel by sa popri tejto práci venovať umeleckej činnosti, ktorá ale nie je pravidelná a s malým ziskom. Aké podmienky a povinnosti by z toho vyplývali? Ďakujem:)

Použitie kurzu pri fakturácii.

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať: Som neplatca DPH a vystavujem faktúry do zahraničia v českých korunách.Ide o dodanie tovaru a ja by som chcela vedieť či správne používam kurz keď zadávam kurz v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti (u neplatcu DPH daňová povinnosť-dátum vystavenia FA)vyhláseným ECB? A aký kurz sa zadáva keď som platca DPH a vystavujem FA platcovi DPH. Použijem kurz k dátumu vzniku daňovej povinnosti(dodania tovaru) keď je odlišný od dátumu vystavenia FA?Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Paušálne výdavky

Dobry den chcem sa spytať ci sa mi oplati zaplatit cestnu dan z motoroveho vozidla v septembry kedže zuctovanie je mam pocit v january neviem ci sa mi to oplati kedže si môžem dat do vydavkou 40% pausalne nahrady a ja take velke vydavky ani nemam len za zdravotne a neviem co si mam dat este do nakladou na co mam narok.Dakujem pekne

Prijmy z forexu

Dobrý deň, som študent VŠ dennej formy štúdia a chcem sa opýtať keď začnem obchodovať na finančnom trhu menové páry (forex)cez broukera a ročný zisk bude presahovať 5000eur aké mi pripadajú povinnosti voči štátu (dane, odvody a pod.) A čí nestratím nárok na bezplatné štúdium na VŠ.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.