FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU SOCIÁLNA A ZDRAVOTNÉ POISTENIE

Odpovedal(a): Redakcia

Materská pre pracujúceho otca

Dobrý deň, ako môže postupovať otec, ktorí ako zamestnanec využil v súlade so Zákonníkom práce (par. 166) svoje zákonné právo požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku.

Po dohode s matkou prevzal dieťa do svojej starostlivosti a požiadal v Sociálnej poisťovni o materské ale Sociálna poisťovňa otcovi nepriznala materské pretože má v tom istom čase uzatvorenú inú pracovnú zmluvu na plný rozsah pracovného času (u toho istého zamestnávateľa ako odišiel na rodičovskú dovolenku ale na inej pozícii s inou pracovnou náplňou - dostal ponuku na vedúcu pozíciu)?

Sociálna poisťovňa rozhodnutie zdôvodnila: "Na základe uvedených skutočností nárok na materské pánovi X.Z. nie je priznaný z dôvodu nesplnenia podmienky starostlivosti o dieťa. Menovanému bola na účely prevzatia starostlivosti o dieťa poskytnutá rodičovská dovolenka no napriek tomu menovaný aj naďalej vykonáva pracovnú činnosť, z ktorej dosahuje príjem a to vyšší ako z pracovnej činnosti, zakladajúcej nemocenské poistenie, z ktorého si nárok uplatnil a zároveň nedošlo ani k úprave pracovného času tak aby mohol prevziať starostlivosť o dieťa. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pán X.Z. , ako otec dieťaťa, nie je považovaný za iného poistenca, keďže je preukázané, že napriek uzavretej dohode s matkou dieťaťa neprevzal starostlivosť o dieťa, preto Sociálna poisťovňa, rozhodla ... "

Otec okrem osobne poskytovanej riadnej starostlivosti samozrejme počas svojej neprítomnosti kvôli práci zabezpečil starostlivosť zverením dieťaťa do jasličiek. Preto sa domnievam, že otec má, na rozdiel od rozhodnutia SP, nárok na rodičovský príspevok aj v prípade, že pracuje. Má zmysel sa proti takémuto rozhodnutiu napríklad odvolať?

Neplatená PN

dobrý deň, chcela by som sa spýtať, bola som PN 52 týždňov /máj 2018/, potom sa evidovala na ÚP, ID mi nepriznali, iba 30%, takže ID nedostávam. Teraz som sa zamestnala 17.9.2018 a zdravotné problémy pretrvávajú, nezvládam tú prácu, dávku v nezamestnanosti som si vyčerpala a teraz neviem či mi niekto bude platiť odvody alebo mám dať výpoveď a ísť sa znova nahlásiť na ÚP a zostať bez príjmu, soc.dávky mi nevychádzajú. Ďakujem za odpoveď.

Zivnost a sro

Dobry den, mozem mat zivnost - ako programator, kde by som si uplatnoval pausalne vydavky a popri tom si zalozit s.r.o, ktora by sa zaoberala vyrobou a predajom remeselnych vyrobkov, kde by som bol ako spolocnik/konatel a vyplacal by som si len podiel na zisku. Je mozna takato kombinacia? Platil by som odvody do socialnej a zdravotnej poistnovni len za prijem, ktory by som mal len zo zivnosti, alebo by som musel platit aj za podiel zo zisku, ktory by som mal z sro? Dakujem

Materská dovolenka: rozhodujúce obdobie

Mala by som otázku k materskej. Minulý rok som odrobila celý v jednom zamestnaní na TPP a tento rok 6. februára som odišla. Nato som koncom marca zistila, že som tehotná, tak som sa od 28. mája zamestnala aspoň na skrátený úväzok, nakoľko by som sa nezmestila do ochrannej lehoty. Mám rizikové tehotenstvo, predpokladaný nástup na materskú je 21. októbra 2018. U nového zamestnávateľa som zamestnaná na dobu určitú na rok. Z čoho sa mi v tomto prípade bude vyratúvať materská?

Rodinne pridavky

Dobry den prosim vas od septembra mam nastupit na externe pomaturitne studium strednej skoly, chcem sa opytat ci mam stale narok na rodinne pridavky danovy bonus a aj sirotske ktore ale dostavam od ministerstva vnutra po policajtovi. Dakujem

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Byť samoplatiteľ aj pracovať v zahraničí a zdravotné poistenie

Dobry den, chcela by som sa opytat ako je to pri zdrav soc. poisteni ked som samoplatitel. Planujem vycestovat do zahranicia za zarobkom a popri tom platit poistenie. Je to mozne? ako si vypocitam danu vysku poistenia? mam to nahlasit poistovni oni mi poskytnu info? dakujem za odpoved.

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Uvádza sa zdravotné poistenie v daňovom priznaní?

Dobrý deň prajem.

V roku 2016 som v januári bola evidovaná na úrade práce.

Od februára 2016 do 25. decembra 2016 som pracovala na zmluvu.

Zvyšných 6 dní, tj. od 26. do 31. 12. 2016 som bola dobrovoľne nezamestnaná a teda zdravotné poistenie som si platila sama (11,62 €).

Chcela by som sa opýtať, či tých zvyšných 6 dní, resp. tých 11,62 € treba uvádzať niekde na daňovom priznaní typu A alebo stačí len doložiť doklad o zaplatení? Ďakujem vopred veľmi pekne.

Nedoplatok RZZP

Dobry den,mam na Vas otazku ohladom RZZP. Mam pozastavenu zivnost od sept.2012 do sept.2015. Danove priznanie bolo za posledny rok podnikania podane. Teraz v oktobri som obdrzal od zdrav.poistovne RZZP za rok 2012 kde mam nedoplatok,co som uz aj uhradil. Mozem tento nedoplatok nejako dostat naspat,kedze uz nepodnikam a teda ani prijmy nemam. Som iba konatel spolocnosti bez prijmu. Alebo mam podavat aj nabuduci rok nejake dan.priznanie kedze mam tento vydavok ? Aky je postup? Dakujem,s pozdravom Stefan

Dobry den,mam na Vas otazku ohladom RZZP. Mam…

Dobry den,mam na Vas otazku ohladom RZZP. Mam pozastavenu zivnost od sept.2012 do sept.2015. Danove priznanie bolo za posledny rok podnikania podane. Teraz v oktobri som obdrzal od zdrav.poistovne RZZP za rok 2012 kde mam nedoplatok,co som uz aj uhradil. Mozem tento nedoplatok nejako dostat naspat,kedze uz nepodnikam a teda ani prijmy nemam. Som iba konatel spolocnosti bez prijmu. Alebo mam podavat aj nabuduci rok nejake dan.priznanie kedze mam tento vydavok ? Aky je postup? Dakujem,s pozdravom Stefan

Zdravotné poistenie

Dobrý den, poprosim Vás o Vás nazor, v roku 2012 som na zaklade rozhodnutia súdu ukončil pracovný pomer v máji(ktorý bol pred rokom ukončený - súd uznal že v roku 2011 bolo skončenie neplatné), na tomto zaklade mi bolo vyplatené cca.10 platov za rok 2011 a pracovny pomer skonceny dohodou. V roku 2012 som bol od janura do septembra evidovaný na len na urade prace. Od 1.10.2013 som sa zamestnal do teraz. Terajsi zamestavatel my vykonava zuctovanie zdravotneho poistneho a vypocital mi nedoplatok 800 EUR. Otazka znie či musim platit zdravotne ( pri ukonceni som platil z 10 platov len zdravotne za dany mesiac -strop- taky bol zakon -maj 2012)aj za prijem od zamestavatela na zaklade sudneho rozhodnutia (ide o doplatok mzdy za rok 2011) s pozdravom. Danko , marioj@pobox.sk

Podnikanie popri zamestnaní

DObrý deň. Som zamestnaný na hlavný pracovný pomer. Keby som chcel založiť si živnosť popri zamestnaní, aké odvody by som bol povinný platiť a od kedy ? Ďakujem.

Dobrý deň. Mala by som otázku ohľadom dávky v…

Dobrý deň. Mala by som otázku ohľadom dávky v nezamestnanosti. Od decembra 2010 do júna 2011 som pracovala v Bratislave, hneď na to som začala pracovať v Anglicku, t.j od júna 2011 a plánujem teraz odísť domov. Chcem sa spýtať, či je možné poberať dávku v nezamestnanosti aj napriek tomu, že som bola poistená 2 roky, no v dvoch rôznych zamestnaniach.

Dobrý deň. Mala by som otázku ohľadom dávky v…

Dobrý deň. Mala by som otázku ohľadom dávky v nezamestnanosti. Od decembra 2010 do júna 2011 som pracovala v Bratislave, hneď na to som začala pracovať v Anglicku, t.j od júna 2011 a plánujem teraz odísť domov. Chcem sa spýtať, či je možné poberať dávku v nezamestnanosti aj napriek tomu, že som bola poistená 2 roky, no v dvoch rôznych zamestnaniach.

Dávka v nezamestnanosti

Vymeriavací základ.

Dobrý deň, Od 1.12.2011 do 28.2.2013 som bola zamestnaná na trvalý pracovný pomer. Od 19.2.2013 som nastúpila k ďalšiemu zamestnávateľovi najskôr od 19.2.2013 do 28.2.2013 na dohodu a od 1.3.2013 na trvalý pracovný pomer. Z akého obdobia sa mi bude počítať denný vymeriavací základ, keď nastúpim 20.5.2013 na dlhodobejšiu PN (1 mesiac, operácia)? Ďakujem

Príspevok od ÚPSVaR

Dobry den, som SZCO (v oblasti financnictva) a zaroven zamestnany. Budu mi priznane davky v nezamestnanosti v pripade straty zamestnania?

Zdravotná poisťovňa.

Dobry den, ak sa na mna nevzthauje povinnost dane z predaja nehnutelnosti, som oslobodeny aj od odvodu do Zdravotnej poistovne ? Som poistenec statu na vysluhovom dochodku. Dakujem.

Daňové priznanie

Dobrý deň, mam živnosť , od septembra 2011 do augusta 2012 som bola na PN, po celu dobu som platila do zdravotnej poistovne, v marci 2012 mi bol na moju ziadost vrateny preplatok zo ZP , neviem aku sumu mam uviet do platieb do ZP - teda celu tu co som zaplatila za cely rok , alebo znizenu o vyplateny preplatok ? alebo kam mam uviet tento preplatok ako prijem? Dakujem

Odvody do fondov.

Som zamestnaný, zamestnávateľ odvádza za mňa odvody. Okrem toho mám príjem aj z prenájmu. Ako tieto príjmy ovplyvňujú výšku odvodov?

SZČO

Dobrý deň chcel by som sa spítať či pri všetkých príjmoch podľa paragrafu 6 je osoba povinná platiť zdravotné poistenie. Jedná sa o príjmi z činnosti sprostredkovateľov, ktoté nie sú živnosťou §6. A ak áno je povinnosť registrovať sa za samoplatiteľa do ZP. S pozdravom

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.