FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU SOCIÁLNA A ZDRAVOTNÉ POISTENIE

Odpovedal(a): Redakcia

Dávka v nezamestnanosti

Dobrý deň. Mala by som otázku ohľadom dávky v nezamestnanosti. Od decembra 2010 do júna 2011 som pracovala v Bratislave, hneď na to som začala pracovať v Anglicku, t.j od júna 2011 a plánujem teraz odísť domov. Chcem sa spýtať, či je možné poberať dávku v nezamestnanosti aj napriek tomu, že som bola poistená 2 roky, no v dvoch rôznych zamestnaniach.

Vymeriavací základ.

Dobrý deň, Od 1.12.2011 do 28.2.2013 som bola zamestnaná na trvalý pracovný pomer. Od 19.2.2013 som nastúpila k ďalšiemu zamestnávateľovi najskôr od 19.2.2013 do 28.2.2013 na dohodu a od 1.3.2013 na trvalý pracovný pomer. Z akého obdobia sa mi bude počítať denný vymeriavací základ, keď nastúpim 20.5.2013 na dlhodobejšiu PN (1 mesiac, operácia)? Ďakujem

Príspevok od ÚPSVaR

Dobry den, som SZCO (v oblasti financnictva) a zaroven zamestnany. Budu mi priznane davky v nezamestnanosti v pripade straty zamestnania?

Zdravotná poisťovňa.

Dobry den, ak sa na mna nevzthauje povinnost dane z predaja nehnutelnosti, som oslobodeny aj od odvodu do Zdravotnej poistovne ? Som poistenec statu na vysluhovom dochodku. Dakujem.

Daňové priznanie

Dobrý deň, mam živnosť , od septembra 2011 do augusta 2012 som bola na PN, po celu dobu som platila do zdravotnej poistovne, v marci 2012 mi bol na moju ziadost vrateny preplatok zo ZP , neviem aku sumu mam uviet do platieb do ZP - teda celu tu co som zaplatila za cely rok , alebo znizenu o vyplateny preplatok ? alebo kam mam uviet tento preplatok ako prijem? Dakujem

Odvody do fondov.

Som zamestnaný, zamestnávateľ odvádza za mňa odvody. Okrem toho mám príjem aj z prenájmu. Ako tieto príjmy ovplyvňujú výšku odvodov?

SZČO

Dobrý deň chcel by som sa spítať či pri všetkých príjmoch podľa paragrafu 6 je osoba povinná platiť zdravotné poistenie. Jedná sa o príjmi z činnosti sprostredkovateľov, ktoté nie sú živnosťou §6. A ak áno je povinnosť registrovať sa za samoplatiteľa do ZP. S pozdravom

SZČO a materské

Dobrý den Chcela by som sa spýtať ak som szčo a som teraz na materskej dovolenke či som musela podávať nejaké odhlášky resp. prerušenia na úradoch. A ked som v roku 2012 bola na rodičovskej dovolenke a mala som príjem zo živnosti za rok 2012 vo výške 2300eur ked sa mi v roku 2013 skončí materská dovolenka a nastúpim na rodičovkú dovolenku či budem platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Respektíve aký príjem môžem mať aby som neplatila odvody do zdravotnej poistovne. Ďakujem za odpoveď.

Odvody do SP.

Dobry deň. Chcela by som sa opýtať, priateľ pracuje ako vodič na kamióne, jazdí do talianska,náhodou sme zistili pri vybavovaní požičky,keďže išiel robiť ručiteľa sestre, že nemá odvedené zamestnávateľom odvody do sociálnej poisťovne asi za 15 mesiacov do zadu.Účtovníčka mu povedala ,že musia spraviť splátkový kalendár a zameškané peniaze musí splatiť. Vyrátala mu mesačne splátky po 85 eur, a vychádza to asi na celý rok.takže vznikol dlh okolo 1000 eur. Postupuje účtovníčka správne?Musí to doplatiť aj keď to nie je priateľova chyba?Vraj ho nebral PC vo firme do systému. Je nám divné , že účtovníčka , ktorá robí výplaty ,si toto za celý ten čas nevšimla, až náhodou my. Ďakujem za odpoveď.

Poistné do SP

Dobry deň. Chcela by som sa opýtať, priateľ pracuje ako vodič na kamióne, jazdí do talianska,náhodou sme zistili pri vybavovaní požičky,keďže išiel robiť ručiteľa sestre, že nemá odvedené zamestnávateľom odvody do sociálnej poisťovne asi za 15 mesiacov do zadu.Účtovníčka mu povedala ,že musia spraviť splátkový kalendár a zameškané peniaze musí splatiť. Vyrátala mu mesačne splátky po 85 eur, a vychádza to asi na celý rok.takže vznikol dlh okolo 1000 eur. Postupuje účtovníčka správne?Musí to doplatiť aj keď to nie je priateľova chyba?Vraj ho nebral PC vo firme do systému. Je nám divné , že účtovníčka , ktorá robí výplaty ,si toto za celý ten čas nevšimla, až náhodou my. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom prac.…

Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom prac. pomere na Slovensku neplatí odvody do soc. a zdravotnej poisťovne, len daň zo mzdy. Všetky odvodové povinnosti má vysporiadané v cudzine, kde má taktiež ďalší pracovný pomer a trvalý pobyt. Na Slovensku mala povolenie na trvalý pobyt, ale t. č. nie je. Je to správne, alebo, ako by to malo byť? Mala by mať radšej dohodu o prac. činnosti (nižšie odvody atď.) V najbližšej budúcnosti plánuje mať dieťa. Kedy, a ako by mala nárok na materské na Slovensku? Keďže pracuje vo 2 štátoch, môže čerpať príspevok z 2 miest? Ako je to v prípade tzv. „dobrovoľne poistená osoba –len na nemocenské poistenie“ – môže prichádzať do úvahy v jej prípade? Keby náhodou ochorela - PN, alebo mala rizikové tehotenstvo? Aké riešenie je pre ňu, a pre jej zamestnávateľa to najlepšie, najvhodnejšie (personálne, sociálne)? Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom prac. pomere na Slovensku neplatí odvody do soc. a zdravotnej poisťovne, len daň zo mzdy. Všetky odvodové povinnosti má vysporiadané v cudzine, kde má taktiež ďalší pracovný pomer a trvalý pobyt. Na Slovensku mala povolenie na trvalý pobyt, ale t. č. nie je. Je to správne, alebo, ako by to malo byť? Mala by mať radšej dohodu o prac. činnosti (nižšie odvody atď.) V najbližšej budúcnosti plánuje mať dieťa. Kedy, a ako by mala nárok na materské na Slovensku? Keďže pracuje vo 2 štátoch, môže čerpať príspevok z 2 miest? Ako je to v prípade tzv. „dobrovoľne poistená osoba –len na nemocenské poistenie“ – môže prichádzať do úvahy v jej prípade? Keby náhodou ochorela - PN, alebo mala rizikové tehotenstvo? Aké riešenie je pre ňu, a pre jej zamestnávateľa to najlepšie, najvhodnejšie (personálne, sociálne)? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom prac. pomere na Slovensku neplatí odvody do soc. a zdravotnej poisťovne, len daň zo mzdy. Všetky odvodové povinnosti má vysporiadané v cudzine, kde má taktiež ďalší pracovný pomer a trvalý pobyt. Na Slovensku mala povolenie na trvalý pobyt, ale t. č. nie je. Je to správne, alebo, ako by to malo byť? Mala by mať radšej dohodu o prac. činnosti (nižšie odvody atď.) V najbližšej budúcnosti plánuje mať dieťa. Kedy, a ako by mala nárok na materské na Slovensku? Keďže pracuje vo 2 štátoch, môže čerpať príspevok z 2 miest? Ako je to v prípade tzv. „dobrovoľne poistená osoba –len na nemocenské poistenie“ – môže prichádzať do úvahy v jej prípade? Keby náhodou ochorela - PN, alebo mala rizikové tehotenstvo? Aké riešenie je pre ňu, a pre jej zamestnávateľa to najlepšie, najvhodnejšie (personálne, sociálne)? Ďakujem za odpoveď

Platenie odvodov

Dobrý deň, chcem sa spýtať, mám pozastavenú živnosť, chcel by som si ju znovu otvoriť, ale ako to bude teraz z odvodmi? Odvody do zdravotnej (VZP) budem platiť mesačne 55,02 € ? A odvody do sociálnej poisťovni 130,27 € mesačne budem musieť platiť hneď po znovuotvorení živnosti? Alebo sú dobrovolné? Alebo sú povinné až po roku? Alebo sa platia pri dovŕšení hranice zárobku 4750,00 € ročne ?

Odvody

Dobrý den, chcela by som sa spýtať aký max. daňový základ musí daňovník vykazať za rok 2012, aby platil stále minimálne odvody?

dividenda

odvody na zdravotné poistenie, prípadne iné odvody z dividend? 1-som nepracujúci predčasný dôchodca /výška môjho predčasného dôchodku v roku 2011 bola stanovená na 411,10 €/mesačne, v roku 2012 424,70 €/mesačne/ 2-dňa 12.7.2012 som z Tatra banky a.s. obdržal výplatu dividendy za rok 2011 vo výške 16 960,00€ /dividenda netto/ 3-môžem si od odvodových povinností odpočítať náklady na vedenie účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov /za rok 2011 som uhradil poplatok vo výške 9,60 €/, na účte sú vedené len akcie TB a.s. 4-aké odvodové povinnosti mám voči zdravotnej, sociálnej poisťovni, prípadne iným inštitúciám? 5-kedy, kde a na akých tlačivách mám podať príslušné /daňové, odvodové?/priznanie 6-kedy a ako mám vykonať príslušnú úhradu /budem na úhradu vyzvaný?/ Ďakujem a očakávam Vaše skoré stanovisko

Brigáda

Zdravím, chcel by som sa spýtať...som absolvent a už počas prázdnin som si našiel brigádu, ktorá mi trvala od 6.8. 2012 do 31.8. 2012, avšak po dohode som mohol doposiaľ ostať - teda ešte 2 týždne po skončení dohody. Medzitým som bol na úrade práce, v termíne ešte pred 31.8. Chcel som skôr lebo som sa dozvedel, že sa dá aj skôr a dá sa vyhnúť návalom. No a na UP mi povedali, že keď mám dohodu o práci, tak ma nemôžu registrovať lebo mok zárobok prevyšoval sumu tuším niečo cez 140 €. Ale problém nastal teraz, keď som dostal výplatnú pásku na ktorej som nemal odvody platené zamestnávateľom čiže nemám zaplatené ZP a tým pádom som nestihol termín na UP, čiže si budem ZP musieť hradiť sám, ako dobrovoľne nezamestnaný - čiže sumu ak som vo VZP 47,58 € ? A teda, keď za mňa zamestnávateľ neodvádzal ZP budem si ho musieť hradiť zrejme sám, ale chcel by som vedieť, že ak sa teraz už zaevidujem na UP, tak či od budúceho mesiace už bude za mňa platiť štát - a teda či tým mojim nedorozumením alebo ako to nazvať, že som sa nezaevidoval na UP do 7. septembra, si budem musieť platiť ZP sám? Tiež by som rád vedel, či mi takýmto spôsobom vznikol záväzok iba voči ZP alebo aj iným inštitúciám. Za odpoveď vopred ďakujem !

Zdravotné poistenie

dobry deň,minuly rok som vyhral zajazd do Kanady,tento rok som podal daňove priznanie,kde som aj neskôr zaplatil 19% daň.teraz mi prišlo zo VšZP zaplatiť dalšich 14% z ceny vyhry..podla paragrafu 19 ods.1 zakona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poisteni a o zmene a doplneni zakona č.95/200 Z.z.som poviiny zaplatiť??dakujem

davka v nezamestnanosti

dobry večer chcem sa opytat ked ide človek na urad prace žiadat o podporu v nezamestnanosti vypočitava sa mu z hrubej mzdy

Zdravotné poistenie

Odvody do zdravotnej poistovne .Som dlhsiu dobu SZCO. Odvod do VZP som platil vo vyske 47,58 € (minimum). Nedavno som sa stal aj starobnym dochodcom. Aky odvod do zdravotnej poistovne budem platit , ak stale ostavam SZCO ??

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.