FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU SOCIÁLNA A ZDRAVOTNÉ POISTENIE

Odpovedal(a): Redakcia

Zdravotné poistenie

dobrý deň som dôchodca sčo v roku 2011 som neplatila žiadne dane lebo som bola stratová v zdravotnej poisťovni mi povedali aby som zatial neplatila. Nebudem musieť doplácať? Ak je dôchodca zároveň aj podnikatelom, musí platit zdravotné poistenie aj keď nemá žiadny zisk?

Zdravotné a sociálne poistenie

ako sa odrátajú preukázatelne zaplatené poistne na zdrav. a soc. poistenie pre vyplneie dańového priznania. Ďakujem

Platenie do sociálnej poisťovne

dobry den, som na rodicovskej dovolenke a zaroven prenajimam byt. Na DU mi pridelili DIC, teda z danoveho pohladu som SZCO. Z pohladu odvodov na socialne poistenie som poistenec statu? Lebo SZCO si ma sam platit soc.poistenie. Viete mi prosim poradit ci sa za SZCO v socialnej poistovni povazuje len podnikatel-zivnostik alebo aj prenajimatel? dakujem

Daňové a odvodové povinnosti

Dobry den, Odvolavam sa na moju otazku a Vasu odpoved, nizsie citovanu,a chcela by som vediet na zaklade akeho predpisu nemam povinnost na odvody. Potrebujem to dolozit nasej uctovnicke. Dakujem. Otázka: Som poberatelka predcasneho dochodku. V minulom roku som dostala za cinnost v predstavenstve bytoveho druzstva odmenu 1000 €. Ake odvody som povinna platit? (Zdravotne, socialne poistenie.) Ake odvody budem platit z dividend a z podielu na zisku, ktore mi budu vyplatene tento rok? Nie som dobrovolne socialne poistena. Odpoveď: Dobrý deň. Ak ste mala za rok 2011 príjem 1000 eur, nemáte povinnosti žiadne. Aké povinnosti budete mať z prijmov za rok 2012, na to si treba počkať na zákony platné pre zdaňovanie za rok 2012.

Vymeriavací základ

Existuje limit obratov pre povinnosť odvodov do zdravotnej poisťovne a ak je rozhoduje čistý či hruby prijem? dôchodca SZČO

Poistné

Je možné uplatniť zaplatené poistné na zdravotnom poistení za obdobie 11 až 12 (december) roku 2011, ktoré bolo vyrovnané teda uhradené až v roku 2012? Ďakujem pekne.

Dobrovoľné poistné

Je možné prirátať do výdavkov aj odvod za zaplatené poistné na sociálnej poisťovni, ak nešlo o povinné poistenie, nakoľko živnostník je 1 rok oslobodený, ale išlo o dobrovoľné poistenie, je možné si ho uplatniť v daňovom priznaní? Ďakujem.

Poistné do soc. poisťovne

Dobrý deň, Od 1.7.2011 nie je poistenec SZČO povinný odvádzať do sociálnej poistovne odvody. Chcem sa spýtať, či sa dobrovolne poistenie do soc.poistovne od 1.7.2011 môže dať do nákladov v ročnom daňovom priznaní. Ďakujem

Zdravotné poistenie

Dobry den, dakujem za odpoved, ak dovolite, potrebovala by som iba jedno upresnenie aj pre buducnost. PRosim Vas ak som clenom charitativnej cirkevnej organizacie, nemam z tejto cinnosti nijaky prijem a zdravotne poistenie za mna plati stat, do akej sumy rocne si mozem privyrobit "na dohodu", brigadami? Je to nejako obmedzene zakonom? Dakujem a prajem prijemny den.

SZČO a PN

Som SZČO a v roku 2011 som bola v čase 04.09.-11.09.11 oficiálne PN (ležala som v nemocnici). Riadne som zaplatila odvody do SP a ZP v plnej výške. Na základe žiadosti mi zo SP vrátili alikvótnu čiastku (preplatok) a v ZP by mi to mali zohladniť v RZZP - pošlem im potvrdenie zo SP o poberaní ND (po telefonickej žiadosti mi ho pošlú poštou). Prejaví sa mi to aj na daňovpm priznaní? Vrátený preplatok zo SP si odrátam, ale čo s nemocenskými dávkami, ktoré mi vyplatili?

Prijem z podielových fondov.

Dobrý deň, pracujem na zakladneje skole ako ucitel. V roku 2011 som rušil podielové fondy. Po vypise som zistil ze za rok 2011 som zarobil zhruba 15 eur (spravcom bola zahranicna spolocnost).Mam si kvoli tomu urobit si rocne zuctovanie zdravotneho pistenia, alebo staci tuto skutocnost oznamit nasej ekonomke? Vopred dakujem za odpoved.

Materské

Dobrý deň! Som dennou studentkou na vysokej skole a rada by som vedela, či budem dostávat materské dávky, alebo musím pracovat. Predtým som pracovala v nemocnici na Kramároch ako sestra a na Myjave. Za odpoveď vopred ďakujem!

Odvody do sociálnej poisťovne

Mám ešte jednu otázku. Som SZCO od aprila 2011, kolko možem max. zarobiť v tomto roku aby mi nevznikla povinnosť platiť odvody do soc.poist.? Ďakujem.

SZČO a odvody

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať kedy mi ako SZCO vznikne povinnosť platiť odvody? ( pri danení akej sumy? ) Ďakujem.

opätovný vznik nároku na nemocenské

.dobrý deň, manžel je SZČO - dôchodca, platí všetky odvody, bol práceneschopný,jeden rok, a do 9.1.2011, poberal dávku PN, koľko je nutné odpracovať aby mu vznikol opäť nárok na poberanie dávky PN.Dakujem. Balážová

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Som…

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Som SZČO a zároveň študujem vysokú školu v českej republike. Prvú živnosť som založil 1. 10. 2005 a zrušil 29. 9. 2006. V roku 2006 som začal študovať na vysokej škole. 1. 8. 2007 som znovu založil živnosť, ktorú som každých 6 mesiacov až doteraz pozastavoval na zimné obdobie. Podľa tvrdenia pracovníčky na sociálnej poisťovni som nemusel platit poistné, pokiaľ som nezarobil viac ako 12-násobok minimálnej mzdy za kalendárny rok. (Platil som len zdravotné poistenie) Prednedávnom mi prišlo oznámenie zo sociálnej poisťovne, že som v roku 2008 prekročil príjem 12-násobku minimálnej mzdy a dlhujem na poistnom cca 600 EUR a 200 EUR penále. Údajne som prekročil vymeriavací základ o 50,-SKK. Príjem v danom roku som mal cca 87 000,- SKK. Minimálna mzda bola 8 100,-- SKK, tzn. 97 200,-- SKK za 12 mesiacov. Z čoho vyplýva, že som minimálny vymeriavací základ neprekročil. Vymeranie povinnosti odvádzat poistné mi zdôvodnili tým, že som živnosť založil k 1.8. 2007. Podľa pracovnice sociálky by všetko bolo v poriadku, keby to bolo o deň neskôr. Viac som cez telefón nebol schopný pochopiť a pred osobnou cestou na príslušný úrad by som bol vďačný za nejakú radu. Ďakujem K.

Práca v rakúsku.

Dobrý deň, včera som mala otázku ohľadne práce manžela v Rakúsku. Nedopísala som, že má zmluvu podpísanú s Rakúskou firmou ako zamestnanec. Potrebovala by som poradiť, že aké povinnosti mám voči zdr. a soc. poist. Ako je to s rod. prídavkami a daň. bonusom. Ďakujem.

Zdravotné poistenie

Dobry den. Prosil by som o radu, ci je mozne podnikat so slovenskym zivnostenskym listom aj v zahranici (Velka Britania) a ak ano, ci je potrebne aj vykonvat odvody do zdravotnej poistovne, ked som sa z nej odhlasil uz pred odchodom do VB, t.j. 5.5. 2004. Ked si od tohoto datumu (5.5.2004) platim zdravotne odvody vo Velkej Britanii a zrusil som (oficialne) zmluvu so slovenskej zdravotnou poistovnou (VZP), a vratil aj zdravotny preukaz do VZP, obdrzal som od nich aj dokument, ze je zmluva so mnou zrusena, je aj nadalej potrebne platit toto zdravotne poistenie VZP, ked permanentne byvam uz 7. rok vo Velkej Britanii a zdravotnu starostlivost vyuzivam vyhradne len vo Velkej Britanii, kde si platim aj vsetky odvody, to znamena, ze aj zdravotne poistenie. Este podotykam, ze VZP vyzaduje momentalne nedoplatok na zdravotnom poisteni od 5.5. 2004, kedy som som s nou zrusil tuto poistovaciu zmluvu a odovzdal aj preukaz poistenca na pobocke VZP v Piestanoch, hoci som zivnostensky list zrusil az v roku 2009. Je opravnene aby VZP obnovila tuto zmluvu bez mojho vedomia (jednostranne), neposlala mi ziadny novy zdravotny preukaz poistenca a ziadala odo mna tento nedoplatok ? Je to opravnene vyzadovat platby za zdravotne poistenie, ked tieto mi prebiehaju v inej clenskej krajine EU, t.j. vo Velkej Britanii, hoci som aj este vlastnil zivnostensky list, aj ked som ho uz na Slovensku nevyuzival ? Dakujem za skoru odpoved. S pozdravom, Jan

Dobrovoľné poistné.

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či má daňovník nárok si odpočítať dobrovoľne platené poistné do sociálnej a zdravotnej poisťovne? a) daňovník dosahoval časť roka príjmy zo závislej činnosti zvyšok roka je nezamestnaný a dobrovoľne si platí poistné alebo b) daňovníkom je SZČO a dobrovoľne si platí poistné

Ročné zúčtovanie ZP

Začal som podnikať 1.8.2010 chcel som si vyplniť ročné zúčtovanie zdravotného . 1.1.2010 som bol na úrade práce do konca jula 2010. Od 1.8.2010 podnikam a nemám žiadný zisk len som platil zdravotné poradte,pomôžte čo kde mám napísať ,koľko mesiacov tam mám napísať a tak ďalej .Viem že toho nebude veľa ale neviem kde čo ak by som to videl vyplnené alebo prvé pomôcť vyplniť konkretne mojú vec potom by som sa to naučil a vedel ako na to inokedy.Ešte raz Vás prosímpošlite vyplnený dozazník bez mojích inicial.ďakujem

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.