FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU SOCIÁLNE A ZDRAVOTNÉ POISTENIE

Odpovedal(a): Redakcia

Zdravotné poistenie

Odvody do zdravotnej poistovne .Som dlhsiu dobu SZCO. Odvod do VZP som platil vo vyske 47,58 € (minimum). Nedavno som sa stal aj starobnym dochodcom. Aky odvod do zdravotnej poistovne budem platit , ak stale ostavam SZCO ??

Zdravotné poistenie

dobry den, chcem sa informovat ako vypocitam sumu v riadku 35 tj. uhrn povinneho poistneho (zapocitavam tam aj preddavky , ktore platim mesacne do zdravotnej poistovne? ) v tab. c. 1 - ake vydavky si tam zo zivnosti mozes zaratat- a treba dolozit aj tieto doklady k danovemu priznaniu ? dakujem

Sociálna poisťovňa

Pracujem od novembra 2011 na zivnost ako predavacka.Za november a december 2011 som zarobila 1300 eur.Odkedy je mojou povinnostou si platit odvody do socialnej poistovne?Od jula 2012 alebo az od jula 2013? Dakujem za odpoved.

Vymeriavací základ.

Dobry den, chcem sa opýtať, v Českej republike pri prekročení maximálnej vymeriavacieho základu neodvádza zamestnanec ani zamestnávateľ zdravotné a sociálne poistenie. Ako je to na slovenské? Je to rovnaké? Ďakujem za odpoveď

Dobry den, chcem sa opýtať, v Českej republike…

Dobry den, chcem sa opýtať, v Českej republike pri prekročení maximálnej vymeriavacieho základu neodvádza zamestnanec ani zamestnávateľ zdravotné a sociálne poistenie. Ako je to na slovenské? Je to rovnaké? Ďakujem za odpoveď

Zdravotné poistenie

dobrý deň som dôchodca sčo v roku 2011 som neplatila žiadne dane lebo som bola stratová v zdravotnej poisťovni mi povedali aby som zatial neplatila. Nebudem musieť doplácať? Ak je dôchodca zároveň aj podnikatelom, musí platit zdravotné poistenie aj keď nemá žiadny zisk?

Zdravotné a sociálne poistenie

ako sa odrátajú preukázatelne zaplatené poistne na zdrav. a soc. poistenie pre vyplneie dańového priznania. Ďakujem

Platenie do sociálnej poisťovne

dobry den, som na rodicovskej dovolenke a zaroven prenajimam byt. Na DU mi pridelili DIC, teda z danoveho pohladu som SZCO. Z pohladu odvodov na socialne poistenie som poistenec statu? Lebo SZCO si ma sam platit soc.poistenie. Viete mi prosim poradit ci sa za SZCO v socialnej poistovni povazuje len podnikatel-zivnostik alebo aj prenajimatel? dakujem

Daňové a odvodové povinnosti

Dobry den, Odvolavam sa na moju otazku a Vasu odpoved, nizsie citovanu,a chcela by som vediet na zaklade akeho predpisu nemam povinnost na odvody. Potrebujem to dolozit nasej uctovnicke. Dakujem. Otázka: Som poberatelka predcasneho dochodku. V minulom roku som dostala za cinnost v predstavenstve bytoveho druzstva odmenu 1000 €. Ake odvody som povinna platit? (Zdravotne, socialne poistenie.) Ake odvody budem platit z dividend a z podielu na zisku, ktore mi budu vyplatene tento rok? Nie som dobrovolne socialne poistena. Odpoveď: Dobrý deň. Ak ste mala za rok 2011 príjem 1000 eur, nemáte povinnosti žiadne. Aké povinnosti budete mať z prijmov za rok 2012, na to si treba počkať na zákony platné pre zdaňovanie za rok 2012.

Vymeriavací základ

Existuje limit obratov pre povinnosť odvodov do zdravotnej poisťovne a ak je rozhoduje čistý či hruby prijem? dôchodca SZČO

Poistné

Je možné uplatniť zaplatené poistné na zdravotnom poistení za obdobie 11 až 12 (december) roku 2011, ktoré bolo vyrovnané teda uhradené až v roku 2012? Ďakujem pekne.

Dobrovoľné poistné

Je možné prirátať do výdavkov aj odvod za zaplatené poistné na sociálnej poisťovni, ak nešlo o povinné poistenie, nakoľko živnostník je 1 rok oslobodený, ale išlo o dobrovoľné poistenie, je možné si ho uplatniť v daňovom priznaní? Ďakujem.

Poistné do soc. poisťovne

Dobrý deň, Od 1.7.2011 nie je poistenec SZČO povinný odvádzať do sociálnej poistovne odvody. Chcem sa spýtať, či sa dobrovolne poistenie do soc.poistovne od 1.7.2011 môže dať do nákladov v ročnom daňovom priznaní. Ďakujem

Zdravotné poistenie

Dobry den, dakujem za odpoved, ak dovolite, potrebovala by som iba jedno upresnenie aj pre buducnost. PRosim Vas ak som clenom charitativnej cirkevnej organizacie, nemam z tejto cinnosti nijaky prijem a zdravotne poistenie za mna plati stat, do akej sumy rocne si mozem privyrobit "na dohodu", brigadami? Je to nejako obmedzene zakonom? Dakujem a prajem prijemny den.

SZČO a PN

Som SZČO a v roku 2011 som bola v čase 04.09.-11.09.11 oficiálne PN (ležala som v nemocnici). Riadne som zaplatila odvody do SP a ZP v plnej výške. Na základe žiadosti mi zo SP vrátili alikvótnu čiastku (preplatok) a v ZP by mi to mali zohladniť v RZZP - pošlem im potvrdenie zo SP o poberaní ND (po telefonickej žiadosti mi ho pošlú poštou). Prejaví sa mi to aj na daňovpm priznaní? Vrátený preplatok zo SP si odrátam, ale čo s nemocenskými dávkami, ktoré mi vyplatili?

Prijem z podielových fondov.

Dobrý deň, pracujem na zakladneje skole ako ucitel. V roku 2011 som rušil podielové fondy. Po vypise som zistil ze za rok 2011 som zarobil zhruba 15 eur (spravcom bola zahranicna spolocnost).Mam si kvoli tomu urobit si rocne zuctovanie zdravotneho pistenia, alebo staci tuto skutocnost oznamit nasej ekonomke? Vopred dakujem za odpoved.

Materské

Dobrý deň! Som dennou studentkou na vysokej skole a rada by som vedela, či budem dostávat materské dávky, alebo musím pracovat. Predtým som pracovala v nemocnici na Kramároch ako sestra a na Myjave. Za odpoveď vopred ďakujem!

Odvody do sociálnej poisťovne

Mám ešte jednu otázku. Som SZCO od aprila 2011, kolko možem max. zarobiť v tomto roku aby mi nevznikla povinnosť platiť odvody do soc.poist.? Ďakujem.

SZČO a odvody

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať kedy mi ako SZCO vznikne povinnosť platiť odvody? ( pri danení akej sumy? ) Ďakujem.

opätovný vznik nároku na nemocenské

.dobrý deň, manžel je SZČO - dôchodca, platí všetky odvody, bol práceneschopný,jeden rok, a do 9.1.2011, poberal dávku PN, koľko je nutné odpracovať aby mu vznikol opäť nárok na poberanie dávky PN.Dakujem. Balážová

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.