FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU SOCIÁLNE A ZDRAVOTNÉ POISTENIE

Odpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Som…

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Som SZČO a zároveň študujem vysokú školu v českej republike. Prvú živnosť som založil 1. 10. 2005 a zrušil 29. 9. 2006. V roku 2006 som začal študovať na vysokej škole. 1. 8. 2007 som znovu založil živnosť, ktorú som každých 6 mesiacov až doteraz pozastavoval na zimné obdobie. Podľa tvrdenia pracovníčky na sociálnej poisťovni som nemusel platit poistné, pokiaľ som nezarobil viac ako 12-násobok minimálnej mzdy za kalendárny rok. (Platil som len zdravotné poistenie) Prednedávnom mi prišlo oznámenie zo sociálnej poisťovne, že som v roku 2008 prekročil príjem 12-násobku minimálnej mzdy a dlhujem na poistnom cca 600 EUR a 200 EUR penále. Údajne som prekročil vymeriavací základ o 50,-SKK. Príjem v danom roku som mal cca 87 000,- SKK. Minimálna mzda bola 8 100,-- SKK, tzn. 97 200,-- SKK za 12 mesiacov. Z čoho vyplýva, že som minimálny vymeriavací základ neprekročil. Vymeranie povinnosti odvádzat poistné mi zdôvodnili tým, že som živnosť založil k 1.8. 2007. Podľa pracovnice sociálky by všetko bolo v poriadku, keby to bolo o deň neskôr. Viac som cez telefón nebol schopný pochopiť a pred osobnou cestou na príslušný úrad by som bol vďačný za nejakú radu. Ďakujem K.

Práca v rakúsku.

Dobrý deň, včera som mala otázku ohľadne práce manžela v Rakúsku. Nedopísala som, že má zmluvu podpísanú s Rakúskou firmou ako zamestnanec. Potrebovala by som poradiť, že aké povinnosti mám voči zdr. a soc. poist. Ako je to s rod. prídavkami a daň. bonusom. Ďakujem.

Zdravotné poistenie

Dobry den. Prosil by som o radu, ci je mozne podnikat so slovenskym zivnostenskym listom aj v zahranici (Velka Britania) a ak ano, ci je potrebne aj vykonvat odvody do zdravotnej poistovne, ked som sa z nej odhlasil uz pred odchodom do VB, t.j. 5.5. 2004. Ked si od tohoto datumu (5.5.2004) platim zdravotne odvody vo Velkej Britanii a zrusil som (oficialne) zmluvu so slovenskej zdravotnou poistovnou (VZP), a vratil aj zdravotny preukaz do VZP, obdrzal som od nich aj dokument, ze je zmluva so mnou zrusena, je aj nadalej potrebne platit toto zdravotne poistenie VZP, ked permanentne byvam uz 7. rok vo Velkej Britanii a zdravotnu starostlivost vyuzivam vyhradne len vo Velkej Britanii, kde si platim aj vsetky odvody, to znamena, ze aj zdravotne poistenie. Este podotykam, ze VZP vyzaduje momentalne nedoplatok na zdravotnom poisteni od 5.5. 2004, kedy som som s nou zrusil tuto poistovaciu zmluvu a odovzdal aj preukaz poistenca na pobocke VZP v Piestanoch, hoci som zivnostensky list zrusil az v roku 2009. Je opravnene aby VZP obnovila tuto zmluvu bez mojho vedomia (jednostranne), neposlala mi ziadny novy zdravotny preukaz poistenca a ziadala odo mna tento nedoplatok ? Je to opravnene vyzadovat platby za zdravotne poistenie, ked tieto mi prebiehaju v inej clenskej krajine EU, t.j. vo Velkej Britanii, hoci som aj este vlastnil zivnostensky list, aj ked som ho uz na Slovensku nevyuzival ? Dakujem za skoru odpoved. S pozdravom, Jan

Dobrovoľné poistné.

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či má daňovník nárok si odpočítať dobrovoľne platené poistné do sociálnej a zdravotnej poisťovne? a) daňovník dosahoval časť roka príjmy zo závislej činnosti zvyšok roka je nezamestnaný a dobrovoľne si platí poistné alebo b) daňovníkom je SZČO a dobrovoľne si platí poistné

Ročné zúčtovanie ZP

Začal som podnikať 1.8.2010 chcel som si vyplniť ročné zúčtovanie zdravotného . 1.1.2010 som bol na úrade práce do konca jula 2010. Od 1.8.2010 podnikam a nemám žiadný zisk len som platil zdravotné poradte,pomôžte čo kde mám napísať ,koľko mesiacov tam mám napísať a tak ďalej .Viem že toho nebude veľa ale neviem kde čo ak by som to videl vyplnené alebo prvé pomôcť vyplniť konkretne mojú vec potom by som sa to naučil a vedel ako na to inokedy.Ešte raz Vás prosímpošlite vyplnený dozazník bez mojích inicial.ďakujem

Ročné zúčtovanie ZP

Dobry den.Chcem sa spytat ohladne zuctovania zdravotneho poistenia za rok 2010.Od zaciatku roka 2010 som bola zamestnana do 31.7.2010,hned potom som nastupila na PN az do konca roka.Kedze som zabudla poziadat byvaleho zamestnavatela o vyplnenie tohto tlaciva,tak si ho musim vyplnovat sama,predpokladam.Viete mi prosim povedat,ktory typ tlaciva mam vyplnat, A alebo C?Dakujem.

Hmotná núdza

Dobrý deň, mala by som otázku.Mám sestru, ktorá ukončila štúdium na VŠ, pretože ju ta škola vôbec nebavila, teraz je nezamestnaná.Keďže má len 20 rokov nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi,čiže je bez akéhokoľvek príjmu, lebo aj sirotský dôchodok jej sociálna poisťovňa zrušila a mama sa musí o ňu postarať do 25 rokov.Preto sa pýtam či je možné považovať moju sestru za nezaopatrené dieť a, aby si mama na ňu mohla uplatniť daňový bonus.Ďakujem

Zdravotná poisťovňa

Dobrý deň. Prosím Vás o informáciu, ako to bude s platením zdrav. odvodov? Mám akcie z kupónky a dostávam dividendy každý rok. Po novom mám z toho platiť zdravotné odvody. Koľko by som musel platiť každý mesiac,keby som dostal divid.napr.ako minulý rok 562 Eur? Ak dobre počítam,tak všetko čo dostanem pôjde tomu nenažratému Miklóšovi. Ďakujem za odpoveď a chcem Vás pochváliť,na tejto stránke bývam každý deň. S pozdavom nevedko

Odvody do poisťovní

Dobrý deň, som starobný dôchodza, popri príjmu starobného dôchodku mám aj nezdanený kapitálový príjem §7 odst.1 písmeno c vo výške 1700€/rok. Poprosím Vás o stanovisko či a v akej výške budem musieť platiť odvod do zdravotnej a socialnej poisťovne. Ďakujem

Dobry den, chcem sa opytat ohladom zdravotnych…

Dobry den, chcem sa opytat ohladom zdravotnych odvodov pri prenajme nehnutelnosti. Som prenajimatelkou 3 nehnutelnosti, podla noveho zakona by som mala z tychto prijmov ako SZCO platit zdravotne odvody. Zijem vsak v CR, kde pracujem a tu aj odvadzam zdravotne poistenie. Pokial som dobre informovana, nie je mozne platit dualne zdravotne odvody v 2 krajinach EU. Prosim o radu, ci musim alebo nemusim platit tieto odvody v SR. Mam informaciu ze je potrebne sa zaregistrovat do 31.1. Dakujem.

Dobry den, chcem sa opytat ohladom zdravotnych…

Dobry den, chcem sa opytat ohladom zdravotnych odvodov pri prenajme nehnutelnosti. Som prenajimatelkou 3 nehnutelnosti, podla noveho zakona by som mala z tychto prijmov ako SZCO platit zdravotne odvody. Zijem vsak v CR, kde pracujem a tu aj odvadzam zdravotne poistenie. Pokial som dobre informovana, nie je mozne platit dualne zdravotne odvody v 2 krajinach EU. Prosim o radu, ci musim alebo nemusim platit tieto odvody v SR. Mam informaciu ze je potrebne sa zaregistrovat do 31.1. Dakujem.

zdravotné poistenie

Nájom nebytového priestoru

Dobrý den. Jsem důchodce, občan ČR, trvalé bydliště ČR, nerezident SR, fyzická osoba-nepodnikající. Mám příjem pouze z pronájmu nebytových prostor (restituce-ideální spoluvlastnictví) na Slovensku. Mám také povinnost zaregistrovat se do 31.1.2011 ve zdravotní pojišťovně? Děkuji za odpověď.

Predaj softveru

Dobry den. Chcem sa popytat na niekolko otazok ohladom predaja vlastneho softveru v tomto roku 2011. Viem ze mi staci DIC na zaklade autorskej zmluvy. 1.Teraz som sa docital ze pracujúci na základe autorskej zmluvy budú musieť platiť odvody aj do Sociálnej poisťovne. Je to pravda? 2.Je potrebne aj do ZP platit nieco ak mam pritom aj zamestnanie (hlavny pracovny pomer)? Ak ano plati sa to do ZP mesacne alebo na konci roku ako danove priznanie do ZP? 3.Treba platit príspevok do literárneho fondu 2% pri kazdej fakture alebo to znamena 2% z hrubých príjmov autora ktore sa odvadzaju za rok? To sa musim niekde zaregistrovat ked treba poslat príspevok do literárneho fondu? 4.Autor si môže odpočítavať skutočné alebo paušálne náklady (paušálne len ak nie je platiteľ DPH). Je to stale pravda? Dakujem za odpovede. S pozdravom Jaro

prenájom bytu

Dobry den, prenajimam byt a do konca januara sa prihlasim v zdravotnej poistovni. Mozem si urcit nulove preddavky do ZP? Pri prenajme sa nikdy nevie, ako dlho bude prenajom trvat. Druha moja otazka sa tyka manzelov, ktori spolocne byt prenajimaju. Obidvaja su registrovani na DU, teda musia obidvaja aj platit odvody do ZP? Dakujem Jana

Zdravotné poistenie

Dobry den, chcem sa opytat ohladom zdravotnych odvodov pri prenajme nehnutelnosti. Som prenajimatelkou 3 nehnutelnosti, podla noveho zakona by som mala z tychto prijmov ako SZCO platit zdravotne odvody. Zijem vsak v CR, kde pracujem a tu aj odvadzam zdravotne poistenie. Pokial som dobre informovana, nie je mozne platit dualne zdravotne odvody v 2 krajinach EU. Prosim o radu, ci musim alebo nemusim platit tieto odvody v SR. Dakujem.

Dobrovoľné pripoistenie

Dobry den, chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu, nakolko sa neviem z toho vysomarit. Zaciname sa tento mesiac snazit o babo, ja som SZCO, odvody platim od 1.7.2010 z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Pomoze mi DNP? Kedy sa mam prihlasit? Kolko mam platit, aby som mala maximalnu matersku? Dakujem velmi pekne uz vopred!

Príjem z nájmu

Prenájom a odovody Prenajímam ako občan nehnuteľnosti - výrobné a skladové priestory. Ako to bude s odvodmi na soc. a zdravotné poistenie a pod. od 1.1.2011?

Dobry den, poprosila by som Vas o nazor…

Dobry den, poprosila by som Vas o nazor ohladne nastupu na matersku dovolenku. Predpokladany termin porodu mam 26.01.2011, tz. na matersku dovolenku by som mala nastupit este v decembri roku 2010 (15.12.2010). Od maja 2010 si dobrovolne platim max. nemocensky prispevok z vymeriavacieho zakladu 1084 € kedze od tohto terminu som nezamestnana. Dovtedy som bola zamestnana a dosahovala som max. hranicu vymeriavacieho zakladu pre nemocenske poistenie. V pripade ze bude zmena zakona o vyske materskeho prispevku odsuhlasena a na matersku nastupim v decembri 2010, bude sa vypocet materskej vztahovat podla stareho zakona po celu dobu trvania materskej (tz. 28 tyzdnov a 55% vymeriavacieho zakladu), alebo mam aj moznost nastupit na matersku v januari 2011 a tym by sa dlzka materskej a jej vyska pocitala podla noveho zakona (tz. 34 tyzdnov a 60% z vymeriavacieho zakladu)? Naozaj neviem ako mam postupovat, kedze spadam pod prechodne obdobie, preto by som Vas poprosila o radu. Dakujem

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na výšku…

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na výšku materskej dovolenky, ak by som na ňu nastúpila v priebehu budúceho roka. Som zamestnaná od roku 2001, pracujem stále u jedného zamestnávateľa, moja hrubá mesačná mzda je 2.024,- Eur. Koľko by som mesačne dostávala? Ďakujem. S úctou Lenka

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.