FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI

Odpovedal(a): Redakcia

Daň z predaja družstevného bytu

Chcem sa opýtať, s manželom sme odkúpili (asi pred rokom) byt od bytového družstva za cca 1000 eur. Ak by sme predali byt (pred uplynutím 5 rokov od nadobudnutia) za povedzme 70 000, platili by sme daň z rozdielu 70 000 mínus 1000 eur - to znamená zo sumy 69 000 eur? Nezohľadňuje sa to, že nadobúdacia cenu bytu bola vyššia, keďže sme ten byt dlhé roky splácali bytovému družstvu - teda de facto nebola len 1000 eur. Zároveň by ma zaujímalo, či sa v danej oblasti nechystajú legislatívne zmeny, počula som, že sa daň bude platiť vždy a nebude už platiť, že ste oslobodený od "poplatku" ak nehnuteľnosť predáte ako fyzická osoba až po 5 rokoch od nadobudnutia. Ďakujem za odpoveď.

Výdavky pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý večer, moja otázka sa týka výdavkov pri predaji nehnuteľnosti. Do výdavkov sa môžu zahrnúť úroky z hypotéky majiteľa. Moja otázka je ako sa zohľadňujú úroky z hypotéky pre mladých. Stačí doložiť doklady, ktoré boli majiteľovi zasielané na ročnej báze od banky, ktorá poskytla úver. Tam sú uvedené poplatky a aj úroky na mesačnej báze a taktiež na ročnej. Alebo sa dokladá doklad, ktorý zašle banka po vysporiadaní (uhradení) úveru. Bavíme sa o predaji nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve, ktorú klient nadobudol pred 4 rokmi. Čiže musí podať daňové priznanie typu B a musí uviesť predajnú cenu nehnuteľnosti a výšku výdavkov, ktoré predávajúci vynaložil na zveľadenie nehnuteľnosti. Informujem sa o hypotéke so ŠPM ešte pred novelizáciou od tohto roku 2018. Tieto nové hypotéky sú už riešené inou formou. ďakujem za odpoveď.

Platenie dane z nehnuteľnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala: zdědila jsem pozemky na Slovensku, jsem zapsaná jako vlastník, žiji v ČR. Zajímalo by mě, jak mám nyní postupovat, co se týče placení daně z nehnuteľnosti. Děkuji za odpověď.

Koľko je daň z predaja

Dobrý deň , chcela by som vedieť koľko je daň z predaja nehnuteľnosti ak odkupujem polovicu bytu od tety (maminej sestry) žijúcej v Čechách . Byt je na Slovensku a druhu polovicu vlastni moja mama. Byt je vo vlastníctve od 16.9.2015 (dedicske konanie). Potrebovala by som vedieť či platí daň na Slovensku alebo v Čechách s koľko percent. Ďakujem

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Predaj bytu s nábytkom

Dobrý deň, prosím vás, chcela by som sa spýtať, minulý rok 12/2017 som kúpila nehnuteľnosť, tento rok 04/2018 ju predávam. Byť predávam aj so zariadením a v zmluve mám stanovenú predajnú cenu 33000 a z toho je 1000 pozemok, 25000 nehnuteľnosť a 7000 nábytok a spotrebiče. Je potrebné odvádzať dať z predaja nehnuteľnosti z celej sumy 33000 alebo stačí len zo sumy 26000 čo je teda nehnuteľnosť a pozemok? Ďakujem veľmi pekne.

Daň z predaja 1/2 domu

Dobrý večer prajem Chcela by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom dane z predaja nehnuteľnosti od roku 2011 som bola polovičným vlastníkom domu ale v roku 2016 som už jediný vlastník momentálne dom predávam budem musieť platiť daň alebo nie.

Daň z predaja nehnuteľnosti - preukazateľné výdavky vyššie ako príjem

Dobrý deň, v roku 2013 sme kúpili pozemok za sumu 7000 Eur na ktorom sme si svojpomocne postavili rodinný dom. Avšak z rodinných dôvodov sme ho v roku 2017 predali rodinnému známemu za sumu 40000 Eur. Na výstavbu rodinného domu sme využili svoje vlastné finančné prostriedky, ktoré boli vyššie ako kúpno predajná cena domu a je možné ich preukázať. Sme povinní platiť daň z predaja tejto nehnuteľnosti a čo všetko treba k daňovému priznaniu predložiť? Ďakujem za odpove

Zdedeila som po mrtvom otcovi ciastku z domu…

Zdedeila som po mrtvom otcovi ciastku z domu,kvoli problemom som tuto ciastku prepisala na jednu znamu.Teraz chcem prepisat tuto ciastku na svoju dceru,ale chcem sa vyhnut vysokemu plateniu dani pri prepise. Viete mi poradit ako mam postupovat,aby som neplatila vela dani?

Dom a predaj spoludedičovi

Dobrý deň obraciam sa na Vás s prosbou o radu. V roku 2015 som nadobudla nehnuteľnosť dedením v (nepriamom rade - tzn. po súrodencovi) byt. Byt sa ohodnotil na základe dedičského konania v hodnote 110 000, kde mám svoj polovičný podiel v hodnote 55 000, avšak druhému spoluvlastníkovi chcem predať svoj podiel kúpno - predajnou zmluvou na sumu 55.000.Je potrebné zaplatiť daň v takom to prípade a v akej výške? Obidvaja spoluvlastníci na danej nehnuteľnosti nemáme trvalý pobyt. Ďakujem za odpoveď. Monika

Predaný zdedený dom a príjem z predaja

Dobry den. V roku 2017 som zdedila po matke dom, ktory som predala v tom istom roku. Matka dom zdedila v roku 2013 po svojej matke, ktora mala vo vlastnictve 14 rokov. Prosim Vas, musim si podat danové priznanie? Dakujem za odpoved. S pozdravom Eva G.

Náklady na rekonštrukciu bytu v daňovom priznaní

Dobry den, chcem sa opytat, ci pri plateni dane z predaja nehnutelnosti mozem ucinit cestne prehlasenie o vykonanej rekonstrukcii bytu a ci sa by taketo cestne prehlaseniedalo dalo uznat ako opravneny naklad, ak by bolo dolozene znaleckym posudkom. Byt mam vo vlastnictve 3,5 roka, takze oslobodenie od platenia dane sa ma este netyka. Pri kupe som vykonala kompletnu rekonstrukciu, od ktorej vsak nemam doklady, tie som neskladovala a prace boli vykonane svojpomocne. Mam vsak fotky povodneho stavu a sucasny stav je jasny. Rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou by bol cca 40 tis €. Dakujem za odpoved. Zuzana

Predaj 1/3 domu a daň z príjmu

Dobrý deň, rada by som sa informovala, či rodičia budu platiť daň z príjmu. Rodičia si postavili nový dom pred dvoma rokmi ale kolaudovaný je len pol roka. Chcela by som odkúpiť 1/3 domu cez hypotéku a napadlo ma či rodičia z toho prijmu platia dan alebo nie, kedze je to vramci rodiny tak neviem. Hotovost ktoru obdrzia rodicia mojou hypotekou by pouzili na kupu bytu dakujem pekne

Nezdaniteľná časť ZD ako výdavok pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň, mama zdedila po sestre nehnuteľnosť v roku 2016 a v roku 2017 ju predala. Môže si pri výpočte výšky dane z nehnuteľnosti uplatniť nezdaniteľnú časť: 3803,33€ ? Ďakujem vopred za odpoveď.

Dedenie pozemku v priamom rade a platenie dane pri predaji

Dobrý deň, dcére zdedila po otcovi v roku 2016 pozemok . On bol vlastník na základe dedičstva od roku 2003. V roku 2017 ho predala za čiastku 480 eur. Chcem sa opýtať, či musí zaplatiť daň z predaja. Dcéra je od roku 2014 na rodičovskej dovolenke a nemala ani v roku 2017 žiadne príjmy. Ďakujem

Predaj zdedenej nehnuteľnosti

Dobrý den, můžete mi prosím poradit v následující situaci:Jedná se o to, že tchýně (občan ČR, trvalé bydlení v ČR) vlastní chatu na Slovensku (stavěli jí s tchánem před 30 lety). Tchán v roce 2016 zemřel a v rámci dědického řízení se obě jejich děti zřekly dědictví po něm, čímž je 100% vlastníkem chaty tchýně. Letos na jaře jí bude prodávat a chtěla by vědět, zda-li příjem z prodeje zdaní v rámci „Daně z príjmu pri predaji nehnuteľnosti“ dle slovenských zákonů a musí podávat přiznání k dani z příjmu na Slovensku? Velmi děkuji za odpověď.

Predaj darovaného pozemku a daňové priznanie

Dobrý deň obraciam sa na Vás s prosbou o radu. V roku 2008 sme kúpili stavebný pozemok za cenu 715 000 SK Na konci roku 2016 sme darovacou zmluvou tento pozemok darovali dcére, pričom na katastri bola zmena vlastníkov vykonaná 11. 2016. Koncom roka 2017 dcéra tento pozemok predala za 35 000 € Pretože dcéra vlastnila pozemok kratšie ako 5 rokov, je povinná platiť daň z príjmu získaného predajom tohto, jej darovaného pozemku. Podľa zákona, ale nie je nadobúdacia cena pozemku tá, za ktorú sme ako rodičia pozemok kúpili, lebo ako darcovia sme vlastnili pozemok viac ako 5 rokov a tým sme spĺňali podmienku oslobodenia od dane. Ako má dcéra postupovať pri platení daní z predaja nehnuteľností? Pri darovaní pozemku nebol vypracovaný znalecký posudok, dá sa vypracovať teraz spätne za 11. 2016, aby sa zistila cena pozemku v čase darovania? Chce si túto sumu uplatniť ako výdavok. Ak to nie je možné, ako sa môže určiť výdavok pri príjme z predaja pozemku? Rozumiem tomu tak, že 19% daň sa platí z rozdielu ceny za ktorý pozemok predala a ceny akú mal pozemok v čase keď jej bol darovaný (definovaný ako výdavok) Alebo aký je správny postup ? Ďakujem za radu.

Predaj zdedeného bytu po partnerovi

V roku 2008 som si s priatelom kupila byt za 57000 eur. Boli sme podielovi spoluvlastnici kazdy z jednej polovice. Ja som svoju polovicu zaplatila v hotovosti a on si zobral uver. V roku 2014 priatel zomrel a ja som jeho polovicu bytu zdedila, cize som prevzala uver. V roku 2017 som byt predala za 52000 eur. Z toho 23000 eur bol vyplateny uver. 2000 eur boli poplatky pre realitku a 27000 eur bol moj zisk. Musim podat danove priznanie? Z akej sumy a ake doklady prilozit k danovemu priznaniu? Dakujem za odpoved.

Predaný zdedený dom a byt a daňové priznanie

Dobrý deň manžel v roku 2017 zdedil po rodičoch byt aj dom, ktorý v tom istom roku aj predal. Prosím vás aké daňové priznania si musí podať? byt mali jeho rodičia v osobnom vlastníctve už 15 rokov, ale dom zdedil po matke, ktorá ho zdedila v roku 2016 po svojej matke. ďakujem za vašu odpoveď. s pozdravom Zuzana P.

Nákup a predaj bytu v jednom roku.

Dobrý deň prajem, prosím o radu. Kúpila som byt v Bratislave 07/2017 a 12/2017 som ho predala za rovnakú sumu. Ako postupovať pri dani z nehnuteľnosti? Veľmi pekne ďakujem. Mariana

Zdanenie predaja nehnutelnosti s rozdielnymi dlzkami vlastnictva

Zdanenie predaja nehnutelnosti s rozdielnymi dlzkami vlastnictva. Dobry den, sme vlastnikom pozemku dlhsie ako 5 rokov, zaroven sme postupne stavali na tomto pozemku novostavbu svojpomocne. Tu sme kolaudovali v tomto roku 2017. Nehnutelnost aj s pozemkom chceme predat a v kupnej zmluve musia byt tieto dve ciastky rozdelene, kedze jednu vlastnime dlhsie a jednu kratsie ako 5 rokov. Definuje zakon ako musi byt vypocitana cena pozemku? Dom je stavany svojpomocne a nemame ani vsetky blocky od materialu, obcas iba prijmove aj to nie vsetky. Mozeme teda istu ciastku hodnoty presunut do pozemku? Riesi toto nejako zakon ako protipravne konanie? Dakujem.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.