FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daň pri darovaní bytu

Dobry den, v roku 2015 mi rodica darovali byt, v darovacej zmluve bola hodnota bytu 50,000€. Teraz by som chcel byt darovat rodinnemu priatelovi a hodnota v darovacej zmluve by uz bola 80,000€. Chcem sa opyta ci budem musiet ja alebo obdarovany platit dan a zdravotne poistenie.Dakujem.

Ako na daň pri predaji dvakrát darovanej nehnuteľnosti?

Dobry den, v roku 2008 som si kupila byt v hodnote 44000, v roku 2014 som tuto nehnutelnost z osobnych ako aj administrativnych dovodov dala prepisat darovacou zmluvou na rodicov, v roku 2017 sme spätne darovacou zmluvou prepisali byt znova na mna a mojho manzela, nemam trvaly pobyt v SR, takisto sa na Slovensku nezdrziavam, preto by som rada byt teraz predala, zakon o dane z predaja nehnutelnosti ma vsak trochu zaskocil, v mojom pripade ani neviem akym sposobom by sa dan z mojej nehnutelnosti pocitala, z akej obstaravacej ceny bytu, kedze bol mnou raz kupnou zmluvou nadobudnuty, dvakrat avsak darovany, byt bol viackrat rekonstruovany ( nepreukazatelne, alebo len z casti, pretoze je to naozaj dlha doba, a nikto nerozmyslal o predaji nehnutelnosti, pocas jej rekonstrukcie), viete mi prosim poradit, resp. blizsie povedat o aku hodnotu dane z predaja nehnutelnosti sa v mojom pripade jedna, vopred dakujem

Kto platí daň z dočasne vyvlastneného pozemku?

Dobrý deň. V prospech dialničnej spoločnosti nám bola vyvlastnená záhrada vo výmere 1900m2.Jedná sa o dočasné vyvlastnenie na dobu cca 5 rokov.Máme povinnosť platiť daň? Spávca dane tvrdí že áno ,nakoľko sme v katastri zapísaní ako vlastník. Ďakujem

Odpovedal(a): Redakcia

Aká je daň pri kúpe domu?

Dobry den velmi pekne vas prosim o radu.kupili sme v roku 02/2018 rodinny dom a pozemok.je to novostavba.minuly rok nestihol develeper skolaudovat.stale natahoval kolaudaciu a ta prebehla 01/2019.podali sme danove priznanie za rok2018.Pani na obecnom urade tvrdi ze musime platit dan za stavebny pozemok kedze sme nemali este stav domu ako rodinny dom ale rozostavany dom na LV.ale my sme nekupovali od developera stavebny pozomk ale rodinny dom.ze za dom sa plati az po dolozeni kolaudaciu a budem podavat az v 2020 nove danove.prosim velmi pekne o radu ci kebyze dostaneme v jeden rok aj kolaudaciu s kupou domu a supisne cislo by sme stihli zavkladovat na kataster tak neplatime dan za stavebny pozemok ale dan z nehnutelnosti z rodinneho domu plus zastavane plochy a nadvoria??? dakujem za skoru odpoved a prajem krasny den Lenka

Kúpa bytu - kataster v sklze

Dobrý deň v Októbri 2018 som kúpil byt, bola vtedy podpísaná kúpno-predajná zmluva. V tom čase som dal aj žiadosť na kataster. Ten je však s sklze, a do dnešného dňa som nedostal list vlastníctva a na katastrálnej mape nie som zapísaný ako vlastník. Na predmetnom byte je len plomba. Byt som začal užívať až v decembri 2018. Daňové priznanie pre daň z nehnuteľností som za rok 2019 nepodával, lebo ešte nie som právoplatným majiteľom. A dane prišli platiť pôvodnému majiteľovi. Ten odo mňa pýta platbu za tieto dane. Chcel by som sa opýtať ako v tomto prípade postupovať a či má na to právo, prípadne či je to na našej dohode, alebo mám zaplatiť iba za mesiace ktoré som nehnuteľnosť užíval Ďakujem.

Odkedy je predaj bytu oslobodený od dane z príjmu?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom predaja bytu. Byť som si kúpila v júli 2014 a na katastri bol zapísaný na moje meno v auguste 2014. Teraz by som ho chcela predať s tým že som ho kúpila za nižšiu sumu akú chcem predať. Rozdiel je cca 12 tisíc eur. Rekonštruovala som ho v sume cca 7 tisíc eur. Čiže daň by som zaplatila z rozdielu týchto dvoch sum? Alebo mám počkať do leta a tak ho predať? Ktorý mesiac je pre mňa smerodajný pre obdobie 5 rokov, júl alebo august? Ďakujem.

Platím daň z predaja nehnuteľnosti?

Dobrý deň, v dedičskom konaní v januári tohto roku, bol rodičovský byt notárkou napísaný na mňa. Ja som tam bývala spolu s otcom. Mám dvoch súrodencov, ktorým mám z bytu vyplatiť čiastku 50000€. Keďže je byt veľký, chcem ho predať a kúpiť si menší. Cena tohto rodičovského bytu je 100 000 a ja chcem kúpiť za 75 000. Moja otázka znie: Budem platiť daň z predaja bytu? Ďakujem

Musím uviesť príjem z predaja domu do DP, keď je jeho obstarávacia cena vyššia ako predajná?

Dobrý deň, mám otázku - ak občan predá dom, ktorý nadobudol darovacou zmluvou, po roku od darovacej zmluvy, (nie je dodržaná hranica 5 rokov ), avšak znalecký posudok je na vyššiu sumu, ako predajná cena... čo v takomto prípade je potrebné urobiť? Je potrebné daňové priznanie? Ďakujem pekne za odpoveď.

Platí sa zdravotné poistenie z predaja nehnuteľnosti?

Dobrý deň, predávam v roku 2019 nehnuteľnosť. Rada by som sa spýtala, či sa stále platí aj zdravotný odvod z predaja nehnuteľnosti a ak áno, v akej výške prosím Vás. Viem, že to budem daniť až budúce daňové obdobie, ale rada by som vedela, či sa ten odvod zrušil alebo stále sa platí a ak áno, tak v akej výške. Ďakujem

Od kedy sa počíta oslobodenie pri predaji nehnuteľnosti?

dobry den zaujimalo by ma ako to je z platbou dane za predaj nehnutelnosti na hypotekarny uver. byt bol kupeny a zalozne pravo, vklad povoleny dna 24.6.2014. kupna zmluva o prevode vlastnictva bytu a vklad povoleny dna 25.6.2014. Moja otazka je ak by bol byt.ptedany 26.6.2019 ci budem oslobodeny od dane. Co som cital tak je to 5 rokov od nadobudnutia nehnutelnosti, ale zaujimalo by ma ci sa to neberie az po nasledujucom mesiaci? dakujem za vysvetlenie

Patrí príjem z predaja pozemku do daň priznania?

Dobry den, minuly rok (2018) sme kupili s manzelom pozemok a v ramci toho isteho roku sme ho aj predali. Vznika nam povinnost podat danove priznanie k dani z nehnutelnosti? Miestny urad tvrdi ze ano, podla nas nie. Dakujem

Daň z predaja zdaneného bytu

S bratom sme zdedili byt, ktorého cena v rozhodnutí o dedičstve bola 30 000eur. V tom istom roku sme ho predali za 29 000 (týmpádom musíme zaplatiť daň). Realitný agent si zobral a bude daniť za seba 1000eur. Ako postupovať pri výpočte platby dane z negatívneho zistku -2000eur? Po osobe žijúcej v byte zostali nedoplatky a dlhy spojené s bytom ktoré sme samozrejme doplatili ( do cca 1000-2000eur). Ako zohľadniť tieto pri výpočte ? ďakujem

Daň z predaja družstevného bytu

Chcem sa opýtať, s manželom sme odkúpili (asi pred rokom) byt od bytového družstva za cca 1000 eur. Ak by sme predali byt (pred uplynutím 5 rokov od nadobudnutia) za povedzme 70 000, platili by sme daň z rozdielu 70 000 mínus 1000 eur - to znamená zo sumy 69 000 eur? Nezohľadňuje sa to, že nadobúdacia cenu bytu bola vyššia, keďže sme ten byt dlhé roky splácali bytovému družstvu - teda de facto nebola len 1000 eur. Zároveň by ma zaujímalo, či sa v danej oblasti nechystajú legislatívne zmeny, počula som, že sa daň bude platiť vždy a nebude už platiť, že ste oslobodený od "poplatku" ak nehnuteľnosť predáte ako fyzická osoba až po 5 rokoch od nadobudnutia. Ďakujem za odpoveď.

Výdavky pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý večer, moja otázka sa týka výdavkov pri predaji nehnuteľnosti. Do výdavkov sa môžu zahrnúť úroky z hypotéky majiteľa. Moja otázka je ako sa zohľadňujú úroky z hypotéky pre mladých. Stačí doložiť doklady, ktoré boli majiteľovi zasielané na ročnej báze od banky, ktorá poskytla úver. Tam sú uvedené poplatky a aj úroky na mesačnej báze a taktiež na ročnej. Alebo sa dokladá doklad, ktorý zašle banka po vysporiadaní (uhradení) úveru. Bavíme sa o predaji nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve, ktorú klient nadobudol pred 4 rokmi. Čiže musí podať daňové priznanie typu B a musí uviesť predajnú cenu nehnuteľnosti a výšku výdavkov, ktoré predávajúci vynaložil na zveľadenie nehnuteľnosti. Informujem sa o hypotéke so ŠPM ešte pred novelizáciou od tohto roku 2018. Tieto nové hypotéky sú už riešené inou formou. ďakujem za odpoveď.

Platenie dane z nehnuteľnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala: zdědila jsem pozemky na Slovensku, jsem zapsaná jako vlastník, žiji v ČR. Zajímalo by mě, jak mám nyní postupovat, co se týče placení daně z nehnuteľnosti. Děkuji za odpověď.

Koľko je daň z predaja

Dobrý deň , chcela by som vedieť koľko je daň z predaja nehnuteľnosti ak odkupujem polovicu bytu od tety (maminej sestry) žijúcej v Čechách . Byt je na Slovensku a druhu polovicu vlastni moja mama. Byt je vo vlastníctve od 16.9.2015 (dedicske konanie). Potrebovala by som vedieť či platí daň na Slovensku alebo v Čechách s koľko percent. Ďakujem

Predaj bytu s nábytkom

Dobrý deň, prosím vás, chcela by som sa spýtať, minulý rok 12/2017 som kúpila nehnuteľnosť, tento rok 04/2018 ju predávam. Byť predávam aj so zariadením a v zmluve mám stanovenú predajnú cenu 33000 a z toho je 1000 pozemok, 25000 nehnuteľnosť a 7000 nábytok a spotrebiče. Je potrebné odvádzať dať z predaja nehnuteľnosti z celej sumy 33000 alebo stačí len zo sumy 26000 čo je teda nehnuteľnosť a pozemok? Ďakujem veľmi pekne.

Daň z predaja 1/2 domu

Dobrý večer prajem Chcela by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom dane z predaja nehnuteľnosti od roku 2011 som bola polovičným vlastníkom domu ale v roku 2016 som už jediný vlastník momentálne dom predávam budem musieť platiť daň alebo nie.

Daň z predaja nehnuteľnosti - preukazateľné výdavky vyššie ako príjem

Dobrý deň, v roku 2013 sme kúpili pozemok za sumu 7000 Eur na ktorom sme si svojpomocne postavili rodinný dom. Avšak z rodinných dôvodov sme ho v roku 2017 predali rodinnému známemu za sumu 40000 Eur. Na výstavbu rodinného domu sme využili svoje vlastné finančné prostriedky, ktoré boli vyššie ako kúpno predajná cena domu a je možné ich preukázať. Sme povinní platiť daň z predaja tejto nehnuteľnosti a čo všetko treba k daňovému priznaniu predložiť? Ďakujem za odpove

Zdedeila som po mrtvom otcovi ciastku z domu…

Zdedeila som po mrtvom otcovi ciastku z domu,kvoli problemom som tuto ciastku prepisala na jednu znamu.Teraz chcem prepisat tuto ciastku na svoju dceru,ale chcem sa vyhnut vysokemu plateniu dani pri prepise. Viete mi poradit ako mam postupovat,aby som neplatila vela dani?

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.