FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Úroky z hypotéky znižujú základ dane pri predaji bytu

Dobry den, do konca mesiaca mam podat danove priznanie za predaj nehnutelnosti. V roku 2012 sme kupili byt za 35000, minuly rok sme ho predali za 51000. Viem, ze treba zaplatit dan z rozdielu tych sum. My sme si na ten byt brali 2 uvery - 37000, kt.sa teraz vyplatil a dalsi 20000, kt.stale splacame. Tato dan by mala byt vlastne dan zo zisku predaja ale my v skutocnosti ziaden zisk nemame, prave naopak este stale splacame uver. V predajnej zmluve je aj vsetko uvedene, kde prostriedky z predaja isli a ja tam mam zisk z predaja 2500 co podla mna by sa malo zdanit a byvaly partner tam ma 7500. Chcem sa este spytat ci musime toto priznanie podavat obaja alebo staci len jeden a z akej sumy to vlastne ma byt. Bola som sa pytat aj na danovom, ale pani mi povedala ze to najdem vsetko online, ale nic taketo podobne tam nemozem najst. Prosim poradte mi


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Je obstaranie nábytku výdaj pri predaji nehnuteľnosti?

Dobrý deň, V roku 2014 som kúpil nezariadený byt. Tento rok ho chcem predať aj so zariadením. Môžem si do daňového priznania z predaja nehnuteľnosti započitať medzi výdaje aj zariadenie bytu? Ďakujem.



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Podávanie priznania za spoluvlastníkov

Dobrý deň, som spoluvlastníkom pozemkov, za ktoré chcem podať daňové priznanie pre zaplatenie miestnej dane z nehnuteľnosti aj za ostatných spoluvlastníkov. Stačí, ak túto skutočnosť (dohodu spoluvlastníkov) vyznačím v príslušnom priznaní (podľa §99d, ods.1 zákona č.582/2004), alebo je potrebné dodať správcovi dane aj osobitné oznámenie/dohodu spoluvlastníkov o tom, že daň budem platiť za ostatných - ako bolo potrebné podľa §19 ods.2 zákona č.582/2004, ktorý bol však vypustený a neplatí od 1.7.2012). Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Oslobodnie od dane z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň Poprosím o radu v roku 2016 som zdedila po rodičoch byt ( som priamy dedič ), ktorý vlastnili cca 40 rokov. V roku 2017 by som ho chcela predať . Budem musieť platiť daň z predaja ak by bola cena bytu väčšia ako pri dedení.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Povinnosť daniť príjem z predaja domu ako bol nízky?

Dobrý deň, v roku 2016 sme ja a moja sestra spolu s ďalšími príbuznými zdedili byt po tete, ktorého cena bola dedičským rozhodnutím určená 50000 eur. Následne sme ho predali za 70000 eur. Náš dedičský podiel činil 1/12 ceny pre každého. Moja sestra bola celý rok nezamestnaná a nemala žiadne iné prijmy.Musí podať DPFO? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Oslobodenie od dane z príjmu predaja novopostavenej nehnuteľnosti

Dobrý deň, na vašej stránke je článok a príklady pre Platenie dane pri predaji nehnuteľnosti – bytu, domu, pozemku a však nenašla som odpoveď na svoju situáciu, tak sa na Vás obraciam s prosbou o radu Ak otec vlastní dom s pozemkom (20 ár)viac ako 20 rokov, ale v minulom roku na časti pozemku cca 8 ár. z ornej zmenilo sa na stavebný a postavil kancelársku budovu a sklad so zápisom do katastra aj s novým súpisným číslom tak či pri predaji synovi je povinný platiť daň z predaja nehnuteľnosti. ďakujem vopred za odpoveď Benedek


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako dokladovať predaj bytu v daňovom priznaní

Dobry den, POtreboval by som poradit s Danovym priznanim. Mam staly zamestnanecky pomer. v roku 2014 som nadobudol nehnutelnost. Tuto som v roku 2016 predal. Suma medzi Prijmami a vydavkami z tohot predaja mi vychadza na 178 Eur (zaklad dane) Je potrebne tento prijem uvadzat v danovom priznani? Ak ano, Ake doklady treba priniest na danovy urad? Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňové priznanie pri zdedenej nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcem sa opýtať: v roku 2016 som zdedila byt po svojich rodičoch, som povinná podať daňové priznanie z nehnuteľnosti? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z predaja darovanej nehnuteľnosti

Som mamicka na rodcovskej dovolenke a minulý rok som mala jediny prijem z predaju nehnutelnosti. Nehnutelnost som nadobudla darom a predajna cena bola 200000€. Podla znaleckeho odhadu bola jej hodnota 210000€. Som povinna uhradiť vobec nejaku dan? a ak nie je potrebne vobec predaj nehnutelnosti v tomto prípade uviesť v danovom priznani? Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Predaj bytu so stratou do daňového priznania

Dobrý deň, v roku 2013 som kúpila nehnuteľnosť za 90 000 EUR a v roku 2016 som predala polovicu priateľovi za 15 000 EUR. Do daňového priznania by mi vychádzal základ dane strata 15 000 - 45 000 = 30 000. Je v tomto prípade potrebné podávať daňové priznanie k tomuto predaju nehnuteľnosti? Dočítala som sa, že na stratu sa z daňového hľadiska neprihliada. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď vopred.



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kto daní príjem z predaja nehnuteľnosti pri viacerých vlastníkoch

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom dane z nehnuteľnosti.Sme 4 súrodenci, ktorí sme zdedili v roku 2015 byt po rodičoch, následne v roku 2016 - presnejšie v septembri sme byt predali. Máme povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Ak áno musíme ho podať všetci 4, ktorí sme boli vlastníci? Termín podania je do 31.3 ako klasické daňové priznanie? Za pomoc vopred Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kto podáva daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti

Rodičia mi vlani darovali pozemok, ktorý je prenajatý na poľnohospodárske účely eseročke, ktorá figuruje aj na LV v katastri. Musím podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kto vyberá daň z nehnuteľnosti

Dobry den.minuly rok sme s manzelom kupili rodinny dom.musime podat danove priznanie kazdy zvlast? A podava sa to na danovom urade alebo na mestskom urade?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako sa platí daň predaja z nehnuteľnosti po dedení

Dobry den.Mynuli rok v septembri my zomrel brat bol slobodny byval spolu s mamou celi zivot v rodinnom dome.Polku domu vlastnil brat a polku mama.Mama po nom mala dedit polku domu ked zomrel ale ona sa dedicstva vzdala tak prisli na radu dalsi dedici v rade a to som bola ja jeho sestra .Tak som zdedila polku domu.Teraz v juny zomrela aj mama a zdedila som po mame druhu polku domu.Teraz ho idem predat musim platit dan s penazi co dostanem za predaj domu?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Predaj nehnuteľnosti a manžel bez príjmov v daňovom priznaní

Dobrý deň, rada by som sa informovala ohladne dane z predaja nehnutelnosti, dani z prijmov zo závislej činnosti a danoveho bonusu na manzela. 1. Ak som zamestnaná môže zamňa podať zamestnávateľ danové priznanie aj ked som predala byt ktorý som nevlastnila dlhsie ako 5 rokov ale po zrátaní vsetkých nákladov, nebudem musiet platit dan z predaja nehnutelnost kedze nákaldy na byt mi prevyšujú príjem z predaja bytu? 2. Ak si aj napriek tomu budem mustiet podat danove priznanie sama, k vyplateniu danového bonusu na manzela budem potrebovať potvrdenie z úradu práce ale aj zo sociálnej poistovne ,že manzel nepoberal dávky? Ak podám danové priznanie do 14.2.2017 bude mi danový bonus vyplatený uz v marci? 3. nepotrebujem do danového priznania dávať doklady výdavkov spojených s predajom nehnutelnosti? Stačí ak uvediem iba sumu výdavkov? Mozem za výdavky povazovat aj úrok z hypotekárneho úveru aj ked som mala hypotekárny úver v ktorom som mala štátny príspevok pre maldých ? Velmi pekne dakujem za skorú dopoved . S pozdravom


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zistiť výdavky pri predaji svojpomocne postaveného domu

ako sa vyrata suma z ktorej vznika povinnost platiti dan v pripde, ze si FO svojpomocne postavila RD v Ba. Nema faktury a znalecky posudok si dali urobit az teraz ked ho predavaju (cca tri roky od kolaudacie) Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Podlieha dani predaj domu vlastnému synovi?

Dobrý deň, v roku 2015 mi mama darovala jej byt. Dnes by som ten byt chcel predať za trhovú cenu synovi. Musela by som platiť za tento byt daň, nepodlieha takýto predaj po priamom rade oslobodeniu od platenia dane. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Je možné uplatniť si náklady na rekonštrukciu pri predaji nehnuteľnosti?

Dobrý večer, manželka nadobudla byt vo februári 2016 od svojho teraz už zosnulého otca darovacou zmluvou. Byt sme zrekonštruovali a chystáme sa ho predať. Zaujíma ma, z akej časti musíme odvádzať daň. V čase darovania vlastnil darca (zosnulý otec manželky)nehnuteľnosť viac než 5 rokov. Dá sa v tomto prípade zo zdaňovanej sumy (keď sa byt predá) odrátať cena ktorú mala nehnuteľnosť v čase darovania ak by ju pôvodný majiteľ predával určená znaleckým posudkom spätne? + náklady na rekonštrukciu/náklad na predaj (zisk real. kancelárie)? ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Predaj darovaného domu a daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň,som občiankou Českej republiky a chystám sa predať nehnuteľnosť, ktorú som nadobudla darovacou zmluvou.Keďže ešte neuplynulo 5 rokov od dátumu darovania,mám povinnost zaplatiť daň z z príjmu.Poraďte ,prosím, jako postupovať. Ďěkujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Zmena v užívaní nehnuteľnosti v priebehu roka a sadzba dane

Dobrý deň, prosím Vás o radu. ako postupovať v prípade ak občan vlastní nehnuteľnosť, ktorú využíva na podnikanie - dielňa (stavba nie je skolaudovaná ako dielňa). V priebehu roka (vo februári) zrušil živnosť a danú stavbu už nevyužíva na podnikanie. Ako bude platiť daň? 2 mesiace za stavbu, ktorú využíval na zárobkovú činnosť a 10 mesiacov ako hospodársku budovu, keďže už neslúži na podnikanie a plní len doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe? alebo musí za celý rok zaplatiť za stavbu na podnikanie a až ďalší rok už danú stavbu prizná ako hospodársku budovu? Ďakujem



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.