FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Chata s trvalým bydliskom

Predali sme s manzelkou druzstevny byt.Trvaly pobyt mame teraz obaja na chate.117m2,dve podlazia,celorocne obyvatelna.. Obaja sme uz dochodcovia.Otazka :Musime za chatu platit dan ako za chatu a nie ako za stavbu na byvanie? Ta je neporovnatelne nizsia.Na ktory paragraf sa mozme popripade odvolat?Dakujeme

Prenájom priestorov zdarma

Som nepodnikateľ a vlastním nehnuteľnosť, ktorá slúžila na podnikateľské účely iným firmám. Chcem túto nehnuteľnosť prenajať tretej osobe bezodplatne. Je potrebné do Dohody o bezplatnom užívaní nehnuteľnosti uviesť nejaký dovod, prečo sa za ten prenájom prenajímateľ nežiada finančnú odmenu? Zaujímalo by ma ešte, že na základe ktorého zákona sa možem rozhodnúť, že nehnuteľnosť prenajímam bezodplatne.

Daň z komunistami skonfiškovanej nehnuteľnosti

Starý otec kúpil parcelu v roku 1938. V roku 1945 parcela bola skonfiškovaná a prešla do majetku štátu. V roku 2015 boli v obci pozemkové úpravy a parcela bola premiestnená a prečíslovaná. Po pozemkových úpravách dedička po nebohom starom otcovi (tj. moja matka) podala žalobu o určení vlastníckych práv k pozemku, lebo konfiškácia bola nezákonná. Po súdnom konaní prešla parcela do vlastníctva dedičky po nebohom (tj. mojej matky). Matka chce parcelu predať. Môže túto parcelu predať ihneď alebo musí počkať 5 rokov aby nemusela platiť daň z príjmu? Započíta sa doba vlastníctva právneho predchodcu (tj. môjho starého otca) do doby 5 rokov a tým pádom matka splní zákonnú 5 ročnú podmienku vlastnenia a môže predať parcelu bez platenia dane z príjmu? Alebo 5 ročná doba sa počíta len od právoplatnosti súdneho rozhodnutia o nadobudnutí. Matka je starobná dôchodkyňa iný príjem nemá. Ak by predala parcelu ihneď, ale cena by bola nižšia ako 1901,-Eur musí podať daň.priznanie?

Kedy podať daňové priznanie pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň, v juli 2015 som kúpila nehnuteľnosť ktorú som este v decembri 2015 predala (peniaze zan som ešte 12/2015 mala fyzicky na ucte) ale rozhodnutie z katastra mi prislo az v 2/2016 s právnymi účinkami od 2/2016. Som povinna podavat danove priznanie z nehnutelnosti az v zdanovacom obdobi 1/2017? Taktiez ma zaujima, kedze sa byt predal este v 12/2015, musim takisto podat danove priznanie z prijmu do 3/2016? Zisk z predaja po odratani nakladov a kupnej ceny nehnutelnosti je 4 000€. Za odpovede dakujem.

Predaj staré a kúpa nového bytu

Dobrý deň, chcem sa opýtať: Ak v roku 2016 predám byt za 36000e a kúpim iný byt za 44000e, ako je to s podávaním daňového priznania na ďalší rok? Je potrebné tento predaj a kúpu priznať? Ak áno, vznikne mi povinnosť zaplatiť nejakú daň? Ďakujem.

Predaj novopostavenej nehnuteľnosti

Dobrý deň, v roku 2015 bol skolaudovaný novo postavený rodinný dom kde sme s bývalým priateľom polovičnými vlastníkmi. Na tento dom bola zobraná hypotéka, na ktorej figurujem, iba ja a bývalý partner podpisoval iba záložné zmluvy na dom. V momentálnej situácii sme sa chceli finančne vysporiadať tak, že sa moja hypotéka vyplatí tou jehou avšak banka prostredníctvom, ktorej si berie bývalý partner hypotéku potrebuje aj kúpno predajnú zmluvu na sumu vo výške mojej hypotéky. Moja otázka je budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti, keďže ide o vyplatenie hypotéky a ja sa nijako neobohatím, pretože v podstate peniaze mne na účet ani pripísané nebudú a sumou, ktorou budem dom predávať sa vyplatí moja hypotéka. Vopred ďakujem za odpoveď. AG

Aké doklady sa prikladajú do daňového priznania pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň. Prosím Vás o odpoveď na otázku, aké všetky prílohy je potrebné podať s daňovým priznaním typu B, keď sa v ňom uvádza a zdaňuje okrem príjmu zo závislej činnosti aj príjem z predaja nehnuteľností? Prikladajú sa listy vlastníctva, kúpno-predajné zmluvy, doklady o výdavkoch na prípadnú rekonštrukciu nehnuteľnosti alebo podobné doklady? Alebo sa tieto doklady predkladajú daňovému úradu iba v prípade nejakej kontroly? Ďakujem za informáciu. MD

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.