FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU NEZDANITEĽNÉ ČASTI ZÁKLADU DANE

Odpovedal(a): Redakcia

Vznikne mi preplatok dane, ak budem mať príjem 2 000 €?

Zdravím mám otázku ktorá sa týka preddavkovej dane a daňového prepla tku u študentov . Na internete som našiel že "Ak študent dosiahol celkové zdaniteľné príjmy nižšie ako 1 915,01 eura a z týchto príjmov mu zamestnávateľ zrážal preddavky na daň, môže dobrovoľne podať daňové priznanie, čím mu vznikne daňový preplatok. Tento daňový preplatok mu správca dane vráti na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku" Ale ak som zarobil nad 1915.01€ bude mi niečo vrátené? Čítal som že nad tu sumu je už poslať daňové priznanie povinnosť. Ďakujem. Miroslav

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kedy sa odpočíta poistné pri nezdaniteľnej časti ZD na daňovníka

Dobry den. Ak mam prijem 11000, odratam od toho nezdanitelnu cast 3800 ostane mi priblizne 7200. To je moj zaklad dane alebo musim odratat este aj odvody, ktore boli pocas roka 2500? Tak by mi zaklad dane ostal na urovni priblizne 4700 eur. Je to koli hypoteke kde potrebujem mat zaplatenu co najvysiu dan. Dakujem za odpoved.

Čo robiť, keď zamestnávateľ nezapočíta nezdaniteľnú časť ZD do mzdy

Dobry den prajem - mam jednoduchu otazku. Manzelka nastupila do noveho zamestnania, vyplatne pasky jej chodia elektronicky, sidlo firmy je v BA. Zistili sme, ze uz 2x po sebe jej nebola vo vypocte mzdy zohladnena nezdanitelna cast zakladu dane na danovnika 316,94 eur. Tym padom jej bola opakovane zrazena dan z vyssieho zakladu, a teda obdrzala menej na ucet. Nema ziadne ine prijmy, podpisala normalnu zmluvu. Moze to byt len nejaka chyba mzdovej uctovnicky, alebo je to snad spravny postup? Co mi, prosim, odporucite, aby sme zistili, ako to ma byt vecne spravne? Dakujem pekne. S pozdravom, Weiss Pavol.

Príjmy manželky a nezdaniteľná časť ZD na manželku

Dobry den, minuly rok som mala prijem do 3200 eur popri poberani rodicovskeho prispevku. Ak budem podavat danove priznanie a uplatnim si nezdanitelnu cast na danovnika tak moze manzel este uplatnit aj nezdanitelnu cast na manzelku? ALebo sa jedna o to iste a vylucuje sa to? Dakujem

Rodičovský príspevok a nezdaniteľná časť zd na manželku

Dobrý deň rada by som sa spýtala môj druh si podáva daňové priznanie s ktorým žijem v jednej domácnosti a máme dve deti a počula som,že aj keď nie sme zobratý mohol by si uplatniť bonus aj na mňa keďže beriem len rodičovský príspevok,ževraj stačí aby som sa preukázala príjmom za rok zo socialky odkiaľ beriem peniaze. Mohli by ste my poradiť či sa to dá a čo všetko potrebujem. Ďakujem.

Potvrdenie k nezdaniteľnej časti ZD na manželku

Dobrý deň.Manželka je na materskej, zamestnávateľ Slovenská POLICIA,CHCEM SI uplatniť nezdaniteľnú základnú daň.ake potvrdenie potrebujem pre zamestnávateľa keď ako policajtka není v sociálnej poisťovni asi len na úrade práce a rodiny.dakujem

Ako uplatniť nezdaniteľnú časť ZD na daňovníka

Dobrý deň prajem, potrebovala by som súrne poradiť, od 4.1.2016 som nastúpila na materskú dovolenku, od 28.8.2016 na rodičovskú, v decembri 2016 som sa zamestnala na brigádu a odrobila som len 28 hodín. k daňovému priznaniu mi prišli 2 papiere, prvý od brigádnickej práce z decembra, kde mám uvedený úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov 280e a nezdanitelná časť dane 0e ... a druhý papier mi prišiel od zamestnávateľa od ktorého som v januári 2016 odchádzala na matesku dovolenku a tam mám sumu zdaniteľných príjmov 30,15e a nezdaniteľnú časť dane 316,94e ... neviem, akú nezdaniteľnu daň si mám uviesť či len tú sumu 316,94e, že v mojom prípade je to vlastne aj za celý rok? ... a môže mi vyjsť mínusová položka? ... ďakujem velmi pekne za odpoveď

Ako si uplatniť nezdaniteľnú časť ZD počas materskej

Dobry den, potrebovala by som poradit s danovym priznanim. Popri zamestnani som aj SZCO. V septembri 2016 som nastupila na matersku dovolenku. Dovtedy som pracovala, ale zo szco som za minuly rok nemala ziadne prijmy (ani vydavky). Danove si podavam sama (nepoziadala som zamestnavatela o zuctovanie), avsak neviem ktore tlacivo pouzit: typ A alebo B? A este ci mozem uplatnit narok na vratenie dane z mesiacov pocas materskej.

Podávať daňové priznanie pri nízkych príjmoch

Dobrý deň, chcem sa spýtať či je pre mňa výhodné podať daňové priznanie, keď som bol 5 mesiacov evidovaný na úrade práce, po vyradení z evidencie som si platil len zdravotné poistenie 6 a pol mesiaca a poslednú polovicu mesiaca som bol zamestnaný pričom môj hrubý prijem bol 419€. Ďakujem

Neuplatnená nezdaniteľná čast ZD na manželku

Dobrý deň, mám otázku ohľadom ročného zúčtovania dane. Je možné, že už druhý rok doplácam na daniach približne 6eur? Máme s manželkou len jedno dieťa. Zarobím ročne v hrubom 14800eur (som riadne zamestnaný na TPP), manželka bola na rodičovskom celý minulý rok 2016 a pokiaľ viem, rodičovský príspevok sa nezahŕňa do príjmov a iné príjmy nemala. Tak isto som doplácal aj za rok 2015, manželka ale bola 6mesiacov na materskej a predtým 6mesiacov pracovala.. Je to v poriadku? Bývalý kolega pracuje v inej firme za rovnakých podmienok ako ja a ročný hrubý príjem má 15500, čo nieje taký závratný rozdiel. Jeho manželka bola takisto na rodičovskom celý rok 2016 a má nárok na vrátenie niečo okolo 700eur.. Stala sa niekde chyba, alebo závisí od konkrétneho zamestnávateľa? Ďakujem za odpoveď..

NČZD do daňového priznania

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať v akej sume si mám uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane v daňovom priznaní (r.73), keď v potvrdení od zamestnávateľa mám sumu NČZD na ktorú zamestnávateľ prihliadol 3.803,28€, aj keď aktuálna NČZD je 3.803,33€. Viem, že sa jedná len o zaokrúhľovanie, ale nie som si istá, ktorá suma je správna do daňového priznania. Vopred ďakujem.

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Som ženatý môj…

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Som ženatý môj čistý mesačný príjem je 650€ manželka je nezamestnaná a poberá rodičovský príspevok čo aj s prídavkami na dieťa činí: 226,72€. Moja otázka by bola smerovaná na to, či máme od štátu nárok na nejaký bonus poprípade dávku alebo nejakú finančnú pomoc. Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď.

Neoprávnené uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane

Dobry den. Mam trvaly pracovny pomer a podpisal som uplatnenie nezdanitelnej casti zakl.dane,,popritom sa vyskytla moznost brigady na dohodu o prac.cinnosti a tam mi dali narychlo podpisat papiere a ako sa neskor ukazalo aj tiež vyhlasenie o uplatnení nezdan,časti zakl.dane,,pri danovom priznani ktore som si nechal robit sam u inej uctovnicky vysvitlo ze musim doplatit 500 eur,,mam nejaku moznost sa este odvolať ?alebo neznalosť zakona neospravedlnuje a mal som si pozorne prečítať čo podpisujem,,ale kedze tomu nerozumiem aj tak ked vidím papier s otázkou či si uplatnujem nezd.cast,,tak podpisujem v dobrej viere,,poradte prosim či mam oslovit uctovnicku firmy kde brigadujem len za 300 eur a aj tak musim teraz doplatit 500,,alebo je to pase,,vdaka za odpoved

Príjmy manželky z výhry

Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď na nasledovné otázky: Manžel SZČO má príjmy zo živnosti a prenájmu bytu/nie je v obchodnom majetku/.

Manželka je nezamestnaná /evidovaná na ÚP/ v roku 2016 vyhrala MT v cene 650 euro.

Otázky:- NČZD na manželku si manžel zníži o 650 Euro?

- V prípade, že si manželia rozdelia zisk z prenájmu nehnuteľnosti, môže si manželka odčítať sumu 500 euro?/ zisk by sa rozdelil tak, aby príjem manželky činil 500 euro/

- Môže si odčítať 500 euro aj manžel z príjmu nehnuteľnosti - keďže to nie je jeho jediný príjem?

ďakujem pekne

Zníženie základu dane na manželku, ak sú manželia od septembra

Dobrý večer, chcem sa informovať o padaní daňového priznania. Manžel chce podať daňové priznanie. Pracoval v mesiacoch január, február, november a december a jeho hrubý príjem bol 2658,56. Medzitým bol evidovaný nezamestnaný a bola mu vyplatená dávka vo výške 1741. Do priznania k dani sa počíta len jeho príjem zo zamestnania či aj dávka v nezamestnanosti? Ďalej sa chcem opýtať,či si môže uplatniť zníženie dane na manželku ak môj príjem bol len rodičovský príspevok vo výške 2176,70 a zároveň sme manželmi len od septembra 2016. Za vašu odpoveď vám vopred ďakujem.Karin

Patrí medzi príjem manželky peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s hygienou...

Dobry den, chcem sa opytat. Zivnostnik spustil zivnost v v maji 2016. Za rok 206 si uplatnuje pausalne vydavky aj odpocitatelnu polozku na manzelku. Z tejto polozky ide odpocitat prijem materskej, ktoru poberala v januari a februari. Potom bola na rodicovskom prispevku. V priebehu celeho roka poberala aj Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia v sume 18€ mesacne. Je pitrebne tento prijem taktiez odpocitat? Dakujem

Počínať si podľa pokynov daňového úradu?

Dobrý deň, chceli by sme spýtať, že ak môj brat pracoval 5 mesiacov na SR a zaplatil úhrn preddavkov na dani 553,62. Zvyšné mesiace pracoval vo Veľkej Británii. Keď si zadal tak ako mu na potvrdeni piisalo suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovnika 1584,70 a vyšiel mu daňový preplatok 0 tak ako to podľa nás malo byť. Ale keď sme chceli podať daňove priznanie tak nám povedali na Daňovom Úrade, že musí tam byť napisané zníženie základu dane 3803,33 za rok. Lenže tým sa zmenil daňový preplatok na 421,51. To sa nám zda veľa keďže za 5 mesiacov zaplatil úhrn preddavkov na dani 553,62. A preto by sme chceli sa spýtať Vás či to máme nechať tak ako nám to bez vysvetlenia povedali na daňovom alebo napísať ak ako na potvrdeni to písalo. Ďakujeme za odpoveď.

Musí sa uvádzať príjem manželky ak sa neuplatňuje NČZD na manželku?

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať ohľadom uplatnenia si nezdaniteľnej časti základu dane na manžela/ku. Viem, že podmienkou je, aby manžel/ka nedosiahla sumu vyššiu, ako 3 803,33 €. Ak si daňovník nebude uplatňovať NČZD musí príjem manžela/ky aj tak uvádzať v daňovom priznaní? ďakujem

Môže si manžel uplatniť NČZD na manželku pri vyplatení dovolenky?

Dobrý deň rada by sa opytala za minuly rok som poberala rodičovsky prispevok za celý rok na konci roka som ukončovala prac.pomer nakolko som prešla na neplatenu dovolenku. Bola mi preplatená zostatkova dovolenka v mesiaci december. )Chcem sa opytať či si musím podavať danové priznanie a či si manžel može uplatniť na mna odpočítateľnu položku na dan... rodičovský bol za rok 2400eur a dovolenka cca 600e. dakujem

NČZD na manželku na podpore

Dobrý deň. Pred časom som sa tu informoval ohľadne daňového vyrovnania, ale nepochopil som celkom odpovedi, tak skúsim viac vysvetliť môj prípad. Za minulé roky som si uplatňoval na manželku odpočítateľnú položku za celý rok, čiže na 12 mesiacov, nakoľko bola na materskej a potom si dlhšie nevedela nájsť prácu. V roku 2016 bola nezamestnaná od januára do konca augusta, čiže 8 mesiacov.Od septembra je zamestnaná. Pri vypisovaní žiadosti o ročné zúčtovanie daní u zamestnávateľa si má manželka uplatniť odpočítateľnú položku len za 4 mesiace, ktoré pracovala? Jej hrubý príjem za 4 mesiace bol 2036 eur. Iný príjem nemala. Ja pracujem celý rok a u zamestnávateľa pri vypisovaní žiadosti o ročné zúčtovanie dane si môžem uplatniť odpočítateľnú položku na manželku za 8 mesiacov, keď nemala príjem? Alebo ako máme postupovať? Musím niečím doložiť manželkin príjem? Ďakujem za odpoveď.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.