FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA

Odpovedal(a): Redakcia

Predávanie tovarov do zahraničia

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Som živnostník a vytvoril som si svoj e-shop, kde predávam tovary. Moji dodávatelia sú z Činy a ja tieto produkty predávam do celého sveta. Preto sa chcem opýtať ako je to s daňami. Keď predám tovar napríklad do USA treba odvádzať dane aj štátu v USA do ktorého som to predal, či iba stačí tých 20% odovzdať nášmu štátu(Slovensku).

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy v zahraničí

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Otec ( dôchodca) pracuje na dohodu v ČR - prácu vykonáva na území SR, kde aj žije a podáva si DP. Príjem v ČR má vo výške, ktorá podľa zákonov platných v ČR nepodlieha zdaneniu ani z nej neodvádza za neho zamestnávateľ žiadne odvody. Z tohto dôvodu má na potvrdení o zdaniteľných príjmoch súce uvedený základ dane v czk ale zároveň uvedenú aj nulovú zrazenú zálohu na daň. Môže si takýto príjem v DP označiť ako úhrn vyňatých príjmov zo zdrojov v zahraničí?

Príjmy z Work and travel

Dobrý deň, som študentkou VŠ a počas prázdnin som brigádovala v USA cez program work and travel, kde som si podala aj daňové priznanie. Daň mi nestrhávali ani nemám povinnosť platiť daň v USA, nakoľko som nepresiahla sumu zárobku 9 000 usd. Môžu mi tieto prijmi byť zdanené na Slovensku?

Práca v ČR a Nemecku a Slovenské daňové priznanie

Dobry den! V roku 2017 som pracovala nepretrzite, prvych 8 mesiacov v CR a posledne 4 mesiace v Nemecku. V CR mam este prechodny pobyt, na Slovensku som nikdy nepodavala DP, vzdy za mna robil rocne zuctovanie zamestnavatel v CR. Na Slovensku mam trvaly pobyt. Stale pracujem. Ale v Nemecku. Moj nemecky zamestnavatel mi tvrdi, ze DP robit nemusim. Ja si vsak nie som ista, mozte mi poradit? Dakujem velmi pekne za Vas cas a odpoved.

Príjmy z ČR a výpočet sociálneho poistenia

Dobrý deň, Od 1.1.2018 pracujem v Čechách a daňové priznanie mi urobí zamestnávateľ a zaplatím daň v CR. O zamestnávateľa som dostala Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti. Chcem si vyplniť daňové prznanie pre DU na SK. Narazila som ale na problém pri vyplnení daňového priznania (FO typA). Potvrdenie, ktoré mám od čekého zamestnávateľa, má inu štruktúru ako ma slovenské tlačivo a neviem ako správne vyplniť r.32,r.33 a r.34. V českom potvrdeni je r.1 Úhrn príjmov, r.6 poistné a r8 základ dane=r.1 PLUS r.6. V slovenskom potvrdeni a aj vo formulári pro daňvé priznanie je to ale naopak - tam je r.1 Úhrn príjmov, r.4 Poistne a Zákad dane je uhrn prijmov MINUS poistné. Viete mi prosim poradit ako to vyplnit v slovenskom danovom priznani spravne ? V českom potvrdeni je uvedene len celkove poistné a v daňvom je riadok 33a a 33b - bude stacit ak vypišem len riadok 33 ? alebo mam žiadať zamestnávateľa o detailnejšie informácie? Ďakujem za odpoveď!

Rozhraničovanie kritéria - kedy nepodávať priznanie na Slovensku

Cely rok pracujem a zijem v Brne (Cesku) a mam tu prechodne bydlisko. Na Slovensku som nemal ziadny prijem, je to naozaj nutnost tak ako niektori pisu podat nulove priznanie na Slovensku? Minuly rok som podaval danove priznanie aj na SVK aj v CZE lebo som pracoval 4mesiace na SVK a 8 mesiacov v Cechach. Teraz mi to uz ale zmysel nedava a cital som ludi, ktori tvrdili, ze podavat nulove danove priznanie je zbytocnost a iba si tak spravim robotu navyse.

Príjmy z ČR a daňové priznanie v ČR

DANOVE PRIZNANIE SR+CR Dobrý deň, v roku 2017 som prve dva mesiace pracoval na SVK potom mesiac 3+4 som pracoval v CR a zvysne mesiace 5+12 znova na SVK u ineho zamestnavatela. Chcel by som sa opytat ci musim podavat danove priznanie aj v CR alebo staci uviest prepocitany prijem v SR danovom priznani. Ak treba aj v CR tak na akom mieste kedze som tam nebol rezidentom ani som tam nemal prechodny pobyt. Ďakujem

Kde uviesť poistné zo zahraničného poistenia

Dobry den, som obcan SR, no pracujem v CR cez Slovensku agenturu, ktora mi posiela potvrdenie o zdanitenych prijmoch ceskou formou. Plus uhradzam poistne ako nerezident CR, kam tuto polozku do danoveho priznania vypisujem. dakujem

Daňový rezident v Rakúsku

Dobrý deň. Bývam spolu s manželom nepretržite v prenajatom byte v Rakúsku od r. 2015. V Rakúsku mám nahlásený aj trvalý pobyt. Rovnako aj na Slovensku mám stále nahlásený trvalý pobyt u rodičov, tam však už reálne dlho nebývam. V r. 2017 od marca do decembra som mala príjmy zo závislej činnosti u slovenského zamestnávateľa na Slovensku, kde som za prácou denne dochádzala. Od decembra minulého roku som zároveň súbežne pracovala už aj v Rakúsku u rakúskeho zamestnávateľa. Domnievam sa na základe týchto skutočností správne, že som daňovým rezidentom Rakúska, a preto musím svoje príjmy zo Slovenska priznať a zdaniť aj v Rakúsku (pričom dvojitému zdaneniu zamedzím v tomto priznaní metódou vyňatia príjmov)? Na Slovensku mi bývalý zamestnávateľ pre príjem zo zahraničia odmietol urobiť ročné zúčtovanie dane. Musím z toho dôvodu podať daňové priznanie aj na Slovensku? Ak áno, tak v tomto priznaní neuvediem rakúske príjmy, nakoľko len v Rakúsku mám neobmedzenú daňovú povinnosť (teda len v Rakúsku uvádzam celosvetové príjmy)? Musím Daňovému Úradu na Slovensku nejako preukázať svoju daňovú rezidenciu v Rakúsku (napr. nájomnou zmluvou či potvrdením trvalého pobytu spolu s manželom v Rakúsku)?Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Práca v ČR a SR + úrad práce a daňové priznanie

Môj syn na Slovensku odpracoval v roku 2017 2 mesiace. V Českej republike odpracoval v roku 2017 7 mesiacov. 3 mesiace bol nezamestnaný. Celý rok 2017 býval v ČR v podnájme. Kde a ako má podať daňové priznanie za rok 2017.

práca v ČR

práca v ČR Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako a ktoré položky treba vyplniť v daňovom priznaní v Čechách. Mám trvalý pobyt na Slovensku ale od 6. mesiaca pracujem v ČR, kde som spolubývajúcou v prenajatom byte. Na Slovensku som podala DP ale že treba aj v ČR. Teraz neviem či len z príjmov v ČR alebo spočítať aj tie slovenské?

Príjmy od českého a slovenského zamestnávateľa v DP

Dobrý deň, v r.2017 som pracoval 2 mesiace u slovenského zamestnávateľa, ktorý mi strhol aj preddavky na daň z príjmu a povinné odvody. 10 mesiacov som pracoval u zamestnávateľa v Českej republike, ktorý mi tiež strhol preddavky na daň a povinné odvody v ČR. V ČR mi daňové priznanie podáva zamestnávateľ a na Slovensku si musím podať daňové priznanie sám. Ako to urobiť a ako tam zarátať a potom odrátať príjmy zdanené v Českej republike?

Prijmy z Islandu v daňovom priznaní

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako a hlavne ktoré položky vyplniť v daňovom priznaní keď pracujem celoročne v zahraničí (Island) ? Na Slovensku nemám žiadny príjem a ani žiadne hnuteľné a nehnuteľné veci. Daňové priznanie si podávam na Islande viem že si musím podať aj na Slovensku len mám problém vyplniť ho. Vedeli by ste mi poradiť s vyplnením tlačiva ?

štúdium na Slovensku práca v ČR 2 mesiace

Dobrý deň, 21.6.2017 som ukončila denné štúdium na VŠ, počas obdobia 07-08/2017 som pracovala v SR na skrátený úväzok a od 25.9.2017 až doteraz pracujem v ČR na TPP (62 kalendárných dní).V ČR som teda pracovala menej ako 183 dní a v SR som sa síce zdržiavala viac ako 183 dní, z toho ale väčšinou ako študent a len 2 mesiace som bola zamestnaná. V ktorej krajine teda musím podávať daňové priznanie?

Príjmy 8 mesiacov v USA a daňové priznanie

kedy patrí zárobok zo zahraničia do daňového priznania, keď na Slovensku má odpracovaných 4 mesiace a zvyšných 8 mesiacov v USA?

Príjem na základe zmluvy o honorároch vyplatený v Nemecku

Dobry den, chcela by som sa opytat ako zdanim prijem na zaklade zmluvy o honoraroch vyplateny v roku 2017 v Nemecku? Dakujem

Daňové priznanie pri dvoch zahraničných príjmoch

Daňové priznanie pri dvoch zahraničných príjmoch. Dobrý deň, mám na Vás otázku s ktorou si neviem poradiť. Podala som daňové priznanie, ktoré mi vrátili a nevedeli mi vysvetliť prečo len, že mám zlé uvedené príjmy. Bol to príjem na základe Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch spolu 1910,66 € ( je tam zahrnutý príjem zo zdrojov v zahraničí 1625,60 € v ČR) príjem v anglicku po prepočítaní kurzom 5267,10 € Poistenie na Potvrdení SP 26,76 ZP 11,40 poistenie, ktoré sa viaže k príjmom z ČR 217,77 NIC - poistenie v anglicku 331,27€ bolo zaplatené poistenie do ZP ako dobrovoľne nezamestnaná vo výške 247,24 € - neviem či som urobila správne ale započítala som ho do poistenia ZP Do daňového priznania som uviedla na r. 32 7177,26 € (285,06+1625,60 ČR +5267,10 Ang.) r. 33 834,44 ( 255,93+ 331,28+247,24 - poistne v SR, ČR, Ang, zaplatené navyše za dobu dobrovoľnej nezamestnanosti) r. 33a 26,76 r. 33b 258,64 (11,40+247,24) r. 34 6343,32 r. 36 6343,32 r. 37 3803,33 r. 41 3803,33 r. 42 2539,99 r. 43 482,59 r. 48 6343,32 ( tu som zrátala príjem z ČR 1625,60 a z anglicka 5267,10 a odrátala zaplatené poistné v ČR a anglicku - zvolila som si metodu vyňatím, kedže z príjmu v ČR 1625,60 € sa neodvádzala dan a ide len o príjmy zo závislej činnosti) nemám doklad o zaplatení dane ale predložím výplatné pásky spolu s potvrdením r. 49 0 r. 50 0 r. 64 46,90 r. 66 46,90 do IX. oddielu som uviedla kod štatu 826 príjem 5267,10 výdavky 331,27 kod štatu 203 príjem 1625,60 výdavky 217,77 Neviem čo som vypísala zle ale vrátili mi daňové priznanie, že potrebujú potvrdenie o zaplatenej dani, práca bola v ČR vykonávaná pre slovenského zamestnávateľa konkr. Merkury Market. a minulý rok bolo všetko v poriadku okrem potvrdenia som nič navyše nedokladovala a teraz neviem . Ďakujem veľmi pekne za radu, resp. pomoc pri odstránení chýb.

Vrátenie dane z brigády v zahraničí

dobry den,chcela by som sa informovat - pracujem sezonne v zahranici a v papieroch,co mi prisli od zamestnavatela mam uvedenu aj sumu v polozke "vratenie dane". Ako a kde ju mam zapisat v danovom, aby mi bola vratena? dakujem

Ako vyplniť daňové priznanie - práca v Nemecku

Dobrý deň, cely rok 2017 som odpracoval na nemeckú zmluvu a na Slovensku som nepracoval ani deň. Teraz idem podávať daňové priznanie na Slovensku, ale neviem presne ako ho mám vyplniť. Viete mi poradiť, ktoré riadky mám vyplniť a ako ? Ďakujem

Príjmy z USA a daňové priznanie

Dobry den. - Chcela by som sa spytat ohladom prijmov zo zahranicia, konkretne z USA. Prijem a tiez odvedenu dan v USA som pomocou kurzu 1,130 previedla na EUR. Ako mam sumy v EUR (prijem a dane) zaokruhlit? Mozem si lubovolne vybrat sposob (vynatie prijmov alebo zapocet dane) podla toho ako mi to vyhovuje? - Tiez by som sa chcela spytat, ci v oddieli IX. Osobitne zaznamy v sekcii Vydavky sa vydavkami myslia aj odvedene dane, alebo len soc. a zdrav. poistenie? - Treba prilohy k DP aj oznacit nejakym udajom? Dakujem

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.