FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako podávam daňové priznanie ak mám príjmy z brigády v ČR a SR?

Dobrý deň, som študentom na Slovensku. Počas brigádovania som na Slovensku dokopy zarobil 650 €. Mal som aj príjmy plynúce z ČR, išlo o dohody o vykonaní práce , dokopy 1100€. Ako študent by som si chcel podať daň. priznanie a uplatniť si nárok na vrátenie dane. Ako mám prosím vás postupovať? Podať daň. priznanie aj na Slovensku aj v Česku? Za cenný čas a odpoveď vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môže sa daňovník podávať za daňového nerezidenta, keď žije mimo EU?

mozme pokladat za danoveho NErezidenta SR?, ak: - vsetky prijmy ma zo statu mimo EU - zdrziava sa v danom state, kde pracuje nepretrzite viac ako rok, ma tam prechodny rezidencny pobyt - ma tam centrum zaujmov - na slovensku nic nevlastni, je odhlaseny zo ZP aj SP - je slobodny, bezdetny, na slovensku ma len matku - na slovensku ma pobyt evidovany pod obcou dakujemOdpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako postupovať, ak som nepodala daňové priznanie za posledné 3 roky?

3 roky pracujem v ČR a dane za mňa odvádza zamestnávateľ. Pri začiatku pracovania som si zrušila poistenie v SR a tým som myslela že povinnosti končia. Nedávno som sa ale dozvedela, že DP musím podávať sama aj v SR. Trvalý pobyt som nikdy nemenila, takže predpokladám, že je na Slovensku, aj keď som tam už 3 roky nebola. Ako mám postupovať? Je to trestný čin?


Odpovedal(a): Redakcia

Musím daniť peniaze, ktoré si pošlem na slovenský účet?

Dobry den, mala by som otazku tykajucu sa prijmov zo zahranicia. Uz piaty rok zijem v Australii (cely cas som bola odhlasena zo zdravotnej aj socialnej poistovne) a budem sa onedlho vracat domov. Chcela by som si nasetrene peniaze poslat na slovensky sporiacy ucet (vyse 50 000 eur) - vsetky dane som platila v Autralii, mam na to vyplatne pasky kde to je vsetko zdokumentovane. Je nutne si podavat danove priznanie v tomto pripade? Mam ocakavat nejake extra zdanovanie? Rada by som podotkla ze sa na Slovensku neplanujem zdrzat dlhsie ako mesiac a novu robotu si budem hladat vo Svajciarsku / Francuzsku. Zaroven som sa chcela spytat, ci je mozne poslat si prevodom vsetky peniaze na jeden sporiacy ucet a v pripade kontaku financnej policie by som to jednoducho dokazala vsetkymi vyplatnymi paskami, ktorych celkova hodnota presahuje nasetrene peniaze. Dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Remote zamestanenc a daňové priznanie

Dobrý deň, Rád by som Vás poprosil o radu ohľadom remote "vzdialeného" zamestanca. Pracujem pre zahraničnú spoločnosť na Malte, pričom som u nich zamestatný na diaľku a teda vykonávam svoju prácu na Slovensku. Z tohto dôvodu nie som povinný platiť daň ani poistné na Malte, nakoľko nie som rezidentom a svoju prácu vykonávam mimo danej krajiny. Moja otázka znie, podlieham teda zdaneniu na Slovensku, hoci moje príjmy zo zahraničia sú danené 0% daňou na základe toho že zarobím menej než je limit pre zdanenie? Hoci technicky na Malte spadám potom "no tax category" som povinný platiť dane aj poistné na Slovensku i keď som študent? Ďakujem pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zamedziť dvojitému zdaneniu z príjmov zo Švajčiarska?

Dobrý večer. Priateľ minulý rok cez leto stážoval vo Švajčiarsku (nemal povolenie na pobyt), kde zarobil 8900 CHF. Počas školského roka ako študent brigádoval v jednej firme a zarobil si 1100 Eur. Povinnosť na podanie daňového priznania tým pádom má, len neviem, ako na to. V potvrdení o zdaniteľných príjmoch má zo Švajčiarska v časti "Zrážková daň" 255 CHF (NETTO mal 8400 CHF), zo Slovenska 0 Eur. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako to vypracovať? Čítala som niečo o zamedzení dvojitého zdaňovania, len moc som tomu neporozumela a či teda si môže požiadať zo Švajčiarska o vrátenie tých 255 CHF.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím platiť odvody z príjmu v ČR?

Zdravím, v SR som zamestnanec a popritom v ČR pracujem na dohody o vykonaní práce, kde za mňa aj odvádzajú české firmy daň 15% / max prijem do 10 tis.Kč/mes /. Otázka je či v DP v SR uvediem potom celkový hrubý príjem, alebo musím následne z tejto sumy z /ČR / potom zaplatiť aj odvody v SR? 2.otázka - mám podávať aj DP v ČR? Ďakujem za odpovede. M.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zdaniť príspevok na životné poistenie od zahraničného zamestnávateľa?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako je to v prípade zdanenia príspevku na životné poistenie od zahraničného zamestnávateľa. Pracujem a žijem v zahraničí a všetky moje príjmy sú zdanené tam. Bude naozaj nutné podať daňové priznanie aj na Slovensku a čiastku príspevku na životné poistenie zdaniť tu a nie v zahraničí?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Vyplňuje sa okrem riadku 82 aj riadok 85 a 87 v daňovom priznaní?

dobry deň, chcem sa opýtať,či v DP B,v prípade, slovenskej a rakuskej zivnosti sa vyplna okrem r. 82 aj riadok 85 a 87. dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať daňové príjmy, keď slovenské boli nízke a ostatné boli zo zahraničia?

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom daňového priznania. v roku 2018 som ešte 1 mesiac pracoval na Slovensku (január). Potom som dal výpoveď a od 08/05/2018 som začal pracovať v Írsku do 12/02/2019. Chcel by som sa opýtať, že či som povinný podať daňové priznanie aj tu na Slovensku, keďže slovenské príjmy nepresiahli sumu 1915€. Alebo sa do toho miešajú aj príjmy zo zahraničia ? nerozumiem tomu celkom. Vopred ďakujem za odpoveď.Odpovedal(a): Redakcia

Ročné zúčtovanie pri poskytovaní služieb do zahraničia

Dobrý deň, Pracujem na dohodu o brigádnickej činnosti u zamestnávateľa, a poskytujem služby do zahraničia podľa paragrafu §7a (presnejšie - reklama z Google Adsense). Mám u zamestnávateľa možnosť požiadať o ročné zúčtovanie, alebo mám podávať daňové priznanie? V tomto prípade je platcom dane Google a čo som sa dočítal, ak tomu rozumiem správne, tak takáto vec sa v daňovom priznaní neuvádza. "Dodanie služby do iného členského štátu 1. Po pridelení identifikačného čísla bude zdaniteľná osoba dodávať služby pod týmto číslom. 2. Podá súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok v zmysle § 80 zákona o DPH do 25 dní po ukončení kalendárneho štvrťroka, v ktorom dodala služby, pri ktorých je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby (v daňovom priznaní sa tieto služby neuvádzajú)." https://podpora.financnasprava.sk/130910-Povinnosti-zdanite%C4%BEnej-osoby-registrovanej-pod%C4%BEa--7a-z%C3%A1kona-o-DPH Ďakuejm za rady a postrehy.


Odpovedal(a): Redakcia

Podávanie daňového priznania v SR

Dobrý deň, mám trvalý pobyt na Slovensku, ale študovala som na vysokej škole v ČR. V r. 2016 som VŠ ukončila a bezprostredne sa v ČR aj zamestnala (v r. 2016 teda 5 mesiacov ako študentka a 7 mesiacov ako zamestnanec). Od roku 2016 v ČR teda pracujem a žijem v nájomnom byte. Ročné zúčtovanie daní za r. 2016, 2017 a 2018 mi urobil zamestnávateľ. Bohužiaľ, nevedela som o povinnosti podávať daňové priznanie aj na Slovensku, preto by som ich chcela podať tento rok spätne, spolu s daňovým priznaním za rok 2018. Ako mám v tomto prípade postupovať? Bude ma čakať nejaká pokuta? Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Predávanie tovarov do zahraničia

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Som živnostník a vytvoril som si svoj e-shop, kde predávam tovary. Moji dodávatelia sú z Činy a ja tieto produkty predávam do celého sveta. Preto sa chcem opýtať ako je to s daňami. Keď predám tovar napríklad do USA treba odvádzať dane aj štátu v USA do ktorého som to predal, či iba stačí tých 20% odovzdať nášmu štátu(Slovensku).


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy v zahraničí

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Otec ( dôchodca) pracuje na dohodu v ČR - prácu vykonáva na území SR, kde aj žije a podáva si DP. Príjem v ČR má vo výške, ktorá podľa zákonov platných v ČR nepodlieha zdaneniu ani z nej neodvádza za neho zamestnávateľ žiadne odvody. Z tohto dôvodu má na potvrdení o zdaniteľných príjmoch súce uvedený základ dane v czk ale zároveň uvedenú aj nulovú zrazenú zálohu na daň. Môže si takýto príjem v DP označiť ako úhrn vyňatých príjmov zo zdrojov v zahraničí?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z Work and travel

Dobrý deň, som študentkou VŠ a počas prázdnin som brigádovala v USA cez program work and travel, kde som si podala aj daňové priznanie. Daň mi nestrhávali ani nemám povinnosť platiť daň v USA, nakoľko som nepresiahla sumu zárobku 9 000 usd. Môžu mi tieto prijmi byť zdanené na Slovensku?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Práca v ČR a Nemecku a Slovenské daňové priznanie

Dobry den! V roku 2017 som pracovala nepretrzite, prvych 8 mesiacov v CR a posledne 4 mesiace v Nemecku. V CR mam este prechodny pobyt, na Slovensku som nikdy nepodavala DP, vzdy za mna robil rocne zuctovanie zamestnavatel v CR. Na Slovensku mam trvaly pobyt. Stale pracujem. Ale v Nemecku. Moj nemecky zamestnavatel mi tvrdi, ze DP robit nemusim. Ja si vsak nie som ista, mozte mi poradit? Dakujem velmi pekne za Vas cas a odpoved.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z ČR a výpočet sociálneho poistenia

Dobrý deň, Od 1.1.2018 pracujem v Čechách a daňové priznanie mi urobí zamestnávateľ a zaplatím daň v CR. O zamestnávateľa som dostala Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti. Chcem si vyplniť daňové prznanie pre DU na SK. Narazila som ale na problém pri vyplnení daňového priznania (FO typA). Potvrdenie, ktoré mám od čekého zamestnávateľa, má inu štruktúru ako ma slovenské tlačivo a neviem ako správne vyplniť r.32,r.33 a r.34. V českom potvrdeni je r.1 Úhrn príjmov, r.6 poistné a r8 základ dane=r.1 PLUS r.6. V slovenskom potvrdeni a aj vo formulári pro daňvé priznanie je to ale naopak - tam je r.1 Úhrn príjmov, r.4 Poistne a Zákad dane je uhrn prijmov MINUS poistné. Viete mi prosim poradit ako to vyplnit v slovenskom danovom priznani spravne ? V českom potvrdeni je uvedene len celkove poistné a v daňvom je riadok 33a a 33b - bude stacit ak vypišem len riadok 33 ? alebo mam žiadať zamestnávateľa o detailnejšie informácie? Ďakujem za odpoveď!


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Rozhraničovanie kritéria - kedy nepodávať priznanie na Slovensku

Cely rok pracujem a zijem v Brne (Cesku) a mam tu prechodne bydlisko. Na Slovensku som nemal ziadny prijem, je to naozaj nutnost tak ako niektori pisu podat nulove priznanie na Slovensku? Minuly rok som podaval danove priznanie aj na SVK aj v CZE lebo som pracoval 4mesiace na SVK a 8 mesiacov v Cechach. Teraz mi to uz ale zmysel nedava a cital som ludi, ktori tvrdili, ze podavat nulove danove priznanie je zbytocnost a iba si tak spravim robotu navyse.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z ČR a daňové priznanie v ČR

DANOVE PRIZNANIE SR+CR Dobrý deň, v roku 2017 som prve dva mesiace pracoval na SVK potom mesiac 3+4 som pracoval v CR a zvysne mesiace 5+12 znova na SVK u ineho zamestnavatela. Chcel by som sa opytat ci musim podavat danove priznanie aj v CR alebo staci uviest prepocitany prijem v SR danovom priznani. Ak treba aj v CR tak na akom mieste kedze som tam nebol rezidentom ani som tam nemal prechodny pobyt. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kde uviesť poistné zo zahraničného poistenia

Dobry den, som obcan SR, no pracujem v CR cez Slovensku agenturu, ktora mi posiela potvrdenie o zdanitenych prijmoch ceskou formou. Plus uhradzam poistne ako nerezident CR, kam tuto polozku do danoveho priznania vypisujem. dakujem